2023-11-28

AC – co to jest i kiedy warto je kupić?

Przedstawiamy, w jakich okolicznościach przydaje się ubezpieczenie AC i czy warto mieć taką polisę.

AC – co to jest i kiedy warto je kupić?

By kupić ubezpieczenie AC, musisz mieć pewność, że Twoje pieniądze będą dobrze zainwestowane. W tym artykule opowiemy Ci, co to jest autocasco i ile ono kosztuje, czy warto kupić AC oraz czym różni się AC od obowiązkowego OC i dobrowolnego assistance.

AC – co to jest?

AC, czyli autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mogą je wykupić posiadacze pojazdów mechanicznych. Jego celem jest finansowa ochrona właściciela pojazdu przed skutkami sytuacji losowych lub spowodowanych przez osoby trzecie, które wpłyną na samochód, jego części lub wyposażenie. Oto te sytuacje:

 • uszkodzenie,
 • zniszczenie,
 • utrata.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują wiele ciekawych ofert dopasowanych do konkretnego klienta. Warto je porównać, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Ubezpieczenie AC – dlaczego warto?

By odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto kupić autocasco, musimy poznać jego zakres. Oto co zapewnia AC:

 • ochrona przed szkodami wyrządzonymi samodzielnie – podczas gdy OC chroni jedynie poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, AC zabezpiecza także interesy sprawców.
 • ochrona przed nieprzewidzianymi zdarzeniami – AC stanowi zabezpieczenie przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, zderzenie ze zwierzęciem, gradobicie czy huragan.
 • ochrona przed kradzieżą – w przypadku utraty auta wskutek kradzieży możesz uzyskać odszkodowanie z AC na kupno nowego pojazdu. To właśnie dlatego AC jest bardzo popularne wśród właścicieli nowych samochodów..
 • ochrona przed dewastacją – zniszczone lusterka, wybite szyby czy zarysowania to tylko niektóre uszkodzenia, które mogą przydarzyć się kierowcom. Nie zawsze sprawca przyznaje się do dokonanego czynu, szczególnie jeśli mamy do czynienia z aktem wandalizmu. W takiej sytuacji otrzymasz odszkodowanie z AC w celu likwidacji szkody.

Rezygnacja z AC nie jest sposobem na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z posiadaniem samochodu. Choć na pierwszy rzut oka może się tak wydawać ze względu na cenę, w przypadku kolizji, kradzieży lub uszkodzenia auta przez upadające drzewo polisa autocasco jest nieocenionym produktem ubezpieczeniowym.

Co obejmuje autocasco?

Omówmy teraz dokładnie najważniejsze sytuacje, które obejmuje AC:

 • Kradzież samochodu

Ubezpieczenie AC chroni w przypadku kradzieży samochodu. Właśnie dlatego warto się na nie zdecydować podczas zakupu drogiej marki auta lub zupełnie nowego pojazdu z salonu. Tylko ta polisa może zapewnić Ci zwrot kosztów za naprawę poważnych uszkodzeń. Te z kolei mogą okazać się bardzo drogie, szczególnie jeśli chodzi o nowe pojazdy. Nic dziwnego, że cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, które posiadają wartościowe samochody. Posiadając AC, czyli ubezpieczenie odkradzieży auta, masz pewność, że w razie tak trudnej sytuacji będzie Cię stać na zakup nowego pojazdu.

 • Stłuczki, zarysowania

Autocasco jest istotnym ubezpieczeniem, jeśli chodzi o uzyskanie odszkodowania podczas wypadków na trasie. Obowiązkowe OC zapewnia odszkodowanie jedynie poszkodowanemu. Jednak Twój samochód także może uszkodzić się po kraksie, prawda? W tej sytuacji pełną ochronę zapewni Ci AC. W dodatku możesz liczyć na zwrot kosztów za naprawę auta po zderzeniu z przedmiotem czy zwierzęciem na trasie, a także, gdy podczas parkowania zarysujesz samochód.

 • Akty wandalizmu i działanie osób trzecich

Co jeszcze można zgłosić z AC? To także skuteczne zabezpieczenie przed skutkami działań osób trzecich. Co to oznacza? Przykładowo, jeśli parkujesz auto na osiedlu i grupa młodzieży rzuci piłkę w taki sposób, że stłucze szyby w Twoim samochodzie, dostaniesz zadośćuczynienie. Jeżeli nie jesteś w stanie wskazać sprawcy szkody, możesz jak najbardziej zgłosić szkodę z ubezpieczenia AC. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy pojazdu.

 • Działanie sił przyrody

Uzupełnieniem zakresu ochrony AC jest także działanie sił przyrody. Możesz liczyć na finansową pomoc tuż po powodzi czy huraganie.

Ważne!

Kupując polisę, zwłaszcza dla nowych pojazdów, warto wykupić również rozszerzenie ochrony ostałą sumę ubezpieczenia. Wykupując ten dodatek, masz pewność, że wartość rynkowa pojazdu w momencie zawarcia umowy ubezpieczenia będzie utrzymana przez cały okres ochrony. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli w dniu zawarcia polisy Twój samochód jest wart 30 000 zł, otrzymujesz gwarancję, że pod koniec okresu ubezpieczenia, wartość Twojego pojazdu będzie niezmienna. Jeżeli do szkody kradzieżowej doszłoby pod koniec okresu ubezpieczenia, a wg np. katalogu Eurotax wartość pojazdu w tym czasie wynosiłaby 25 000 zł – nie masz się czym martwić. Mając wykupione rozszerzenie, jakim jest stała suma ubezpieczenia, otrzymasz wypłatę odszkodowania w wysokości wartości pojazdu z dnia zawarcia polisy – w tym przypadku będzie to 30 000 zł.

Ile kosztuje autocasco?

Nie ulega wątpliwości, że warto zainwestować w ubezpieczenie autocasco. Koszt polisy wcale nie musi być wysoki, a o tym, ile kosztuje autocasco, decyduje kilka czynników, m.in.:

 • wartość samochodu,
 • zakres ochrony,
 • wiek i miejsce zamieszkania kierowcy
 • dotychczasowa historia ubezpieczeniowa kierowcy,
 • okres obowiązywania ochrony itd.

Wiek oraz miejsce zamieszkania kierowcy

Wyliczenie autocasco jest więc indywidualne dla każdej osoby, a jedne z wyższych składek zapłacą kierowcy do 25. roku życia, którzy mają prawo jazdy od niedawna. Dlaczego? Jak wynika ze statystyk, młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków, a więc jest to sposób na zabezpieczenie interesów ubezpieczyciela. Również miejsce zamieszkania ma znaczenie, gdyż do wypadków znacznie częściej dochodzi w dużych miastach, o dużym natężeniu ruchu, niż w mniejszych miasteczkach i na wsiach.

Okres trwania umowy

Kwota zależy też od tego, na jaki okres wykupujemy polisę. Ubezpieczenie autocasco krótkoterminowe (od miesiąca do roku) jest korzystne na przykład wtedy, gdy rzadko korzystamy z samochodu, a planujemy wyjazd na urlop.

Zakres ubezpieczenia

Duży wpływ na wysokość składki ma również wybrany zakres ubezpieczenia. Możesz wykupić zarówno pełne AC, które pokryje wszystkie szkody – między innymi tzw. szkody parkingowe, jak i kradzież. Masz również możliwość wykupienia ograniczonego zakresu ubezpieczenia – w zależności od oferty danego towarzystwa mini casco może chronić Cię np. tylko od kradzieży lub od kradzieży oraz szkód wyrządzonych przez żywioły. Mini casco gwarantuje Ci połowiczną ochronę ubezpieczeniową, natomiast jeżeli dojdzie np. do szkody kradzieżowej, masz pewność, że towarzystwo wypłaci Ci odszkodowanie, co pozwoli Ci na zakup nowego pojazdu.

Autocasco – zniżki dla kierowców

Atrakcyjnym rozwiązaniem w przypadku AC są zniżki, które każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala indywidualnie. Większość ubezpieczycieli stosuje zniżki za:

 • bezszkodową jazdę – zniżka nawet do 60%,
 • stosowanie dodatkowych zabezpieczeń – np. alarm czy prywatny garaż,
 • marka samochodu – zniżki dla aut popularnych marek, do których można bez problemu znaleźć części zamienne.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują też dodatkowe zniżki, na przykład za zawarcie umowy online, opłacenie bez podziału na raty, przedłużenie umowy w tej samej firmie ubezpieczeniowej czy wykupienie na kolejny samochód.

Zniżki można także utracić, o czym należy pamiętać, kupując autocasco. Utrata zniżek wiąże się na przykład z uszkodzeniem pojazdu i likwidacją szkody z autocasco. By w dalszym ciągu korzystać z atrakcyjnej oferty, można wykupić ubezpieczenie od utraty zniżek, które jest gwarancją, że nawet jeśli podczas ochrony będziemy mieć szkodę ubezpieczeniową, to przy kolejnym zakupie AC od tego ubezpieczyciela, nie utracimy zniżek. Natomiast pozostałe towarzystwa obliczą naszą zniżkę z uwzględnieniem tej szkody.

Warto też wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zwyżki dla młodych kierowców. Więcej zapłacą zazwyczaj osoby poniżej 25. roku życia

Jak obniżyć koszt AC?

Na pozór może wydawać się, że dodatkowe ubezpieczenie AC jest dość kosztowne. Oto sposoby na obniżenie kosztu autocasco:

 • porównanie ofert

W CUK możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora online, w którym zobaczysz najbardziej opłacalne rozwiązania dla Ciebie, a następnie wykupisz polisę. Kalkulator autocasco na CUK.pl to prosty i szybki sposób na porównanie aż 30 ofert ubezpieczeniowych i znalezienie najbardziej atrakcyjnej cenowo opcji. Wszystko to bez wychodzenia z domu!

 • zakup gotowych pakietów

Koszt AC będzie niższy, jeśli wykupisz je w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. W dodatku, jako doświadczona firma, dajemy zniżki także na AC. Dzięki temu możesz liczyć na niski koszt składki. Skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy korzystając ze swojego doświadczenia, pomogą Ci znaleźć najlepszą ofertę dla Twojego samochodu.

Jaka jest różnica pomiędzy AC a OC?

Wiesz już, czym jest autocasco i czy warto kupić AC. Teraz postaramy Ci się wyjaśnić, co daje OC, a co AC.

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, niezależnie, czy pojazd jest używany, czy nie. Zapewnia ochronę poszkodowanym podczas wypadków lub drobnych stłuczek. Brak OC wiąże się z poważnymi konsekwencjami, szczególnie finansowymi.

Zupełnie inaczej jest w przypadku AC. Wiele osób pyta, czy autocasco jest obowiązkowe. Otóż jest to ubezpieczenie całkowicie dobrowolne. Ochroną obejmuje Twój pojazd – może to być samochód lub motocykl. Odpowiedzialność za szkody wymienione w OWU, które będą efektem wypadków na trasie bądź podczas postoju pojazdu (np. szkody parkingowe), zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Szczegóły znajdą się oczywiście w umowie, dlatego warto się z nią zapoznać przed podpisaniem. Warunki różnią się u ubezpieczycieli, dlatego trzeba dopasować ją do swoich potrzeb.

Przykład:

Różnicę pomiędzy dobrowolnym AC a obowiązkowym OC najlepiej zobrazuje poniższa sytuacja.

Pani Ewa posiada nowego Forda Mondeo, który jest wart 50 000 zł. Jadąc do pracy, przez nieuwagę na światłach wjechała w tył samochodu Pana Tomasza. Pani Ewa zakupiła polisę nie tylko z obowiązkowym OC, ale również rozszerzyła ją o ochronę autocasco. Szkoda w BMW Pana Tomasza została wyceniona na 7 000 zł – zostanie ona pokryta z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Towarzystwo pokryje wszystkie niezbędne koszty naprawy. W tym przypadku zarówno Pan Tomasz, jak i Pani Ewa mogą spać spokojnie, ponieważ wszelkie roszczenia związane ze szkodą w aucie Pana Tomka zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

Co z pojazdem Pani Ewy, która była sprawcą wypadku? Na szczęście poza OC Pani Ewa wykupiła również dobrowolne ubezpieczenie AC, które pokryje szkody powstałe w jej pojeździe w związku z tym wypadkiem. Gdyby nie wykupiła dodatkowego ubezpieczenia, auto musiałaby naprawić z własnej kieszeni. Szkoda została wyceniona na 5 000 zł. Koszty naprawy pokryło towarzystwo ubezpieczeniowe.

Autocasco i assistance – czym się różnią?

Ze względu na podobne brzmienie obu wyrazów wiele osób myli autocasco (AC) z assistance. Ubezpieczenie assistance, podobnie jak AC, jest dobrowolne, dlatego kierowca nie musi korzystać z tego produktu ubezpieczeniowego. Zarówno AC, jak i assistance polega na finansowej pomocy właścicielowi pojazdu w razie szkody. Autocasco jest jednak ubezpieczeniem węższym. W jego ramach ubezpieczony otrzymuje odszkodowanie w razie kradzieży czy uszkodzenia auta. Assistance z kolei to szeroki pakiet pomocowy. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zakres AC i assistance

Zakres ochrony ubezpieczeniowej można określić, wybierając jeden z pakietów. Na ich podstawie kierowcy przysługuje pomoc polegająca m.in. na:

 • udostępnieniu auta zastępczego,
 • wymianie opony,
 • dostarczeniu paliwa,
 • dostarczeniu części zamiennych,
 • holowaniu uszkodzonego pojazdu do warsztatu,
 • itd.

Assistance zapewnia najwyższe bezpieczeństwo na drodze i pozwala uniknąć stresujących (a zarazem kosztownych) sytuacji związanych z unieruchomieniem pojazdu na środku jezdni. Wykupując polisę assistance, kierowca może liczyć na pełne wsparcie ubezpieczyciela o każdej porze dnia i szybkie zorganizowanie pomocy, w tym także noclegu czy transportu. Należy pamiętać, że zakres usług assistance zależy od wybranego pakietu usług. 

Co do AC, jest to polisa pokrywająca wyrządzone szkody, które powstały z winy innego kierowcy lub z naszej własnej. Ubezpieczenie autocasco rekompensuje więc straty związane na przykład z kradzieżą samochodu.

Assistance można wykupić osobno lub razem w pakiecie OC/AC. Ta druga opcja jest bardzo często objęta dodatkowymi rabatami. Kupując pełen pakiet ubezpieczenia, masz pewność, że będziesz chroniony w każdej nawet najbardziej zaskakującej sytuacji. Posiadając zarówno ubezpieczenie OC, jak i dobrowolne ubezpieczenie AC i assistance nie musisz martwić się, jeżeli w czasie trasy zdarzy Ci się nieprzewidziana sytuacja.

Chcesz kupić najtańsze autocasco, a przy okazji zastanawiasz się nad kupnem assistance? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Czy ubezpieczenie assistance opłaca się kupować osobno, czy w pakiecie z OC i AC?

Twoje AC w dobrej cenie

W związku z tym, że ubezpieczenie AC samochodu jest dobrowolne, nie wszyscy właściciele aut decydują się na nie. Ceny nie są jednak bardzo wysokie, biorąc pod uwagę fakt, że nawet najostrożniejszy kierowca nie jest w stanie przewidzieć zderzenia z jeleniem czy uszkodzenia samochodu przez wandala. Jeśli wolisz dmuchać na zimne i chcesz zapobiec kosztownym naprawom, wybierz dobre ubezpieczenie autocasco, które pozwoli Ci uniknąć niezaplanowanych wydatków i stanie się solidnym zabezpieczeniem posiadanych dóbr materialnych.

Autocasco kupisz u nas bez wychodzenia z domu – zrób kalkulację online lub zadzwoń na infolinię CUK! Zapraszamy również do ponad 300 placówek w całej Polsce.

Oceń artykuł

4.33
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku