Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-10-06

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze w okresie jesienno-zimowym i wymień opony na zimowe w odpowiednim terminie.

Za oknem widać pierwsze oznaki jesieni? Nieubłaganie zbliża się więc czas wymiany opon na zimowe w Twoim aucie. Chociaż w Polsce nie ma takiego obowiązku, to zmiana ogumienia w aucie na dostosowane do warunków atmosferycznych znacznie podnosi bezpieczeństwo na drodze. Podpowiadamy, kiedy wymienić opony na zimowe?

Wymiana opon na zimowe jest bardzo ważna - opony dobrane do pory roku zwiększają bezpieczeństwo jazdy.

Dlaczego zmieniamy opony na zimowe?

Chociaż na rynku dostępne są opony całoroczne, to nie dorównują one tym sezonowym, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Właśnie po to, aby zapewnić kierowcom i innym uczestnikom ruchu drogowego maksymalną ochronę w zależności od pory roku, produkowane są opony letnie i zimowe. Różnią się one przede wszystkim składem mieszanki i kształtem bieżnika

Dlaczego warto zmieniać opony na letnie?

Opony letnie zachowują idealną przyczepność, gdy na zewnątrz występuje temperatura powyżej 7 stopni Celcjusza. Gdy robi się chłodniej, mieszanka gumowa twardnieje, a bezpieczne poruszanie się po śliskiej powierzchni (śnieg, lód, kałuża) staje się praktycznie niemożliwe. Mieszanka gumowa opon letnich jest bowiem przystosowana do tego, aby wytrzymywać wysokie temperatury. Przyczepność twardej opony zmniejsza się nie tylko dlatego, że taka guma przestaje trzymać się jezdni, ale również dlatego, że przestaje “działać” system rowków odprowadzających wodę. 

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Opony zimowe zrobione są z mieszanki, która zachowuje miękką i elastyczną strukturę, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Oprócz mieszanki gumowej, która nie twardnieje przy niskich temperaturach, opony zimowe wyróżniają się systemem specjalnych nacięć na bieżniku (lamel). Taki bieżnik sprawia, że opona bardziej “trzyma” się jezdni pokrytej np. śniegiem.

Wymiana opon na zimowe - kiedy?

Specjaliści twierdzą, że najlepszy czas na zmianę opon na zimowe jest wtedy, gdy termometr w trakcie dnia zaczyna regularnie pokazywać temperaturę poniżej 7 stopni Celsjusza. 

Kiedy zmienić opony na letnie?

Kiedy opony zimowe nie będą potrzebne i uzasadniona będzie zmiana ogumiena na letnie? Analogicznie, gdy aura ustabilizuje się, a Twój termometr zacznie wskazywać coraz częściej dobową temperaturę powyżej 7 stopni Celsjusza, możesz zrezygnować z opon zimowych na rzecz letnich.

Nie zwlekaj z zakładaniem opon zimowych

Jeśli chcesz uniknąć kolejek w warsztacie wulkanizacyjnym, wymień opony na początku lub w połowie października. Weź pod uwagę, że jeśli często podróżujesz nocą, być może będziesz zmuszony do zmiany opon na zimowe wcześniej niż inni.

Nie czekaj do ostatniej chwili. Największe kolejki wulkanizatorzy notują co roku przed 1. listopada. To właśnie przed uroczystością Wszystkich Świętych wielu Polaków wybiera się w podróż, która ze względu na zmianę pogody z jesiennej na zimową może być niebezpieczna, gdy auto jeździ na oponach letnich. 

Ubezpieczenie opon - czy warto?

Kupiłeś nowe opony zimowe? A może często podróżujesz po drogach, które nie są utrzymane w dobrym stanie… No cóż, przebita opona może zaskoczyć Cię w wielu sytuacjach np. podczas drogi na wystawny bankiet czy uroczystość zaślubin. Nie chcesz zniszczyć najlepszego garnituru czy sukienki podczas zmiany opony, prawda?

Dlatego dobrym posunięciem jest zakup ubezpieczenia opon. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie takiej polisy, możesz liczyć na pomoc przy zmianie przebitej opony (naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego itd.).

Więcej na temat zakresu ubezpieczenia opon oraz w jakim towarzystwie warto je wykupić przeczytasz tu: Jak działa ubezpieczenie opon.

Ubezpiecz opony w CUK!

Zbliża się czas zakupu polisy OC Twojego samochodu? Sprawdź, ile wyniesie składka, jeśli zdecydujesz się na rozszerzenie OC lub AC o ubezpieczenie opon. Możesz to zrobić online za pomocą kalkulatora OC i AC, rozmawiając z konsultantem na infolinii CUK lub osobiście w jednej z naszych placówek. Zapraszamy!

Oceń artykuł

0
(0)