2023-07-10

Czym jest ubezpieczenie od deszczu?

Dowiedz się, czy możesz otrzymać rekompensatę za złą pogodę na wakacjach.

Czym jest ubezpieczenie od deszczu?

By mieć gwarancję udanych wakacji, wybrałeś jeden z ciepłych, europejskich krajów? Jednak i w Bułgarii czy Hiszpanii mogą zdarzyć się deszczowe dni. By chociaż w pewnym stopniu zrekompensować swoim klientom nieudany z powodu złej pogody wyjazd, biuro podróży Itaka wprowadziło w 2023 r. ubezpieczenie od deszczu. Na czym ono polega? Odpowiadamy.

Ubezpieczenie od deszczu – Itaka 2023

To nowość na polskim rynku ubezpieczeń turystycznych. By zadbać o klientów, wybierających się na słoneczne wakacje w Europie, biuro podróży Itaka rozpoczęło współpracę z ubezpieczycielem Climatica Insurance Solutions GmbH. Jeśli okaże się, że  podczas ubezpieczonych wakacji będzie padać, towarzystwo wypłaci rekompensatę pieniężną za każdy dzień złej pogody. Nie wszędzie obowiązuje jednak takie ubezpieczenie – listę krajów, które można objąć ubezpieczeniem znajdziesz poniżej. Takie świadczenie ma zrekompensować podróżnym straty finansowe, spowodowane deszczowym dniem, który z reguły uniemożliwia korzystanie z uroków zagranicznych kurortów.

Ubezpieczenie od deszczu – co oznacza?

Zajrzyjmy do OWU tego produktu ubezpieczeniowego. Firma Climatica pisze, że świadczenie pieniężne przysługuje w przypadku tzw. Deszczowego Dnia. Jak jest ono definiowane? Występuje, gdy między godziną 8:00 a 20:00 opady będą wynosić co najmniej 10 mm lub co najmniej 5 mm deszczu spadnie w ciągu godziny zegarowej między 8:00 a 20:00 czasu lokalnego. Ilość opadów monitoruje się na podstawie aplikacji AccuWeather.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie od deszczu na wakacjach?

Tak jak w przypadku każdego ubezpieczenia turystycznego, również jeśli chodzi o ubezpieczenie od deszczu, mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy polisa nie zadziała. Oto one:

 • Towarzystwo Climatica zastrzega sobie, że nie zostanie wypłacone świadczenie za opady deszczu w dniu przyjazdu lub wyjazdu.
 • Ubezpieczenie nie zadziała także w przypadku zjawisk atmosferycznych innych niż opady deszczu.
 • Podpisując umowę musimy wskazać kraj, w którym będziemy przebywać na wakacjach. Jeśli ubezpieczymy wakacje w Bułgarii i wskażemy to miejsce jako kraj podróży, a do zdarzenia, czyli opadów deszczu dojdzie, gdy będziemy w Hiszpanii, to nie otrzymamy odszkodowania.
 • Jeśli zdarzy się, że deszcz spadnie przed 8:00 rano lub po godzinie 20:00, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Ile można dostać w ramach ubezpieczenia od deszczu?

Zastanawiasz się, jak wysoką rekompensatę przewiduje ubezpieczyciel? Spieszymy z odpowiedzią. Według ogólnych warunków ubezpieczenia może to być nawet 250 zł za dzień. Wszystko zależy od zapisów umowy i ustalonej w niej sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie od deszczu na wakacjach w…?

Ubezpieczenie od złej pogody, które zapewnia Itaka nie obowiązuje w przypadku wszystkich wycieczek. Oto lista krajów, gdzie może działać ubezpieczenie od deszczu:

 • Bułgaria,
 • Egipt,
 • Grecja,
 • Włochy,
 • Portugalia,
 • Hiszpania,
 • Turcja.

Co ważne, ubezpieczyciel zastrzega sobie, że polisa chroni tylko podczas pobytów zorganizowanych do dnia 30 września 2023 r.

Jak zapewne wiesz, kraje te należą do najcieplejszych miejsc w Europie. Średnia temperatura, wynosząca niekiedy nawet 30 st. C kusi wielu Polaków. Gdy w naszym kraju jest zimno, możemy w tych miejscach liczyć na stosunkowo ciepłe wakacje. Chociaż średnia liczba deszczowych dni w tych krajach jest naprawdę niewielka w miesiącach letnich, to zawsze możemy trafić na złą pogodę. W Bułgarii np. w czerwcu dni deszczowych może być nawet 8. Wyobraź sobie, że taka nieprzychylna aura panuje przez połowę Twojego wymarzonego wyjazdu, za który słono zapłaciłeś.

Jak działa ubezpieczenie od deszczu Itaka?

Jesteś na urlopie w Bułgarii. Pech chciał, że spadł deszcz. Zastanawiasz się, jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia od deszczu na wakacjach? Otóż nie musisz robić nic! To ubezpieczyciel skontaktuje się z Tobą drogą mailową lub za pośrednictwem wiadomości SMS, ponieważ śledzi aktualne zapisy w aplikacji AccuWeather. Po ustaleniu najwygodniejszej dla Ciebie formy wypłaty świadczenia kontynuujesz wakacje. Odszkodowanie otrzymasz w ciągu 1-2 dni roboczych, a więc dodatkowe środki możesz wykorzystać, by opłacić ciekawą wycieczkę czy inne atrakcje.

Ile kosztuje ubezpieczenie od deszczu Itaka?

Na stronie internetowej Itaki czytamy, że obowiązują trzy składki ubezpieczenia od deszczu. Wszystko zależy od liczby dni objętej ubezpieczeniem. Za 8-dniowy okres ochrony zapłacimy 69 zł, za wakacje trwające od 9 do 13 dni obowiązuje opłata 121 zł, a ubezpieczenie na okres od 14 do 16 dni kosztuje 154 zł.

Zadbaj o dobre ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie od deszczu to tylko jedna z form ochrony podczas wakacji. Jeśli jesteś na zagranicznych wczasach, warto mieć ochronę ubezpieczenia turystycznego m.in. w takim zakresie:

Będąc na wakacjach w jednym z europejskich krajów i mając ważną kartę EKUZ, możemy bezpłatnie korzystać z opieki medycznej w placówce, która jest bliźniakiem polskiego NFZ. Jednak, mając kartę EKUZ nie skorzystasz z prywatnej wizyty u lekarza. Ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty związane z taką pomocą.

 • ubezpieczenie NNW

Podczas szaleństw na plaży nietrudno o złamaną rękę czy nogę. W razie takiej sytuacji wypłacone zostanie Ci odszkodowanie, które pokryje np. koszty rehabilitacji.

Będąc na plaży potknąłeś się i uszkodziłeś aparat fotograficzny innego turysty? Polisa OC w życiu prywatnym pokryje szkody wyrządzone osobom trzecim.

Jest przydatne, szczególnie gdy lecisz na wakacje samolotem. W razie utraty, zniszczenia czy kradzieży Twojej torby podróżnej, zostanie wypłacone Ci odszkodowanie.

 • ubezpieczenie rezygnacji z podróży

Mając to rozszerzenie polisy, otrzymasz odszkodowanie, jeśli tuż przed wyjazdem na wakacje się rozchorujesz lub nastąpi inna sytuacja, która uniemożliwi Ci uczestnictwo w zarezerwowanych i opłaconych już wakacjach.

Chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować ubezpieczenie turystyczne na Twoje wakacje? W takim razie sprawdź nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych, w którym szybko porównasz i wybierzesz najlepszą ofertę!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku