2021-04-28

Holowanie samochodu - wszystko, co musi wiedzieć kierowca

Jak bezpiecznie holować samochód? Co o holowaniu mówią przepisy?

Holowanie samochodu - wszystko, co musi wiedzieć kierowca

Zdarza się, że Twój samochód zepsuje się w połowie drogi do pracy? A może niepokoi Cię pytanie, co zrobić, gdy taka nieprzyjemna niespodzianka spotka Cię podczas weekendowej wycieczki za miasto? Jeśli samochód zupełnie odmówi posłuszeństwa, możesz skorzystać z dwóch rozwiązań tego problemu - poprosić o pomoc bliskich lub wezwać autolawetę. Zastanawiasz się, jak holować auto? Jakie są zasady holowania samochodu? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając ten tekst.

Hak do holowania, lina, trójkąt ostrzegawczy

Jakie akcesoria będą potrzebne, gdy zdecydujesz się na samodzielne holowanie samochodu wraz z bliską osobą, która dysponuje autem? Po pierwsze ważna będzie linka holownicza, którą można kupić praktycznie na każdej stacji benzynowej. Jej cena różni się w zależności od uciągu. Linki przeznaczone do holowania większości aut osobowych, czyli do 3,5 t, kosztują około 15-30 zł. Takie przeznaczone do holowania cięższych aut są już droższe. Ale uwaga! Jeśli Twoje auto ma sprawny tylko jeden układ hamulcowy, będziesz musiał skorzystać z tzw. holowania na sztywno

Jeśli masz już linkę, pora ją zamontować. Mocuje się ją do specjalnego ucha holowniczego, które wkręca się do na co dzień zasłoniętego zaślepką otworu. Ucho holownicze to element wyposażenia każdego auta, znajdziesz je z reguły w bagażniku, tuż przy kole zapasowym. Połączenie samochodu holowanego i holującego powinno być solidne, by nie można go było łatwo rozłączyć.

Oprócz linki przymocowanej do ucha holowniczego potrzebny będzie Ci trójkąt ostrzegawczy, który umieszczamy z tyłu po lewej stronie oraz kable rozruchowe, które uratują Cię w sytuacji rozładowanego akumulatora. W warunkach złej widoczności trzeba bowiem włączyć światła pozycyjne, co na dłuższych dystansach może spowodować rozładowanie osłabionego akumulatora.  

Pamiętaj! 

Nie można włączać świateł awaryjnych podczas holowania auta.

Holowanie samochodu osobowego - przepisy

Zasady holowania auta są ściśle określone. Reguluje je kodeks drogowy. Weźmy pod uwagę temat: holowanie a prędkość. W obszarze zabudowanym holowanie pojazdu może odbywać się z prędkością do 30 km/h, poza granicami miasta nie może przekroczyć 60 km/h. 

Zastanawiasz się, czy można holować auto na autostradzie? Otóż tak, ale niesprawny samochód powinno się według przepisów holować do najbliższego zjazdu tzw. “MOP”.

Określona jest również odległość pomiędzy samochodem holującym a pojazdem holowanym. W przypadku połączenia giętkiego, za pomocą elastycznej linki, odległość między pojazdami powinna wynosić od 4 do 6 m. W przypadku holowania na sztywno ta odległość jest inna - wynosić powinna maksymalnie 3 m. 

Ważne są również kwestie masy całkowitej. W przypadku, gdy nie jest konieczne kierowanie pojazdem holowanym (np. w przypadku holowania sztywnego) masa całkowita holowanego pojazdu nie może przekraczać masy auta, które go holuje.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Holowanie - przepisy. Czego nie można?

Co ważne, jeśli samochód ma niesprawny układ kierowniczy lub zawieszenia, zabronione jest jego holowanie. Wtedy należy wezwać pomoc drogową. 

Istnieją również inne sytuacje, w których zakazane jest holowanie pojazdu. Nie można holować kilku aut jednocześnie. Zabronione jest również holowanie przez samochód, który ma naczepę lub przyczepę.  

Niestosowanie się do tych zasad może skutkować nałożeniem na kierowcę mandatu. Co ważne, w takich sytuacjach ukarany jest kierowca, który porusza się pojazdem holującym.

Zasady holowania pojazdów

Wielu młodych kierowców, jak ognia boi się sytuacji, kiedy to znajdą się za kierownicą pojazdu holującego lub holowanego. Nic dziwnego. To po prostu trudna sztuka. Jeśli zastanawiasz się, jak powinno przebiegać bezpieczne holowanie samochodu, to zapraszamy Cię do przeanalizowania tych zasad: 

  • Ważne, by linka holownicza była cały czas napięta. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia pojazdów nią połączonych. To kierowca pojazdu holowanego powinien hamować z większą siłą, zatrzymując się np. na skrzyżowaniu. Kierowca pojazdu holującego powinien natomiast stosować technikę tzw. płynnego holowania samochodu, a więc pamiętać, by łagodnie ruszać z miejsca, najpierw naprężając linkę. Należy wystrzegać się gwałtownego przyspieszania i innych nagłych manewrów, które mogą doprowadzić do uszkodzenia połączenia między pojazdami.
  • Dobrze jest, by holowanym pojazdem kierował bardziej doświadczony kierowca.
  • Zmianę pasa musi sygnalizować zarówno kierowca pojazdu holującego, jak i holowanego.
  • Gdy pojazdy poruszają się drogą kilkupasmową, powinny zawsze wybierać prawą stronę drogi. Dobrze jest również wybierać ulice mniej uczęszczane, by uniknąć konieczności ciągłego zatrzymywania się i ruszania. Na trasach bocznych będzie również mniej przejść dla pieszych, a więc unikniemy sytuacji, gdy przechodzień przez przypadek będzie próbował przejść między dwoma samochodami.

Holowanie samochodu z automatem

Wielu kierowców zastanawia się, jak wygląda kwestia holowania pojazdu z automatyczną skrzynią biegów. Czy można takie auto w ogóle holować? Otóż okazuje się, że nie każdy samochód tego typu nadaje się do holowania. Większość z nich może być po prostu podczas takiej akcji uszkodzona. Niepracujący silnik oznacza, że sprzęgło pozbawione jest smarowania, a to powoduje z kolei ryzyko uszkodzenia układu przeniesienia napędu. Niektórzy producenci dopuszczają holowanie pojazdów “automatów” na krótkiej trasie, przy minimalnej prędkości. Jednak, jeśli nie chcemy dopuścić do jeszcze większych zniszczeń w takim aucie, lepiej jest wezwać lawetę. 

Holowanie pojazdów z zawieszeniem pneumatycznym

Drugą grupą pojazdów, których nie warto holować samodzielnie są samochody z zawieszeniem pneumatycznym. W przypadku awarii napędu, holowanie bez użycia lawety może doprowadzić do kolejnych kosztownych uszkodzeń.  

Holowanie samochodu lawetą - cena w 2021 r.

No właśnie - tutaj przechodzimy do bardzo ważnej kwestii: ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie? Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cena za holowanie samochodu zależy m.in. od odległości na jaką trzeba holować, wielkości auta, czasu wykonywania usługi. Więcej zapłacimy za holowanie w niedziele czy święta (nawet o połowę więcej niż w przypadku dni pracujących), a także w razie trudnych okoliczności (np. gdy samochód trzeba najpierw wydobyć z rowu). Cenniki są także inne w zależności od miasta. Ceny za holowanie samochodu są największe w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. 

Odpowiadając na pytanie: ile kosztuje holowanie samochodu, trzeba wspomnieć, że obowiązuje kilka sposobów naliczania opłat. Niektóre firmy decydują się na cenniki w oparciu o przejechane kilometry. Średnia stawka wynosi 2,5 zł za kilometr w przypadku aut osobowych. Jeszcze inne cenniki obejmują cenę za całą usługę np. terenie danego miasta. Może to być np. 200 zł. Zdarza się, że autolawety oferują ceny w oparciu o godziny/doby.  

Holowanie samochodu a ubezpieczenie

Jeśli konieczność holowania pojazdu przyprawia Cię o dreszcze, możesz zdecydować się na wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia assistance. W ramach pakietu ubezpieczyciel zapewni profesjonalną usługę holowania auta. Jednak uwaga! Usługi oferowane przez różne towarzystwa mogą się różnić. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia assistance dokładnie przeanalizuj Ogólne Warunki Umowy. Niektóre towarzystwa holują auto do najbliższego warsztatu, jeszcze inne do miejsca wskazanego przez ubezpieczonego. Najszerszy zakres ubezpieczenia będzie dostępny dla samochodów o młodszych rocznikach. W zależności od ofert możesz spotkać się z takimi sytuacjami: 

  • franszyza kilometrowa - to odległość zdarzenia od miejsca zamieszkania. Przykład: jeśli franszyza kilometrowa wynosi 25 km, to towarzystwo odmówi holowania auta, które zostało uszkodzone 20 km od domu właściciela/ubezpieczonego;
  • zakres terytorialny - niektórzy ubezpieczyciele oferują usługę holowania na terenie Polski, inni zaś rozszerzają zakres o kraje Europy;
  • itd.

Ubezpieczenie assistance - holowanie w cenie polisy

Jeśli zastanawiasz się nad wykupieniem takiej polisy, zapraszamy do CUK Ubezpieczenia. Jesteśmy dostępni online, a także na infolinii. Doradzimy, wspólnie wybierzemy odpowiednią ofertę, byś mógł cieszyć się wygodą i w razie niesprawnego samochodu nie martwić się kwestią jego holowania.    

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku