Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-10-06

Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej - wzór

Kiedy warto wypowiedzieć automatycznie wznowione OC?

Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej - wzór

Każdy właściciel auta musi posiadać ważne ubezpieczenie OC samochodu. Jest ono obowiązkowe, a za jego brak grożą poważne konsekwencje, nawet jeśli pojazd nie jest używany na co dzień. Dowiedz się, kiedy polisa automatycznie zostanie przedłużona, a kiedy będziesz musiał zająć się formalnościami.

Koniec umowy a wznowienie polisy OC

Każda umowa, którą podpisujesz z towarzystwem ubezpieczeniowym, ma obowiązujący czas. Jeśli jesteś właścicielem samochodu i posiadasz polisę OC – towarzystwo, w którym wykupiłeś ubezpieczenie, powinno powiadomić cię o kończącym się terminie. Z reguły jest to maksymalnie 14 dni przed końcem ochrony Twojego samochodu. Masz wtedy szansę np. na znalezienie atrakcyjniejszych warunków w innej firmie. Nie musisz jednak martwić się, że jeśli nie zapoznasz się z innymi ofertami czy nie podpiszesz kolejnej umowy, poniesiesz konsekwencje.

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek automatycznego wznowienia polisy OC na kolejny okres pod warunkiem, że nadal jesteś właścicielem danego pojazdu, a Twoja dotychczasowa polisa jest w pełni opłacona. Mimo braku Twojego zainteresowania i kontaktu z konkretną firmą, nie znajdziesz się w trudnej sytuacji bez ważnego ubezpieczenia samochodu. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo ważnej polisy OC, musisz jak najszybciej opłacić składkę za wznowione automatycznie ubezpieczenie. Brak wpłaty może skończyć się windykacją.

Wypowiedzenie OC - kiedy najpóźniej musisz to zrobić?

Zbliża się koniec Twojej umowy ubezpieczeniowej i nie chcesz jej kontynuować? Najpóźniej jeden dzień przed jej wygaśnięciem, musisz złożyć wypowiedzenie i wykupić polisę OC w innej firmie. Aby mieć pewność, że wszystkie formalności będą się zgadzać, zrób to kilka dni przed wyznaczonym terminem. Jeśli jednak wypowiesz polisę OC i nie kupisz nowej, będziesz musiał ponieść konsekwencje finansowe za brak obowiązkowego ubezpieczenia.

Natomiast w sytuacji, w której podpiszesz umowę z innym towarzystwem niż współpracowałeś do tej pory, a Twoja poprzednia umowa wznowi się automatycznie, w każdej chwili możesz złożyć wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał się liczyć z dodatkowymi opłatami za okres, w którym obowiązywała jeszcze automatycznie wznowiona polisa OC. Co ważne, w takim przypadku możesz wypowiedzieć wyłącznie automatycznie wznowioną polisę, a nie dopiero co zakupione OC.

Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej - wzór

Jeśli nie złożyłeś wypowiedzenia OC przed końcem polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela i kupiłeś nową polisę, nie warto płacić podwójnie. Wtedy konieczne jest złożenie odpowiedniego dokumentu.

Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej powinno zawierać:

 • 1
  imię i nazwisko,
 • 2
  adres,
 • 3
  dane kontaktowe - adres e-mail i nr telefonu,
 • 4
  numer rejestracyjny samochodu,
 • 5
  marka i model auta,
 • 6
  numer oraz serię polisy.

Po podaniu tych danych, powołaj się także na art. 28 a ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. nr 124 poz. 1152 z późniejszymi zmianami). Jest to konieczne przy podwójnym ubezpieczeniu, aby rozwiązać umowę w trakcie jej trwania. 

Pamiętaj także o tym, aby podpisać dokument przed wysłaniem go do towarzystwa ubezpieczeniowego. 

POBIERZ WZÓR

Jak złożyć wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej?

Masz już przygotowany wniosek i zastanawiasz się, co dalej? Możesz wysłać wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej pocztą tradycyjną, ale nie tylko. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają także bardziej komfortowe opcje np. przesłania wniosku o wypowiedzenie OC mailowo. 

Warto zaznaczyć, że jeśli składasz wypowiedzenie OC wznowionej polisy tradycyjną pocztą, liczy się data stempla pocztowego. Kiedy wysyłasz dokument kurierem - data nadania przesyłki.

Zakup samochodu i przejęcie polisy OC

Automatyczne wznowienie polisy OC nie jest możliwe we wszystkich przypadkach. Jednym z nich jest przejęcie jej od poprzedniego właściciela podczas zakupu używanego samochodu. Po zmianie danych osobowych w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, polisa OC będzie miała ciągłość, co jest niezwykle istotne. Po upływie czasu trwania umowy, automatycznie nie będzie ona przedłużona. To szansa dla Ciebie na znalezienie atrakcyjnej oferty i dopasowanie jej do swoich potrzeb. Musisz jednak pamiętaj o zakupie nowego OC w terminie.

PORÓWNAJ CENY OC

Polisa OC - krótkoterminowa i ratalna

Posiadasz polisę ubezpieczeniową, którą opłacasz w sposób ratalny? Zapomniałeś uiścić wpłaty? Tego typu ubezpieczenie OC nie będzie przedłużone na kolejny rok, a dodatkowo będziesz musiał zapłacić odsetki. Mimo wszystko, Twój samochód będzie nadal pod ochroną i w przypadku stłuczki czy innej szkody wyrządzonej na trasie, możesz liczyć na wsparcie finansowe. Automatyczne wznowienie polisy nie jest także możliwe w przypadku zakupu krótkoterminowego ubezpieczenia samochodowego, które dotyczy np. samochodów zarejestrowanych czasowo czy sprowadzonych z innego kraju. OC wygaśnie po czasie trwania umowy.

Porównaj ceny OC dla swojego auta

Chcesz porównać ceny polis od wielu ubezpieczycieli? Skorzystaj z naszego kalkulatora online. Sprawdzisz w nim nie tylko cenę polisy OC dla swojego auta, ale także AC, NNW i assistance. Naszą pełną ofertę możesz też poznać podczas rozmowy telefonicznej z doradcą, a także podczas wizyty w jednej z naszych placówek.