2024-04-11

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i od czego to zależy?

Sprawdź, z jakim kosztem trzeba się liczyć przy ubezpieczeniu samochodu, oraz od czego zależy jego wysokość.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i od czego to zależy?

Ubezpieczenie samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Mowa tu o OC, które pozwala na wypłacenie osobie poszkodowanej z Twojej winy pieniędzy niezbędnych do naprawy pojazdu. Istnieją również inne produkty zabezpieczające np. w razie wystąpienia zdarzeń losowych. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i od czego zależy jego dokładna cena?

Najważniejsze informacje:

 • Koszt OC zależny jest od wielu czynników. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie narzuca jednej ceny, a więc towarzystwa ustalają ją na podstawie indywidualnych algorytmów.
 • To, ile kosztuje OC, zależy od danych kierowcy (np. jego wiek), a także pojazdu (np. pojemności silnika).
 • Koszt ubezpieczenia samochodu zależy także od zakresu. Oprócz OC warto wykupić także autocasco, NNW czy assistance.
 • By dowiedzieć się, ile będzie kosztować OC dla Twojego auta, warto korzystać z porównywarek. Dzięki temu nie przepłacisz za ubezpieczenie, wybierając polisę o korzystnym stosunku zakresu do ceny. Polecamy internetowy kalkulator OC i AC, dostępny na CUK.pl.

Ile kosztuje OC?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje OC. Ceny ubezpieczeń OC mogą być naprawdę różne. Nie są one bowiem ustalane przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe dla wszystkich pojazdów. Trzeba wiedzieć, że chociaż zakres ubezpieczania OC oraz sumy gwarantowane są ustalane na podstawie Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, to już to, ile kosztuje OC, jest kwestią indywidualnie ustalaną przez dane towarzystwo.  

Co wpływa na cenę OC?

Dokładny koszt zawsze wylicza się, biorąc pod uwagę zarówno najważniejsze cechy samochodu, jak i kierowcy. Na tej podstawie firma może określić ryzyko spowodowania wypadku, a więc także wysokość składki. Zazwyczaj, to ile kosztuje OC, może zależeć od takich kwestii, jak:

 • dane auta:
 • pojemność silnika – im wyższa, tym ubezpieczenie droższe;
 • model i typ samochodu – taniej zapłacisz, jeśli masz małe, miejskie auto;
 • data produkcji auta – OC na nowsze pojazdy może być droższe;
 • stan techniczny pojazdu – np. samochody poddane tuningowi mogą mieć droższe OC;
 • przebieg pojazdu – im większy, tym wyższa składka.
 • dane kierowcy:
 • doświadczenie właściciela za kierownicą i historia wypadkowa kierowcy – właściciel auta, który ma już długo prawo jazdy, zapłaci mniej niż młody kierowca;
 • ewentualne zniżki za bezwypadkową jazdę;
 • wiek kierowcy – młodzi kierowcy do 25. roku życia zazwyczaj zapłacą więcej;
 • miejsce zamieszkania – mieszkańcy miast, w których jest większe natężenie ruchu niż na wsi, często zapłacą za ubezpieczenie więcej.

Czynników, które wpływają na cenę OC, jest znacznie więcej. Zazwyczaj podczas wyliczania dokładnej oferty konieczne jest uzupełnienie nawet kilkudziesięciu pól. Z tego powodu nie da się jednoznacznie ustalić, ile kosztuje OC samochodu dla każdego pojazdu. Jest to kwestia niezwykle indywidualna.

Ważne!

OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Co więcej, jest przypisane do konkretnego auta, dlatego w sytuacji, gdy masz ich więcej, musisz wykupić nawet kilka polis tego typu. Zazwyczaj obowiązują one przez rok, a po tym czasie należy je przedłużyć lub zdecydować się na ofertę innego towarzystwa ubezpieczeniowego (wówczas koniecznie należy pamiętać o wypowiedzeniu poprzedniego ubezpieczenia).

Koszt OC młodego kierowcy

Z wysoką składką OC najprawdopodobniej mogą się liczyć osoby młode, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kierownicą. Jeśli dodatkowo korzystają one z nowych samochodów o pojemnym silniku, muszą liczyć się z kosztem wynoszącym nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Ile kosztuje OC początkującego kierowcy? W niektórych przypadkach cena ta potrafi przekroczyć nawet 5000 zł.

Z tego powodu wielu młodych kierowców decyduje się na dzielenie własnego auta z rodzicem. Wpisanie starszego i bardziej doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela pozwala na znaczne ograniczenie wydatków. Taka osoba dysponuje bowiem zniżkami, które wynikają bezwypadkowej jazdy i wieloletniego korzystania z oferty tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Koszty OC samochodu mogą być więc bardzo różne. Niektóre osoby zapłacą zaledwie 700 zł, podczas gdy inne muszą liczyć się z wydatkami rzędu nawet 5000 zł. Z tego powodu tak ważne jest zapoznanie się z ofertami co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Wyliczają one cenę na podstawie przedstawionych informacji o pojeździe. Każda firma może obliczyć ją w nieco inny sposób. Z tego powodu tak wiele osób korzysta obecnie z internetowych porównywarek. Wystarczy tylko raz uzupełnić formularz z najważniejszymi danymi dotyczącymi Ciebie i samochodu, by uzyskać proponowane ceny w kilku towarzystwach.

Koszt ubezpieczenia samochodu a pakiety dodatkowe

Niektórzy decydują się również na wykupienie pakietu assistance. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy korzystasz z samochodu często, robiąc dość długie trasy. W razie jakiegokolwiek zdarzenia czy awarii na drodze można wówczas liczyć na przyjazd pomocy drogowej bez dodatkowych opłat. Pakiet assistance w zestawie z OC podnosi stawkę nieznacznie, a jednocześnie pozwala na skorzystanie z pomocy w zakresie, określonym w OWU polisy.

Istnieje również opcja zaopatrzenia się w NNW. Pokrywa ono koszty leczenia w razie uszkodzeń ciała podczas wypadku. Zazwyczaj taki dodatek jest oferowany podczas kupowania OC. Czasem leczenie może wynieść bowiem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego warto zdecydować się na podniesienie składki o kilkadziesiąt złotych, jednocześnie zabezpieczając swoje interesy na przyszłość.

Warto wiedzieć!

Ubezpieczenie NNW obejmuje ochroną kierowców i pasażerów także podczas wsiadania i wysiadania z auta.

Przykładowe ceny ubezpieczenia OC w 2024 r.

Na ogół jednak ceny ubezpieczenia OC mieszczą się w konkretnych widełkach. Kierowcy z wieloletnim stażem i bezwypadkową historią jazdy mogą liczyć na koszt wynoszący około kilkuset złotych rocznie. Zwykle dotyczy to jednak nieco słabszych samochodów. Jeśli mają one większą moc i pojemność silnika, prawdopodobnie składka będzie znacznie wyższa.

Sprawdziliśmy, na podstawie kalkulatora OC i AC, dostępnego na CUK.pl, ile kosztuje OC dla 30-letniego, doświadczonego kierowcy, który jest właścicielem auta miejskiego Skoda Octavia III 17-20, rocznik 2020.

TowarzystwoZakresIle kosztuje OC?

YouCanDrive

OC
NNW kierowcy i pasażerów - 10 000 zł, zakres: cały świat

933 zł

Link4

OC
NNW kierowcy i pasażerów - 10 000 zł, zakres: cały świat

1077,16 zł

MTU.24.pl

OC
NNW kierowcy i pasażerów - 30 000 zł, zakres: Polska

1235 zł

Generali

OC
NNW kierowcy i pasażerów - 50 000 zł, zakres: Polska i Europa

1289 zł

Benefia

NNW kierowcy i pasażerów - 30 000 zł, zakres: Polska i Europa

1617 zł
 

Ważne!

Tylko porównanie kilku ofert pozwala wybrać optymalną ofertę. Przeglądając oferty w naszym przykładzie, widzisz, że polisa Link4 i YouCanDrive różni się tylko ceną składki.

Co wpływa na cenę autocasco?

OC to tylko jedna z dostępnych form ubezpieczenia. Istnieją także polisy nieobowiązkowe, które w niektórych sytuacjach warto wykupić. Doskonałym przykładem jest autocasco. Chroni ono pojazd osoby, która wykupiła taką polisę, w przeciwieństwie do OC, które działa w razie spowodowania wypadku. Sprawdź, czym jest ubezpieczenie AC.

Cena AC, tak jak w przypadku OC, zależna jest od kilku czynników. Oto niektóre z nich.

Sposób likwidacji szkody

To jeden z ważniejszych czynników. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują np. sposób naprawy auta na podstawie wariantu kosztorysowego czy serwisowego (w warsztacie partnerskim lub autoryzowanym). Ta druga metoda jest droższa.

Miejsce parkowania

Ubezpieczyciele pytają, gdzie auto jest parkowane nie bez powodu. Samochód, który w nocy stoi na parkingu pod blokiem czy innym ogólnodostępnym miejscu jest łatwym kąskiem dla złodzieja. Polisa AC auta, które jest garażowane, będzie tańsza niż samochodu parkowanego „pod chmurką”.

Wartość pojazdu

Im droższy samochód, tym wyższa składka za AC. Wynika to z tego, że części i naprawa w przypadku takiego auta są bardziej kosztowne, a więc towarzystwa muszą się zabezpieczyć, stosując wyższą składkę.

Zakres ochrony

Na rynku dostępne są ubezpieczenia w formule arll risk, a także minicasco. To pierwsze zapewnia odszkodowanie w przypadku bardzo wielu zdarzeń i jest zazwyczaj droższe niż bardzo okrojone minicasco.

Ile kosztuje AC w 2024 roku? Przykładowa wycena

Sprawdźmy, ile kosztować będzie ubezpieczenie AC w przypadku kierowcy i auta z poprzedniego wyliczenia. Oto przykładowe oferty.

TowarzystwoZakresIle kosztuje AC?

TUW

AC (zakres: all risk, części zamienne, wariant kosztorysowy, zakres terytorialny: Polska i Europa)
dodatkowo assistance (wariant standardowy)

1233 zł

TUW

AC (zakres: all risk, części zamienne, wariant serwisowy, zakres terytorialny: Polska i Europa)
dodatkowo assistance (wariant standardowy)

1829 zł

Wiener

AC (zakres: all risk, części alternatywne, wariant kosztorysowy, zakres terytorialny: Polska i Europa)
dodatkowo assistance (wariant podstawowy)

2541 zł

Wiener

AC (zakres: all risk, części oryginalne, wariant serwisowy, zakres terytorialny: Polska i Europa)
dodatkowo assistance (wariant standardowy)

3907 zł

oferta partnera CUK

AC (zakres: szkoda całkowita, kradzież, części zamienne, wariant kosztorysowy, zakres terytorialny: Polska)

1658 zł
 

Ile kosztuje OC i AC w 2024 roku?

Wszystko zależy oczywiście od dokładnych parametrów danego pojazdu i charakterystyki jego kierowcy. Na ogół jednak cały pakiet jest o kilkaset złotych droższy niż w sytuacji, gdy zdecydujesz się wyłącznie na obowiązkowe OC. Taka kwota w skali roku jest niewielka, dlatego warto postawić na dodatkową ochronę. AC jest jednak tylko jednym z wielu dostępnych form ubezpieczeń komunikacyjnych. Wyróżnia się bowiem jeszcze kilka rodzajów.

Przykładowy koszt pakietu OC i AC

Wróćmy do przykładu 30-letniego właściciela auta Skoda Octavia. Ile zapłaci on za ubezpieczenie samochodu, składające się z OC i AC? Oto przykładowe wyliczenia z naszego kalkulatora OC i AC.

TowarzystwoZakresIle kosztuje OC i AC?

YouCanDrive

OC + AC mini – wariant kosztorysowy

1322 zł

mtu24.pl

OC + AC mini – wariant kosztorysowy

1464 zł

Proama

OC + AC mini – wariant serwisowy (ASO)

2717 zł

Link4

OC + AC – wariant kosztorysowy

2935,30 zł

Beesafe

OC + AC – wariant serwisowy (ASO)

4862,03 zł

Porównując ofertę towarzystwa YouCanDrive z wcześniejszego akapitu, w którym pisaliśmy na temat tego, ile kosztuje OC, możemy zauważyć, że koszt pakietu OC i AC jest droższy o niecałe 400 zł. Zakup AC wraz z OC się opłaca.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu?

Ceny ubezpieczenia samochodu nie są stałe, dlatego można je delikatnie obniżyć na kilka sposobów. Najważniejsze okazuje się wybranie pojazdu o małej pojemności silnika, które nie będzie miało zbyt dużej mocy i osiągów. Wówczas za OC zapłacisz zdecydowanie mniej. Jak wynika z analizy wycen składek ubezpieczeń w zależności od zakresu, warto również kupować je w pakiecie, szczególnie OC i AC.

Dodanie współwłaściciela

Młode osoby decydują się także na wpisywanie jako współwłaścicieli swoich rodziców, którzy mają zdecydowanie większe doświadczenie za kierownicą i bezwypadkową historię jazdy. Wówczas towarzystwa ubezpieczeniowe oferują im korzystniejsze propozycje. W takiej sytuacji warto jednak zdecydować się na wykupienie ochrony zniżek. Przeczytaj, jak dodać współwłaściciela do samochodu?

Przedłużanie polisy w tym samym towarzystwie

Im dłużej korzystasz z usług danego towarzystwa, tym więcej zniżek może zostać Ci zaoferowanych. Niektóre osoby kontynuują więc współpracę z daną firmą przez wiele lat. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku regularnie pojawiają się nowe towarzystwa ubezpieczeniowe. Konkurencja obecnie jest tak duża, że wiele osób decyduje się na przeglądanie ofert co roku, nawet w sytuacji, gdy od lat korzystają one z usług jednej firmy. Może się bowiem okazać, że inne przedsiębiorstwo proponuje korzystniejszy pakiet w tej samej cenie. Koszt ubezpieczenia OC jest wyliczany indywidualnie, dlatego często różnice potrafią wynosić nawet kilkaset złotych.

Porównanie kilku ofert

Korzystnym rozwiązaniem jest korzystanie z internetowych porównywarek. Składają się one z określonych pól, które wystarczy uzupełnić we właściwy sposób. Uwzględniają one najważniejsze informacje o pojeździe i ich właścicielach. Wypełnianie takich danych przez internet jest znacznie wygodniejsze niż podawanie ich pracownikowi danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wystarczy to również zrobić tylko raz. Porównywarki pozwalają bowiem na zestawienie co najmniej kilku dostępnych propozycji w jednym miejscu, bez konieczności każdorazowego powtarzania całego procesu.

Zdarza się, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują korzystne promocje lub pakiety kilku polis w atrakcyjnych cenach. Za taką samą kwotę gdzie indziej możesz otrzymać mniej atrakcyjną propozycję. Porównywarki internetowe pozwalają na znaczne oszczędzenie czasu, a także pieniędzy. Przedstawiają one najważniejsze informacje o propozycji danego towarzystwa ubezpieczeniowego w jednym miejscu, w przejrzysty sposób. Dzięki temu możesz wybrać ubezpieczenie w dopasowanej do Twoich możliwości finansowych cenie. Z porównywarek warto korzystać co roku, by zapoznać się z nowymi promocjami i ofertami dostępnymi na rynku.

Rezygnacja z płatności ratalnej

Chociaż towarzystwa udostępniają taką możliwość, okazuje się, że to płatność jednorazowa jest korzystniejsza. Jeśli chcesz zaoszczędzić, nie decyduj się na rozłożenie płatności na raty.

Czym skutkuje niewykupienie ubezpieczenia OC?

Koszty ubezpieczenia samochodu są niższe niż kara za jego niewykupienie. Warto bowiem pamiętać, że każdy pojazd musi mieć ważną polisę. Faktu jej braku nie da się ukryć. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) ma bowiem dostęp do informacji na ten temat, dlatego w krótkim czasie trzeba liczyć się z nałożeniem kary. Nie jest ona mała, a jej wartość zależy od tego, jak długo dany pojazd nie miał wykupionego OC. Zobacz, ile wynosi kara za brak OC w 2024 roku.

Taka sytuacja może również nieść za sobą wiele innych komplikacji. Jeśli doprowadzisz do wypadku, towarzystwo nie pokryje kosztów związanych z naprawami samochodu innej osoby. Ceny ubezpieczeń OC są stosunkowo niskie w porównaniu do konsekwencji, z jakimi wiąże się brak polisy. Takie ubezpieczenie jest niezbędne również podczas wykonywania wszelkich przeglądów, rejestrowania pojazdu, a także jego ewentualnego złomowania po wypadku. Dotyczy ono wyłącznie zarejestrowanych aut.

Mniej typowe formy ubezpieczenia a ich cena

Jeśli wciąż zastanawiasz się, ile kosztuje OC i dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, warto zastanowić się także nad mniej typowymi produktami. Niektóre osoby nie korzystają z samochodu zbyt często, szczególnie w przypadku długich i wymagających tras. Zazwyczaj nie decydują się one więc na wykupienie pakietu assistance. Może się jednak zdarzyć, że raz w roku postanowią wybrać się autem w dłuższą podróż, na przykład na wakacje. Wówczas można wykupić assistance krótkoterminowe. Kosztuje ono zwykle około kilkudziesięciu złotych na kilka dni. Czasem takie rozwiązanie okazuje się bardzo korzystne, jednak każdorazowo warto przeliczyć jego opłacalność. Niekiedy bowiem lepiej jest wykupić cały pakiet w formie standardowej, na przykład na rok.

Istnieje także ciekawy produkt, jakim jest mini AC. Cechuje się ona węższym zakresem działania, co wpływa również na zmniejszenie ceny. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zabezpieczyć się przed popularniejszymi wydarzeniami, ale jednocześnie zależy Ci na obniżeniu całkowitego kosztu takiego przedsięwzięcia. Zazwyczaj jednak kierowcy, którzy korzystają z samochodu często, decydują się na wykupienie pełnej wersji ubezpieczenia AC.

Ubezpieczenie samochodu

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje interesy związane z korzystaniem z samochodu, warto zdecydować się na ubezpieczenie OC w CUK. Dzięki nam możesz z łatwością zestawić wiele ofert i wybrać tę najkorzystniejszą. Proponujemy również inne produkty stworzone z myślą o samochodach. Korzystnym rozwiązaniem okazuje się m.in. pakiet OC i AC, pozwalający na wypłacenie pieniędzy nawet w sytuacji, gdy naprawy obejmą Twój samochód.

W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz również poprosić o pomoc pracowników CUK. Są oni dostępni w siedzibach stacjonarnych oraz na naszej infolinii. Zapraszamy!

FAQ:

 • 1
  Czy AC jest droższe od OC?

  Zazwyczaj koszt ubezpieczenia autocasco jest wyższy niż koszt polisy OC danego auta. Jeśli zastanawiasz się, ile zapłacisz, skorzystaj z kalkulatora OC i AC na CUK.pl.

 • 2
  Kiedy opłaca się brać AC?

  Autocasco warto wykupić zawsze wtedy, gdy towarzystwo pozwala na zakup takiej polisy. AC szczególnie warto rozważyć, jeśli kupiłeś drogie auto z salonu. Koniecznie też zastanów się nad tą polisą, jeśli jesteś właścicielem takiego modelu samochodu, który często pada łupem złodziei. Więcej na ten temat przeczytasz tu: kiedy warto kupić AC?

 • 3
  Czy warto brać najtańsze OC?

  Jeśli nie chcesz kupować dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych np. assistance czy NNW, nie warto decydować się na droższe OC. Wyższa składka nie oznacza większego zakresu – jest on gwarantowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku