Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

2020-03-20

Znalazłeś atrakcyjną ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego i chcesz wypowiedzieć umowę w aktualnym towarzystwie? A może nie chcesz przejmować polisy po poprzednim właścicielu podczas zakupu auta? Zobacz, jak poprawnie napisać wypowiedzenie oraz w jaki sposób dostarczyć go do firmy.

Zobacz, jak napisać wypowiedzenie OC.

Czy możesz wypowiedzieć umowę OC po zakupie auta?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup samochodu z rynku wtórnego, masz dwie możliwości. Pierwszą z nich jest przejęcie obowiązkowego OC po poprzednim właścicielu. Tego typu rozwiązanie jest komfortowe, jednak może wiązać się z tzw. rekalkulacją składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę Twoją historię ubezpieczeniową, wiek oraz podstawowe dane, na podstawie których wyliczy nową kwotę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Może zatem okazać się, że będzie ona wyższa niż zakładałeś. Nie każde towarzystwo jednak robi rekalkulację składki. Drugą opcją jest złożenie wypowiedzenia oraz wykupienie zupełnie nowej polisy. 

Wypowiedzenie umowy OC - konieczne przy dwóch ważnych polisach

Podpisałeś nową umowę z ubezpieczycielem, jednak okazało się, że poprzednia polisa przedłużyła się automatycznie? Wtedy będziesz mieć podwójne ubezpieczenie i konieczne będzie złożenie wypowiedzenia. Rezygnacja ze współpracy z dotychczasowym towarzystwem wiąże się jednak z poniesieniem kosztów za okres udzielonej ochrony. 

Zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego - kiedy musisz złożyć wypowiedzenie?

Chcesz zrezygnować ze współpracy z dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeniowym? Masz taką możliwość. Wypowiedzenie trzeba złożyć najpóźniej dzień przed końcem umowy. Pamiętaj o tym, żeby znaleźć też nową polisę, abyś nie musiał płacić kary za brak OC. A są one dosyć wysokie.

Jak napisać wypowiedzenie ubezpieczenia?

Kiedy zdecydowałeś się na złożenie wypowiedzenia, pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego pisma. Musi ono zawierać podstawowe informacje na temat właściciela auta, a także aktualnej polisy. Możesz skorzystać z gotowych wzorów na naszej stronie internetowej lub poszukać ich u ubezpieczyciela, z którym współpracujesz. Ważne, aby w wypowiedzeniu znalazły się takie informacje jak:

  • miejscowość i data sporządzenia wypowiedzenia,
  • nazwa ubezpieczyciela,
  • numer aktualnej polisy,
  • dane ubezpieczającego,
  • marka, model i numer rejestracyjny pojazdu,
  • podpis ubezpieczonego.

Istotnym elementem wypowiedzenia jest także powołanie się na konkretną ustawę. W zależności od tego, jaki jest powód złożenia pisma, musisz uwzględnić Ustawę o Ubezpeczeniach Obowiązkowych - Art. 28, Art. 28a lub Art. 31. Pierwszy artykuł dotyczy standardowej umowy, drugi z kolei ma zastosowanie w momencie podwójnego ubezpieczenia, a trzeci po zakupie samochodu i rezygnacji z przejęcia polisy po poprzednim właścicielu. Jeśli chcesz wypowiedzieć OC np. po poważnym wypadku oddałeś go na złom, nie musisz powoływać się na tę ustawę. Wystarczy, że dołączysz do wypowiedzenia dokument wyrejestrowania auta.

Jak wysłać pismo do towarzystwa ubezpieczeniowego?

Gotowe pismo musisz dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego. Forma zależy od tego, co preferuje konkretna firma, dlatego warto zasiegnąć tej informacji. Prawdopodobnie będziesz mógł zrobić to osobiście, w jednym z oddziałów firmy lub wysyłając pismo pocztą lub kurierem. W takiej sytuacji datą wypowiedzenia będzie data stempla pocztowego. Być może towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmie pismo także w formie elektronicznej. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu, będziesz mógł wysłać dokument do firmy.

Odstąpienie od umowy a wypowiedzenie

Zawarłeś umowę z ubezpieczycielem przez Internet lub telefon? W takim razie możesz odstąpić od umowy. Masz na to 30 dni od momentu jej podpisania. Konieczne będzie złożenie odstąpienia, jednak musisz pamiętać o opłaceniu składki ubezpieczeniowej za okres udzielonej ochrony od daty startu polisy do złożenia dokumentu. W piśmie nie musisz zawierać powodu rezygnacji. 

Porównaj ceny OC

Szukasz atrakcyjnej oferty OC? Skorzystaj z kalkulatora online, dzięki któremu porównasz ceny. Możesz także zadzwonić na naszą infolinię lub odwiedzić jedną z naszych placówek.

Ile możesz zaoszczędzić na polisie ubezpieczeniowej dla Twojego auta? Sprawdź aktualne ceny polisy w naszej porównywarce.
keyboard_arrow_up