2021-03-03

Akcyza za samochód - czym jest i ile wynosi?

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Dowiedz się czym jest akcyza.

Akcyza za samochód - czym jest i ile wynosi?

Co roku do Polski sprowadzanych jest setki tysięcy samochodów z zagranicy. Najchętniej kupowane są modele prosto z Francji, Belgii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Trzeba jednak pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności, aby nie mieć problemów ze swobodnym poruszaniem się po drogach. Wśród nich jest akcyza za samochód. Co to takiego? Co musisz o niej wiedzieć? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest akcyza za samochód?

Podatek akcyzowy to tak naprawdę opłata, która dotyczy wielu rodzajów wyrobów. Na pewno spotkałeś się z sytuacją, w której trzeba zapłacić akcyzę za produkty tytoniowe czy alkohol. Podobnie jest w przypadku samochodu sprowadzanego z zagranicy.

Podatek akcyzowy to pośrednia opłata dotycząca państw Unii Europejskiej, która wprowadzona jest z dwóch ważnych względów. Po pierwsze, ma na celu obniżyć konsumpcję wybranych wyrobów. Wśród nich są nie tylko tytoń, alkohol i samochody, ale także dotyczy energii elektrycznej. 

Drugim celem podatku akcyzowego jest pobieranie opłat za wybrane wyroby, które są tanie w produkcji. Można więc na nich wiele zarobić, ponieważ ich wartość jest znacznie większa. 

Akurat w przypadku akcyzy za samochód, zależy on od konkretnego państwa. Oznacza to, że nie ma regulacji Unii Europejskiej, tylko każdy kraj ustala indywidualnie wartość opłaty. Wszystko to jednak jest regulowane prawnie. O akcyzie na auta sprowadzane z zagranicy dowiesz się z ustawy o podatku akcyzowym z 2008 roku.

Akcyza za auto - ile kosztuje?

Akcyza na samochód to opłata, która zależy od dwóch zmiennych. Pierwszą z nich jest wartość samochodu, która widnieje na umowie kupna-sprzedaży. W przypadku zakupu auta na firmę, liczy się kwota, która widnieje na fakturze. Drugim ważnym czynnikiem jest pojemność skokowa silnika. 

Do wyliczenia opłaty akcyzowej potrzebne Ci są podstawowe dane. Dzięki temu samodzielnie wyliczysz kwotę, którą trzeba uiścić po zakupie auta, a także zaplanujesz wszelkie wydatki związane z formalnościami sprowadzenia pojazdu. Tak naprawdę, znając podstawowe parametry, jesteś w stanie przygotować się finansowo jeszcze przed zakupem samochodu.

Informacje na temat wyliczenia akcyzy na samochód znajdują się w art. 105 ustawy o podatku akcyzowym. Tam znajdują się procentowe stawki podatku, które wyglądają następująco:

  • 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm sześciennych,
  • 18,6% wartości pojazdu w przypadku pojazdów z silnikami powyżej 2000 cm sześciennych.

Uwaga!

Zawsze przeliczaj wartość samochodu na polski złoty. Dlaczego? Aktualny kurs w Narodowym Banku Polskim może mieć duży wpływ na podatek akcyzowy. Poza tym weź pod uwagę pojemność silnika jeszcze przed zakupem samochodu. Jak widzisz, stawka akcyzy na samochody szybko może się sześciokrotnie podnieść, z 3,1% procent wartości pojazdu do 18,6%, co jest dość sporym wyzwaniem finansowym.

Opłata akcyzy za samochód - jakie pojazdy?

W Polsce obowiązuje akcyza na samochody, które wcześniej nie zostały zarejestrowane na terytorium naszego kraju. Obejmuje ona zarówno nowe modele, jak i używane. Jest to uregulowane prawnie w art. 100 ustawy o podatku akcyzowym. Czytamy tam, że przedmiotem opodatkowania jest:

  • import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
  • nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
  • pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
    ● wyprodukowanego na terytorium kraju,
    ● od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Gdzie opłacić akcyzę za sprowadzony samochód?

Od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy, masz 30 dni na złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym oraz zapłacenie podatku akcyzowego. Warto jednak pamiętać, że na złożenie deklaracji masz tylko 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. W praktyce oznacza to, że w dwa tygodnie po przekroczeniu granicy, trzeba złożyć odpowiedni dokument. Do 1 marca 2017 roku formalności były załatwiane w urzędzie celnym, jednak zaszły pewne zmiany w prawie. Obecnie wystarczy wypełnić druk, który później składa się w urzędzie skarbowym. 

Druk można złożyć osobiście albo za pośrednictwem poczty. Poza tym możesz też skorzystać z wypełnienia dokumentu akcyzy za samochód online. Do dyspozycji jest Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Opłata akcyzy przez internet jest komfortowa i prosta, dlatego zaoszczędzisz wiele czasu.

Jak wypełnić druk AKC-U/S?

Aby opłacić podatek akcyzowy, musisz wypełnić deklarację AKC-U/S. Jest ona dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz fizycznie w urzędzie. Jakich informacji potrzebujesz do wypełnienia druku?

  • 1
    NIP albo PESEL jako identyfikator podatkowy,
  • 2
    naczelnik urzędu skarbowego,
  • 3
    cel złożenia formularza,
  • 4
    rodzaj podatnika i status (np. współwłaściciel),
  • 5
    adres zamieszkania albo siedziby firmy,
  • 6
    wysokość podatku akcyzowego,
  • 7
    dane o samochodzie osobowym (stan, marka, model, rok produkcji, numerr VIN, moc silnika, sposób napędu, stan techniczny, rodzaj nadwozia,
  • 8
    dowód własności, np. umowa sprzedaży albo faktura w przypadku działalności gospodarczej.

Po złożeniu deklaracji, konieczne jest uiszczenie opłaty celno-skarbowej za samochód. Jeśli potrzebujesz potwierdzenia zapłaty akcyzy, konieczne jest podanie numeru VIN pojazdu. Tego typu dokument będzie potrzebny Ci do prawidłowego zarejestrowania samochodu osobowego w kraju.

Uwaga!

Jeśli w Polsce doszło do pierwszej sprzedaży niezarejestrowanego samochodu osobowego, od którego nie jest zapłacona akcyza z tytułu importu, konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej, czyli AKC-4/AKC-4zo i AKC-4/E. Następnie wymagane jest rozliczenie się z akcyzy do 25. dnia następnego miesiąca.

Akcyza od samochodów hybrydowych

Coraz popularniejsze są tzw. samochody hybrydowe. Z roku na rok rynek wtórny się powiększa, a co za tym idzie - częściej są też sprowadzane auta z zagranicy. Od tego typu pojazdów również trzeba zapłacić akcyzę. Ile wynosi?

Od 1 stycznia 2020 roku w polskim prawie pojawiła się taka stawka akcyzy na samochody hybrydowe:

  • 1,55% wartości samochodu - dla samochodów z pełnym napędem hybrydowym (HEV) oraz miękkich hybryd (MHEV); pojemność silnika nie może przekroczyć 2000 cm sześciennych,
  • 9,3% wartości samochodu - dla samochodów z pełnym napędem hybrydowym i miękkim; pojemność silnika przekracza 2000 cm sześciennych.

Akcyza na samochód nie jest wymagana od pojazdów typu Plug-in, których silniki nie przekraczają 2000 centymetrów sześciennych pojemności.

Brak akcyzy za samochód - czym to grozi?

Za każdy dzień bez akcyzy za samochód, będą naliczone opłaty. Ponadto, aby zarejestrować samochód, konieczne jest potwierdzenie akcyzy. Bez niej, nie będzie to możliwe. 

Uwaga!

Nie zawsze Ty jako właściciel będziesz musiał zadbać o opłaty celno-skarbowe za samochód. Ten obowiązek leży często po stronie komisu, z którego usług korzystasz podczas zakupu nowego pojazdu. Warto jednak kontrolować działania firmy, aby wszystkie formalności były dopełnione. 

Rejestracja samochodu - o czym jeszcze musisz pamiętać?

Samochód sprowadzony z zagranicy wiąże się z wieloma formalnościami. Przede wszystkim auto musi mieć aktualne badanie techniczne, aby mogło swobodnie poruszać się po polskich drogach. Jeśli pojazd nie jest ubezpieczony, przyda Ci się krótkoterminowe ubezpieczenie, które ważne jest przez 30 dni. Konieczna jest też wcześniej wspomniana rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji, odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania. 

Zanim jeszcze przekroczysz granicę, pamiętaj o sprawdzeniu wszystkich dokumentów, w tym odpowiednika polskiego dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz umowie kupna-sprzedaży w języku polskim. Poza tym przyda się też potwierdzenie wyrejestrowania auta w poprzednim kraju. Te dokumenty przydadzą Ci się do prowadzenia dalszych formalności. 

Przygotuj się też na koszty związane ze sprowadzeniem samochodu z zagranicy. Wśród nich policzyć trzeba tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, nalepki, pozwolenie czasowe i opłatę ewidencyjną. To koszty związane z rejestracją auta w Wydziale Komunikacji, które wynoszą 256 złotych. Przy indywidualnych tablicach rejestracyjnych, kwota ta będzie wyższa o 900 złotych. 

Poza tym konieczny może się okazać zakup OC krótkoterminowego w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu. To jest niesamowicie ważne, jeśli kierowca chce poruszać się autem np. w celu załatwienia formalności. Jeśli samochód będzie nieużywany przed rejestracją w Polsce, to w dniu rejestracji trzeba zawrzeć roczną obowiązkową polisę. 

Uwaga!

OC krótkoterminowe nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Oznacza to, że najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie. Możesz to zrobić online, np. za pomocą kalkulatora. Porównasz w nim oferty, a następnie kupisz OC lub cały pakiet wraz z AC, assistance i NNW. Cały proces przebiega sprawnie i szybko, a Ty zaoszczędzisz pieniądze i czas.

Pamiętaj o ubezpieczeniu swojego nowego auta!

Ubezpieczenie samochodu może być łatwe, proste i wygodne! W CUK Ubezpieczenia możesz ubezpieczyć auto online, przez telefon lub podczas wizyty w placówce - wybierz dogodną formę kontaktu z nami.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku