Autocasco (AC) - dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Jako kierowca możesz ubezpieczyć swój pojazd od uszkodzeń, zniszczeń i utraty. Jeśli dojdzie do zdarzenia, o którym mowa jest w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU), wtedy można otrzymać odszkodowanie. Zdarzenia objęte ochroną to kolizja i wypadek z udziałem innego pojazdu, zdarzenia losowe (np. grad, wybuch), uszkodzenie przez osoby trzecie (np. zarysowania), kradzież i nagłe działanie czynnika termicznego lub chemicznego. Warto zaznaczyć, że niezależnie od tego, kto jest sprawcą wypadku, kolizji czy stłuczenia, odszkodowanie należy się właścicielowi auta. Jeśli jednak nie jest on znany - zadziała tu polisa OC.
Każda polisa jest indywidualnie dopasowana do potrzeb właściciela samochodu. Przykładowo, sposób naprawy może być bezgotówkowy lub gotówkowy. Pierwsza opcja dotyczy wypłaty świadczenia w postaci rozliczenia towarzystwa ubezpieczeniowego bezpośrednio z warsztatem. Drugie rozwiązanie z kolei, jest bardziej elastyczne. Klient otrzymuje gotówkę, którą przeznacza na naprawę samochodu. Wybór warsztatu czy terminu w takim przypadku zależy wyłącznie od niego. Warto zwrócić też uwagę w umowie na to, jakie części są użyte podczas naprawy (oryginalne czy zamienniki), a także czy trzeba wpłacić część pieniędzy na naprawę z własnej kieszeni. Udział własny oznacza, że właściciel samochodu otrzyma wypłatę odszkodowania pomniejszoną o daną kwotę.
Czy wiesz, że...
Nie trzeba kupować pełnej wersji ubezpieczenia AC. Alternatywą dla tego rozwiązania jest Mini AC (inaczej nazywane Smart Casco), które obejmuje wybrane ryzyka. Zakres ochrony jest ograniczony, jednak to atrakcyjna propozycja dla kierowców, którzy są właścicielami starszych pojazdów czy często zostawiają swój samochód na niestrzeżonym parkingu. Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma kradzież w zakresie Mini Casco.
Więcej na temat autocasco dowiesz się z naszego artykułu pt. „Kiedy warto kupić AC?".