Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-08-03

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

Wszystko na temat dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ gwarantuje dostęp do publicznej opieki medycznej osobom, które nie są zatrudnione czy nie mają statusu emeryta. Nie jest to jednak jedyna opcja, którą masz do wyboru. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, ile kosztuje oraz jakie masz jeszcze opcje w związku z zabezpieczeniem swojego zdrowia i korzystaniem z opieki medycznej w Polsce.

Ubezpieczenie zdrowotne a ZUS - cena składek osób pracujących

Czym jest dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Opieka medyczna i dostęp do placówek służby zdrowia nie są w Polsce gwarantowane dla wszystkich. Szacuje się, że bez tego prawa jest nawet 1,5 miliona obywateli. Jak to możliwe? Do bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej w ramach publicznych świadczeń są wyłącznie uprawnieni:

  • osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • emeryci i renciści,
  • dzieci i studenci,
  • osoby zarejestrowane jako bezrobotne,
  • służby mundurowe, funkcjonariusze BOR, Straż Graniczna,
  • osoby duchowne,
  • rolnicy i ich rodziny,
  • sędziowie i prokuratorzy.

Prawo do świadczeń zdobywa się od momentu zgłoszenia ubezpieczenia zdrowotnego (np. przez pracodawcę, szkołę czy urząd pracy albo samodzielnie, jeśli prowadzona jest działalność gospodarcza). Można także zgłosić swoich członków rodziny, w tym dziecko, małżonka lub bliskich ze wspólnie prowadzonego gospodarstwa domowego, np. rodziców czy dziadków.

Tego typu ograniczenia przekładają się na to, że osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub szukają pracy, jednak nie są zarejestrowane jako bezrobotni - nie mają dostępu do publicznej służby zdrowia. Rozwiązaniem tego problemu jest dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Dzięki niemu, można zyskać prawo do korzystania ze wszystkich placówek w ramach finansowania ze środków NFZ.

Ubezpieczenie zdrowotne a ZUS - cena składek osób pracujących

Jeśli pracujesz na umowę o pracę, nie musisz martwić się o dostęp do publicznej opieki społecznej. Ta jednak w praktyce może okazać się dość frustrująca. Długie kolejki do specjalistów czy mała liczba placówek coraz częściej powodują, że trzeba korzystać również z prywatnych wizyt, które nie są przecież tanie.

Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę nie muszą zgłaszać ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ robią to za nich pracodawcy. Co miesiąc odprowadzana jest jednak składka, która wynosi 9% miesięcznego wynagrodzenia. Umowa zlecenie także daje Ci prawo do korzystania ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. O tym, czy pracodawca odpowiednio odprowadza składki możesz sprawdzić przy pomocy systemu eWUŚ. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, muszą odprowadzać je w ramach comiesięcznych składek do ZUS. W 2020 roku za ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców z pełnym ZUS-em muszą płacić 362,34 złote. Ta kwota robi wrażenie, szczególnie, że w praktyce dostęp do publicznej opieki medycznej jest ograniczony. Za tą samą cenę mógłbyś wykupić szeroką indywidualną polisę zdrowotną, która zapewnia szybkie wizyty u lekarza bez skierowania (nawet tego samego dnia), badania specjalistyczne czy wizyty domowe. O tym, czy warto to rozważyć, piszemy w dalszej części artykułu.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne - ile kosztuje?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ jest oczywiście płatne. Wysokość składki zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w danym kwartale. Średnia składka na prywatne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ w lipcu, sierpniu i wrześniu 2020 wynosi minimalnie 472,40 złotych miesięcznie.

Co ciekawe, jeśli chcesz przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnego w NFZ, musisz także pamiętać o opłacie dodatkowej. Dotyczy to osób, które miały przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym. Dokładne kwoty zależą od długości przerwy i trzeba je zapłacić w całości lub w ratach. Opłata dodatkowa waha się od około 1050 złotych, nawet do 10 500 złotych.

Jak dobrowolnie się ubezpieczyć w NFZ?

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ możesz otrzymać po zgłoszeniu wniosku. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową, pobierzesz dokument do wypełnienia. Musisz też przygotować dokument tożsamości i ewentualnie dokument, za pomocą którego da się potwierdzić ostatni okres ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli była to umowa o pracę, niezbędne będzie świadectwo pracy do zawarcia umowy dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ. Wniosek i dokumenty musisz złożyć w oddziale wojewódzkim NFZ, właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Po rozpatrzeniu wniosku, otrzymasz umowę do podpisu.

Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ a inne opcje dla osób bez etatu

Nie każdy jest zatrudniony na umowę o pracę czy zlecenie. Czasem osoby pracujące wybierają inne metody np. umowę o dzieło. Wtedy pojawia się problem braku dostępu do publicznej służby zdrowia. Do wyboru masz wspomniane wcześniej dobrowolne ubezpieczenie w NFZ, które nie jest tanie, ale nie tylko.

Drugą opcją jest zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej. Zostaniesz objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, a także masz przed sobą szerokie możliwości biznesowe. Nie jest to rozwiązanie dla każdego, chociaż warto je poważnie rozważyć.

Trzecią opcją jest też skorzystanie z polisy ubezpieczeniowej członka najbliższej rodziny. Przykładowo, możesz zostać objęty ubezpieczeniem swojego małżonka, a nawet rodzica czy dziadka (jeśli wspólnie prowadzicie gospodarstwo domowe).

Kolejną opcją jest indywidualna polisa zdrowotna w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowej. W praktyce wygląda to tak, że płacisz co miesiąc składkę w wybranej kwocie (najniższe pakiety są już za 50 złotych, a bardziej złożone mogą kosztować nawet kilkaset złotych), a w ramach tego masz dostęp do wizyt u specjalistów, nowoczesnych placówek medycznych, a nawet prywatnych klinik i szpitali.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ a indywidualna polisa

Prywatna polisa zdrowotna, tak jak na przykład Krajowy Program Zdrowotny to na pewno komfortowa opcja dla każdego. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię, umówisz się do specjalisty na wybrany termin, a nawet samemu wybierzesz placówkę, do której chcesz się wybrać. Nie musisz długo czekać na potwierdzenie terminu, a ten jest dość zaskakujący, szczególnie jeśli porównasz go z NFZ. Wizyta u specjalisty może odbyć się jeszcze tego samego dnia, ale najczęściej czeka się maksymalnie tydzień. W Krajowym Programie Zdrowotnym masz do dyspozycji wiele badań diagnostycznych i specjalistycznych, a także konsultacje profesorskie. Co miesiąc odprowadzasz stałą składkę 49 złotych, a za dodatkowe usługi medyczne płacisz dopiero wtedy, kiedy z nich skorzystasz. Przykładowo, za wizytę u alergologa zapłacisz 19,90 złotych. W porównaniu z prywatną usługą, jest to dość spora różnica, ponieważ średni koszt to 150-200 złotych.

Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne zastąpi w pełni służbę zdrowia? Raczej nie, jednak jest jego świetnym uzupełnieniem. Faktycznie, jest to komfortowe rozwiązanie, jednak w ramach publicznej opieki zdrowotnej otrzymujesz też pomoc w nagłych przypadkach, np. możesz wezwać karetkę podczas wypadku. Takich usług raczej prywatni ubezpieczyciele nie proponują. Jeśli nie będziesz posiadać ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ, a ulegniesz wypadkowi, trafisz do szpitala, przeprowadzone zostaną badania czy zabiegi, na koniec możesz otrzymać rachunek na sporą kwotę...

Dopasuj polisę do swoich potrzeb

Jeśli chcesz wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne, skontaktuj się z nami. Skorzystaj z infolinii lub odwiedź jedną z placówek.