2021-03-16

Samochód z Francji - jak kupić, sprowadzić i zarejestrować?

Czy warto sprowadzić samochód z Francji?

Samochód z Francji - jak kupić, sprowadzić i zarejestrować?

Sprowadzanie auta z Francji jest bardzo popularne. To jeden z najczęściej wybieranych kierunków po samochód w dobrym stanie, np. marki Skoda albo Toyota. Sprawdzamy, co trzeba zrobić, aby taki pojazd sprowadzić oraz jak wygląda rejestracja auta z Francji.

Auta z Francji - dlaczego warto i gdzie szukać dobrych ofert?

Na rynku we Francji jest wiele ciekawych ofert samochodów. Ten kraj jest drugi pod względem najpopularniejszych kierunków sprowadzania aut do Polski. Najczęściej mają one bardzo dobry stan technicznych oraz interesujące wyposażenie - czyli to, czego najbardziej pożądają polscy kierowcy. Ponadto Francuzi, dokładnie tak jak Belgowie, po najmniejszej stłuczce czy awarii samochodu, chętnie się go pozbywają i wymieniają na nowy. To z kolei okazja do zakupu auta z Francji, które będzie miało mały przebieg i bardzo dobry stan techniczny.

Francuzi mają jednak specyficzne podejście do jazdy po drogach. Jeśli zdarzą się lekkie rysy, nie warto się nimi przejmować. Wystarczy drobna naprawa, aby cieszyć się dobrze wyposażonym autem. Samochody poruszają się też po drogach całkiem niezłej jakości. To zasługa przyjemnych warunków atmosferycznych, które nie są aż tak zmienne, jak w Polsce.

Często też można dostać samochód we Francji, który jest bezwypadkowy i bezawaryjny. Taki model na pewno posłuży przez wiele długich lat kierowcy w Polsce. Sama podróż i sprowadzenie auta wymaga odrobiny czasu i poświęcenia, jednak czasem naprawdę warto!

Samochód z komisu czy od prywatnego właściciela?

Jak kupić samochód z Francji? Sposobów na zakup samochodu sprowadzanego z Francji jest kilka. Jednym z nich jest zakup w komisie. Koszt może być nieco wyższy niż w przypadku samodzielnego sprowadzenia auta z Francji do Polski. Ma to jednak swoje plusy, np. mniej formalności do załatwienia. Nie musisz się też martwić o transport samochodu do kraju. 

Drugą opcją jest szukanie pojazdu na własną rękę, a następnie organizowanie transportu. Tu wiele można zaoszczędzić na samym aucie. Do dyspozycji jest też więcej modeli, co dla niektórych osób może być sporą zaletą tego rozwiązania. Ponadto Francuzi bardzo szanują swój język, dlatego przeszkodą może okazać się bariera językowa. Coraz częściej jednak sprawnie posługują się angielskim. Pod uwagę trzeba też wziąć dystans, jaki trzeba pokonać w celu sprowadzenia samochodu z Francji do Polski. 

Jak znaleźć dobry samochód we Francji? Najlepiej szukać ich na aukcjach i specjalnych portalach internetowych. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić opis, zdjęcia oraz przebieg pojazdu. Jak to zrobić? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jak sprawdzić auto z Francji po numerze rejestracyjnym?

Jako kierowca możesz jeszcze w kraju przeprowadzić darmowe sprawdzanie VIN auta z Francji. Ma to na celu zapoznanie się z podstawowymi informacjami, takimi jak przebieg i historia pojazdu. W ten sposób sprawdzisz np. czy samochód nie jest kradziony. Jak sprawdzić auto z Francji?

Wystarczy, że poprosisz obecnego właściciela o numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji auta. Po wpisaniu tych danych na stronie internetowej otrzymasz bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. 

Co ciekawe, są francuskie strony internetowe, na których zleca się mechanikom sprawdzenie konkretnego pojazdu. Kosztuje to od 80 euro. Możesz też sprawdzić stan techniczny konkretnego auta, będąc już na miejscu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zanim pojedziesz do Francji...

Znalezienie odpowiedniej oferty jest niesamowicie ważne. Najlepiej mieć na oku kilka pojazdów, w razie, kiedy z pierwszym wymarzonym samochodem coś będzie nie tak. Przygotuj się też finansowo na rejestrację auta z Francji, bo sam koszt auta to nie wszystko. 

Dokumenty, które potrzebujesz od właściciela auta z Francji

Najważniejszym dokumentem na miejscu zakupu auta z Francji jest oczywiście umowa kupna-sprzedaży (w przypadku wykupienia pojazdu od osoby prywatnej) albo faktura (jeśli dotyczy to zakupu od firmy).

Kolejnym krokiem jest wyrejestrowanie samochodu oraz zdanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Jako nowy właściciel otrzymasz tablice wyjazdowe, za które trzeba zapłacić od 50 do 80 euro. Często jest tak, że nie dopełnisz tych formalności w ciągu jednego dnia. Warto więc zarezerwować sobie dłuższy pobyt we Francji.

Pamiętaj też o tym, aby otrzymać od poprzedniego właściciela:

  • 1
    dowód rejestracyjny,
  • 2
    kartę pojazdu,
  • 3
    komplet kluczyków,
  • 4
    książkę serwisową (jeśli została wydana).

Wszystkie te formalności będą Ci potrzebne, aby sprawnie przebiegła rejestracja auta z Francji w Polsce. Nie jest to jednak wszystko.

Zanim wyjedziesz do kraju, samochód musi mieć ważne badanie techniczne. To potwierdzone jest naklejką na przedniej szybie auta. Przyda się również OC krótkoterminowe (na 30 dni), aby zapewnić obowiązkową ochronę na drodze.

Jeśli zdecydujesz się na transport samochodu za pomocą specjalistycznej firmy i lawety, nie trzeba kupować tablic wyjazdowych, mieć ważnego przeglądu ani ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie może być dość kosztowne, nawet kilka tysięcy złotych za przewiezienie samochodu z Francji do Polski.

Co potrzeba do rejestracji auta z Francji?

Udało się! Załatwiłeś wszelkie formalności we Francji i masz już samochód, który stoi przed Twoim domem. Teraz konieczna jest rejestracja auta z Francji w Polsce. W tym celu trzeba wybrać się do wydziału komunikacji, zgodnie z Twoim miejscem zamieszkania. Tam konieczne jest złożenie wniosku o rejestrację samochodu z Francji. Przyda się też Twój dokument tożsamości oraz potwierdzenie wszelkich opłat, które wniosłeś do tej pory.

Jakich dokumentów potrzebujesz do rejestracji auta z Polski?

Opłata akcyzy

Jeśli decydujesz się sprowadzić auto z Francji jako osoba prywatna, nie ma potrzeby płacenia podatku VAT. Jednak obowiązkową opłatą jest akcyza. W przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm sześciennych stawka wynosi 3,1%, a 18,6% dla pojazdów z silnikiem o większej pojemności niż 2000 cm sześciennych. 

W przypadku aut hybrydowych stawka akcyzowa wygląda nieco inaczej. Wynosi 1,55% dla samochodów hybrydowych o pojemności do 2000 cm sześciennych i 9,3% przy mocniejszych silnikach, jednak nie większych niż o pojemności 3500 cm sześciennych.

Opłatę akcyzową trzeba uiścić w ciągu 30 dni od momentu przekroczenia granicy.

Tłumaczenie dokumentów

Dodatkowym kosztem jest też tłumaczenie dokumentów, które otrzymałeś od poprzedniego właściciela, a także umowy kupna-sprzedaży. W wydziale komunikacji przyjmą wyłącznie dokumenty w języku polskim. Musisz więc skorzystać z usług tłumacza przysięgłego i zlecić mu przetłumaczenie dowodu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży oraz karty pojazdu, jeśli taką otrzymałeś.

Ważne badanie techniczne

Samochód nie posiada ważnego badania technicznego? Czas je wykonać! Koszt to 99 złotych.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta z Francji?

Na cenę przerejestrowania samochodu z Francji składają się następujące elementy:

  • badanie techniczne (jeśli nie jest ono aktualne),
  • tłumaczenie dokumentów z francuskiego na język polski,
  • opłata akcyzowa,
  • rejestracja samochodu.

Samo przerejestrowania auta z Francji w wydziale komunikacji kosztuje około 245 złotych, jeśli wybierasz tradycyjne tablice rejestracyjne. 

Całkowity koszt sprowadzenia auta z Francji

Do kosztów sprowadzenia auta z Francji trzeba jeszcze doliczyć transport. Do dyspozycji jest lot samolotem, podróż autobusem albo samochodem z drugim kierowcą. Dobrze jest, aby wybrać się do Francji z kimś, kto ma podstawowe pojęcie na temat motoryzacji. Oglądanie samochodu przez dwie osoby jest zawsze bardziej skuteczne niż przez jedną zainteresowaną.

Do tego trzeba doliczyć ewentualny nocleg, paliwo, opłaty za autostrady, a także koszt związany z tablicami wyjazdowymi, badaniem technicznym oraz ubezpieczeniem. Jeśli decydujesz się na wynajem firmy transportowej, to kolejny koszt. Za całość zapłacisz zatem kilka tysięcy złotych. 

Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu, trzeba też wykupić obowiązkowe OC. Możesz zdecydować się na podstawową polisę albo cały pakiet wraz z AC oraz assistance. W ten sposób zapewnisz sobie większą ochronę na drodze. To dodatkowe wsparcie np. kiedy zarysujesz nowy samochód, będziesz mieć stłuczkę ze swojej winy. Z kolei assistance przydatne jest, kiedy wybierzesz się w podróż i zdarzy się nagła awaria, brak paliwa czy przebita opona. Wszystko jednak zależy od tego, na jaką ofertę ubezpieczyciela się zdecydujesz.

Ubezpiecz się z CUK!

Skorzystaj z kalkulatora online i ubezpiecz się przez Internet. Porównasz oferty i wybierzesz najlepszą opcję. Możesz też wybrać się do jednej z naszych placówek albo zadzwonić na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku