2022-06-09

Jak przeliczyć kW na konie mechaniczne?

Masz problem z przeliczeniem kW na konie mechaniczne ? Dowiedź się, jak to zrobić!

Jak przeliczyć kW na konie mechaniczne?

Silnik to serce samochodu, a o jego mocy świadczy liczba koni mechanicznych – KM. Natomiast w języku technicznym o mocy silnika świadczą kilowaty – kW. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób można przeliczać kilowaty, aby sprawdzić, ile koni mechanicznych ma samochód. Z artykułu dowiesz się między innymi, czym w praktyce jest 1 kW i ile to KM.

Skąd wziął się licznik koni mechanicznych?

W krajach europejskich powszechną jednostką miary mocy silnika są konie mechaniczne. Skąd nazwa? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy cofnąć się do XIX w. do Niemiec. Właśnie tam stworzono nową jednostkę – konia parowego. W tamtych czasach, aby móc podać moc maszyny, należało ją porównać do innego znanego środka lokomocji, czyli żywego konia. Na tej zasadzie można było przyjąć, że moc 3 koni parowych była równa dobie pracy jednego zwierzęcia. Tak więc jednostka konia mechanicznego została stworzona tak, aby ówczesny człowiek mógł ją porównać do czegoś, co już znał.

Koń mechaniczny jest naturalnym wyborem przy określaniu mocy silnika, ale to właśnie wat [W] jest znormalizowaną jednostką mocy każdej maszyny. Dane, takie jak przelicznik kW na KM to ważna wiedza dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. W przypadku silników spalinowych używa się jednostki wat podniesionej do trzeciej potęgi, czyli kilowatów [kW] – jeden kilowat to 1000 watów. 1 KM jest równy 0,74 kW; 1 kW jest równy 1,36 KM.

Dlaczego moc silnika jest określana przez producenta w kW?

W mechanice wat jest jednostką mocy każdej maszyny. Nazwa tej jednostki pochodzi od nazwiska jednego z naukowców, który pomógł ją opracować. James Watt przeanalizował pracę konia w kopalni i obliczył jaką efektywność miała jego praca. Udało mu się to dzięki rozłożeniu czynności, które koń wykonywał przez 1 minutę. Bazując na tych badaniach, obliczono także moc silnika w układzie SI. Najczęstsze pytanie zadawane przez posiadaczy pojazdów brzmi: 1 kw – ile to wat? Przy silnikach spalinowych przyjęto bowiem zapis podniesionej jednostki do kilowata. 1 kW jest równy 1000 watów.

Obecnie układ SI jest jednym z przyjętych standardów do obliczania mocy mechanicznej silników spalinowych i nazywa się go Międzynarodowym Układem Jednostek i Miar. W dokumentacji technicznej i urzędowej moc pojazdu określana jest w kW. Przelicznik kw na konie mechaniczne to uniwersalna wiedza dla każdego sprzedawcy i posiadacza auta, bowiem informacja o mocy silnika to jeden z najważniejszych parametrów pojazdu. Te dane można znaleźć np. w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

W jaki sposób przeliczyć kW na KM?

Na stronach internetowych można znaleźć wiele kalkulatorów pozwalających w łatwy sposób przeliczyć kW na KM. Wystarczy kilka kliknięć i chwilę później użytkownik widzi dokładny wynik. Jednak w trakcie szukania samochodu nie zawsze jest możliwe połączenie się z internetem. Warto wiedzieć, według jakiego wzoru można przeliczyć moc jednej jednostki na drugą, czyli kilowaty na konie mechaniczne. Jest to istotna wiedza zwłaszcza dla pasjonatów pojazdów mechanicznych oraz osób związanych zawodowo z motoryzacją. Jak przeliczyć kw na km? W tym celu wystarczy zastosować jedną z tych zasad:

1 kW jest równy 1,36 KM;

1KM jest równy 0,74 KW.

W ten sposób, gdy zobaczysz pojazd o mocy silnika wynoszącej 100 kW, będziesz wiedzieć, że ma 136 koni mechanicznych.

Dokładny kalkulator przeliczający kW na KM znaleźć można na przykład tutaj.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy liczba koni mechanicznych w silniku ma znaczenie?

Liczba koni mechanicznych to określenie mocy silnika. Zazwyczaj jedno z pierwszych pytań w przypadku samochodu dotyczy właśnie tej wartości. Poznanie informacji na temat mocy silnika oraz opanowanie przelicznika koni mechanicznych pozwala na oszacowanie, jak wiele może zrobić, w jak najkrótszym czasie. Moc silnika to nie tylko prędkość, ale również uciąg pojazdu. Warto wiedzieć, że nie tylko liczba koni mechanicznych odpowiada za dynamikę silnika. Wpływ na to mają także:

  • pojemność silnika;
  • liczba cylindrów;
  • rodzaj skrzyni biegów;
  • waga samochodu.

Dlaczego nadal używa się jednostki koni mechanicznych?

Fakt używania nieobowiązującej już jednostki koni mechanicznych może wywołać zdziwienie u wielu osób. Kierowcy pojazdów nie zastanawiają się obecnie nad jednostką kW i nie wiedzą, ile to km. Dlaczego producenci samochodów reklamują pojazdy, używając nieodpowiedniej jednostki mocy? Ze względów psychologicznych. Koni mechanicznych zawsze jest więcej niż kilowatów, przez co bardziej wpływają na wyobraźnię. Auto w oczach konsumentów wydaje się szybsze, niż gdyby usłyszeli tę samą wartość w poprawnej jednostce, czyli kW. Ile to koni mechanicznych? Powtórzmy zatem uniwersalny wzór, który warto zapamiętać!

Chcąc zamienić KM na kW, należy pomnożyć wartość KM przez 0,74, a pragnąc dokonać przeliczenia kW na konie mechaniczne, wystarczy pomnożyć wartość liczbową kW przez 1,36.

Pojemność silnika a liczba koni mechanicznych

Czym jest pojemność silnika? To wartość łączna różnic pomiędzy minimalną a maksymalną pojemnością cylindrów w aucie. Przyjęte jest, że im większa pojemność silnika, tym auto jest mocniejsze. Natomiast należy również pamiętać, że łączy się to z wyższymi kosztami eksploatacji. Takie pojazdy mają większe zużycie paliwa. Składka ubezpieczeniowa za samochód o pojemności powyżej 2 litrów będzie większa niż przy oszczędniejszych autach. Można również zauważyć zależność, między pojemnością silnika a liczbą koni mechanicznych. Co do zasady, im ta pierwsza wartość jest większa, tym większą moc ma pojazd.

Liczba cylindrów w silniku a moc samochodu

Podobnie jak w przypadku pojemności silnika, większa liczba cylindrów w silniku oznacza dynamiczniejszą jednostkę napędową. Jednak to, co jest istotne, to fakt, że w każdym z nich podczas jazdy jednocześnie powstaje moment obrotowy. Należy więc liczyć się z tym, że mocne auto będzie drogie w eksploatacji. Co więcej, im więcej cylindrów, tym większa moc silnika, czyli taki pojazd będzie mieć więcej koni mechanicznych.

Uwaga!

Niektóre Wydziały Komunikacji obsługują tylko tych klientów, którzy wcześniej się umówili. Najczęściej można zrobić to telefonicznie albo skorzystać z rezerwacji terminu online.

Jakie znaczenie ma skrzynia biegów dla mocy samochodu?

W samochodach montuje się dwa rodzaje skrzyń biegów: automatyczną lub manualną. Przy obu tych typach mogą to być zarówno oszczędne silniki z mniejszą pojemnością i liczbą KM, jak i taką powyżej 2 litrów. Natomiast istotne jest to, że dwa takie same modele o podobnych parametrach, które różnią się typem skrzyni biegów, mogą mieć inne osiągi.

Jak to możliwe? Przy ręcznej skrzyni biegów kierowca ma możliwość wpływania na jazdę za pomocą np. redukcji na niższy bieg. W taki sposób auto pracuje na wyższych obrotach i w danym momencie znacznie szybciej osiągnie pożądaną prędkość. W skrzyni biegów automatycznej nie jest to możliwe, gdyż bieg jest dobierany przez mechanizm w optymalnym momencie obrotów.

Jak przekłada się waga samochodu na jego moc?

Waga samochodu ma znaczenie dla mocy silnika oraz rozwijanej prędkości. Co do zasady, im więcej waży auto, tym silniejsza powinna być w nim jednostka napędowa. Małe auta o niewielkiej wadze łatwiej rozpędzić, natomiast potężne samochody terenowe czy pick-upy z powodu większej wagi wolniej nabierają prędkości. Dlatego oprócz mocnej jednostki napędowej, takie samochody często są wyposażone w napęd na cztery koła, który wspomaga jazdę.

W jaki sposób wyrażana jest moc silnika elektrycznego?

Auta elektryczne coraz częściej można zobaczyć na polskich drogach. Niektóre modele, np. takie jak Tesla mogą się pochwalić całkiem niezłymi osiągami pod względem prędkości. Podobnie, jak przy tradycyjnych samochodach, ich moc jest wyrażana w kW. Właściciele takich aut równie chętnie przeliczają kW na konie mechaniczne.

Czy moc silnika ma wpływ na wysokość składki OC?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Wiele osób zastanawia się, czy istnieje zależność między liczbą koni mechanicznych a wysokością składki na ubezpieczenie OC. W tej sytuacji większość towarzystw ubezpieczeniowych bierze pod uwagę nie jednostkę mocy a pojemność skokową silnika. Im ona wyższa, tym większa opłata za ubezpieczenie komunikacyjne. Z czego to wynika? Pośrednio z możliwości, jakie daje mocny silnik. Statystycznie można zauważyć zależność między liczbą wypadków a jednostką napędową. Z reguły im większa pojemność silnika, tym samochód jest mocniejszy, dlatego warto znać przelicznik kilowatów na konie mechaniczne. Może to bowiem wpłynąć na wysokość składki u kierowców w wieku od 18. do 24. lat, gdyż w tej grupie odnotowuje się najwięcej kolizji. Dlatego oprócz obowiązkowej polisy OC, warto zainwestować również w ubezpieczenie AC.

Oceń artykuł

1.00
(1)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku