2022-10-18

Jak prawidłowo wykonać zdjęcia do AC? – instrukcja

Dowiedz się, jak zrobić zdjęcia samochodu do Autocasco.

Jak prawidłowo wykonać zdjęcia do AC? – instrukcja

Dokumentacja zdjęciowa stanu pojazdu wykonywana jest przed zawarciem umowy autocasco.  W ten sposób towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed potencjalnymi wyłudzeniami i zgłaszaniem szkód, które powstały przed zawarciem danego ubezpieczenia. Choć zwykle za oględziny auta odpowiada agent ubezpieczeniowy, który przeprowadza całą dokumentację fotograficzną, to może zdarzyć się, że o wykonanie zdjęć zostanie poproszony sam właściciel pojazdu.

Zdjęcie samochodu wykonane w momencie zakupu polisy umożliwiają późniejsze uzyskanie odszkodowania. Stanowią dla towarzystwa dowód na to, jak auto wyglądało przy zawieraniu umowy ubezpieczenia. O tym, jak prawidłowo wykonać zdjęcia do AC i dlaczego jest to tak istotne, przekonasz się, czytając tę poradę.

Co zapewnia ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie autocasco to dobrowolna polisa komunikacyjna, która umożliwia pokrycie kosztów w ramach niespodziewanego zdarzenia na drodze z udziałem Twojego pojazdu. Autocasco zapewnia ochronę na wypadek następstw wielu nieoczekiwanych sytuacji spowodowanych np. zjawiskami pogodowymi, wypadkiem lub kradzieżą. Zdjęcie z samochodem ukazanym z każdej strony to też podstawa do zapobiegania wyłudzeniom. Autocasco kupisz online na stronie CUKsprawdź, jak nabyć AC bez wychodzenia z domu

O ile polisa OC zapewnia wypłatę odszkodowania jedynie osobie, która ucierpiała w wyniku Twojego działania, to AC gwarantuje wsparcie również Tobie. Ubezpieczenie AC samochodu chroni zarówno w przypadku szkody częściowej, jak i całkowitej. Zakres ochrony autocasco jest uzależniony od polisy, którą wykupiłeś. To ubezpieczenie obejmuje najczęściej takie sytuacje, jak:

  • kradzież auta,
  • działanie warunków atmosferycznych,
  • wandalizm,
  • działanie osób trzecich,
  • uszkodzenia z własnej winy,
  • uszkodzenia w wyniku wypadku.

Warto wiedzieć!

Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia zakup ubezpieczenia autocasco jedynie dla pojazdów do 15 lat. Jeśli jednak jesteś posiadaczem starszego samochodu, nadal możesz korzystać z ochrony polisy AC u dotychczasowego ubezpieczyciela. Warunkiem jest przedłużenie umowy autocasco na kolejny rok w tym samym towarzystwie. Co ciekawe, istnieje możliwość wykupienia AC dla starszego pojazdu w Warcie i PZU nawet wówczas, gdy wcześniej nie ubezpieczaliśmy w tych towarzystwach naszego auta.

Zdjęcia samochodu do AC – omówienie najważniejszych zasad

Przede wszystkim należy pamiętać, kiedy wykonać zdjęcia auta do AC. Najlepiej zrobić to w momencie zawierania polisy ubezpieczeniowej. Idealna sytuacja to ta, w której przyjeżdżasz samochodem do ubezpieczyciela, zawierasz umowę i przed jej podpisaniem doradca ubezpieczeniowy udaje się wykonać dokumentację fotograficzną Twojego pojazdu.

Oczywiście zdjęcia do autocasco po instruktażu może wykonać sam ubezpieczony, jeśli kupuje polisę online lub przez telefon. Jednak zwykle bezpieczniej jest, gdy zrobi to agent towarzystwa ubezpieczeniowego (daje to pełną gwarancję prawidłowej procedury). Niektóre towarzystwa nie nakładają obowiązku wykonywania zdjęć do samochodów fabrycznie nowych lub kontynuujących polisę AC. 

Główną zasadą dotyczącą zdjęć do AC jest to, by ukazywały one pojazd z każdej ze stron (również widok auta po przekątnej). Jeśli pojazd posiada jakiekolwiek uszkodzenia, wgniecenia, zadrapania lub innego rodzaju widoczne skazy, należy uwiecznić je na zdjęciu. Zdjęcia do autocasco muszą być tak ostre i wyraźne, by dokładnie oddać stan auta w momencie podpisania polisy.

Dokumentacja zdjęciowa do AC powinna ukazać całą bryłę pojazdu z wyraźnie widocznymi tablicami rejestracyjnymi. W zależności od wymogów towarzystwa wykonuje się najczęściej 2 zdjęcia ze skosu lub 4 wszystkim stronom auta. Ponadto należy wykonać też zdjęcie wnętrza, nr VIN na stałym elemencie pojazdu oraz stanu licznika.

Warto zapamiętać!

Fotografie z dnia poprzedzającego zawarcie polisy nie mogą służyć jako dokumentacja zdjęciowa autocasco. Metadane fotografii zawierają datę jej wykonania! Zdjęcia do AC muszą odzwierciedlać realny stan pojazdu w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia.

Jak wykonać zdjęcia do AC samodzielnie? – instrukcja

Podstawową zasadą wykonania właściwej dokumentacji zdjęciowej pojazdu do polisy autocasco jest sprawdzenie, czego tak naprawdę życzy sobie dane towarzystwo. W tym celu warto dokładnie zapoznać się z umową i instrukcją udostępnioną przez ubezpieczyciela. Istnieje jednak szereg uniwersalnych wskazówek, które pozwolą wykonać prawidłową dokumentację w sposób prosty i szybki. Jak zatem właściwie zrobić zdjęcia do AC? Oto uniwersalna instrukcja:

  • 1
    Upewnij się, czy Twój samochód jest właściwie zaparkowany. Ustaw go w takim miejscu, byś mógł swobodnie wykonać zdjęcia z jego każdej strony, a pobliskie obiekty, takie jak drzewa czy budynki nie utrudniały przeprowadzenia czynności.
  • 2
    Sprawdź, czy światło padające na auto nie przeszkadza w wykonaniu wyraźnych zdjęć (nie mogą być one ani zbyt ciemne, ani prześwietlone). Proces najlepiej przeprowadzić za dnia, przy optymalnym i naturalnym oświetleniu.
  • 3
    Skontroluj, czy cały pojazd mieści się w kadrze, widoczne są tablice rejestracyjne oraz naklejki hologramowe na przedniej szybie.
  • 4
    Wykonaj  zdjęcia zewnętrzne, które ukażą wyraźnie: lewy bok i przód pojazdu, lewy bok i tył pojazdu, prawy bok i przód pojazdu, prawy bok i tył pojazdu, szyby.
  • 5
    Wykonaj zdjęcia w aucie, które uwzględnią: wybite numery VIN (umiejscowienie w zależności od pojazdu), tabliczkę znamionową, przebieg pojazdu, deskę rozdzielczą (najlepiej z tylnego siedzenia), a także zdjęcie kluczyków i komory silnika (w kadrze musi znaleźć się tablica rejestracyjna).

To ważne!

Odszukanie tabliczki znamionowej i numerów VIN w aucie bywa trudne. Są one bowiem rozmieszczone w różnych miejscach w zależności od marki i modelu pojazdu. Niektóre z nich łatwo znaleźć, a inne wymagają nawet zdemontowania określonych części. VIN najczęściej znajduje się na tabliczce znamionowej instalowanej na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta – tuż obok drzwi lub na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach pojazdu.

Ile zdjęć samochodu do AC wymagają towarzystwa?

Podczas wykonywania zdjęć do AC warto mieć na uwadze wymagania danego towarzystwa. Każdy ubezpieczyciel może posiadać własne dodatkowe wytyczne, które wpłyną na ewentualną wypłatę odszkodowania w razie uszkodzenia pojazdu, dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie stawia w tej kwestii ubezpieczyciel. Dokumentacja zdjęciowa powinna przede wszystkim uwzględniać wszelkie elementy, które mogą mieć wpływ na ocenę ryzyka lub wartości pojazdu.

Kiedy zdjęcia do autocasco nie są potrzebne?

Towarzystwo ubezpieczeniowe za pośrednictwem agenta lub innego upoważnionego do tych czynności pracownika dokonuje zwykle oględzin pojazdu, gdy ubezpieczasz swoje auto po raz pierwszy w zakresie autocasco. Oznacza to, że jeśli zamierzasz przedłużać, czyli kontynuować swoją polisę AC u tego ubezpieczyciela lub gdy ubezpieczany pojazd jest fabrycznie nowy, zdjęcia samochodu nie będą wymagane. Pamiętaj jednak, że istnieją sytuacje, kiedy nawet podczas przedłużania polisy AC u tego samego ubezpieczyciela, wymagane będzie wykonanie zdjęć. Zostaniesz o nie z pewnością poproszony, jeśli w trakcie obowiązywania poprzedniego ubezpieczenia AC wystąpiła szkoda.

Co, jeśli nie wykonam zdjęć do autocasco?

Konsekwencje braku zdjęć do autocasco są oczywiste – ubezpieczyciel może odmówić podpisania polisy. Nie będzie miał bowiem podstaw do ewentualnej wypłaty odszkodowania w razie wystąpienia szkody. Nie wiadomo bowiem, jak auto wyglądało w momencie podpisania umowy ubezpieczenia. Dokumentacja zdjęciowa pojazdu jest jednym z podstawowych warunków zawarcia polisy autocasco. Posiadając właściwie wykonane fotografie auta, zyskujesz gwarancję wypłaty odszkodowania w razie powstania szkody w ramach trwania ochrony AC.

Jeśli zatem towarzystwo nie otrzyma od Ciebie zdjęć do AC w określonym przez siebie terminie (zwykle w ciągu 7 dni od zawarcia polisy), to wypowie Twoją umowę ze skutkiem natychmiastowym. W rezultacie nie skorzystasz z ochrony w zakresie ubezpieczenia autocasco. Towarzystwo zwróci Ci wpłaconą wcześniej składkę za polisę AC.

Dokumentacja zdjęciowa do AC – na co jeszcze zwracać uwagę?

Przygotowując dokumentację zdjęciową do polisy autocasco, należy pamiętać, by odpowiednio przygotować do tego pojazd – nie tylko pod względem technicznym, ale także higienicznym. Brudny samochód na zdjęciu do AC stwarza ryzyko, że niektóre elementy pojazdy mogłyby być słabo widoczne lub wręcz zakamuflowane. Właśnie dlatego przed udaniem się do ubezpieczyciela w celu zawarcia polisy autocasco warto udać się najpierw do myjni.                      

Wykonując zdjęcia do autocasco, postaraj się nie ucinać samochodu, dbać o pełen kadr i unikać trybu szerokokątnego. W przypadku posiadania w aucie wyposażenia ponadstandardowego również należy uwzględnić je w dokumentacji fotograficznej. Mowa o takich elementach, jak: alufelgi, bagażnik dachowy, klimatyzacja automatyczna, sprzęty audio, fotele skórzane.

Pamiętaj, że jeśli dojdzie do szkody w okresie pomiędzy zawarciem polisy AC a wykonaniem dokumentacji zdjęciowej pojazdu, proces uzyskania odszkodowania może być trudny, a w skrajnych przypadkach nie zostanie sfinalizowany. Towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania ze względu na brak zdjęć, ponieważ zwykle łamie to OWU.

Warto pamiętać!

Przy polisie AC obok daty zawarcia umowy występuje też często dokładna godzina, a nawet minuta podpisania dokumentu. Nawet kilka minut opóźnienia może robić dużą różnicę. Dlatego upewnij się, że Twoja dokumentacja zdjęciowa pojazdu trzyma się wyznaczonych przez towarzystwo ram czasowych.

Oszczędzaj czas i pieniądze – wykup polisę OC i AC na stronie CUK!

Zakup pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych OC+AC z odpowiednim rozszerzeniem zapewni Ci pełną ochronę Twojego auta w różnych sytuacjach! Wykonując prostą kalkulację online na stronie CUK, zyskasz dostęp do najlepszych bieżących ofert od ponad 30 towarzystw. Otrzymasz je w przejrzystej formie, a wszelkich formalności dopełnisz zdalnie bez wychodzenia z domu! Dzięki aplikacji CUK będziesz mógł w prosty sposób zarządzać zakupionymi polisami i zgłaszać szkody.

Zastanawiasz się, jaką polisę OC lub autocasco wybrać? Z pomocą przychodzą nasi wykwalifikowani doradcy. Rozwieją oni wszelkie Twoje wątpliwości i podpowiedzą, która opcja ubezpieczenia komunikacyjnego sprosta Twoim potrzebom! Skontaktuj się ze specjalistą za pośrednictwem czynnej 7 dni w tygodniu infolinii lub pozostaw dane kontaktowe w formularzu, a oddzwonimy do Ciebie w dogodnej porze. Możesz także odwiedzić jedną z ponad 500 placówek stacjonarnych CUK na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł

5.00
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku