W tym artykule:
- Zbliża się koniec polisy OC? Możesz zmienić ubezpieczyciela
- Kupiłeś auto i nie chcesz przejmować OC? Zmień ubezpieczyciela
- Podwójne ubezpieczenie? Zrezygnuj z jednej umowy
- Jak zrezygnować z ubezpieczenia OC?
- Jak napisać wypowiedzenie OC?
- Ciągłość ubezpieczenia - jak ją zachować?
- Czy warto zmienić ubezpieczyciela?
- Porównaj ceny za OC
Chcesz zakończyć współpracę ze swoim dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeniowym? Możesz to zrobić! Zobacz, w jakich przypadkach złożyć wypowiedzenie u ubezpieczyciela, a następnie jak poszukać nowej oferty.
Zbliża się koniec polisy OC? Możesz zmienić ubezpieczyciela
Pierwszą sytuacją, w której możesz zdecydować się na zmianę ubezpieczyciela jest moment, w której kończy Ci się umowa OC. Jeśli nie złożysz wypowiedzenia i nie zakończysz współpracy z towarzystwem najpóźniej dzień przed końcem ubezpieczenia, przedłuży się ona automatycznie. Warto wcześniej zorientować się, jakie masz możliwości, aby podpisać umowę z nowym towarzystwem, na bardziej opłacalnych warunkach. W przypadku polisy OC, zakres ochrony jest taki sam, jednak warto zwrócić uwagę na dodatki np. AC lub assistance, no i cenę.
Kupiłeś auto i nie chcesz przejmować OC? Zmień ubezpieczyciela
Drugą sytuacją, w której możesz zrezygnować z polisy OC jest zakup samochodu z rynku wtórnego. Wraz z autem otrzymasz OC po poprzednim właścicielu. Jest to oczywiście rozwiązanie komfortowe, jednak nie zawsze opłacalne. Przykładowo, jeśli poprzedni właściciel auta miał pełne zniżki, a Ty dopiero zdobywasz doświadczenie i tworzysz swoją historię ubezpieczeniową, musisz liczyć się z rekalkulacją składki. Towarzystwo bierze pod uwagę nowe dane właściciela auta i może wyliczyć nową cenę za OC od momentu zakupu do końca trwania umowy. Czy będzie to opłacalne? Nie zawsze. Masz jednak możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia.
Podwójne ubezpieczenie? Zrezygnuj z jednej umowy
Twoja umowa u dotychczasowego ubezpieczyciela przedłużyła się automatycznie, a Ty podpisałeś już nową umowę? W takim razie doszło do podwójnego ubezpieczenia. Oczywiście, trzeba zrezygnować z tej umowy, która przedłużyła się automatycznie, aby nie płacić podwójnie za ochronę Twojego auta. Możesz zrobić to w każdej chwili.
Jak zrezygnować z ubezpieczenia OC?
Wiesz już, w jakich momentach możesz zrezygnować z ubezpieczenia OC. Pojawia się zatem pytanie, jak to zrobić? Podstawą do rezygnacji jest złożenie wypowiedzenia. Musisz to zrobić pisemnie i dostarczyć dokument do towarzystwa. Zadbaj też o terminy. W przypadku, kiedy Twoja umowa dobiega końca i chcesz z niej zrezygnować, nową musisz podpisać najpóźniej w ostatnim dniu obowiązującej polisy. Jeśli kupiłeś samochód z ważnym już OC, możesz złożyć wypowiedzenie w każdym momencie, tak samo jak w przypadku umowy przedłużonej automatycznie.
Z DORADCĄ
Jak napisać wypowiedzenie OC?
W wypowiedzeniu powinny znaleźć się podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko właściciela, numer aktualnej polisy i nazwa ubezpieczyciela. W piśmie uwzględnij także markę, model i numer rejestracyjny pojazdu, którego dotyczy ubezpieczenie. Zadbaj także o miejscowość, datę sporządzenia wypowiedzenia oraz podpis na końcu dokumentu. Ważnym elementem dokumentu jest także powód, dla którego rezygnujesz ze współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym. W pierwszym opisywanym przez nas przypadku, powołaj się na Ustawę o Ubezpieczeniach Obowiązkowych - Art. 28, z kolei przy podwójnym ubezpieczeniu na Art. 28a, a przy rezygnacji z przejęcia polisy po poprzednim właścicielu na Art. 31.
Wypowiedzenie musisz dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego. Preferowana forma kontaktu powinna być określona przez firmę, jednak najczęściej można zostawić dokument w jednym z oddziałów, wysłać go pocztą lub kurierem (pamiętaj o tym, że za datę wypowiedzenia uważa się datę stempla) lub napisać e-mail i dołączyć go w załączniku.
Wzór wypowiedzenia możesz zobaczyć też na naszej stronie dokumentów do pobrania.
Ciągłość ubezpieczenia - jak ją zachować?
Pamiętaj o tym, aby zachować ciągłość ubezpieczenia. Przerwa, która będzie trwać nawet 1 dzień, niesie za sobą poważne konsekwencje. Nakładane kary za brak OC są bardzo wysokie. Poza tym, jeśli w momencie przerwy w ubezpieczeniu, będziesz miał stłuczkę lub poważniejszy wypadek, nie będziesz pod ochroną. Oznacza to, że poniesiesz konsekwencje finansowe z własnej kieszeni.
Czy warto zmienić ubezpieczyciela?
O tym, czy warto zrezygnować z dotychczasowej umowy i podpisać nową, musisz zdecydować sam. Czasem towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają lojalność swoich klientów i podczas przedłużania umowy, mogą zaproponować Ci opłacalną opcję. Negocjacji nie przeprowadzisz jednak z firmą, u której polisa odnowi Ci się automatycznie, więc staraj się unikać takiej sytuacji. Lepiej skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać o ofertę. Warto też sprawdzić inne oferty, np. korzystając z kalkulatora OC. W kilka minut otrzymasz informacje na temat ubezpieczeń u kilkudziesięciu ubezpieczycieli, a następnie będziesz mógł wybrać najbardziej opłacalną opcję.
Porównaj ceny za OC
Skorzystaj z naszego kalkulatora OC i AC lub skontaktuj się z nami poprzez infolinię. Możesz też odwiedzić jedną z placówek.
Oceń artykuł