Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2020-10-26

Wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu - jak napisać? Zobacz wzór

Zobacz, jak napisać i złożyć wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu.

Wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu - jak napisać? Zobacz wzór

Chcesz kupić samochód używany? W takim razie, otrzymasz od sprzedawcy wszelkie niezbędne dokumenty, w tym dowód rejestracyjny i polisa OC. Zobacz, jak złożyć wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu, jeśli nie chcesz przejmować ubezpieczenia.

Kiedy możesz złożyć wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu?

Znalazłeś idealny samochód używany. Sprawdziłeś jego stan techniczny i jesteś pewien, że będzie Ci służyć przez kolejne lata. To oczywiście świetna wiadomość, jednak warto przejść sprawnie przez wszystkie formalności. Niestety, trzeba pomyśleć o poprawnie spisanej umowie kupna-sprzedaży i przekazaniu wszelkich niezbędnych dokumentów. Jednym z nich jest polisa OC. Jeśli tylko chcesz, możesz przejąć ubezpieczenie po zbywcy, ale nie musisz. W tym celu warto złożyć wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu.

Wzór wypowiedzenia OC nabywcy pojazdu

Aby złożyć wypowiedzenie OC przez nabywcę samochodu, ważne jest przygotowanie odpowiedniego dokumentu. W nim powinny znaleźć się wszystkie informacje na temat właściciela auta oraz polisy. Większość towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia gotowe druki, jednak jeśli chcesz przygotować dokument samodzielnie, zawrzyj w nich:

  • imię i nazwisko właściciela auta,
  • dane kontaktowe, czyli adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail,
  • numer rejestracyjny auta,
  • model i markę samochodu,
  • datę zakupionego pojazdu,
  • serię i numer dotychczasowej polisy oraz datę jej ważności.

W wypowiedzeniu, które składasz jako nabywca pojazdu, uwzględnij też informację na temat dotychczasowego właściciela pojazdu, czyli jego podstawowe dane (imię i nazwisko oraz adres). Każde pismo musi być też własnoręcznie podpisane, aby było ważne.

We wzorze wypowiedzenia po zakupie samochodu konieczne jest wskazanie konkretnego artykułu z ustawy, na mocy którego możliwe jest złożenie dokumentu. Czym oe się różnią?

Zgodnie z postanowieniami art. 28 Wypowiedzenie OC należy złożyć najpóźniej 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który została zawarta dana umowa OC.

Z kolei według arr. 31.1 po przejściu bądź przeniesieniu prawa własności polisa OC ulega rozwiązaniu z dniem końca ochrony, na który została zawarta. Rozwiązanie umowy ma miejsce w momencie złożenia wypowiedzenia.

Jak złożyć wypowiedzenie OC po zakupie auta?

Kiedy masz już gotowy dokument wypowiedzenia OC po zakupie samochodu, trzeba go przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z umową kupna-sprzedaży. Forma kontaktu zależy od konkretnej firmy, jednak najczęściej jest to poczta tradycyjna, droga mailowa lub wypełnienie formularza na stronie internetowej. Warto sprawdzić, jakie możliwości daje Twój ubezpieczyciel, aby zrobić to szybko i sprawnie.

Przejęcie polisy czy złożenie wypowiedzenia? Co bardziej się opłaca?

Tak jak wspominaliśmy, w momencie zakupu używanego samochodu masz do dyspozycji dwie możliwości.

Pierwszą opcją jest przejęcie obowiązkowego OC po poprzednim właścicielu. Opcja jest komfortowa, nie trzeba szukać ofert na własną rękę, więc wystarczy dopełnić formalności, aby polisa działała na rzecz nowonabywcy. Z tego rozwiązania płyną jednak pewne zagrożenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać tzw. rekalkulacji składki. Oznacza to, że zapozna się z Twoją historią ubezpieczeniową oraz podstawowymi danymi, a następnie wyliczy nową składkę. Może okazać się, że będzie ona nieco niższa niż do tej pory. Drugim ryzykiem jest niedopatrzenie formalności i brak polisy po zakończeniu umowy. Dlaczego? Ubezpieczenie OC, które przejmujesz po poprzednim właścicielu nie przedłuża się automatycznie. Właśnie dlatego, kiedy skończy się umowa, konieczne jest znalezienie nowej oferty. Brak polisy OC wiąże się z wysokimi karami, dlatego koniecznie trzeba dopełnić tej formalności!

Drugą możliwością jest wypowiedzenie polisy po poprzednim właścicielu. To szansa na znalezienie nowej, może bardziej opłacalnej oferty. W tym celu warto porównać ceny ubezpieczeń, np. korzystając z kalkulatora online. Pamiętaj jednak o tym, aby złożyć wypowiedzenie jako nowonabywca. W innym wypadku dojdzie do sytuacji podwójnego ubezpieczenia, a za każdy okres ochrony udzielanej przez towarzystwo, musisz ponosić koszty.

Ubezpieczenie samochodu

Sprawdź korzystne oferty ubezpieczeń OC, AC, NNW i assistance.

SPRAWDŹ CENĘ

Wypowiedzenie OC nowonabywcy - o tym musisz pamiętać!

Pamiętaj o tym, że każde wypowiedzenie składane do towarzystwa ubezpieczeniowego, musi mieć formę pisemną. Oczywiście jest możliwość wysłania skanu do swojego ubezpieczyciela, jednak powinien być on czytelny i podpisany.

Jeśli wysyłasz wypowiedzenie OC po zakupie auta pocztą tradycyjną, za moment rezygnacji liczy się data stempla pocztowego. To samo dotyczy przesyłek nadanych kurierem.

Sprawdź ofertę OC w CUK Ubezpieczenia!

Bądźmy w kontakcie

#kupujtakjaklubisz

W CUK Ubezpieczenia zależy nam na Twojej wygodzie. W naszej multiagencji ubezpieczysz się na wiele sposobów i błyskawicznie obliczysz składkę za polisę. Możesz kupić online, porozmawiać z nami lub spotkać się osobiście w jednej z naszych placówek.

Oceń artykuł

0
(0)