Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2020-03-26

Gdzie zgłosić zbycie pojazdu?

Zobacz, w jakich instytucjach krok po kroku zgłosić sprzedaż samochodu. Ile masz na to czasu?

Planujesz sprzedać swój samochód? Konieczne będzie powiadomienie kilku instytucji o tym fakcie. Możesz to zrobić szybko i sprawnie, jeśli będziesz posiadać odpowiednie dane oraz dokumenty. Zobacz, o czym musisz pamiętać.

Pozbądź się wraku pojazdu zgodnie z prawem.

Kto powinien zgłosić zbycie pojazdu?

Zbycie pojazdu musisz zgłosić jako dotychczasowy właściciel pojazdu. Koniecznie zrób to, kiedy np. sprzedasz samochód lub przekażesz go komuś w darowiźnie. Z kolei osoba, której przekazujesz auto, powinna zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji. Warto zaznaczyć, że niedopełnienie formalności jako zbywca wiąże się z poniesieniem konsekwencji. Przykładowo, jeśli nie zgłosisz tego faktu w urzędzie, możesz dostać karę w wysokości od 200 do 1000 złotych.

Jakie instytucje musisz powiadomić o sprzedaży auta?

Przede wszystkim, jeśli sprzedasz samochód, musisz powiadomić o tym wydział komunikacji. Zastanawiasz się, w którym urzędzie konkretnie powinieneś to zrobić? Dokładnie w tym samym, w którym zarejestrowałeś auto. Masz także możliwość zgłoszenia tego faktu przez internet. Wystarczy, że wejdziesz na stronę urzędu, zalogujesz się, wpiszesz odpowiednie dane i dołączysz dokument potwierdzający zbycie pojazdu. W odpowiedzi dostaniesz poświadczenie przedłożenia. Na miejscu w urzędzie konieczne będzie spisanie oświadczenia, jednak nie jest to równoznaczne z jego wyrejestrowaniem auta. Usługa związana ze zgłoszeniem zbycia pojazdu jest całkowicie bezpłatna. Drugą firmą, do której musisz się zgłosić to towarzystwo ubezpieczeniowe. Powinno ono poznać nowe dane właściciela. 

Ile masz czasu na zgłoszenie sprzedaży auta?

Jeśli chodzi o konkretne terminy, masz 30 dni na zgłoszenie sprzedaży lub przekazania auta w urzędzie. Z kolei dane o nowym właścicielu są potrzebne ubezpieczycielowi w ciągu 14 dni. Musisz dopełnić tych formalności jak najszybciej, o czym mówi Prawo o ruchu drogowym oraz ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jakich danych potrzebujesz do zgłoszenia sprzedaży w urzędzie?

Aby zgłosić zbycie samochodu w wydziale komunikacji, potrzebujesz podstawowych danych pojazdu. Obejmują one markę i model, typ, numer VIN lub nadwozia oraz numer rejestracyjny. Przydadzą Ci się informacje na temat nabywcy oraz skan dokumentu potwierdzającego sprzedaż lub przekazanie auta. Chodzi tu np. o umowę kupna-sprzedaży, fakturę VAT czy umowę darowizny pojazdu. Jak przy każdej formalności załatwianej w urzędzie, konieczne będzie pokazanie dowodu potwierdzającego Twoją tożsamość. W sytuacji, w której Twój pojazd był zarejestrowany na więcej niż jednego właściciela, konieczna będzie obecność tych osób w urzędzie. Jeśli nie ma takiej możliwości, przyda Ci się pełnomocnictwo dołączone do zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Taki dokument jest płatny, a kwota w postaci opłaty skarbowej wynosi 17 złotych. 

Dlaczego warto jak najszybciej zgłosić sprzedaż auta?

W momencie zgłoszenia zbycia pojazdu, przestajesz być jego właścicielem. Oznacza to, że podczas poważnego wypadku czy popełnienia przestępstwa tuż po sprzedaży Twojego auta, nie będziesz ponosić żadnych konsekwencji. Właśnie dlatego istotne jest jak najszybsze zgłoszenie tego faktu w urzędzie. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu jest także bardzo istotne dla ubezpieczyciela. Chroni to Ciebie jako sprzedającego przed problemami, kiedy kupujący nie będzie opłacać składek. 

Kupuj OC i ciesz się z superochrony

Teraz możesz błyskawicznie poznać cenę składki za OC w naszym kalkulatorze online. Odwiedź też naszą placówkę lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)