2022-04-12

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i od czego to zależy?

Sprawdź z jakim kosztem trzeba się liczyć przy ubezpieczeniu samochodu, oraz od czego zależy jego wysokość.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i od czego to zależy?

Ubezpieczenie samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Mowa tu o OC, które pozwala na wypłacenie osobie poszkodowanej z Twojej winy pieniędzy niezbędnych do naprawy pojazdu. Istnieją również inne produkty zabezpieczające np. w razie wystąpienia zdarzeń losowych. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i od czego zależy jego dokładna cena?

Ile kosztuje OC?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje OC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, które musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Co więcej, OC jest przypisane do konkretnego auta, dlatego w sytuacji, gdy masz ich więcej, musisz wykupić nawet kilka polis tego typu. Zazwyczaj obowiązują one przez rok, a po tym czasie należy je przedłużyć lub zdecydować się na ofertę innego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ceny ubezpieczeń OC mogą być naprawdę różne. Nie są one bowiem ustalane przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe dla wszystkich pojazdów. Dokładny koszt zawsze wylicza się indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno najważniejsze cechy samochodu, jak i kierowcy. Na tej podstawie firma może określić ryzyko spowodowania wypadku, a więc także wysokość składki. Zazwyczaj podczas obliczania dokładnej ceny OC bierze się pod uwagę takie kwestie, jak:

 • pojemność silnika,
 • model i typ samochodu,
 • data produkcji auta,
 • doświadczenie właściciela za kierownicą,
 • wykonywany zawód i płeć,
 • historia wypadkowa kierowcy,
 • ewentualne zniżki za bezwypadkową jazdę,
 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan techniczny pojazdu.

Czynników, które wpływają na cenę OC, jest znacznie więcej. Zazwyczaj podczas wyliczania dokładnej oferty konieczne jest uzupełnienie nawet kilkudziesięciu pól. Z tego powodu nie da się jednoznacznie ustalić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu tego typu dla każdego pojazdu. Jest to kwestia niezwykle indywidualna.

Przykładowe ceny ubezpieczenia OC

Na ogół jednak ceny ubezpieczenia OC mieszczą się w konkretnych widełkach. Kierowcy z wieloletnim stażem i bezwypadkową historią jazdy mogą liczyć na koszt wynoszący około kilkaset złotych rocznie. Zwykle dotyczy to jednak nieco słabszych samochodów. Jeśli mają one większą moc i pojemność silnika, prawdopodobnie składka będzie znacznie wyższa.

Zdecydowanie najwięcej zapłacą osoby młode, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kierownicą. Jeśli dodatkowo korzystają one z nowych samochodów o pojemnym silniku, muszą liczyć się z kosztem wynoszącym nawet kilka tysięcy złotych rocznie. W niektórych przypadkach cena ta potrafi przekroczyć nawet 5000 zł. Z tego powodu wielu młodych kierowców decyduje się na dzielenie własnego auta z rodzicem. Wpisanie starszego i bardziej doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela pozwala na znaczne ograniczenie wydatków. Taka osoba dysponuje bowiem zniżkami, które wynikają bezwypadkowej jazdy i wieloletniego korzystania z oferty tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Koszt ubezpieczenia samochodu może być więc bardzo różne. Niektóre osoby zapłacą zaledwie 700 zł, podczas gdy inne muszą liczyć się z wydatkami rzędu nawet 5000 zł. Z tego powodu tak ważne jest zapoznanie się z ofertami co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Wyliczają one cenę na podstawie przedstawionych informacji o pojeździe. Każda firma może obliczyć ją w nieco inny sposób. Z tego powodu tak wiele osób korzysta obecnie z internetowych porównywarek. Wystarczy tylko raz uzupełnić formularz z najważniejszymi danymi dotyczącymi Ciebie i samochodu, by uzyskać proponowane ceny w kilku towarzystwach.

Inforgrafika przedstawiająca wypowiedź ekspertki CUK Ubezpieczenia nt. zależności cen ubezpieczeń OC od województwa i powiatu | © CUK Ubezpieczenia

Ile kosztuje autocasco?

OC to tylko jedna z dostępnych form ubezpieczenia. Istnieją także polisy nieobowiązkowe, które w niektórych sytuacjach warto wykupić. Doskonałym przykładem jest autocasco. Chroni ono pojazd osoby, która wykupiła taką polisę, w przeciwieństwie do OC, które działa w razie spowodowania wypadku. AC pozwala na wypłacenie pieniędzy np. w sytuacji, gdy dojdzie do następujących zdarzeń:

 • aktów wandalizmu,
 • kradzieży samochodu,
 • działania sił przyrody.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Samochód może być więc zniszczony w wyniku silnych opadów gradu czy wiatru. Wówczas za jego naprawę nie trzeba płacić z własnej kieszeni. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którego pochodzi Twoja polisa. Nie wszystkie osoby decydują się na kupowanie takiego ubezpieczenia, ale zdecydowanie warto. Często jest ono dostępne również w pakiecie z OC, dzięki czemu cena znacznie spada.

Ile kosztuje OC i AC? Wszystko zależy oczywiście od dokładnych parametrów danego pojazdu i charakterystyki jego kierowcy. Na ogół jednak cały pakiet jest o kilkaset złotych droższy niż w sytuacji, gdy zdecydujesz się wyłącznie na obowiązkowe OC. Taka kwota w skali roku jest niewielka, dlatego warto postawić na dodatkową ochronę. AC jest jednak tylko jednym z wielu dostępnych form ubezpieczeń komunikacyjnych. Wyróżnia się bowiem jeszcze kilka rodzajów.

Koszt ubezpieczenia samochodu – pakiet assistance

Niektórzy decydują się również na wykupienie pakietu assistance. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy korzystasz z samochodu często, robiąc dość długie trasy. W razie jakiegokolwiek zdarzenia czy awarii na drodze można wówczas liczyć na przyjazd pomocy drogowej bez dodatkowych opłat. Pakiet assistance jest zdecydowanie tańszy niż samo AC. W zestawie z OC podnosi on stawkę nieznacznie, a jednocześnie pozwala na skorzystanie z ogromnej pomocy, zarówno na terenie Polski, jak i za granicą.

Wybierając odpowiedni pakiet assistance, trzeba jednak skupić się na zakresie jego obowiązywania. Każdy produkt tego typu działa bowiem w nieco inny sposób. Znaczenie ma m.in. obszar, na którym można skorzystać z pomocy drogowej. Istotne są także sytuacje, w których po Twoje auto przyjedzie laweta. Niektóre firmy określają bowiem limity holowania. Inne proponują natomiast auta zastępcze, czasem na długi czas. Jeśli do zdarzenia dojdzie na terenie innego kraju, pomocna może okazać się opcja skorzystania z usług tłumacza w cenie. Czasem kierowcy i jego pasażerom przysługuje również pomoc medyczna czy pokrycie kosztów dalszej podróży przez ubezpieczyciela. Im szerszy zakres polisy, tym będzie ona droższa.

Istnieje również opcja zaopatrzenia się w NNW. Pokrywa ono koszty leczenia w razie uszkodzeń ciała podczas wypadku. Zazwyczaj taki dodatek jest oferowany podczas kupowania OC. Czasem leczenie może wynieść bowiem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego warto zdecydować się na podniesienie składki o kilkadziesiąt złotych, jednocześnie zabezpieczając swoje interesy na przyszłość.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu?

Ceny ubezpieczenia samochodu nie są stałe, dlatego można je delikatnie obniżyć na kilka sposobów. Najważniejsze okazuje się wybranie pojazdu o małej pojemności silnika, najlepiej w dobrym stanie technicznym, ale takiego, które nie będzie miało zbyt dużej mocy i osiągów. Wówczas za OC zapłacisz zdecydowanie mniej.

Młode osoby decydują się także na wpisywanie jako współwłaścicieli swoich rodziców, którzy mają zdecydowanie większe doświadczenie za kierownicą i bezwypadkową historię jazdy. Wówczas towarzystwa ubezpieczeniowe oferują im znacznie korzystniejsze propozycje.

Koszty ubezpieczenia samochodu spadają również z czasem. Im dłużej korzystasz z usług danego towarzystwa, tym więcej zniżek zostanie Ci zaoferowanych. Niektóre osoby kontynuują więc współpracę z daną firmą przez wiele lat. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku regularnie pojawiają się nowe towarzystwa ubezpieczeniowe. Konkurencja obecnie jest tak duża, że wiele osób decyduje się na przeglądanie ofert co roku, nawet w sytuacji, gdy od lat korzystają one z usług jednej firmy. Może się bowiem okazać, że inne przedsiębiorstwo proponuje korzystniejszy pakiet w tej samej cenie. Koszt ubezpieczenia OC jest wyliczany indywidualnie, dlatego często różnice potrafią wynosić nawet kilkaset złotych.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czym skutkuje niewykupienie ubezpieczenia OC?

Koszty ubezpieczenia samochodu są niższe niż kara za jego niewykupienie. Warto bowiem pamiętać, że każdy pojazd musi mieć ważna polisę. Faktu jej braku nie da się ukryć. Urzędy mają bowiem dostęp do informacji na ten temat, dlatego w krótkim czasie trzeba liczyć się z nałożeniem kary. Nie jest ona mała, a jej wartość zależy od tego, jak długo dany pojazd nie miał wykupionego OC. W przypadku samochodów osobowych kary prezentują się następująco:

 • 1120 zł – brak ubezpieczenia OC do 3 dni,
 • 2800 zł – brak ubezpieczenia OC od 4 do 14 dni,
 • 5600 zł – brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni.

Jak widać, kary za brak ubezpieczenia OC są bardzo wysokie. Taka sytuacja może również nieść za sobą wiele innych komplikacji. Jeśli doprowadzisz do wypadku, towarzystwo nie pokryje kosztów związanych z naprawami samochodu innej osoby. Ceny ubezpieczeń OC są więc stosunkowo niskie w porównaniu do konsekwencji, z jakimi wiąże się brak polisy. Takie ubezpieczenie jest niezbędne również podczas wykonywania wszelkich przeglądów, rejestrowania pojazdu, a także jego ewentualnego złomowania po wypadku. Dotyczy ono wyłącznie zarejestrowanych aut.

Mniej typowe formy ubezpieczenia a ich cena

Jeśli wciąż zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie auta, warto zastanowić się także nad mniej typowymi produktami. Niektóre osoby nie korzystają z samochodu zbyt często, szczególnie w przypadku długich i wymagających tras. Zazwyczaj nie decydują się one więc na wykupienie pakietu assistance. Może się jednak zdarzyć, że raz w roku postanowią wybrać się autem w dłuższą podróż, na przykład na wakacje. Wówczas można wykupić assistance krótkoterminowe. Kosztuje ono zwykle około kilkudziesięciu złotych na kilka dni. Czasem takie rozwiązanie okazuje się bardzo korzystne, jednak każdorazowo warto przeliczyć jego opłacalność. Niekiedy bowiem lepiej jest wykupić cały pakiet w formie standardowej, na przykład na rok.

Istnieje także ciekawy produkt, jakim jest mini AC. Cechuje się ona węższym zakresem działania, co wpływa również na zmniejszenie ceny. To dobre rozwiązanie jeśli chcesz zabezpieczyć się przed popularniejszymi wydarzeniami, ale jednocześnie zależy Ci na obniżeniu całkowitego kosztu takiego przedsięwzięcia. Zazwyczaj jednak kierowcy, którzy korzystają z samochodu często, decydują się na wykupienie pełnej wersji ubezpieczenia AC.

To ważne!

Brak tabliczki znamionowej wiąże się także z mandatem, ale to tylko część kary. Przypomnijmy, że brak corocznego badania technicznego jest związany z ogromnymi karami. Od 1 stycznia 2022 roku mandat może wynosić nawet 1500 złotych, a jazda bez przeglądu przez ponad miesiąc wiąże się nawet z podwójną stawką. Funkcjonariusze policji mogą także zatrzymać dowód rejestracyjny oraz odholować auto na koszt kierowcy.

Kupujesz używany samochód albo odbierasz swój pojazd z naprawy blacharskiej? Koniecznie sprawdź, w jakim stanie technicznym znajduje się tabliczka znamionowa. Upewnij się, że zawarte są na niej prawidłowe informacje.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie samochodu?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu, ceny zwykle są dość wysokie. Z tego powodu wielu osobom zależy na ich maksymalnym obniżeniu. Korzystnym rozwiązaniem jest korzystanie z internetowych porównywarek. Składają się one z określonych pól, które wystarczy uzupełnić we właściwy sposób. Uwzględniają one najważniejsze informacje o pojeździe i ich właścicielach. Wypełnianie takich danych przez internet jest znacznie wygodniejsze niż podawanie ich pracownikowi danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wystarczy to również zrobić tylko raz. Porównywarki pozwalają bowiem na zestawienie co najmniej kilku dostępnych propozycji w jednym miejscu, bez konieczności każdorazowego powtarzania całego procesu.

Zdarza się, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują korzystne promocje lub pakiety kilku polis w atrakcyjnych cenach. Za taką samą kwotę gdzie indziej możesz otrzymać mniej atrakcyjną propozycję. Porównywarki internetowe pozwalają na znaczne oszczędzenie czasu, a także pieniędzy. Przedstawiają one najważniejsze informacje o propozycji danego towarzystwa ubezpieczeniowego w jednym miejscu, w przejrzysty sposób. Dzięki temu ceny ubezpieczeń stają się niższe. Z porównywarek warto korzystać co roku, by zapoznać się z nowymi promocjami i ofertami dostępnymi na rynku.

Ekspercka wypowiedź specjalistki CUK Ubezpieczenia, mówiąca o postępującym spadku cen ubezpieczeń OC. | © CUK Ubezpieczenia

Uwaga!

Ze względu na trwającą epidemię, niektóre Wydziały Komunikacji obsługują tylko tych klientów, którzy wcześniej się umówili. Najczęściej można zrobić to telefonicznie albo skorzystać z rezerwacji terminu online. 

Tabliczka znamionowa zastępcza to element, który możesz uzyskać tylko wtedy, kiedy poprzednią zgubiono lub została na tyle uszkodzona, że nie jest czytelna. Może też zdarzyć się tak, że aktualne dane nie są aktualne w zakresie identyfikacji pojazdu. 

Ubezpieczenie samochodu

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje interesy związane z korzystaniem z samochodu, warto zdecydować się na ubezpieczenie OC w CUK. Dzięki nam możesz z łatwością zestawić wiele ofert i wybrać tę najkorzystniejszą. Proponujemy również inne produkty stworzone z myślą o samochodach. Korzystnym rozwiązaniem okazuje się m.in. pakiet OC i AC, pozwalający na wypłacenie pieniędzy nawet w sytuacji, gdy naprawy obejmą Twój samochód.

W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz również poprosić o pomoc pracowników CUK. Są oni dostępni w siedzibach stacjonarnych oraz na naszej infolinii. Zapraszamy!

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku