2024-05-14

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2024 roku?

Jakie przedmioty powinny obowiązkowo znaleźć się w Twoim aucie?

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2024 roku?

Podróżowanie własnym autem gwarantuje ogromną niezależność. Umożliwia bowiem szybką zmianę lokalizacji, a co za tym idzie, możemy zapewnić sobie więcej atrakcji do zwiedzania. Zanim jednak wyruszymy w bliższą lub dalszą podróż, warto sprawdzić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. Brak wymaganych elementów może skutkować mandatem!

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, co spakować do auta, by uniknąć kary w razie kontroli. W tym artykule rozwiewamy wątpliwości! Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce w 2024 roku? Które akcesoria i dokumenty okażą się niezbędne, a z których można zrezygnować? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Sprawdź obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2024 roku!

Najważniejsze informacje:

 • Do obowiązkowego wyposażenia samochodu w 2024 roku w Polsce należą: sprawna gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, tablica rejestracyjna.
 • W Polsce nie ma obowiązku przewożenia w aucie osobowym apteczki czy kamizelki odblaskowej.
 • Zgodnie z ustaleniami Konwencji Wiedeńskiej, w pojeździe obowiązkowo musi znajdować się tylko takie wyposażenie, które jest wymagane w kraju jego obecnej rejestracji.
 • Od 7 lipca 2024 roku w każdym nowo rejestrowanym aucie na terenie Unii Europejskiej będzie obowiązywała także czarna skrzynka.
 • Za brak, nieprawidłowy przewóz lub użytkowanie obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdu grozi mandat. Jego wysokość uzależnia rodzaj przewinienia.
 • W Polsce kierowcy nie muszą wozić w samochodzie dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce – co mówią przepisy?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce w 2024 roku ogranicza się do trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy. Choć wielu kierowców zareaguje zdumieniem, w naszym kraju nie trzeba już aktualnie wozić w aucie apteczki czy kamizelki odblaskowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samochód zarejestrowany w Polsce musi być wyposażony w następujące elementy:

 • sprawną gaśnicę – eksperci zalecają typ BC, który umożliwia gaszenie płynów i gazów lub ABC (do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych) o pojemności min. 1 kg;
 • trójkąt ostrzegawczy (odpowiednio ustawiony będzie informować innych kierowców o unieruchomieniu auta w razie wypadku lub awarii);
 • tablicę rejestracyjną – choć wydaje się to oczywiste, należy pamiętać, że musi być ona czytelna, niezasłonięta i zainstalowana prawidłowo.

Warto wiedzieć!

Zgodnie z panującymi w 2024 roku przepisami, które dotyczą obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce, mandat można otrzymać jedynie za brak gaśnicy. W przypadku braku jej legalizacji nie grozi żadna kara.

Brak obowiązkowego wyposażenia samochodu – kary

Za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu można otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł (w zależności od rodzaju przewinienia oraz typu brakującego elementu). Stawki mandatów w określonych sytuacjach przedstawiamy w poniższej tabeli.

Rodzaj przewinieniaWysokość mandatu

Brak gaśnicy (również utrudniony dostęp do elementu) lub trójkąta ostrzegawczego

20-500 zł 

Brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu awarii lub wypadku / na autostradzie lub drodze ekspresowej*

150 zł / 300 zł* 

Brak oznakowania trójkątem ostrzegawczym holowanego pojazdu

150 zł 

Nieczytelna, nieoświetlona, zasłonięta lub nieprawidłowo zamontowana tablica rejestracyjna

100 zł 

Ozdabianie tablic rejestracyjnych czy umieszczanie np. napisów lub przedmiotów ograniczających czytelność tablic

500 zł 

Apteczka i kamizelka odblaskowa – czy są obowiązkowym wyposażeniem?

Według obecnych przepisów w 2024 roku nie ma w Polsce wymogu przewożenia w aucie apteczki. Należy jednak pamiętać, że wciąż istnieje obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku. Elementarne wyposażenie apteczki samochodowej pozwoli nam np. zatamować krwotok. Nawet jeśli nie jest to element konieczny z punktu widzenia przepisów, to zdecydowanie warto się w nią zaopatrzyć. Ostatecznie apteczka nie zajmuje wiele miejsca, a może okazać się bardzo przydatna w razie wypadku.

Kamizelka odblaskowa również nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, choć warto posiadać ją dla własnego bezpieczeństwa. Może przydać się na przykład podczas poruszania się po drodze jako pieszy po zmierzchu poza obszarem zabudowanym (taki obowiązek nakłada na pieszych Ustawa Prawo o ruchu drogowym). Jeśli więc będziesz musiał wyjść z auta na drogę po zmroku, kamizelka lub inny element odblaskowy mogą okazać się niezbędne.

Jakie dokumenty trzeba mieć w aucie podczas kontroli?

W Polsce nie ma aktualnie obowiązku wożenia w samochodzie dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i potwierdzenia ważności polisy OC. Jeśli jednak wybieramy się autem za granicę, będziemy musieli o nich pamiętać. Policja w innych krajach nie będzie miała bowiem możliwości zweryfikowania ważności naszych dokumentów w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Wykupione w Polsce ubezpieczenie OC obowiązuje również w wielu innych krajach europejskich. Ich listę znajdziesz na stronie PBUK. Dokumentem potwierdzającym posiadanie OC za granicą w niektórych państwach jest również Zielona Karta.

Obowiązkowe wyposażenie auta w innych krajach – przykłady

Polscy kierowcy, którzy wybierają się autem za granicę i planują przejazd przez wiele krajów, nie muszą wyposażać auta we wszystkie elementy, które są tam obowiązkowe. Wystarczy, że w pojeździe będzie znajdowało się wyposażenie wymagane w państwie zarejestrowania pojazdu (w Polsce jest to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy). Podstawą jest tutaj międzynarodowa umowa – Konwencja wiedeńska. Wyjeżdżając za granicę, upewnij się, które państwa ją podpisały.

Szczegółowe informacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdu za granicą znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wyszukując interesujące Cię państwo.

Każdy kraj samodzielnie określa warunki dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu. Warto porównać zatem, jak kształtują się adekwatne przepisy dotyczące konieczności posiadania różnych elementów w innych państwach. Dzięki poniższej tabeli sprawdzisz, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w następujących krajach: Słowacja, Niemcy, Austria, Chorwacja, Węgry w 2024 roku. 

KrajObowiązkowe wyposażenie samochodu

Austria

Apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa. 

Chorwacja

Apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki (nie dotyczy to kierowców poruszających się autami ze światłami m.in. LED).

Niemcy

Apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.

Słowacja

Trójkąt ostrzegawczy,
kamizelka (odzież) odblaskowa,
koło zapasowe, lewarek,
odpowiedni zestaw kluczy do demontażu kół samochodowych.

Węgry

Apteczka pierwszej pomocy typu „B” z pełnym wyposażeniem i aktualnym terminem ważności, linka holownicza oraz trójkąt ostrzegawczy odblaskowy. Upływ terminu ważności apteczki jest traktowany jako jej brak i stanowi wykroczenie.

Wyruszasz w trasę autem? Wykup polisę w CUK!

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce w 2024 roku. Nie zapominaj także o innym ważnym obowiązku, jakim jest zakup polisy OC! Jej brak może skutkować karą. Oprócz tego rozważ dobrowolną ochronę autocasco, która zabezpieczy Twój pojazd na wypadek wielu poważnych zdarzeń na drodze.

Do znalezienia najlepszej oferty ubezpieczeń komunikacyjnych wykorzystaj prosty w obsłudze kalkulator OC i AC. Dzięki niemu zyskasz dostęp do aktualnych ofert wielu towarzystw w jednym miejscu, a polisę wykupisz zdalnie w kilka minut!      

Jeśli wolisz porozmawiać o wybranym ubezpieczeniu pojazdu osobiście, skontaktuj się z doświadczonym doradcą za pośrednictwem infolinii (22 27 00 337) lub odwiedź najbliższą stacjonarną placówkę CUK w Twojej okolicy!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czy trzeba mieć apteczkę w samochodzie w 2024 roku?

  Apteczka nie należy do elementów obowiązkowego wyposażenia auta osobowego w Polsce w 2024 roku. Wystarczy mieć ze sobą gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Takie przepisy dotyczą jednak wyłącznie naszego kraju i mogą różnić się w zależności od państwa, do którego się udajemy. Warto zatem upewnić się, czy apteczka nie będzie wymagana w innym kraju. Ponadto może okazać się ona przydatna w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy, dlatego zaleca się wozić ją na wszelki wypadek. 

 • 2
  Jaki mandat można dostać za brak gaśnicy w 2024 roku?

  Jeśli podczas kontroli drogowej policjant stwierdzi brak gaśnicy w naszym pojeździe, możemy otrzymać za to mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Ponadto element ten musi być umieszczony w miejscu łatwo dostępnym, by w razie potrzeby można było go szybko użyć.

 • 3
  Czy można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

  Tak. Brak płynu do spryskiwaczy, niedziałające ramię wycieraczki, zużyte piórka lub inne nieprawidłowo funkcjonujące lub zepsute elementy mogą być podstawą do wystawienia mandatu przez policjanta w razie kontroli drogowej.

Oceń artykuł

4.67
(9)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku