Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-24

Umowa sprzedaży samochodu przez dwóch właścicieli - jak sporządzić?

Przygotuj poprawnie dokument.

Jeśli samochód posiada więcej niż jednego właściciela, w momencie sprzedaży, potrzebna jest zgoda każdego z nich, a także poprawne dane na umowie. Zobacz, jak sporządzić taki dokument.

Sporządź umowę sprzedaży samochodu szybko i sprawnie.

Czym jest umowa kupna-sprzedaży?

Jeśli chcesz kupić lub sprzedać swój pojazd, konieczne będzie sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Jest ona wzajemna i zobowiązuje obydwie strony, które się pod nią podpisują. Polega na przeniesieniu praw własności do auta aktualnego właściciela na kupującego. Po podpisaniu takiego dokumentu, konieczne jest przekazanie samochodu przez sprzedającego.Umowę należy sporządzić w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej stron. Pamiętaj o tym, aby każdy z nich był podpisany. Potwierdza to ważność dokumentu. Tego typu dokument jest potrzebny sprzedającemu do tego, aby wyrejestrować pojazd. Analogicznie, kupujący musi okazać umowę w wydziale komunikacji, aby go zarejestrować na swoje dane.

Kupno samochodu od dwóch właścicieli - o czym musisz pamiętać?

Masz zamiar kupić samochód od kilku właścicieli? Pierwszym ważnym aspektem jest wyrażenie zgody przez każdego z nich. W umowie powinny być zawarte dane każdego współwłaściciela pojazdu, a także podpisy. Musisz dopełnić tej formalności, aby przeniesienie własności auta było zgodne z prawem. 

Drugim ważnym aspektem jest zapłata za samochód, którego właścicielem jest więcej niż jedna osoba. Komu w takim razie przelać pieniądze? Wszystko zależy od uzgodnień. Możesz zapłacić jednemu ze współwłaścicieli lub przekazać równą część każdemu z nich.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży?

Umowa musi być czytelna. Możesz ją spisać na kartce A4 lub wydrukować gotowy wzór do wypełnienia odpowiednimi danymi. Każdy taki dokument rozpocznij od daty oraz miejsca zawarcia umowy. Następnie spisz podstawowe dane właściciela lub współwłaścicieli, a także kupującego. Chodzi tu przede wszystkim o imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i zameldowania, dane z dowodu osobistego (numer i data ważności) oraz PESEL. Jeśli jedną ze stron jest przedsiębiorstwo, koniecznie zapisz nazwę firmy oraz NIP. Warto uwzględnić również numer wpisu z CEIDG (Centralnej Informacji Działalności Gospodarczej). 

Kolejnym krokiem jest spisanie informacji na temat przedmiotu sprzedaży, czyli samochodu. Dokładnie określ jaki jest jego rodzaj (np. osobowy lub ciężarowy), marka oraz model. Przydadzą się także informacje na temat daty produkcji, pojemności silnika, koloru, aktualnego przebiegu oraz numerów rejestracyjnych, silnika i VIN. Jeśli sprzedajesz lub kupujesz samochód z dodatkowym kompletem opon czy kluczyków, zawrzyj taką informację w umowie. Im więcej szczegółów, tym lepiej.

Istotna jest także cena samochodu oraz termin płatności. Uwzględnij także formę płatności (przelew na rachunek bankowy czy bezpośrednio do rąk poprzedniego właściciela). Warto wpisać także godzinę zawarcia umowy. Dlaczego? Gdyby wystąpiła szkoda tego samego dnia, łatwiej będzie ustalić, na czyje konto ją zaliczyć.

Unikaj niebezpieczeństwa!

Zawsze, kiedy kupujesz lub sprzedajesz auto, sprawdzaj dowód osobisty. Dane powinny zgadzać się z tymi na umowie. Kiedy kupujesz pojazd od obcej osoby, nie masz pojęcia, kim ona jest. Porównaj jeden dokument z drugim, np. dowód osobisty z prawem jazdy. Przed podpisaniem umowy, sprawdź też poprzedni dokument dotyczący przekazania auta. Będziesz mógł upewnić się, że wszystko jest zgodnie z prawem.

Od razu po podpisaniu umowy, wybierz się do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować lub zarejestrować pojazd. Jeśli jesteś sprzedającym, zawsze udzielaj informacji na temat stanu technicznego zgodnie z prawdą. Poza tym, zwróć uwagę na datę transakcji, ponieważ może zdarzyć się tak, że dotychczasowy właściciel auta nie jest do końca szczery. Przede wszystkim, do wskazanej daty nie powinieneś korzystać z auta. Jeśli tak się dzieje, możesz nieświadomie jeździć nim nielegalnie. 

Kiedy sprzedającemu zależy na uwzględnieniu daty naprzód, nie powinieneś ponosić większych konsekwencji. Będziesz mieć więcej czasu na rejestrację pojazdu. Nie gódź się jednak na wpisanie daty wstecznej na umowie. Nie jesteś w stanie potwierdzić, co działo się z pojazdem, kiedy jeszcze nie byłeś jego właścicielem. Przy takich różnicach najlepiej będzie, jeśli w umowie będzie uwzględniona data odbioru samochodu. 

Dodatkowe zapisy - zwróć na nie uwagę

Warto w umowie uwzględnić informacje na temat stanu technicznego samochodu, zadatku lub zaliczki, a także miejsca przekazania pojazdu. Możesz także spisać informacje na temat oględzin i sposobu ich przebiegu. Jeśli współwłaściciele godzą się na dany stan techniczny auta, warto wpisać potwierdzenie kupującego, a także oświadczenie sprzedającego, że nie zna on innych wad. W tym celu, najlepiej wybrać się do warsztatu. Aby jeszcze bardziej się zabezpieczyć, poproś poprzedniego właściciela o deklaracje autentyczności przebiegu oraz dotychczasowej bezwypadkowej jeździe. Przyda się także zapis o braku obciążeń ze stron osób trzecich oraz braku toczących się postępowań z tym właśnie autem. Będziesz mógł poczuć się bezpieczniej.

Pamiętaj o OC!

Od sprzedającego powinieneś otrzymać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz dowód ubezpieczenia obowiązkowego OC i potwierdzenie jego zapłaty. Jeśli z jakiejś przyczyny, poprzedni właściciel nie chce Ci tego przekazać, możesz sprawdzić ważność polisy samodzielnie. Martwisz się, że nie została ona opłacona? Odpowiedzialność zabrak OC lub brak płatności poniesie poprzedni właściciel. Warunek jest jeden. Termin płatności musi wypaść jeszcze przed podpisaniem umowy. Po sprzedaży, polisę opłaca nowy właściciel. Jednak musisz pamiętać o podpisaniu umowy z ubezpieczycielem, aby móc swobodnie poruszać się po drodze. Możesz też przejąć ważną polisę OC od poprzedniego właściciela. Pamiętaj jednak, że umowa nie przedłuży się automatycznie.

Oblicz składkę - błyskawicznie i w prosty sposób

Jeśli nie chcesz przyjmować poprzedniej polisy OC, możesz złożyć wypowiedzenie i kupić ją na własną rękę. Sprawdź cenę w kalkulatorze online, dzwoniąc do naszego doradcy lub odwiedzając jedną z placówek.