2020-12-13

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech

Podpowiadamy jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Czech.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech

Jeśli planujesz wyjazd do Czech na pewno zbierasz informację o obowiązującej walucie, czyli koronie czeskiej, cenach w restauracjach i hotelach czy poruszaniu się po autostradach. Warto też, abyś pomyślał o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym. Jak je wybrać, aby zapewnić dobrą ochronę?

Czy ubezpieczenie do Czech z biura podróży wystarczy?

Gotowe wycieczki do Czech z biura podróży są dość popularne. Obejmują często zwiedzanie Pragi, ale także są to wyjazdy do kilku krajów jednocześnie. Podczas zakupu, możesz dostać propozycję ubezpieczenia turystycznego do Czech. Czy warto je wybrać? To zależy od konkretnej oferty, czyli zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia, ceny oraz ewentualnych rozszerzeń. To główne elementy, na które warto zwrócić uwagę. 

Zastanów się, jaki jest cel Twojej podróży i czy polisa turystyczna proponowana przez biuro, będzie do tego wystarczająca. Między innymi zobacz czy w zakresie ochrony znajduje się transport medyczny do Polski i koszty ratownictwa. Często są to pomijane elementy w gotowych rozwiązaniach z biura podróży. Ponadto, sumy ubezpieczenia mogą być dość niskie, w porównaniu z polisami, które są kupowane indywidualnie. To dość ryzykowne, ponieważ kwota może okazać się nie wystarczająca w razie hospitalizacji czy leczenia. Suma ubezpieczenia powinna wynosić od 20 000 euro wzwyż. 

Biura podróży często rezygnują też z dodatków, takich jak klauzule alkoholowe czy sporty ekstremalne. Jeśli chcesz zapewnić sobie kompleksową ochronę, tego typu rozszerzenia są dobrym rozwiązaniem.

Zawsze sprawdzaj szczegóły oferty i za co, dokładnie płacisz. Rekomendujemy sprawdzenie na własną rękę, jakie są ubezpieczenia turystyczne do Czech oferowane przez inne towarzystwa. Z tego artykułu dowiesz się, na jakie elementy zwrócić uwagę.
 

Cena ubezpieczenia do Czech – od czego zależy?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Czech. Wszystko zależy od takich czynników jak:

 • długość pobytu,
 • zakres ochrony,
 • rozszerzenia,
 • ilość osób w polisie.

Tak naprawdę, zależy wszystko od tego, jaką wycieczkę zaplanujesz. Na tej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe ocenia ryzyko, a następnie podaje ofertę swojej składki. Na ubezpieczeniu turystycznym nie warto jednak oszczędzać. Dzięki niemu, masz zapewnioną opiekę medyczną, w razie nieprzewidzianych sytuacji. Często też możesz liczyć na pomoc w razie zagubienia bagażu (ubezpieczenie bagażu) czy organizację transportu dla Twoich bliskich, kiedy zachorujesz (assistance podróżny).

Co wchodzi w skład ubezpieczenia do Czech?

Przeanalizujmy poszczególne elementy, które świadczą o tym, że ubezpieczenie turystyczne do Czech jest dla Ciebie odpowiednie. Do nich możemy zaliczyć:

 • koszty leczenia i transportu medycznego do Polski,
 • akcje poszukiwawcze i ratownicze,
 • NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków),
 • OC w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • ewentualne klauzule alkoholowe,
 • assistance podróżny (opcjonalnie).

Pierwszym elementem jest zwrot kosztów leczenia i transportu medycznego do Polski. Znajduje się on w każdej podstawowej polisie turystycznej do Czech. Oznacza to, że otrzymasz pomoc, kiedy tylko będziesz jej potrzebować. Możesz też być hospitalizowany lub ubiegać się o zwrot pieniędzy za leki czy środki pomocnicze. Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje także transport medyczny do Polski. Zastanawiasz się, kiedy takie rozwiązanie jest przydatne? Na przykład, jeśli ulegniesz wypadkowi i w związku z tym, poniesiesz takie obrażenia, że tradycyjny transport nie będzie możliwy. Nie musisz wtedy płacić z własnej kieszeni za powrót do Polski.

Jeśli natomiast uszkodzisz cudzy sprzęt fotograficzny albo sportowy, będziesz musiał zapłacić za wyrządzone szkody. To samo dotyczy potrącenia kogoś rowerem oraz innych zdarzeń, w których ktoś odniósł straty. W takich sytuacjach chroni Cię OC w życiu prywatnym.

Dlaczego w dobrym ubezpieczeniu turystycznym do Czech powinna znaleźć się ochrona bagażu? W miejskiej komunikacji czy w trakcie zwiedzania atrakcji turystycznych może zdarzyć się wszystko. Chwila nieuwagi wystarczy, aby złodziej ukradł Ci walizkę, torebkę czy telefon. 

Warto też zastanowić się nad dodatkami, takimi jak klauzula alkoholowa. Gwarantuje ona, że otrzymasz odszkodowanie, nawet jeśli wypiłeś tego dnia piwo czy wino. Poza tym uwzględniliśmy też assistance podróżny. Działa on jako wsparcie ze strony ubezpieczyciela, np. kiedy potrzebujesz tłumacza.

Cierpisz na chorobę przewlekłą? Przyda Ci się dodatkowa ochrona w polisie turystycznej, jeśli nagle wystąpią objawy i konieczna będzie pomoc lekarza lub hospitalizacji. Ta również jest rozszerzeniem do podstawowego zakresu ochrony.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

EKUZ a ubezpieczenie do Czech

W Czechach można korzystać z opieki gwarantowanej w ramach karty EKUZ. Oznacza to, że możesz wybrać się do placówki publicznej i otrzymać pomoc. Nie zapewnia jednak ona pełnej ochrony, tak jak ubezpieczenie turystyczne do Czech. Nie obejmuje ona np. leczenia w placówkach prywatnych, leczenia stomatologicznego czy kosztów związanych z ratownictwem. Będziesz musiał też ponosić samodzielnie koszty za leki czy środki pomocnicze. To samo dotyczy również transportu medycznego do Polski, o którym wspominaliśmy już wcześniej.

Czy warto wyrobić sobie kartę EKUZ? Jako podstawową ochronę na pewno tak. W tym celu wybierz się do oddziału NFZ zgodnie z Twoim miejscem zamieszkania. Warto jednak zapewnić sobie kompleksową ochronę i wybrać ubezpieczenie turystyczne z wysoką sumą ubezpieczenia. 

Na co uważać, wyjeżdżając do Czech?

Na pierwszy rzut oka Czechy są bezpiecznym krajem, do którego warto się wybrać. Obowiązuje tam I stopień zagrożenia terrorystycznego, węc jakiekolwiek działania terrorystyczne są mało prawdopodobne. Zaleca się jednak zachowanie ogólnej ostrożności i słuchanie zaleceń władz rządzących.

Warto jednak szczególną uwagę zwrócić na ryzyko kradzieży, szczególnie w miejscach publicznych i w komunikacji miejskiej. Zdarzają się też włamania do samochodów oraz pokojów hotelowych, dlatego trzeba uważać na swój bagaż i cenne przedmioty.
 

Koszty leczenia w Czechach

Mimo to, że karta EKUZ gwarantuje Ci dostęp do publicznej opieki medycznej, jest ona w Czechach częściowo płatna. Oznacza to, że nawet jeśli masz takie samo prawo jak obywatel, trzeba niewielkie opłaty uiszczać. Nie są to wysokie sumy, zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych za dobę w szpitalu, wezwanie karetki czy wystawienie recepty. 

Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Czech

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Czech. Możesz do nas zadzwonić lub odwiedzić jedną z placówek.
 

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku