2024-05-20

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech

Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Czech.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech

Jeśli planujesz wyjazd do Czech, na pewno zbierasz informację o obowiązującej walucie, czyli koronie czeskiej, cenach w restauracjach i hotelach czy poruszaniu się po autostradach. Warto też, abyś pomyślał o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym. Jak je wybrać, aby zapewnić dobrą ochronę?

Najważniejsze informacje:

  • Wybierając się do Czech z biurem podróży, sprawdź, jaki zakres i wysokość sum ubezpieczenia zapewnia polisa przez nie oferowana.
  • W Czechach obowiązuje karta EKUZ, jednak by zapewnić sobie pełną ochronę, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.
  • Dobre ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech powinno składać się z kosztów leczenia w podróży, NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenia bagażu, assistance podróżnego.
  • Warto upewnić się, czy polisa zapewnia odpowiednie rozszerzenia np. klauzulę alkoholową, sporty wyczynowe czy choroby przewlekłe.
  • Minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do Czech powinna wynosić od 20 000 euro.

Czy ubezpieczenie do Czech z biura podróży wystarczy?

Gotowe wycieczki do Czech z biura podróży są dość popularne. Obejmują często zwiedzanie Pragi, ale także są to wyjazdy do kilku krajów jednocześnie. Podczas zakupu, możesz dostać propozycję ubezpieczenia turystycznego do Czech. Czy warto je wybrać? To zależy od konkretnej oferty, czyli zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia, ceny oraz ewentualnych rozszerzeń. To główne elementy, na które warto zwrócić uwagę.

Sprawdź, czy polisa odpowiada Twoim potrzebom

Zastanów się, jaki jest cel Twojej podróży i czy polisa turystyczna proponowana przez biuro, będzie do tego wystarczająca. Między innymi zobacz, czy w zakresie ochrony znajduje się transport medyczny do Polski i koszty ratownictwa. Często są to pomijane elementy w gotowych rozwiązaniach z biura podróży. Ponadto, sumy ubezpieczenia mogą być dość niskie, w porównaniu z polisami, które są kupowane indywidualnie. To dość ryzykowne, ponieważ kwota może okazać się niewystarczająca w razie hospitalizacji czy leczenia. Dlatego zaleca się, by suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do Czech wynosiła co najmniej 500 000 złotych.

Biura podróży często rezygnują też z dodatków, takich jak klauzule alkoholowe czy sporty ekstremalne. Jeśli planujesz takie aktywności podczas swojego urlopu i chcesz zapewnić sobie kompleksową ochronę, to takie rozszerzenia są dobrym rozwiązaniem.

Zawsze sprawdzaj szczegóły oferty i za co, dokładnie płacisz. Rekomendujemy sprawdzenie na własną rękę, jakie są ubezpieczenia turystyczne do Czech oferowane przez inne towarzystwa. Z tego artykułu dowiesz się, na jakie elementy zwrócić uwagę.

EKUZ a ubezpieczenie do Czech

W Czechach można korzystać z opieki gwarantowanej w ramach karty EKUZ. Oznacza to, że możesz wybrać się do placówki publicznej i otrzymać pomoc. Nie zapewnia jednak ona pełnej ochrony tak jak ubezpieczenie turystyczne do Czech. Nie obejmuje ona np. leczenia w placówkach prywatnych, leczenia stomatologicznego czy kosztów związanych z ratownictwem. Będziesz musiał też ponosić samodzielnie koszty za leki czy środki pomocnicze. To samo dotyczy również transportu medycznego do Polski, o którym wspominaliśmy już wcześniej.

Czy warto wyrobić sobie kartę EKUZ? Jako podstawową ochronę na pewno tak. Więcej o tym jak wyrobić ten dokument pisaliśmy tu: Karta EKUZ – czym jest, gdzie się ją wyrabia i do czego uprawnia?

Co wchodzi w skład ubezpieczenia do Czech?

Przeanalizujmy poszczególne elementy, które świadczą o tym, że ubezpieczenie turystyczne do Czech będzie dla Ciebie odpowiednie.

Koszty leczenia i transportu medycznego do Polski

Ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego do Polski znajduje się w każdej podstawowej polisie turystycznej do Czech. Oznacza to, że otrzymasz pomoc, kiedy tylko będziesz jej potrzebować. Możesz też być hospitalizowany lub ubiegać się o zwrot pieniędzy za leki czy środki pomocnicze.

Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje także transport medyczny do Polski. Zastanawiasz się, kiedy takie rozwiązanie jest przydatne? Na przykład, jeśli ulegniesz wypadkowi i w związku z tym, poniesiesz takie obrażenia, że tradycyjny transport nie będzie możliwy. Nie musisz wtedy płacić z własnej kieszeni za powrót do Polski.

Akcje poszukiwawcze i ratownicze

Jeśli wybierasz się w czeskie góry, koniecznie zadbaj, by Twoja polisa obejmowała akcje poszukiwawcze u ratownicze. W przeciwnym razie, jeśli dojdzie do wypadku w górach, będziesz musiał z własnej kieszeni pokryć koszty takiej akcji. A ta, jeśli zostanie wykorzystany śmigłowiec ratownictwa górskiego, może kosztować na terenie czeskich Karkonoszy nawet 6000 koron czeskich, czyli ponad tysiąc złotych.

NNW

Ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków jest szczególnie ważne, jeśli planujesz aktywny wypoczynek. Polisa zapewni odszkodowania, jeśli ubezpieczony dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. Na przykład, kiedy podczas wędrówki w górach złamiesz nogę, otrzymasz świadczenie zgodne z tabelą procentowego uszczerbku na zdrowiu.

Uwaga!


Sprawdź w Ogólnych Warunkach Umowy, czyli OWU, czy ubezpieczenie obejmuje zdarzenia np. podczas uprawiania sportów, takich jak narciarstwo czy snowboard. Zazwyczaj trzeba dokupić dodatkową klauzulę, aby polisa obejmowała takie zdarzenia.

OC w życiu prywatnym

Jeśli uszkodzisz cudzy sprzęt fotograficzny albo sportowy, będziesz musiał zapłacić za wyrządzone szkody. To samo dotyczy potrącenia kogoś rowerem oraz innych zdarzeń, w których ktoś odniósł straty. W takich sytuacjach chroni Cię OC w życiu prywatnym. To polisa, która zapewni pokrzywdzonej osobie odszkodowania za szkody (zarówno materialne, jak i osobowe), które spowodujesz Ty, Twoje dziecko lub zwierzę pod Twoją opieką.

Ubezpieczenie bagażu

Dlaczego w dobrym ubezpieczeniu turystycznym do Czech powinno znaleźć się ubezpieczenie bagażu? W miejskiej komunikacji czy w trakcie zwiedzania atrakcji turystycznych może zdarzyć się wszystko. Chwila nieuwagi wystarczy, aby złodziej ukradł Ci walizkę, torebkę czy telefon. Ubezpieczenie bagażu zapewnia ochronę w razie zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży bagażu podczas całej podróży, także w drodze do celu, jak i powrotnej.

Assistance podróżny

Dodatkową opcją, którą warto wybrać, jeśli np. boisz się bariery językowej, jest assistance podróżny. Działa on jako wsparcie ze strony ubezpieczyciela w różnych momentach. Jednym z nich jest np. zachorowanie. Wtedy ubezpieczenie zapewnia pomoc tłumacza, któy pomoże porozumieć się z lekarzem.

Dodatkowe klauzule

Warto też zastanowić się nad dodatkami, takimi jak klauzula alkoholowa. Gwarantuje ona, że otrzymasz odszkodowanie, nawet jeśli doszło do zdarzenia po tym, jak wypiłeś tego dnia piwo czy wino. Standardowe ubezpieczenie zazwyczaj nie zapewnia pomocy w takiej sytuacji, jednak klauzula alkoholowa uprawnia do tego.

Cierpisz na chorobę przewlekłą? Przyda Ci się dodatkowa ochrona w polisie turystycznej, jeśli dojdzie do zaostrzenia objawów choroby i konieczna będzie pomoc lekarza lub hospitalizacji. Ta również jest rozszerzeniem do podstawowego zakresu ochrony.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego zależy cena ubezpieczenia do Czech?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Czech? Wszystko zależy od takich czynników, jak:

  • długość pobytu,
  • zakres ochrony,
  • rozszerzenia,
  • liczba osób.

Tak naprawdę zależy wszystko od tego, jaką wycieczkę zaplanujesz. Na tej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe ocenia ryzyko, a następnie podaje ofertę swojej składki. Na ubezpieczeniu turystycznym nie warto jednak oszczędzać. Dzięki niemu masz zapewnioną opiekę medyczną, w razie nieprzewidzianych sytuacji. Często też możesz liczyć na pomoc w razie zagubienia bagażu (ubezpieczenie bagażu) czy organizację transportu dla Twoich bliskich, kiedy zachorujesz (assistance podróżny).

Na co uważać, wyjeżdżając do Czech?

Na pierwszy rzut oka Czechy są bezpiecznym krajem, do którego warto się wybrać. Obowiązuje tam I stopień zagrożenia terrorystycznego, więc jakiekolwiek działania terrorystyczne są mało prawdopodobne. Zaleca się jednak zachowanie ogólnej ostrożności i słuchanie zaleceń władz rządzących.

Warto jednak szczególną uwagę zwrócić na ryzyko kradzieży, szczególnie w miejscach publicznych i w komunikacji miejskiej. Zdarzają się też włamania do samochodów oraz pokojów hotelowych, dlatego trzeba uważać na swój bagaż i cenne przedmioty.

Wyjeżdżasz do Czech własnym autem? Sprawdź także nasz artykuł: Przepisy drogowe w Czechach i obowiązkowe wyposażenie samochodu.

Koszty leczenia w Czechach

Mimo to, że karta EKUZ gwarantuje Ci dostęp do publicznej opieki medycznej, jest ona w Czechach częściowo płatna. Oznacza to, że nawet jeśli masz takie samo prawo jak obywatel, trzeba niewielkie opłaty uiszczać. Nie są to wysokie sumy, zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych za dobę w szpitalu, wezwanie karetki czy wystawienie recepty. Jednak jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie kosztów podróży, będziesz miał pewność, że za usługi medyczne, z których skorzystasz w trakcie podróży, zapłaci towarzystwo.

Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Czech

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Czech. Możesz do nas zadzwonić lub odwiedzić jedną z placówek. Jeśli wolisz natomiast zapoznać się z ofertami ubezpieczeń bez wychodzenia z domu, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy do Czech potrzebna jest karta EKUZ?

    Karta EKUZ w Czechach jest przydatna w kontekście korzystania z opieki medycznej podczas pobytu w kraju. Trzeba jednak pamiętać, że w Czechach za niektóre usługi medyczne trzeba płacić np. za leczenie stomatologiczne, które nie zagraża życiu. Warto wiedzieć, że szersze zabezpieczenie zapewnia ubezpieczenie turystyczne. 

  • 2
    Czy polskie OC jest ważne w Czechach?

    Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie samochodu potrzebne jest, by jeździć w Czechach? We wszystkich krajach Unii Europejskiej, a należą do niej także Czechy, wystarczy OC komunikacyjne zwarte w Czechach. Warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem samochodu na wyjazd do Czech, jakim jest assistance komunikacyjne. Polecamy polisę CUK Assistance, która zapewnia m.in. holowanie auta do 2 000 km.

  • 3
    Czy w Czechach jest potrzebna Zielona Karta?

    Nie. Jeśli wybierasz się do Czech samochodem, nie potrzebujesz Zielonej Karty. Wystarczy tylko OC właścicieli pojazdów mechanicznych, zawarte w Polsce.

Oceń artykuł

5.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku