2021-07-27

Przepisy drogowe w Czechach i obowiązkowe wyposażenie samochodu

O czym musisz pamiętać jako kierowca, wybierając się do Czech?

Przepisy drogowe w Czechach i obowiązkowe wyposażenie samochodu

Czechy to piękny kraj, który może wiele zaoferować. Magiczna Praga, tajemnicze Skalne Miasto Adrspach, urokliwe miasteczka i wspaniałe góry. Bliskość naszych południowych sąsiadów sprawia, że większość osób wybiera się tam samochodem. Nic dziwnego. Wyjazd samochodem do Czech to najwygodniejsza możliwość. Autem do Czech jedzie się też jako tranzyt w drodze do Austrii czy Chorwacji.

Bez względu na to, czy jedziemy do Czech turystycznie, czy tylko tranzytem, warto wiedzieć, jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w Czechach. Równie istotne są przepisy drogowe. Czechy mają inne przepisy niż Polska (pisaliśmy także o przepisach dotyczących wyposażenia auta w naszym kraju). Obowiązkiem każdego kierowcy jest zapoznanie się z nimi i ich przestrzeganie. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Czech? Co trzeba mieć w samochodzie w Czechach?

Wyjazd samochodem do Czech - potrzebne dokumenty

By wjechać do Czech, polscy obywatele potrzebują aktualnego dowodu osobistego (ważny minimum 6 miesięcy). Do odwiedzenia naszych południowych sąsiadów nie jest potrzebny paszport. Podczas każdego zagranicznego wyjazdu na terenie Unii Europejskiej warto mieć kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Taka karta zapewnia podstawową opiekę medyczną. Mając kartę EKUZ przysługuje Tobie prawo do opieki zdrowotnej na tych samych zasadach, co obywateli Czech. Warto jednak zawsze wykupić też dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia nie tylko podstawową opiekę medyczną, ale również transport medyczny do Polski i pokrywa koszty ratownictwa.

Sprawdź “Czy potrzebuję ubezpieczenia podróżnego, skoro mam EKUZ?”.

Dojazd do Pragi samochodem nie łączy się z koniecznością posiadania Zielonej Karty. Obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia OC z Polski. Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia NNW oraz ubezpieczenia turystycznego.

Jaka waluta obowiązuje w Czechach?

Wyjazd samochodem do Czech wiąże się z posiadaniem odpowiedniej waluty w portfelu. Jaka waluta w Pradze obowiązuje? To korona czeska oznaczana międzynarodowym kodem CZK. Korony czeskie warto kupić jeszcze w Polsce, przed wyjazdem. Jest to istotne, ponieważ w Czechach należy kupić winiety na przejazd drogami płatnymi. Płacenie kartą w Czechach jest powszechne, jednak nie zawsze może być możliwe, zwłaszcza w małych miejscowościach. Dlatego warto mieć przy sobie korony czeskie. Złotówki oraz euro można bez problemu wymienić w czeskich kantorach.

Samochodem do Pragi - ile kosztują winiety?

Zwiedzanie Czech samochodem wiąże się z obowiązkiem wykupienia winiety, aby móc jeździć po drogach płatnych.

Od stycznia 2021 Czechy zrezygnowały z winiet naklejanych na przednią szybę samochodu. Obowiązuje teraz system elektronicznych winiet autostradowych.
Standardowe ceny winiet dla samochodów osobowych w 2021 roku:

  • winieta Czechy na rok - 1500 CZK,
  • winieta Czechy na miesiąc - 440 CZK,
  • winieta Czechy 10 dni - 310 CZK.

Jak kupić winiety przez internet? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze sklepu internetowego edalnice.cz. Winiety można w nim zamawiać nawet z 90-dniowym wyprzedzeniem. Winiety są także dostępne na stacjach benzynowych EuroOil, na czeskiej poczcie oraz w samoobsługowych terminalach w rejonach przygranicznych i przy wjazdach na autostrady. Podczas zakupu winiety trzeba podać numer rejestracyjny pojazdu, dla którego zostaną nadane uprawnienia do poruszania się po płatnych drogach.

Przed wyjazdem samochodem do Pragi należy pamiętać, że zakup winiet jest obowiązkowy. Brak winiety wiąże się z wysokimi mandatami.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Czechy - obowiązkowe wyposażenie samochodu

Czechy samochodem to świetny pomysł na weekendowy wyjazd. By wycieczka była przyjemna i przebiegła bezproblemowo, należy zapoznać się z informacjami o tym, co trzeba mieć w aucie w Czechach?

Warto pamiętać, że wyposażenie samochodu za granicą różni się w zależności od kraju. Choć w większości krajów europejskich standardy są podobne, przed wyjazdem warto się upewnić czy posiadamy w samochodzie to, co jest prawnie wymagane w danym kraju.

Wyposażenie samochodu - Czechy

Co powinno znaleźć się w samochodzie podczas podróży przez Czechy:

  • kamizelka odblaskowa - powinna znajdować się w kabinie samochodu, a nie w bagażniku,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • gaśnica,
  • apteczka,
  • koło zapasowe,
  • komplet żarówek zapasowych i bezpieczników.

Czechy samochodem - co trzeba mieć w apteczce?

Przed wyjazdem do Czech warto sprawdzić, czy w samochodowej apteczce znajduje się wszystko, co potrzebne. Jest to kwestia bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów, dlatego bezwzględnie należy zadbać o zawartość apteczki.

Obowiązkowo należy w niej mieć m.in.:

  • bandaż jałowy,
  • opaskę uciskową,
  • nożyczki,
  • gumowe rękawiczki,
  • plaster.

Apteczka znajdująca się w samochodzie powinna być dostosowana do wytycznych i norm DIN 1316, ustalonych przez Niemiecki Instytut Norm. Takie apteczki obowiązują w większości krajów Unii Europejskiej. W takiej apteczce powinny znajdować się:

  • opakowanie plastrów 10 x 6 cm – 8 szt.,
  • plaster o długości 5 m i szerokości 2,5 cm – 1 szt.,
  • opatrunek indywidualny typ G– 1 szt.,
  • opatrunek indywidualny typ M– 3 szt.,
  • opaska elastyczna 6 cm– 1 szt.,
  • opaska elastyczna 8 cm – 3 szt.,
  • chusta opatrunkowa 60 x 80 cm – 1 szt.,
  • chusta opatrunkowa 40 x 60 cm – 2 szt.,
  • chusta trójkątna,
  • nożyce 14,5 cm,
  • koc ratunkowy 160 x 210 cm,
  • środek dezynfekujący,
  • ustnik do sztucznego oddychania,
  • lateksowe rękawiczki,
  • instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Poza obowiązkowym wyposażeniem apteczki warto mieć w niej zbijak do szyb oraz nóż, który może się okazać przydatny do przecięcia pasów w sytuacji awaryjnej.


Dlaczego tak istotne jest sprawdzenie wyposażenia przed wyjazdem do Czech? Wyposażenie samochodu może zostać sprawdzone przez policję. Jeśli właściciel auta nie dopełnił zobowiązań wynikających z przepisów drogowych, może otrzymać mandat, którego wysokość opiewa zazwyczaj na około 350 złotych.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Należy pamiętać też o obowiązku posiadania opon zimowych. Są one wymagane w okresie od 1 listopada do 31 marca. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych (takich jak temperatura poniżej 4° C, opady śniegu, oblodzenie dróg), opony zimowe są obowiązkowe także poza wyznaczonym okresem.

Przepisy drogowe - Czechy

By wycieczka do Pragi własnym samochodem stała się pięknym wspomnieniem, należy zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w Czechach. Czeskie przepisy nieznacznie różnią się od polskich, więc ich znajomość pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z policją i płacenia mandatów.

Ograniczenie prędkości - Czechy

W Czechach dozwolone prędkości dla samochodów osobowych są następujące:

  • 50 km/h – w terenie zabudowanym,
  • 90 km/h – w terenie niezabudowanym,
  • 110 km/h – na drogach ekspresowych,
  • 130 km/h – na autostradach.

Warto wiedzieć, że tzw. margines błędu przy pomiarze prędkości wynosi zaledwie 3 km/h. To niewiele, dlatego należy zwracać uwagę, aby nie przekraczać dopuszczalnej prędkości. Prędkość zaledwie 54 km/h może być przyczyną zapłacenia mandatu. Przekroczenie prędkości o kilka kilometrów może wiązać się z mandatem od 170 złotych w górę. Czeska policja szczególną uwagę zwraca na samochody z zagranicznymi rejestracjami. Warto stosować się do obowiązujących w Czechach ograniczeń i nie przekraczać dozwolonej prędkości. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki po powrocie do domu. Zwracajcie też uwagę na fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości.

Inne obostrzenia w Czechach

W Czechach, podobnie jak w Polsce, światła mijania muszą być włączone przez cały rok, niezależnie od pory dnia. Limit alkoholu we krwi wynosi 0 promili. Prowadzić samochód należy zatem w stanie całkowitej trzeźwości. Mandaty za prowadzenie pod wpływem alkoholu zaczynają się od 1700 złotych w górę.

Bezwzględnie należy jeździć w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Dzieci o wadze poniżej 36 kg i wzroście poniżej 150 cm nie wolno przewozić bez odpowiednich fotelików lub podwyższeń przystosowanych do wzrostu dziecka. Podczas jazdy kierowca nie może korzystać z telefonu komórkowego, chyba że przy pomocy zestawu głośnomówiącego. 

Zabronione jest stosowanie wyposażenia, które wykrywa fotoradary. Każdorazowo podczas wyprzedzania czy omijania przeszkody należy używać kierunkowskazów. Ile osób może jechać w samochodzie osobowym w Czechach? Oczywiście tylko tyle, ile miejsc znajduje się w samochodzie. Większa liczba pasażerów niż miejsc w samochodzie może być powodem zatrzymania przez policję i otrzymania mandatu.

Kierowcy w Czechach są zobowiązani do tworzenia korytarza życia w przypadku stania w korku na drodze, która ma więcej niż jeden pas ruchu. Kierowcy stojący na lewym pasie muszą zjechać w lewo, tak aby pojazd uprzywilejowany na sygnale mógł swobodnie przejechać po prawej stronie. Niedostosowanie się do przepisu i nieutworzenie korytarza życia może skutkować otrzymaniem mandatu.

Czechy - parkowanie

Praga samochodem to znakomity pomysł, trzeba jednak pamiętać o konieczności płacenia za parking. Dobrym rozwiązaniem jest zatrzymanie się na obrzeżach miasta, poza ścisłym centrum i skorzystanie z komunikacji miejskiej. Parkingi Park & Ride można znaleźć na końcowych stacjach metra. Praga podzielona jest na strefy parkowania. W każdej obowiązuje inny limit parkowania i ceny za godzinę. Oznaczenia strefy i warunki w niej obowiązujące znajdują się na znakach drogowych. Należy pamiętać, że w strefie niebieskiej mogą parkować tylko mieszkańcy i osoby z odpowiednim pozwoleniem.

Nie należy parkować na zakazie ani w miejscach oznaczonych żółtymi liniami. Parkowanie w tych miejscach może skończyć się odholowaniem auta i otrzymaniem mandatu. Zabronione jest też zatrzymywanie się na miejscach dla niepełnosprawnych, jeśli nie mamy do tego uprawnień. Mandat za takie wykroczenie to kwota od 1000 złotych w górę.

Praga - co warto wiedzieć?

Przed wyjazdem do Pragi warto zaplanować całą podróż. Weź pod uwagę liczbę kilometrów do przejechania, konieczność robienia przystanków na stacjach benzynowych, a także natężenie ruchu na autostradach. Zaplanuj dojazd do Pragi tak, aby dojechać tam bezpiecznie i w komfortowych warunkach. W miarę możliwości wybierz nocleg, który oferuje parking. Dzięki temu unikniesz konieczności szukania miejsca parkingowego w centrum miasta.

Jadąc do Pragi samochodem, pamiętaj, że w mieście Twoje auto będzie raczej stać na parkingu. Praga ma świetną komunikację miejską, dlatego warto z niej korzystać podczas wycieczki. Jazda samochodem po wąskich uliczkach, przejeżdżanie przez skomplikowane skrzyżowania i rozdroża, trudności ze znalezieniem miejsca do zaparkowania to tylko kilka przykładów, które powinny zachęcić do zostawienia samochodu na parkingu.

Odwiedzając Pragę należy spróbować specjałów czeskiej kuchni. W większości restauracji dostaniemy knedliki, gulasz wieprzowy w gęstym sosie, smażony ser, zupę czosnkową czy słodkie trdelniki. Czechy to naród piwoszy, dlatego punktem obowiązkowym jest spróbowanie czeskiego piwa.

Z każdego wyjazdu warto przywieźć pamiątki. Jadąc do Pragi samochodem można kupić zapas czeskich specjałów. Zatem co warto kupić w Pradze? Turyści wybierają najczęściej artykuły spożywcze takie jak czekolada Studentska, drażetki Lentilky czy napój gazowany Kofola. Dużą popularnością cieszy się też czeskie piwo lub Becherovka, czyli popularny czeski likier ziołowy.

Samochodem do Czech - zadbaj o ubezpieczenie

Wyjazd autem do Czech wiąże się z koniecznością zapoznania się z czeskimi przepisami drogowymi i regulacjami dotyczącymi wyposażenia samochodu. Aby bezpiecznie podróżować samochodem konieczne jest posiadanie ubezpieczenia OC. Komfort podróży znacznie wzrasta, gdy wiemy, że w razie wypadku czy nieprzewidzianej sytuacji otrzymamy kompleksowe wsparcie i organizację pomocy. Właśnie to zapewnia dobrowolne ubezpieczenie assistance. Pełny pakiet ubezpieczeniowy to gwarancja bezpieczeństwa i udanego wyjazdu.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech?

Przed wyjazdem trzeba pamiętać o kupieniu ubezpieczenia turystycznego. Połączone z OC w życiu prywatnym pozwoli nie martwić się niespodziewanymi wydatkami podczas wycieczki. Więcej szczegółów znajdziesz w poradzie "Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech”.

Szukasz polisy podróżnej na wyjazd do Czech? Porównaj ceny i zakresy polis w naszym kalkulatorze online. Znajdziesz w nim rzetelne porównanie ofert od wiodących ubezpieczycieli. Umożliwiamy też zakup polisy online! Wolisz kontakt z doradcą? Zadzwoń na infolinię lub odwiedź naszą placówkę.

Oceń artykuł

4.50
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku