2022-09-23

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze w okresie jesienno-zimowym i wymień opony na zimowe w odpowiednim terminie.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Za oknem widać pierwsze oznaki jesieni? Nieubłaganie zbliża się więc czas wymiany opon na zimowe w Twoim aucie. Chociaż w Polsce nie ma takiego obowiązku, to zmiana ogumienia w aucie na dostosowane do warunków atmosferycznych znacznie podnosi bezpieczeństwo na drodze. Podpowiadamy, kiedy wymienić opony na zimowe?

Dlaczego zmieniamy opony na zimowe?

Chociaż na rynku dostępne są opony całoroczne (zwane też oponami wielosezonowymi), to nie dorównują one tym sezonowym, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Właśnie po to, aby zapewnić kierowcom i innym uczestnikom ruchu drogowego maksymalną ochronę w zależności od pory roku, produkowane są opony letnie i zimowe. Różnią się one przede wszystkim składem mieszanki i kształtem bieżnika

Zanim dowiesz się, kiedy zmieniać opony na zimowe, dobrze jest wytłumaczyć, dlaczego w ogóle warto to robić. Z reguły już jesienią ustawiają się kolejki do wulkanizatora i to jest dobry objaw. Oznacza, że kierowcy nie rezygnują z ogumienia zimowego, które jest bardziej przystosowane do trudnych warunków pogodowych. Na czym to konkretnie polega?

Sedno tkwi w mieszance gumy, która jest bardziej miękka i ma inne proporcje naturalnej żywicy. Opony zimowe są elastyczne, ale w niskich temperaturach, lepiej trzymają się na podłożu. Różnica tkwi także w bieżniku. Jest on znacznie głębszy, dlatego jazda po śniegu jest bezpieczna i płynna. Warto dowiedzieć się, kiedy jesienią zmienić opony na zimowe, a wiosną na letnie. Dlaczego? Ogumienie przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach nie sprawdza się, kiedy panują doskonałe warunki pogodowe. Jest wtedy znacznie mniej efektywne. W praktyce wydłuża się droga hamowania nawet o kilka metrów. Ze względu na to, że mieszanka gumowa jest bardziej miękka, szybciej zużywa się na twardym podłożu. Nie uzyskasz też optymalnych osiągów na trasie.

Zalety wymiany opon na zimowe:

  • lepsza przyczepność do podłoża,
  • większa elastyczność w niskiej temperaturze,
  • odpowiednio wyprofilowany i głęboki bieżnik, który dobrze radzi sobie na śniegu,
  • lepsza trakcja na mokrym podłożu,
  • większe bezpieczeństwo na drodze, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Czy w Polsce jest obowiązek wymiany opon na zimowe?

To kiedy wymieniać opony na zimowe w danym kraju, jest uzależnione oczywiście od warunków pogodowych. Każde państwo różni się nieco położeniem, stąd też można zauważyć rozbieżności w klimacie.

Warto zaznaczyć, że w niektórych państwach jest obowiązkowa wymiana opon na zimowe. Jest tak między innymi w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Norwegii czy też Estonii i Rumunii. Najczęściej zależy to od temperatury na zewnątrz albo jest odgórny nakaz zmiany opon na zimowe w konkretnym czasie. Jeśli więc funkcjonariusze policji zatrzymają kierowcę w tym kraju na kontrolę, może się okazać, że dostanie on mandat za opony. 

W niektórych regionach zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa tylko w konkretnym obszarze, w których jest po prostu mniej bezpiecznie w konkretnych miesiącach.

W Polsce wymiana opon na zimowe nieco inaczej wygląda. Przepisy nie regulują tego obowiązku, ale mimo wszystko, warto to zrobić dla swojego bezpieczeństwa. Było już sporo projektów ustaw w tym temacie, ale w efekcie żaden z nich nie ujrzał światła dziennego.

Dlaczego warto zmieniać opony na letnie?

Opony letnie zachowują idealną przyczepność, gdy na zewnątrz występuje temperatura powyżej 7 stopni Celcjusza. Gdy robi się chłodniej, mieszanka gumowa twardnieje, a bezpieczne poruszanie się po śliskiej powierzchni (śnieg, lód, kałuża) staje się praktycznie niemożliwe. Mieszanka gumowa opon letnich jest bowiem przystosowana do tego, aby wytrzymywać wysokie temperatury. Przyczepność twardej opony zmniejsza się nie tylko dlatego, że taka guma przestaje trzymać się jezdni, ale również dlatego, że przestaje “działać” system rowków odprowadzających wodę. 

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Opony zimowe zrobione są z mieszanki, która zachowuje miękką i elastyczną strukturę, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Oprócz mieszanki gumowej, która nie twardnieje przy niskich temperaturach, opony zimowe wyróżniają się systemem specjalnych nacięć na bieżniku (lamel). Taki bieżnik sprawia, że opona bardziej “trzyma” się jezdni pokrytej np. śniegiem.

Wymiana opon na zimowe - kiedy?

Specjaliści twierdzą, że najlepszy czas na zmianę opon na zimowe jest wtedy, gdy termometr w trakcie dnia zaczyna regularnie pokazywać temperaturę poniżej 7 stopni Celsjusza. Popularna w Polsce jest zmiana opon od 1 listopada, dlatego przyjęło się, że jest to ostateczny termin umówienia się do wulkanizatora. Wtedy zapewnisz sobie pełne bezpieczeństwo na trasie.

To ważne!

O tym, od kiedy zimówki w Polsce powinny być założone, świadczą też warunki, w jakich jeździsz. Jesienią znacznie wyższa temperatura jest w dzień, a niższa w nocy. Właśnie dlatego, jeśli często podróżujesz po zmroku, lepiej wymienić opony na zimowe nieco wcześniej. Dotyczy to także terenów, w jakich się poruszasz. Na południu kraju, w górach, może szybciej pojawić się śnieg. Bądź ostrożny i rozsądnie podejdź do tematu, kiedy trzeba zmienić opony na zimowe w Polsce. Sprawdź też, jaki jest ich stan. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności związanych z wizytą u wulkanizatora, kiedy okaże się, że trzeba kupić nowy komplet.

Nie czekaj też na ostatnią chwilę, ponieważ im bliżej sezonu jesienno-zimowego, tym chętniej właściciele warsztatów podnoszą ceny. Może też znacznie wydłużyć się czas oczekiwania na nowy komplet, jeśli planujesz wymienić opony na nowe. Pamiętaj o tym, że wszystkie cztery koła nie mogą mieć mocnych przetarć i uszkodzeń mechanicznych. Felgi powinny być proste, bez śladów rdzy. Nie warto też zakładać opon, które mają ponad 10 lat od daty produkcji, a bieżnik jest niższy niż 3-4 mm. Ta ostatnia kwestia jest uregulowana prawnie, a poza tym, na swoim bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać. Im bieżnik jest wyższy, tym krótsza jest droga hamowania, nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Zapamiętaj!

Od kiedy trzeba zmienić opony na zimowe? Najlepiej zrobić to jesienią, kiedy średnia temperatura powietrza jest niższa niż 7 stopni Celsjusza.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy zmienić opony na letnie?

Kiedy opony zimowe nie będą potrzebne i uzasadniona będzie zmiana ogumiena na letnie? Analogicznie, gdy aura ustabilizuje się, a Twój termometr zacznie wskazywać coraz częściej dobową temperaturę powyżej 7 stopni Celsjusza, możesz zrezygnować z opon zimowych na rzecz letnich.

Zapamiętaj!

Wymiana opon na letnie powinna nastąpić wtedy, kiedy temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza. Najczęściej kierowcy wybierają termin końca marca lub dzień, w którym zmienia się czas zimowy na letni.

Nie zwlekaj z zakładaniem opon zimowych

Jeśli chcesz uniknąć kolejek w warsztacie wulkanizacyjnym, wymień opony na początku lub w połowie października. Weź pod uwagę, że jeśli często podróżujesz nocą, być może będziesz zmuszony do zmiany opon na zimowe wcześniej niż inni.

Nie czekaj do ostatniej chwili. Największe kolejki wulkanizatorzy notują co roku przed 1. listopada. To właśnie przed uroczystością Wszystkich Świętych wielu Polaków wybiera się w podróż, która ze względu na zmianę pogody z jesiennej na zimową może być niebezpieczna, gdy auto jeździ na oponach letnich. 

Kiedy odwiedzisz już warsztat, pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ciśnienia.

To ciekawe!

W internecie znajdziesz wiele poradników na temat tego, do kiedy trzeba wymienić opony na zimowe. Tabele z prognozą pogody, w zależności od danego województwa, uzupełniane są na bieżąco, dlatego możesz w łatwy sposób ocenić, czy jest już czas na wizytę u wulkanizatora.

Ubezpieczenie opon - czy warto?

Kupiłeś nowe opony zimowe? A może często podróżujesz po drogach, które nie są utrzymane w dobrym stanie… No cóż, przebita opona może zaskoczyć Cię w wielu sytuacjach np. podczas drogi na wystawny bankiet czy uroczystość zaślubin. Nie chcesz zniszczyć najlepszego garnituru czy sukienki podczas zmiany opony, prawda?

Dlatego dobrym posunięciem jest zakup ubezpieczenia opon. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie takiej polisy, możesz liczyć na pomoc przy zmianie przebitej opony (naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego itd.).

Więcej na temat zakresu ubezpieczenia opon oraz w jakim towarzystwie warto je wykupić przeczytasz tu: Jak działa ubezpieczenie opon.

To ważne!

Niewłaściwy dobór rozmiaru opon może być przyczyną usterki lub nawet wypadku drogowego. Dlatego warto zaznajomić się z umieszczonymi na nich oznaczeniami.

Ubezpiecz opony w CUK!

Zbliża się czas zakupu polisy OC Twojego samochodu? Sprawdź, ile wyniesie składka, jeśli zdecydujesz się na rozszerzenie OC lub AC o ubezpieczenie opon. Możesz to zrobić online za pomocą kalkulatora OC i AC, rozmawiając z konsultantem na infolinii CUK lub osobiście w jednej z naszych placówek. Zapraszamy!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku