2019-12-30

Rekalkulacja składki OC – sprawdź, czy naprawdę jest się czego bać!

Sprawdź, kiedy konieczna jest rekalkulacja składki OC!

Rekalkulacja składki OC – sprawdź, czy naprawdę jest się czego bać!

Kupujesz używany samochód, a polisa OC poprzedniego właściciela auta jest opłacona z góry? Możesz skorzystać z jego ochrony, ale nie zawsze na takich samych warunkach. Zmienić może się cena ubezpieczenia OC. Dlaczego? Po sprzedaży pojazdu ubezpieczyciel wykona rekalkulację składki. Nie zawsze jednak prowadzi to do dopłat – niekiedy kierowca może otrzymać nawet częściowy zwrot. Kiedy i dlaczego tak się dzieje? Sprawdzamy!

Czym jest rekalkulacja składki OC?

Rekalkulacja to nic innego jak ponowne przeliczenie wysokości składki za ubezpieczenie komunikacyjne. Na to działanie ma wpływ przepisania polisy na innego właściciela. Nie zawsze proces ten będzie prowadzić do dopłat, zdarzają się sytuacje, gdy ogóle nie wpłynie to na finalną kwotę do zapłaty lub możesz nawet otrzymać zwrot.

Rekalkulacja w przypadku zakupu samochodu

Rekalkulacja składki OC może być konieczna w momencie zakupu samochodu. Są dwie sytuacje, które warto rozpatrzyć. 

Pierwsza sytuacja może Ci się przytrafić, jeżeli jesteś młodym kierowcą, który nie ma kompletu zniżek, a kupiłeś auto, które wciąż ma aktualną polisę poprzedniego właściciela. Towarzystwo Ubezpieczeniowe może zwrócić się z koniecznością ponownego przeliczenia składki. W momencie, gdy poprzedni właściciel miał wszystkie dostępne zniżki, powstanie niedopłata. Po rekalkulacji okaże się, że Twoja składka jest wyższa od poprzedniej i jesteś zobowiązany do uiszczenia nowej opłaty. Naturalnie, przysługuje Ci prawo do rozwiązania umowy i skorzystania z innego ubezpieczenia. Wystarczy, że użyjesz naszego kalkulatora, by znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Czy zawsze czeka Cię sprawdzenie stawki polisy? Taka sytuacja może, ale też nie musi się wydarzyć. Zgodnie z prawem ubezpieczyciel nie ma obowiązku sprawdzać każdej polisy w przypadku zbycia i nabycia pojazdu. Dlatego może się okazać, że system nie zainteresuje się tą polisą, aż do jej zakończenia. Dużo zależy od podejścia danego towarzystwa.

Druga sytuacja to ta, w której zakupisz pojazd od osoby, która nie ma zniżek – za to ma  aktualną polisę – a Ty masz udokumentowane lata bezszkodowej jazdy. Z logicznego punktu widzenia, po rekalkulacji powinno okazać się, że składka na polisie będzie mniejsza. Mając pewność co do tego, warto osobiście zwrócić się do ubezpieczyciela, a nie czekać na jego ruch. Jako nowy posiadacz polisy masz pełne prawo do rekalkulacji składki i ewentualnego obniżenia przyszłych rat za OC.

Gdy rekalkulacja nie jest satysfakcjonująca…

Każdy kierowca ma prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi, ale tylko w określonych przypadkach. Gdy kupujesz samochód z polisą zbywcy, masz prawo zdecydować o losach ubezpieczenia poprzedniego właściciela. Bez dodatkowych kosztów możesz wypowiedzieć umowę i wybrać najtańsze OC, jakie się znajdzie. Jeżeli jednak TU zwróci się z rekalkulacją po czasie, a nowemu właścicielowi nie będzie ona odpowiadać, wciąż może ją wypowiedzieć, ale zapłaci różnicę za czas od zakupu do dnia złożenia wypowiedzenia.

W najtrudniejszej sytuacji znajdą się kierowcy, którzy otrzymają rekalkulację na koniec okresu jej obowiązywania.  Stąd mając pewność, że ponowne przeliczenie polisy OC będzie niekorzystne, zwróć się do ubezpieczyciela z wnioskiem o rekalkulację i wykonanie aneksu nabywcy. Innym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowę w trybie natychmiastowym i skorzystaj z kalkulatora, sięgając po OC najtańsze dla Twojej kieszeni.

Zbyt wysoka składka? Znajdź nową ofertę!

Po rekalkulacji Twoja składka wzrosła? Chcesz płacić mniej? Poszukaj ofert w porównywarce ubezpieczeń samochodowych, zadzwoń na infolinię CUK lub odwiedź nas w placówkach w całej Polsce.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku