2023-07-11

Wyposażenie apteczki samochodowej — wszystko, co musisz wiedzieć

Dowiedz się, co powinno znajdować się w apteczce samochodowej.

Wyposażenie apteczki samochodowej — wszystko, co musisz wiedzieć

Apteczka samochodowa może mieć różny skład. Wszystko zależy od tego, z jakim typem tego akcesorium mamy do czynienia i co umieści w niej producent. Ostatecznie można też skompletować ją samemu. Warto jednak zasięgnąć porady dotyczącej tego, co powinno być, a co dodatkowo warto mieć w apteczce w obliczu nieprzewidzianych sytuacji.

Zgodnie z obowiązującym prawem w 2023 roku nie ma już obowiązku przewożenia apteczki w aucie osobowym, lecz w razie nagłego zdarzenia podczas podróży może okazać się ona bardzo przydatna. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej! W naszym artykule znajdziesz informacje o tym, jaki powinien być optymalny skład apteczki pierwszej pomocy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, gdzie ją kupić, a także czego nie wolno w niej umieszczać. Sprawdź, co musisz wiedzieć o wyposażeniu apteczki pierwszej pomocy do auta!

Apteczka pierwszej pomocy – czym jest i do czego służy?

Apteczka pierwszej pomocy to pojemnik służący do przechowywania materiałów i środków przeznaczonych do udzielania podstawowej pomocy w nagłych sytuacjach związanych np. ze skaleczeniem się. Powinna być ona wyraźnie oznakowana, trwała i czysta. Mogą znaleźć się w niej środki opatrunkowe i inne przybory potrzebne do udzielenia pomocy w razie rozmaitych wypadków. Apteczki osobiste bywają też wodoodporne.

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy jest podyktowane celem jej wykorzystania oraz potencjalnymi okolicznościami, w których ma zostać użyta. W zależności od tego, komu i w jakim miejscu ma służyć, apteczki można podzielić na:

 • domowe;
 • zakładowe i przemysłowe;
 • użytku publicznego (np. w punktach medycznych w górach);
 • osobiste;
 • samochodowe, motocyklowe i rowerowe;
 • dla zwierząt;
 • dla niemowląt;
 • turystyczne;
 • medyczne (specjalistyczne);
 • wojskowe.

O tym, co powinno być w apteczce, decyduje jej typ i przeznaczenie. W naszej poradzie skupimy się jednak tylko na apteczce do auta, ponieważ to ten temat interesuje wielu kierowców. To oni najczęściej pytają o podstawowe wyposażenie apteczki samochodowej, która okaże się przydatna w razie konieczności udzielenia szybkiej pomocy poszkodowanym w wyniku wypadku na drodze. O ile bowiem nie jest to już element wymagany prawnie, to może zapewnić wsparcie rannym podczas oczekiwania na służby medyczne. Nie zajmuje też wiele miejsca, dlatego warto wozić go ze sobą dobrowolnie.

Czy istnieje obowiązek posiadania apteczki w samochodzie?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce nie obejmuje apteczki. Według obecnych przepisów do wymaganych elementów zalicza się jedynie gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Jeśli zatem dojdzie do kontroli drogowej, nie otrzymamy mandatu za brak apteczki. Ponadto, jeśli podróżujemy samochodem zarejestrowanym w Polsce i planujemy przejeżdżać przez kraje, które podpisały Konwencję wiedeńską, to również nie będziemy objęci obowiązkiem posiadania apteczki w aucie (nawet, jeśli w danym kraju jest to wymagany element wyposażenia).

Dlaczego warto wozić ze sobą apteczkę pierwszej pomocy?

Choć według aktualnych przepisów nie ma w Polsce obowiązku posiadania apteczki samochodowej jako niezbędnego składnika wyposażenia auta, to wciąż istnieje obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym. Warto zatem posiadać apteczkę, która może okazać się wybawieniem w obliczu wypadku na drodze. Jeśli któryś z pasażerów lub innych uczestników ruchu dozna obrażeń, będziemy mogli udzielić mu podstawowej pomocy, zanim zjawią się służby ratownicze.

To ważne!

Dobrze wyposażona apteczka samochodowa nie uratuje zdrowia i życia w sytuacji zagrożenia. Oczekiwanie na przyjazd karetki może się jednak wydłużyć, a każda minuta jest wtedy na wagę złota. Właśnie dlatego oprócz znajomości numeru alarmowego (112) każda osoba powinna zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Apteczka samochodowa – co zawiera w podstawowym składzie?

W Polsce nie ma przepisów mówiących o tym, co dokładnie powinno znaleźć się w składzie apteczki samochodowej. W przypadku tego akcesorium warto postawić jednak na zawartość zgodną z europejską normą DIN 13164.

Podstawowe wyposażenie apteczki samochodowej w 2023 roku powinno obejmować m.in.: środki opatrunkowe, nożyczki (bez ostrych zakończeń), rękawiczki jednorazowe, instrukcję udzielania pierwszej pomocy, koc ratunkowy oraz preparat do odkażania skóry rąk. Do podstawowych środków opatrunkowych zgodnie z wytycznymi normy DIN 13164 można zaliczyć natomiast poniższe elementy:

 • opatrunek indywidualny G – 1 sztuka,
 • opatrunek indywidualny M – 2 sztuki,
 • opatrunek indywidualny K – 1 sztuka,
 • zestaw plastrów (14 sztuk) – 1 komplet,
 • przylepiec 5 m × 2,5 cm – 1 sztuka,
 • opaska elastyczna 4 m × 6 cm – 2 sztuki,
 • opaska elastyczna 4 m × 8 cm – 3 sztuki,
 • chusta opatrunkowa 40 cm × 60 cm – 1 sztuka,
 • chusta opatrunkowa 60 cm × 80 cm – 1 sztuka,
 • kompres 10 cm × 10 cm (pakowane po 2 sztuki) – 3 sztuki,
 • chusta trójkątna – 2 sztuki,
 • nożyczki 14,5 cm – 1 sztuka,
 • rękawice winylowe – 4 sztuki,
 • koc ratunkowy 160 × 210 cm – 1 sztuka,
 • chusteczka nasączona – 2 sztuki,
 • ustnik do sztucznego oddychania – 1 sztuka.

Uwaga!

Apteczka pierwszej pomocy w aucie powinna zostać umieszczona w łatwo dostępnym miejscu – np. w skrytce wewnątrz pojazdu, pod fotelem, w bocznej kieszeni drzwi lub w wydzielonym schowku. Należy unikać sytuacji, w której zestaw ten byłby przygnieciony przez bagaż czy koło zapasowe. Mogłoby to nie tylko utrudnić skorzystanie z apteczki w razie nagłej potrzeby, ale także doprowadzić do uszkodzenia jej zawartości.

Co dodatkowo warto mieć w apteczce do auta?

W przypadku wyposażenia apteczki samochodowej wymieniona wcześniej zawartość zgodna z europejską normą DIN 13164 powinna w zupełności wystarczyć. Nie ma więc sensu rozbudowywać składu tego akcesorium. Wszelkie dodatkowe przedmioty, które wiążą się z indywidualnymi potrzebami pasażera, powinny być umieszczane w apteczkach osobistych.

Jeśli zatem przyjmujemy na stałe leki, pamiętajmy, by zabrać je ze sobą także w podróż autem. W przypadku niektórych preparatów medycznych konieczne będzie zapewnienie im odpowiedniej temperatury – do tego mogą posłużyć specjalne wkłady chłodzące oraz torby termiczne dostępne w większości aptek i sklepów medycznych.

Ważne!

Poszkodowanym w wypadkach nigdy nie powinno się samodzielnie podawać lekarstw. Nie możemy być bowiem pewni co do kwestii potencjalnych alergii, właściwego dawkowania, czy też aktualnego stanu zdrowia danej osoby. Ponadto podanie tabletki czy innego środka doustnego może skutkować zakrztuszeniem się. 

Czego nie powinno być w apteczce samochodowej?

Kupując gotowy certyfikowany zestaw pierwszej pomocy, nie będziemy musieli zastanawiać się zbytnio, czy w apteczce nie ma przypadkiem zbędnych przedmiotów. Inaczej może być jednak wtedy, gdy zdecydujemy się na samodzielne skompletowanie jej składu. Czego więc unikać, jeśli chodzi o wyposażenie apteczki pierwszej pomocy? Zwróć uwagę na te elementy:

 • 1
  Wata i lignina – nie stanowią one profesjonalnych opatrunków. Ich drobne włókna mogą doprowadzić do zanieczyszczenia ran. Nie powinno się zatem ich stosować.
 • 2
  Leki – zwykle wymagają przechowywania w odpowiednich warunkach termicznych. W aucie są narażone na zmiany temperatur oraz wilgoć. Apteczka samochodowa nie nadaje się do przewożenia farmaceutyków.
 • 3
  Ostre przedmioty – mogłyby uszkodzić inne elementy apteczki.
 • 4
  Środki dezynfekujące – także muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach termicznych. Jeśli ponadto występują w formie płynnej, mogłyby przyczynić się do zalania apteczki.

Warto wiedzieć!

Oprócz odpowiedzi na pytanie, co powinna zawierać apteczka samochodowa, ważne jest również to, gdzie kupić taki zestaw. Apteczkę znajdziemy w większości sklepów z artykułami motoryzacyjnymi lub na działach samochodowych w niektórych supermarketach i na stacjach benzynowych. Bez problemu kupimy ją także w sklepach medycznych oraz aptekach.

Szukasz ubezpieczenia samochodu? Sprawdź ofertę CUK!

Równie ważną czynnością, co odpowiednie wyposażenie auta, jest dla kierowcy zakup polisy komunikacyjnej. Już dziś zadbaj o kompleksową ochronę, kupując obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ochronę autocasco wraz z potrzebnymi dodatkami. Nie wiesz, jak znaleźć najlepszą ofertę? Do porównania aktualnych propozycji ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych posłuży Ci nasz kalkulator OC i AC. Dzięki niemu szybko znajdziesz ochronę dostosowaną do swoich potrzeb! 

Wolisz zapytać o polisę komunikacyjną osobiście? Zastanawiasz się, które ubezpieczenie NNW na co dzień lub na dłuższy wyjazd będzie najlepsze w Twoim przypadku? W tym celu zadzwoń na naszą infolinię (22 27 00 337) lub porozmawiaj z doświadczonym doradcą w najbliższej stacjonarnej placówce CUK. Wspólnie dobierzemy dla Ciebie najlepiej skomponowaną polisę. Czekamy na Twój kontakt!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Co nie powinno znajdować się w apteczce samochodowej?

W apteczce samochodowej nie można umieszczać leków i produktów wrażliwych na działanie temperatury i wilgoci (niektóre leki muszą być przechowywane w odpowiednich temperaturach). Niepożądane są też płynne środki dezynfekcyjne oraz narzędzia z ostrymi krawędziami (mogłyby doprowadzić do zniszczenia zawartości apteczki). Nie umieszcza się tam także ligniny oraz warty (ich włókna mogą zanieczyścić ranę). Zabronione są również aerozole (mogą wybuchnąć pod wpływem temperatury).

 • 2
  Czy można dostać mandat za brak apteczki?

Nie. Apteczka nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu w Polsce (stan na 2023 rok). W razie kontroli drogowej nie można zatem dostać mandatu za jej brak. Apteczkę warto jednak przewozić dobrowolnie, ponieważ wciąż istnieje obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ofiarom w razie wypadku. Wówczas jej zawartość może okazać się przydatna (np. do szybkiego zatamowania krwotoku).

 • 3
  Czy apteczka samochodowa ma datę ważności?

Tak. Zwykle termin ważności to 5 lat. Każdy produkt sterylny stanowiący element wyposażenia apteczki posiada numer partii, datę produkcji oraz datę ważności. Należy pamiętać, że wszelkie takie produkty, niezależnie od tego, czy są to leki, opatrunki, czy też środki dezynfekujące nie mogą być przeterminowane. Warto więc co jakiś czas sprawdzać termin ważności wszystkich elementów wyposażenia apteczki.

Oceń artykuł

5.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku