Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2021-04-12

Jak przepisać OC po kupnie samochodu

Co dzieje się z OC po zakupie samochodu?

Jak przepisać OC po kupnie samochodu

Ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, a nie kierowcy. Oznacza to, że sprzedając auto jesteśmy zobowiązani do przekazania nowemu właścicielowi również dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy OC. 

Co powinien sprawdzić nabywca przy kupnie samochodu?

Zakup samochodu wiąże się z wieloma aspektami. Przede wszystkim, trzeba go sprawdzić pod względem technicznym. Właśnie dlatego najlepiej wybrać się na oględziny z osobą, która zna się na motoryzacji albo odwiedzić warsztat mechaniczny razem z dotychczasowym właścicielem. Ma to na celu sprawdzenie stanu technicznego auta. 

Jeśli już zdecydujesz się na podpisanie umowy, trzeba jeszcze pamiętać o formalnościach. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC. Niezmiernie ważne jest, aby nabywca zweryfikował czy składka została opłacona i ubezpieczenie jest obowiązujące na dzień nabycia auta. W przeciwnym razie nawet za jeden dzień nieaktualnego OC komunikacyjnego możliwe jest nałożenie sporej kary finansowej. Skontrolowanie czy samochód posiada ważną polisę jest możliwe po jego numerze VIN czy numerze rejestracyjnym na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy, że w formularzu podasz takie dane jak numer rejestracyjny pojazdu albo numer VIN. Z bazy dowiesz się, jaki jest numer polisy OC przypisany do konkretnego modelu oraz marki samochodu, a także poznasz adres towarzystwa.

Kupno samochodu a OC poprzedniego właściciela

Jeśli sprawdziłeś już czy właściciel posiadał obowiązkowe OC, teraz trzeba zastanowić się nad tym, co z nim zrobić. Tak naprawdę polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela, więc nie musisz podejmować decyzji w momencie podpisywania umowy kupna-sprzedaży. Poprzedni właściciel jest zobligowany do tego, aby powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu. Według prawa ma na to 14 dni od momentu podpisania umowy. Jest to bardzo istotne, bo ubezpieczyciel bierze pod uwagę nowe dane kierowcy. Ponadto, w razie jakiejkolwiek szkody, którą wyrządzi nowy właściciel samochodu, musi ponieść za to odpowiedzialność. Właśnie dlatego warto jak najszybciej przepisać OC na nowego kierowcę

Do momentu posiadania na siebie polisy OC, poprzedni właściciel jest też zobowiązany do opłacania składki. To z kolei jest ważne, jeśli np. ubezpieczenie jest opłacane na raty.

Uwaga!

Ubezpieczenie po kupnie auta przechodzi na nowego właściciela, jednak nie odnawia się ono automatycznie. Oznacza to, że ochrona jest zapewniona wyłącznie do końca umowy. Po tym czasie trzeba podpisać kolejną, aby spełnić wymagania. W innym wypadku, grożą wysokie kary za brak OC. Warto dopilnować tego terminu, a najlepiej już wcześniej rozejrzeć się za nową ofertą. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, np. korzystając z kalkulatora online.

Od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży z nowym właścicielem do czasu poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu auta, według towarzystwa nadal poprzedni posiadacz jest odpowiedzialny za pojazd.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w towarzystwie ubezpieczeniowym należy do dotychczasowego właściciela. Jeśli zatem kupiłeś pojazd, nie musisz dopełniać żadnych formalności. Sprzedający powinien Ci przekazać OC po zbyciu samochodu. Jako nowy właściciel, masz też prawo wypowiedzieć umowę dotychczasowego ubezpieczenia i podpisanie umowy w innym towarzystwie. Dlaczego to takie ważne? Czy to się opłaca? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Kupiłem samochód - co z OC?

Jeśli zastanawiasz się czy można jeździć na OC poprzedniego właściciela - nie ma z tym najmniejszego problemu. Zgodnie z prawem, nabywasz samochód oraz ubezpieczenie, więc możesz poruszać się swobodnie swoim nowym autem po drogach. Ubezpieczenie działa do końca okresu, na jaki została podpisana umowa.

Masz jeszcze jedno rozwiązanie. Możesz zrezygnować z tej umowy i kupić nowe OC dla zakupionego pojazdu. Czy to się opłaca? Być może tak. Dotychczasowa polisa była przypisana do konkretnego kierowcy, dlatego pod uwagę były brane jego dane, w tym historia ubezpieczeniowa i zniżki. W momencie przepisania OC na nowego właściciela, towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki. Ma to na celu dostosowanie ceny OC do nowego właściciela. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę Twój wiek, miejsce zamieszkania oraz historię ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli jesteś młodym kierowcą, a poprzedni właściciel mógł pochwalić się bezszkodową jazdą przez 20 lat, składka za OC będzie wyższa. Konieczna będzie zatem dopłata. 

Właśnie dlatego warto zapoznać się z innymi ofertami, bo może okazać się, że ubezpieczenie po kupnie auta będzie sporo kosztowało. Wiele zaoszczędzisz, jeśli porównasz ceny w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Ceny polis OC od różnych ubezpieczycieli możesz porównać online za pośrednictwem naszego darmowego kalkulatora.

Jak długo można jeździć na OC poprzedniego właściciela?

Dopóki posiadasz przejętą po poprzednim właścicielu polisę, możesz poruszać się po drogach zgodnie z prawem. Natomiast jeśli zdecydujesz się zawrzeć nową polisę, powinieneś wykupić ubezpieczenie w wybranym towarzystwie, a następnie wypowiedzieć umowę w poprzednim. 

Wypowiedzenie OC musisz złożyć w formie pisemnej albo elektronicznie, w zależności od tego, co preferuje konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Możesz to zrobić w dowolnym momencie trwania umowy.

Uwaga!

Jeśli zastanawiasz się czy trzeba wypowiedzieć umowę OC po kupnie samochodu, nie masz takiego obowiązku. Możesz po prostu korzystać z polisy lub ewentualnie opłacać składkę (np. kiedy polisa była wykupiona na raty) albo do niej dopłacić. Polisa nie przedłuża się automatycznie, więc do momentu zakończenia umowy, OC jest ważne.

Jak przepisać OC po kupnie samochodu?

Jeżeli nowy właściciel nie zamierza zawierać umowy z innym towarzystwem ubezpieczeniowym możliwe jest przepisanie na siebie aktualne OC samochodu w bardzo prosty sposób.

Aby przepisać polisę OC należy pamiętać o niezbędnych dokumentach:

  • umowie kupna-sprzedaży samochodu,
  • dowodzie rejestracyjnym z potwierdzeniem polisy OC (mały druk, który okazujemy przy kontroli drogowej policji).

Trzeba też pamiętać o tym, że w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego sposób przepisania polisy może się różnić.

W części towarzystw będzie miała miejsca rekalkulacja składki (czyli przeliczeniem poprzedniej oferty zgodnie z danymi nowego klienta). Należy wspomnieć, że przy takim sposobie nowy właściciel często będzie zobowiązany do dopłaty do składki sprzedającego.

W innych towarzystwach ubezpieczeniowych przepisanie polisy OC nie będzie wymagało rekalkulacji, a co za tym idzie dopłaty do składki poprzedniego właściciela – w takim wypadku nabywca nie będzie ponosił żadnych dodatkowych kosztów.

Nie przepłacaj i wybierz SUPERofertę!

Na ubezpieczeniu możesz wiele zaoszczędzić. W tym celu skontaktuj się z nami przez telefon, odwiedź jedną z placówek albo samodzielnie oblicz składkę za pomocą kalkulatora online.

Oceń artykuł

0
(0)