2022-10-03

Kiedy warto kupić AC?

Przedstawiamy, w jakich okolicznościach przydaje się AC i czy warto mieć taką polisę.

Kiedy warto kupić AC?

Kupując ubezpieczenie AC, warto mieć pewność, że Twoje pieniądze będą dobrze zainwestowane. W tym artykule opowiemy Ci, co to jest autocasco, czym AC różni się od obowiązkowego OC i dobrowolnego assistance, a także, w jakich sytuacjach warto kupić wszystkie polisy.

Jaka jest różnica pomiędzy AC a OC?

Na początku postaramy Ci się wyjaśnić, jaka jest podstawowa różnica pomiędzy ubezpieczeniem samochodu OC i AC. Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, niezależnie, czy pojazd jest używany czy nie. Zapewnia ochronę poszkodowanym podczas wypadków lub drobnych stłuczek. Brak OC wiąże się z poważnymi konsekwencjami, szczególnie finansowymi.

Zupełnie inaczej jest w przypadku AC. Wiele osób pyta, czy autocasco jest obowiązkowe. Jeśli chodzi o AC, jest to ubezpieczenie całkowicie dobrowolne. Zakres ochrony sięga Twojego pojazdu – może to być samochód lub motocykl. Odpowiedzialność za szkody wymienione w OWU, które będą efektem wypadków na trasie bądź podczas postoju pojazdu (np. szkody parkingowe), zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Szczegóły znajdą się oczywiście w podpisanej umowie, dlatego warto się z nią zapoznać przed podpisaniem. Warunki różnią się u ubezpieczycieli, dlatego trzeba dopasować ją do swoich potrzeb.

Różnicę pomiędzy dobrowolnym AC a obowiązkowym OC najlepiej zobrazuje poniższa sytuacja.

Pani Ewa posiada nowego Forda Mondeo, który jest wart 50 000 zł. Jadąc do pracy przez nieuwagę na światłach wjechała w tył samochodu Pana Tomasza. Pani Ewa zakupiła polisę nie tylko z obowiązkowym OC, ale również rozszerzyła ją o ochronę autocasco. Szkoda w BMW Pana Tomasza została wyceniona na 7 000 zł – zostanie ona pokryta z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Towarzystwo pokryje wszystkie niezbędne koszty naprawy. W tym przypadku zarówno Pan Tomasz jak i Pani Ewa mogą spać spokojnie, ponieważ wszelkie roszczenia związane ze szkodą w aucie Pana Tomka zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

Co z pojazdem Pani Ewy, która była sprawcą wypadku? Na szczęście poza OC Pani Ewa wykupiła również dobrowolne ubezpieczenie AC, które pokryje szkody powstałe w jej pojeździe w związku z tym wypadkiem. Gdyby nie wykupiła dodatkowego ubezpieczenia, auto musiałaby naprawić z własnej kieszeni. Szkoda została wyceniona na 5 000 zł. Koszty naprawy pokryło towarzystwo ubezpieczeniowe.

Autocasco i Assistance – czym się różnią?

Ze względu na podobne brzmienie obu wyrazów wiele osób myli autocasco(AC) z Assistance. Ubezpieczenie Assistance, podobnie jak AC, jest dobrowolne, dlatego kierowca nie musi korzystać z tego produktu ubezpieczeniowego.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej można określić, wybierając jeden z pakietów.Na ich podstawie kierowcy przysługuje pomoc polegająca m.in. na udostępnieniu auta zastępczego, wymianie opony, dostarczeniu paliwa, dostarczeniu części zamiennych czy holowaniu uszkodzonego pojazdu do warsztatu. Assistance zapewnia najwyższe bezpieczeństwo na drodze i pozwala uniknąć stresujących (a zarazem kosztownych) sytuacji związanych z unieruchomieniem pojazdu na środku jezdni. Wykupując polisę Assistance, kierowca może liczyć na pełne wsparcie ubezpieczyciela o każdej porze dnia i szybkie zorganizowanie pomocy, w tym także noclegu czy transportu. Należy pamiętać, że zakres usług Assistance zależy od wybranego pakietu usług. 

Co do AC, jest to polisa pokrywająca wyrządzone szkody, które powstały z winy innego kierowcy lub z naszej własnej. Ubezpieczenie autocasco rekompensuje więc straty związane na przykład z kradzieżą samochodu. W przypadku wykupienia Assistance możesz również liczyć na auto zastępcze po utracie pojazdu. Assistance można wykupić osobno lub razem w pakiecie OC/AC. Ta druga opcja jest bardzo często objęta dodatkowymi rabatami.

Kupując pełen pakiet ubezpieczenia, masz pewność, że będziesz chroniony w każdej nawet najbardziej zaskakującej sytuacji. Posiadając zarówno ubezpieczenie OC jak i dobrowolne ubezpieczenie AC i assistance nie musisz martwić się, jeżeli w czasie trasy zdarzy Ci się nieprzewidziana sytuacja.

Chcesz kupić najtańsze autocasco, a przy okazji zastanawiasz się nad kupnem assistance? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Czy ubezpieczenie assistance opłaca się kupować osobno, czy w pakiecie z OC i AC?

Kradzież i naprawa samochodu

Ubezpieczenie AC chroni również w przypadku kradzieży samochodu. Właśnie dlatego warto się na nie zdecydować podczas zakupu drogiej marki auta lub zupełnie nowego pojazdu z salonu. Tylko ta polisa może zapewnić Ci zwrot kosztów za naprawę poważnych uszkodzeń. Te z kolei mogą okazać się bardzo drogie, szczególnie jeśli chodzi o nowe pojazdy. Nic dziwnego, że AC cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, które posiadają wartościowe samochody. Posiadając ubezpieczenie od kradzieży, masz pewność, że w razie tak trudnej sytuacji będzie Cię stać na zakup nowego pojazdu. Kupując polisę, zwłaszcza dla nowych pojazdów, warto wykupić również rozszerzenie ochrony o stałą sumę ubezpieczenia. Wykupując to rozszerzenie, masz pewność, że wartość rynkowa pojazdu w momencie zawarcia umowy ubezpieczenia będzie utrzymana przez cały okres ochrony. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli w dniu zawarcia polisy Twój samochód jest wart 30 000 zł, otrzymujesz gwarancję, że pod koniec okresu ubezpieczenia, wartość Twojego pojazdu będzie niezmienna. Jeżeli do szkody kradzieżowej doszłoby pod koniec okresu ubezpieczenia, a wg np. katalogu Eurotax wartość pojazdu w tym czasie wynosiłaby 25 000 zł – nie masz się czym martwić. Mając wykupione rozszerzenie, jakim jest stała suma ubezpieczenia, otrzymasz wypłatę odszkodowania w wysokości wartości pojazdu z dnia zawarcia polisy – w tym przypadku będzie to 30 000 zł.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują wiele ciekawych ofert dopasowanych do konkretnego klienta. Warto je porównać, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Stłuczki, zarysowania i akty wandalizmu

Autocasco jest istotnym ubezpieczeniem jeśli chodzi o uzyskanie odszkodowania podczas wypadków na trasie. Obowiązkowe OC zapewnia odszkodowanie jedynie poszkodowanemu. Jednak Twój samochód także może uszkodzić się po kraksie, prawda? W tej sytuacji pełną ochronę zapewni Ci AC. W dodatku możesz liczyć na zwrot kosztów za naprawę auta po zderzeniu z przedmiotem czy zwierzęciem na trasie.

Co pokrywa autocasco? To także skuteczne zabezpieczenie przed skutkami działań osób trzecich. Co to oznacza? Przykładowo, jeśli parkujesz auto na osiedlu i grupa młodzieży rzuci piłkę w taki sposób, że stłucze szyby w Twoim samochodzie, dostaniesz zadośćuczynienie. Jeżeli nie jesteś w stanie wskazać sprawcy szkody, możesz jak najbardziej zgłosić szkodę z ubezpieczenia AC. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy pojazdu. Uzupełnieniem zakresu ochrony AC jest także działanie sił przyrody. Możesz liczyć na finansową pomoc tuż po powodzi czy huraganie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie AC – dlaczego warto?

W związku z tym, że ubezpieczenie AC samochodu jest dobrowolne, nie wszyscy właściciele aut decydują się na autocasco. Ceny nie są jednak bardzo wysokie, biorąc pod uwagę fakt, że nawet najostrożniejszy kierowca nie jest w stanie przewidzieć zderzenia z jeleniem czy uszkodzenia samochodu przez wandala. Jeśli wolisz dmuchać na zimne i chcesz zapobiec kosztownym naprawom, wybierz dobre ubezpieczenie autocasco, które pozwoli Ci uniknąć niezaplanowanych wydatków i stanie się solidnym zabezpieczeniem posiadanych dóbr materialnych.

Co obejmuje autocasco i dlaczego warto się na nie zdecydować?

  • Ochrona przed szkodami wyrządzonymi samodzielnie – podczas gdy OC chroni jedynie poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, AC zabezpiecza także interesy sprawców.
  • Ochrona przed nieprzewidzianymi zdarzeniami – AC stanowi zabezpieczenie przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, zderzenie ze zwierzęciem, gradobicie czy huragan.
  • Ochrona przed kradzieżą – w przypadku utraty auta wskutek kradzieży możesz uzyskać odszkodowanie z AC na kupno nowego pojazdu. To właśnie dlatego AC jest bardzo popularne wśród właścicieli nowych samochodów.
  • Ochrona przed dewastacją – zniszczone lusterka, wybite szyby czy zarysowania to tylko niektóre uszkodzenia, które mogą przydarzyć się kierowcom. Nie zawsze sprawca przyznaje się do dokonanego czynu, szczególnie jeśli mamy do czynienia z aktem wandalizmu. W takiej sytuacji otrzymasz odszkodowanie z AC w celu likwidacji szkody.

Rezygnacja z autocasco nie jest sposobem na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z posiadaniem samochodu. Choć na pierwszy rzut oka może się tak wydawać, w przypadku kolizji, kradzieży lub uszkodzenia auta przez upadające drzewo polisa autocasco jest nieocenionym produktem ubezpieczeniowym.

Ile kosztuje autocasco?

Nie ulega wątpliwości, że warto zainwestować w ubezpieczenie autocasco. Koszt polisy wcale nie musi być wysoki, a o tym, ile kosztuje autocasco, decyduje kilka czynników, m.in. wartość samochodu, zakres ochrony, wiek i miejsce zamieszkania kierowcy oraz dotychczasowa historia ubezpieczeniowa.

Wyliczenie autocasco jest więc indywidualne dla każdej osoby, a jedne z wyższych składek zapłacą kierowcy do 25. roku życia, którzy mają prawo jazdy od niedawna. Dlaczego? Jak wynika ze statystyk, młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków, a więc jest to sposób na zabezpieczenie interesów ubezpieczyciela. Również miejsce zamieszkania ma znaczenie, gdyż do wypadków znacznie częściej dochodzi w dużych miastach, o dużym natężeniu ruchu, niż w mniejszych miasteczkach i na wsiach.

Kwota AC zależy też od tego, na jaki okres wykupujemy polisę. Ubezpieczenie autocasco krótkoterminowe (od miesiąca do roku) jest korzystne na przykład wtedy, gdy rzadko korzystamy z samochodu, a planujemy wyjazd na urlop. W innych sytuacjach roczna polisa autocasco wychodzi taniej.

Duży wpływ na wysokość składki ma również wybrany zakres ubezpieczenia. Możesz wykupić zarówno pełne AC, które pokryje wszystkie szkody – między innymi tzw. szkody parkingowe jak i kradzież. Masz również możliwość wykupienia ograniczonego zakresu ubezpieczenia – w zależności od oferty danego towarzystwa mini casco może chronić Cię np. tylko od kradzieży lub od kradzieży oraz szkód wyrządzonych przez żywioły. Mini casco gwarantuje Ci połowiczną ochronę ubezpieczeniową, natomiast jeżeli dojdzie np. do szkody kradzieżowej, masz pewność, że towarzystwo wypłaci Ci odszkodowanie, co pozwoli Ci na zakup nowego pojazdu.

Autocasco – zniżki dla kierowców

Atrakcyjnym rozwiązaniem w przypadku autocasco zniżki, które każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala indywidualnie. Większość ubezpieczycieli stosuje zniżki za:

  • bezszkodową jazdę – zniżka nawet do 60 %,
  • stosowanie dodatkowych zabezpieczeń – np. alarm czy prywatny garaż,
  • marka samochodu – zniżki dla aut popularnych marek, do których można bez problemu znaleźć części zamienne.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują też dodatkowe zniżki, na przykład za zawarcie umowy online, opłacenie AC bez podziału na raty, przedłużenie umowy w tej samej firmie ubezpieczeniowej czy wykupienie AC na kolejny samochód.

Zniżki można także utracić, o czym należy pamiętać, kupując autocasco. Utrata zniżek wiąże się na przykład z uszkodzeniem pojazdu i likwidacją szkody z AC. By w dalszym ciągu korzystać z atrakcyjnej oferty, można wykupić ubezpieczenie od utraty zniżek, które jest gwarancją, że nawet jeśli podczas ochrony będziemy mieć szkodę ubezpieczeniową, to przy kolejnym zakupie AC od tego ubezpieczyciela, nie utracimy zniżek. Natomiast pozostałe towarzystwa obliczą naszą zniżkę z uwzględnieniem tej szkody.

Warto też wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zwyżki dla młodych kierowców. Więcej zapłacą zazwyczaj osoby poniżej 25. roku życia

Jak obniżyć koszt AC?

Na pozór może wydawać się, że dodatkowe ubezpieczenie AC jest dość kosztowne. W CUK możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora online, w którym zobaczysz najbardziej opłacalne rozwiązania dla Ciebie, a następnie wykupisz polisę. Kalkulator autocasco to prosty i szybki sposób na znalezienie najbardziej atrakcyjnej cenowo opcji. Wszystko to bez wychodzenia z domu! Koszt AC będzie niższy, jeśli wykupisz je w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. W dodatku, jako doświadczona firma, dajemy zniżki także na AC. Dzięki temu możesz liczyć na niski koszt składki. Skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy korzystając ze swojego doświadczenia, pomogą Ci znaleźć najlepszą ofertę dla Twojego samochodu.

Twoje AC w dobrej cenie

Autocasco kupisz u nas bez wychodzenia z domu - zrób kalkulację online lub zadzwoń na infolinię CUK! Zapraszamy również do ponad 300 placówek w całej Polsce.

Oceń artykuł

4.33
(3)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku