2019-07-19

Czym zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Kary za brak OC? Odszkodowania dla poszkodowanych? Zobacz, jak działa UFG!

Czym zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Jesteś ciekawy, co dzieje się w przypadku pokrzywdzonych, którzy ucierpieli w wyniku wypadku, a sprawca nie był ubezpieczony? Właśnie wtedy do akcji wkracza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to organizacja, której założeniem jest wypłata odszkodowań osobom pokrzywdzonym w wypadkach samochodowych, spowodowanych przez kierujących bez aktualnej polisy OC. UFG wypłaca też odszkodowania osobom, które ucierpiały wskutek zdarzeń związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego przez osobę bez ważnej polisy OC rolnika (więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule “W jakich sytuacjach chroni OC rolnika?”) .
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny chroni interesy osób ubezpieczonych. Członkami funduszu są towarzystwa, które prowadzą na obszarze Polski działalność ubezpieczeniową w zakresie podstawowego ubezpieczenia OC dla właścicieli samochodów mechanicznych oraz rolników. Celem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest również uszczelnienie systemu obowiązkowych ubezpieczeń przez kontrolowanie oraz nakładanie kar na nieubezpieczonych.

Jaką rolę pełni UFG?

Głównym założeniem UFG jest płacenie odszkodowań ofiarom wypadków spowodowanych przez kierowców bez ważnej polisy OC na samochód i nieubezpieczonych rolników. Fundusz wypłaca też odszkodowania osobom, które ucierpiały w zdarzeniach, których sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia i pozostają nieznani. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca świadczenia również wtedy, kiedy ubezpieczyciel ogłosi upadłość
Co ważne, UFG wypłaci 100% kwoty odszkodowania z OC, ale już tylko 50% kwoty w przypadku polisy na życie. Warto jednak pamiętać, że będzie to kwota nie większa niż 30 tys. euro.

Jak funkcjonuje UFG oraz jak zwrócić się do niego o pomoc?

Szkodę można zgłosić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, które w ofercie posiada podstawową polisę OC. Co istotne, nie może ono odmówić przyjęcia Twojego zgłoszenia. Podczas oceny straty ubezpieczyciel informuje konkretnie o tym, jakie materiały będą niezbędne, żeby dokładnie określić wysokość odszkodowania. Przeprowadza on także pełne postępowanie dotyczące stanu rzeczywistego wypadku oraz celowości zapłaty.

Kiedy jeszcze możesz liczyć na pomoc UFG?

Potrzebujesz certyfikatu potwierdzającego bezszkodowy przebieg ubezpieczenia? Potrzebny do zdobycia ulg dokument otrzymasz za pośrednictwem Ośrodka Informacji UFG. Potwierdzenie takie jest wydawane za okres ostatnich 5-ciu lat i znajdziemy w nim informacje o:

  • liczbie wykupionych polis,
  • ilości potencjalnych szkód lub wypłaconych odszkodowań.

Niestety w zaświadczeniu wydawanym przez UFG nie będzie danych o poprzednich zniżkach, gdyż każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własny system naliczania zniżek. 
Pamiętaj, że wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego posiadacza samochodu i każdego rolnika, który posiada grunty rolne o powierzchni powyżej 1 hektara.

Jeśli chcesz łatwo porównać ceny od wielu ubezpieczycieli, skorzystaj z naszej porównywarki polis OC. Możesz też zadzwonić i porozmawiać z doradcą lub odwiedzić jedną z naszych placówek.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku