2020-01-21

Jakie są kary za brak OC w 2020 roku?

Sprawdź, ile wynoszą kary dla kierowców za brak ubezpieczenia OC w 2020 roku!

Jakie są kary za brak OC w 2020 roku?

Brak aktualnego ubezpieczenia OC wiąże się z nałożeniem przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) odpowiedniej kary. Jej wysokość zależy oczywiście od różnych czynników, w tym od rodzaju pojazdu, długości okresu bez ochrony ubezpieczeniowej oraz wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Sprawdź, jakie kary czekają na właścicieli nieubezpieczonych pojazdów w 2020 roku.

Dlaczego musimy wykupić ubezpieczenie OC?

Obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC spoczywa na każdym posiadaczu pojazdu zarejestrowanego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Dwunastomiesięczną polisę wykupuje się w celu ochrony przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które zostaną przez nas wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Zakres ochrony obejmuje mienie, zdrowie oraz życie poszkodowanych osób biorących udział w zdarzeniu komunikacyjnym. Wskazać również należy, że mając aktualną polisę OC, zyskujemy pełną ochronę za szkody wyrządzone nie tylko podczas jazdy, ale także w trakcie wsiadania i wysiadania oraz załadunku i rozładunku pojazdu.

Kontrola właścicieli pojazdów

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi bazę, w której gromadzi informacje o polisach OC zakupionych przez posiadaczy pojazdów mechanicznych, a także nakładanie kar za brak polisy OC. Należy pamiętać, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej trzeba wykupić nawet, jeśli nie używamy auta, ponieważ Fundusz prowadzi monitoring i sprawdza terminowość wykupionego przez nas ubezpieczenia przez cały czas. Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony!

Więcej na temat działalności UFG przeczytasz tu: Czym zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Kary za brak OC w 2019 roku

W 2019 roku za brak aktualnej polisy OC na samochód osobowy za okres poniżej 3 dni kara wynosiła 900 zł, a za okres od 3 do 14 dni 2 250 zł. Jeżeli nie wykupilibyśmy polisy przez okres powyżej 14 dni, mogliśmy spodziewać się kary w kwocie aż 4 500 zł. 

Wysokość kary jest zależna wysokości najniższej krajowej w danym roku oraz od rodzaju pojazdu - kary za brak aktualnego ubezpieczenia komunikacyjnego na samochód ciężarowy, autobus bądź ciągnik siodłowy różnią się od kary za brak OC za auto osobowe. Tym samym w 2019 roku za brak aktualnego ubezpieczenia za samochód ciężarowy przez okres poniżej 3 dni mogliśmy zapłacić 1 350 zł kary. Za brak ważnego OC za okres od 3 do 14 dni wysokość kary wynosiła 3 380 zł, natomiast za brak OC powyżej 14 dni - 6 750 zł. Należy wskazać, że w przypadku motocykli i przyczep wysokość kar była znacznie niższa, niemniej jednak za brak OC przez okres poniżej 3 dni UFG nakładał karę w wysokości 150 zł, za okres od 3 do 14 dni - 380 zł, a za okres powyżej 14 dni - 750 zł.

Aktualne stawki kar za brak OC sprawdź tutaj.

Wysokość kar za brak polisy OC w 2020 roku

W 2020 roku wysokość płacy minimalnej, która jest jednym z czynników decydujących o wysokości kar za brak aktualnej polisy OC wzrosła do 2 600 zł brutto. Jeżeli w tym roku nie wykupisz na czas obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, czekają Cię jeszcze dotkliwsze kary niż w latach ubiegłych.

I tak w przypadku niewykupienia ubezpieczenia OC dla samochodu osobowego przez okres powyżej 14 dni właściciel zapłaci karę w postaci podwójnej stawki minimalnego wynagrodzenia, a więc kwotę 5 200 zł, która jednocześnie będzie stanowiła maksymalną stawkę sankcji. Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia przez okres poniżej trzech dni kara wyniesie 20% stawki maksymalnej, czyli 1 040 zł. Przy przerwie w ciągłości ubezpieczenia od 3 do 14 dni kara wyniesie 50% pełnej stawki, a więc 2 600 zł. 

Dla samochodów ciężarowych maksymalna stawka wyniesie trzykrotność płacy minimalnej, czyli za brak aktualnej polisy OC powyżej 14 dni zapłacimy aż 7 800 zł. Przerwa w ubezpieczeniu wynosząca poniżej 3 dni grozi nałożeniem kary w kwocie 1 560 zł, a od 3 do 14 dni - 3 900 zł. 

Kary za niewykupienie aktualnego ubezpieczenia OC na motocykl również odpowiednio wzrosną. Za przerwę w ubezpieczeniu poniżej 3 dni zapłacimy karę w wysokości 170 zł, od 3 do 14 dni - 435 zł, a powyżej 14 dni - 870 zł.

Aktualne stawki kar za brak OC sprawdź tutaj.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Jeżeli nie chcesz martwić się karami za brak aktualnej polisy OC, wybierz korzystne ubezpieczenie. Możesz w tym celu skorzystać z internetowego kalkulatora CUK, który porównuje różne oferty ubezpieczeniowe, skontaktować się z doradcą, dzwoniąc na infolinię lub udając się do jednej z placówek CUK.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku