2022-09-05

Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej – wzór

Kiedy warto wypowiedzieć automatycznie wznowione OC?

Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej – wzór

Każdy właściciel auta musi posiadać ważne ubezpieczenie OC samochodu. Jest ono obowiązkowe, a za jego brak grożą poważne konsekwencje, nawet jeśli pojazd nie jest używany na co dzień. Dowiedz się, kiedy polisa automatycznie zostanie przedłużona, a kiedy będziesz musiał zająć się formalnościami.

Koniec umowy a wznowienie polisy OC

Każda umowa, którą podpisujesz z towarzystwem ubezpieczeniowym, ma obowiązujący czas. Jeśli jesteś właścicielem samochodu i posiadasz polisę OC – towarzystwo, w którym wykupiłeś ubezpieczenie, powinno powiadomić cię o kończącym się terminie. Z reguły jest to maksymalnie 14 dni przed końcem ochrony Twojego samochodu. Masz wtedy szansę np. na znalezienie atrakcyjniejszych warunków w innej firmie. Nie musisz jednak martwić się, że jeśli nie zapoznasz się z innymi ofertami czy nie podpiszesz kolejnej umowy, poniesiesz konsekwencje.

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek automatycznego wznowienia polisy OC na kolejny okres pod warunkiem, że nadal jesteś właścicielem danego pojazdu, a Twoja dotychczasowa polisa jest w pełni opłacona. Mimo braku Twojego zainteresowania i kontaktu z konkretną firmą, nie znajdziesz się w trudnej sytuacji bez ważnego ubezpieczenia samochodu. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo ważnej polisy OC, musisz jak najszybciej opłacić składkę za wznowione automatycznie ubezpieczenie. Brak wpłaty może skończyć się windykacją.

W dodatku ubezpieczyciel musi poinformować Cię o tym, że zamierza przedłużyć z Tobą umowę. Najczęściej pisemnie przedstawia dane na temat startu ochrony z tytułu nowej polisy oraz wysokość składki. Może też zrobić to elektronicznie, np. wykorzystując podany adres e-mail.

Wypowiedzenie OC – kiedy najpóźniej musisz to zrobić?

Zbliża się koniec Twojej umowy ubezpieczeniowej i nie chcesz jej kontynuować? Najpóźniej jeden dzień przed jej wygaśnięciem, musisz złożyć wypowiedzenie i wykupić polisę OC w innej firmie. Aby mieć pewność, że wszystkie formalności będą się zgadzać, zrób to kilka dni przed wyznaczonym terminem. Jeśli jednak wypowiesz polisę OC i nie kupisz nowej, będziesz musiał ponieść konsekwencje finansowe za brak obowiązkowego ubezpieczenia.

Natomiast w sytuacji, w której podpiszesz umowę z innym towarzystwem niż współpracowałeś do tej pory, a Twoja poprzednia umowa wznowi się automatycznie, w każdej chwili możesz złożyć wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał się liczyć z dodatkowymi opłatami za okres, w którym obowiązywała jeszcze automatycznie wznowiona polisa OC. Co ważne, w takim przypadku możesz wypowiedzieć wyłącznie automatycznie wznowioną polisę, a nie dopiero co zakupione OC.

Wypowiedzenie polisy OC automatycznie wznowionej — pobierz wzór dokumentu pdf lub doc

Poniżej znajdziesz wzór wypowiedzenia polisy OC automatycznie wznowionej. Udostępniamy go w formacie pdf i doc. Pobierz właściwy wzór umowy, wydrukuj i wypełnij.

Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej — pobierz wzór

Nie wypowiedziałem umowy OC – co dalej?

Różne są sytuacje życiowe, dlatego czasami możesz zapomnieć o tym, że trzeba złożyć wypowiedzenie umowy OC. Jeśli poprzedni ubezpieczyciel automatycznie przedłużył jej ważność o kolejne 12 miesięcy, a Ty podpisałeś już umowę z drugim towarzystwem, ma miejsce tzw. podwójne ubezpieczenie. Zakres ochrony jest wciąż taki sam, a Ty możesz liczyć na odszkodowanie wyłącznie od jednego towarzystwa. Za jedno zdarzenie należy się wyłącznie jedna wypłata świadczenia, dlatego nie jest opłacalne posiadanie dwóch polis OC.

W dodatku, jeśli nastąpi automatyczne przedłużenie umowy OC, a Ty będziesz miał już drugą polisę, za każdy dzień ochrony towarzystwo będzie naliczało opłaty. Aby uniknąć wysokich kosztów składki, najlepiej od razu złożyć wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC. 

To ważne!

Warto zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach wzór wypowiedzenia nie będzie Ci potrzebny. Polisa nie odnawia się automatycznie np. kiedy przejmiesz ubezpieczenie po poprzednim właścicielu auta tuż po zakupie. Jeśli towarzystwo nie odnotowało też opłaty za poprzednią składkę, nie przedłuży umowy. 
Jak wygląda wypowiedzenie umowy OC po terminie? Wzór jest taki sam w każdej sytuacji, dlatego dowiedz się, jakie formalności przygotować.

Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej – wzór

Jeśli nie złożyłeś wypowiedzenia OC przed końcem polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela i kupiłeś nową polisę, nie warto płacić podwójnie. Wtedy konieczne jest złożenie odpowiedniego dokumentu.

Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej powinno zawierać:

  • 1
    imię i nazwisko,
  • 2
    adres,
  • 3
    dane kontaktowe - adres e-mail i nr telefonu,
  • 4
    numer rejestracyjny samochodu,
  • 5
    marka i model auta,
  • 6
    numer oraz serię polisy.

Po podaniu tych danych, powołaj się także na art. 28 a ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. nr 124 poz. 1152 z późniejszymi zmianami). Jest to konieczne przy podwójnym ubezpieczeniu, aby rozwiązać umowę w trakcie jej trwania. 

Pamiętaj także o tym, aby podpisać dokument przed wysłaniem go do towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Jak złożyć wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej?

Masz już przygotowane wypowiedzenie i zastanawiasz się, co dalej? Możesz wysłać wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej pocztą tradycyjną, ale nie tylko. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają także bardziej komfortowe opcje np. przesłania wniosku o wypowiedzenie OC mailowo. 
Warto zaznaczyć, że jeśli składasz wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC tradycyjną pocztą, liczy się data stempla pocztowego. Kiedy wysyłasz dokument kurierem — data nadania przesyłki.

To ważne!

Pilnuj terminów, które obowiązują Cię jako właściciela samochodu. Jeśli zdecydujesz się wypowiedzieć umowę u ubezpieczyciela, a potem jednak stwierdzisz, że nie masz innej ciekawszej oferty, koniecznie skontaktuj się z towarzystwem. W teorii jest możliwe anulowanie wypowiedzenia umowy OC, ale trzeba to wcześniej uzgodnić, aby nie doszło do sytuacji, w której zostaniesz bez ważnej polisy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zakup samochodu i przejęcie polisy OC

Automatyczne wznowienie polisy OC nie jest możliwe we wszystkich przypadkach. Jednym z nich jest przejęcie jej od poprzedniego właściciela podczas zakupu używanego samochodu. Po zmianie danych osobowych w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, polisa OC będzie miała ciągłość, co jest niezwykle istotne. Po upływie czasu trwania umowy, automatycznie nie będzie ona przedłużona. To szansa dla Ciebie na znalezienie atrakcyjnej oferty i dopasowanie jej do swoich potrzeb. Musisz jednak pamiętać o zakupie nowego OC w terminie.

To ciekawe!

Czy zbywca może złożyć wypowiedzenie umowy OC? Sprzedaż samochodu wymaga zgłoszenia nowych danych właściciela do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli nabywca nie będzie chciał skorzystać z poprzedniej polisy, ma do tego prawo. Musi złożyć wypowiedzenie OC nowonabywcy i kupić ubezpieczenie OC na swoje dane. 

Polisa OC – krótkoterminowa i ratalna

Posiadasz polisę ubezpieczeniową, którą opłacasz w sposób ratalny? Zapomniałeś uiścić wpłaty? Tego typu ubezpieczenie OC nie będzie przedłużone na kolejny rok, a dodatkowo najpewniej będziesz musiał zapłacić odsetki. Mimo wszystko, Twój samochód będzie nadal pod ochroną i w przypadku stłuczki czy innej szkody wyrządzonej na trasie osobom trzecim, otrzymają one odszkodowanie. Automatyczne wznowienie polisy nie jest także możliwe w przypadku zakupu krótkoterminowego ubezpieczenia samochodowego, które dotyczy np. samochodów zarejestrowanych czasowo czy sprowadzonych z innego kraju. OC wygaśnie po czasie trwania umowy.

Porównaj ceny OC dla swojego auta

Chcesz porównać ceny polis od wielu ubezpieczycieli? Skorzystaj z naszego kalkulatora online. Sprawdzisz w nim nie tylko cenę polisy OC dla swojego auta, ale także AC, NNW i assistance. Naszą pełną ofertę możesz też poznać podczas rozmowy telefonicznej z doradcą, a także podczas wizyty w jednej z naszych placówek.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku