2021-12-06

Jak dodać współwłaściciela do samochodu? Instrukcja krok po kroku

Sprawdź, kto może zostać współwłaścicielem auta!

Jak dodać współwłaściciela do samochodu? Instrukcja krok po kroku

Jesteś młodym kierowcą i chcesz zacząć budowanie historii ubezpieczeniowej? A może z jakiegoś innego powodu chcesz umieścić kilka nazwisk w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaścicieli? Niezależnie od Twoich pobudek, dowiesz się z tego tekstu, jak dopisać współwłaściciela do samochodu.

Kto może zostać współwłaścicielem auta?

Tak naprawdę współwłaścicielem samochodu może zostać każdy. Nie jest ważne, czy jest to osoba z rodziny, czy znajomy. Nie jest wymagane do tego nawet prawo jazdy, a co ciekawe, współwłaścicielem samochodu może zostać nawet niepełnoletni. 

Zazwyczaj na współwłaściciela pojazdu wybierana jest jednak osoba z rodziny. Ma to związek z kwestiami podatkowymi. Jeśli współwłasność auta została ustanowiona na podstawie darowizny od najbliższych krewnych, tj. zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, małżonka, teściów, zięcia, synowej, pasierba, ojczyma, macochy, osoba obdarowana jest zwolniona z płacenia podatku. Wystarczy tylko akt darowizny zgłosić w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Warunkiem jest jednak wartość darowizny. Nie może ona przekraczać 9637 zł w ciągu 5 lat. Jeśli więc córka otrzymała w ciągu 5 lat dwa samochodu od swojego ojca, a ich wartość przekraczała łącznie 10 000, ulga od podatku nie obowiązuje. Trzeba wtedy złożyć druk SD-Z2 i wywiązać się z obowiązku opłaty podatku od darowizny

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w przypadku darowizny od dalszej rodziny, czyli rodzeństwa rodziców, małżonków rodzeństwa, rodzeństwa małżonków, zstępnych rodzeństwa, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa małżonków czy  małżonków pozostałych zstępnych, kwota wolna od podatku wynosi 7276 zł. W przypadku zaś “obcych” osób - 4902 zł. 

A jak sprawa podatku przedstawia się, gdy np. dwóch znajomych kupuje pojazd wspólnie? Wtedy obowiązuje podatek 2% wartości auta i należy złożyć stosowny druk do urzędu skarbowego. Teoretycznie podatek powinna opłacić osoba, która składa druk PCC-3, jednak kupując razem auto, warto podzielić koszty na 2 osoby. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Taki podatek trzeba zapłacić, jeśli decydujemy się na zakup używanego auta! W cenę pojazdu kupionego w salonie wliczony jest już podatek VAT, co skutkuje tym, że podatek od czynności prawnych nie jest wymagany. Najczęstszym powodem, dla którego w dowodzie rejestracyjnym auta widnieje dwóch współwłaścicieli, jest chęć obniżenia składki OC. Oprócz pytania: jak dodać współwłaściciela do samochodu powinniśmy zastanowić się również, jak wygląda dopisanie do ubezpieczenia OC dwóch lub więcej kierowców i jak przedstawia się wtedy wysokość składki polisy.

Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie

Aby zapłacić mniej za ubezpieczenie auta, najlepiej, by współwłaścicielem samochodu była osoba, która jest doświadczonym kierowcą i w wielu towarzystwach ma już wyrobioną zniżkę na OC w wysokości 60%. Wówczas na ubezpieczeniu OC można zaoszczędzić nawet do 500 zł (stan na połowę 2021 roku)!

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej niż długoletni? Według towarzystw ubezpieczeniowych młody kierowca między 18 a 25 rokiem życia prawdopodobnie będzie brawurowo zachowywał się za kółkiem lub z jakichś innych powodów doprowadzi do kolizji. Wielu młodym kierowcom może się wydawać to krzywdzące, jednak fakt jest taki, że muszą pogodzić się z obecnością tzw. zwyżek. Oznacza to, że opłacając OC danego samochodu, zapłacą o wiele więcej niż np. rodzice, którzy zapracowali sobie na maksymalne zniżki.

Na wysokość składki ma wpływ to, kto jest głównym właścicielem auta. Niższą składkę płacimy wtedy, gdy głównym właścicielem będzie doświadczony kierowca, a “drugim” ten młodszy. Wtedy jest szansa na najniższą składkę. Pośrednie rozwiązanie to takie, że młody osoba decyduje się na dopisanie jako współwłaściciela doświadczonego kierowcę ze zniżkami. 

Czy wiesz, że…

Nawet jeśli młody kierowca nie ma w planach zakupu auta, warto przekonać rodziców lub najbliższych, by dopisali go jako współwłaściciela przyczepy, motoroweru czy innego pojazdu, dla którego wymagane jest kupno polisy OC. W takiej sytuacji zniżki będą się naliczać od dnia obowiązywania polisy. Po kilku latach można osiągnąć zadowalającą wysokość zniżek. Zakup polisy OC na nowy samochód będzie w takim przypadku mniej kosztochłonny niż gdyby młody kierowca startował “od zera”.

Dopisanie do ubezpieczenia OC a wypadek

Zanim zdecydujemy się dopisać do auta współwłaściciela, trzeba wiedzieć jedną rzecz. Jeśli któryś ze współwłaścicieli auta spowoduje kolizję, polisa OC w następnym roku wzrośnie. Wypadek skutkuje obniżeniem zniżek i zapisuje się na kontach obu współwłaścicieli. Oznacza to, że kierowca, który do tej pory miał 60% zniżek straci je. Zazwyczaj jest to 10% czy 20% w zależności od danego towarzystwa.

W kolejnym roku składka będzie więc obliczana na podstawie 50% lub 40% zniżki, a nie 60%, jak było do tej pory. Co ważne, im więcej szkód w danym roku, tym bardziej ucierpią zniżki. Jednak warto spojrzeć również na drugą stronę medalu. Jeśli wszyscy właściciele będą bezszkodowo jeździć, wszyscy na tym skorzystają, zdobywając kolejne zniżki i zmniejszając cenę polisy OC.

Jak dodać współwłaściciela do samochodu?

Konieczne będzie stawienie się we właściwym wydziale komunikacji obu właścicieli z odpowiednim drukiem. Chyba że z jakiegoś powodu jeden z nich nie może pojawić się w urzędzie. Wtedy sprawę rozwiązuje pełnomocnictwo. W przypadku rodziny, taki dokument jest bezpłatny. W innym przypadku konieczne będzie wniesienie opłaty skarbowej. By posługiwać się pełnomocnictwem w przypadku osoby spoza rodziny, konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 17 zł.

Warunkiem jest jednak, by przynajmniej jeden ze współwłaścicieli się stawił. Jeśli bowiem nazwisko współwłaściciela nie pojawi się w dowodzie rejestracyjnym, nie będziemy mogli zgłosić go jako współwłaściciela do ubezpieczenia, a co za tym idzie korzystać z przywileju niższych składek bardziej doświadczonego kierowcy. 

Co ważne, by dopisanie współwłaściciela było możliwe, konieczne jest najpierw spisanie umowy kupna-sprzedaży czy umowy darowizny i dopełnienie formalności. Wzór umowy kupna-sprzedaży można z łatwością znaleźć w internecie, podobnie jak druk aktu darowizny. Tylko te dokumenty pozwalają na dopisanie do dowodu drugiej osoby jako współwłaściciela.

Jakie dokładnie dokumenty trzeba ze sobą zabrać do wydziału komunikacji, aby dopisać współwłaściciela?

 • dokument, potwierdzający współwłasność — umowa kupna-sprzedaży lub umowa darowizny
 • dowód rejestracyjny
 • aktualne badanie techniczne
 • karta pojazdu, jeśli była wydana
 • dowód osobisty
 • potwierdzenie zawarcia polisy OC

Wizyta w wydziale komunikacji i przedstawienie wszelkich dokumentów rozwiązuje kwestię ustanowienia współwłasności samochodu. Zastanawiasz się, ile będziesz musiał wydać za dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Koszt to 0 zł. Teraz powstaje pytanie: jak dodać współwłaściciela do ubezpieczenia OC?

OC na współwłaściciela — jak go dodać?

Analogicznie, jak zgłoszenie współwłaściciela auta w wydziale komunikacji, wygląda kwestia zgłoszenia go do ubezpieczenia. Wystarczy, że jedna osoba zawrze umowę ubezpieczenia, podając dane wszystkich właścicieli samochodu. Do towarzystwa ubezpieczeniowego, niezależnie od tego, czy sprawa nabycia auta dotyczy umowy kupna-sprzedaży, czy darowizny, należy się zgłosić w ciągu 14 dni.

Mówiąc o polisie OC, warto zaznaczyć, że obowiązek zawarcia umowy dotyczy obu współwłaścicieli. Oznacza to, że jeśli żaden z nich nie zakupi z jakiegoś powodu polisy OC, kara nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zostanie na wszystkich właścicieli. 

Uwaga!

Nawet jeśli młody kierowca nie jest współwłaścicielem auta, a będzie się nim poruszał, taki fakt trzeba koniecznie zgłosić podczas ubezpieczenia samochodu. W przeciwnym razie, jeśli dojdzie do kolizji z winy takiego kierowcy, towarzystwo może zażądać zapłacenia dodatkowej części składki. Dlatego nie warto zatajać informacji na temat tego, że auto będzie użytkowane również przez osobę do 25 roku życia. 

Dodanie współwłaściciela pojazdu a komornik

Zdarza się, że osoba, z którą dzielisz auto, ma problemy finansowe. Jeśli do gry wkroczy komornik, będzie mógł on niestety zająć wasze auto, ale tylko tę część, która należy do współwłaściciela. Jak to wygląda w praktyce? Nie da się przecież fizycznie podzielić samochodu… Są dwa wyjścia. Pierwsze to wykupienie części auta, która należy do drugiej osoby. Takie rozwiązanie nie jest jednak najwygodniejsze. Najlepiej samochód, zajęty w połowie przez komornika sprzedać, oczywiście po ustaleniu szczegółów. Część należącą do współwłaściciela przejmie wtedy komornik, a ty otrzymasz kwotę odpowiadającą Twoim udziałom. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli jednak auto jeszcze nie zostało zajęte przez komornika, można w porę zareagować. W tym przypadku również mamy dwie możliwości — wykupienie części współwłaściciela, obciążonego wizją komornika lub sprzedaż auta i podział na części, według udziałów.

Jak wykreślić współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego? Gdy sprawa zakończy się polubownie, wystarczy spisać odpowiednie porozumienie, w którym dany współwłaściciel zrezygnuje ze wspólnego użytkowania auta. Taki dokument wraz z wnioskiem o wykreślenie nazwiska z dowodu rejestracyjnego zanosi się do odpowiedniego wydziału komunikacji. Mamy na to 30 dni od dnia powstania takiego porozumienia. Jeśli osoba, z którą współdzielimy auto, nie chce się zgodzić na załatwienie sprawy pokojowo, istnieje możliwość wkroczenia na drogę sądową. Wniosek składa się do sądu rejonowego.

Warto wiedzieć, że także przy zniesieniu współwłasności samochodu obowiązuje nas podatek. Sprawa jest prostsza, jeśli współwłaściciele są spokrewnieni — wtedy podatek od darowizny nie obowiązuje (przy określonych kwotach). Podatek od darowizny zapłacą osoby, które nie są ze sobą spokrewnione lub wartość udziałów jest wyższa od kwoty wolnej od podatku.

Czy w takim przypadku trzeba wymieniać cały dowód rejestracyjny? Otóż to zależy. Gdy współwłaściciel, który się zrzekł swojej części pojazdu, jest wpisany na pierwszym miejscu, jako pierwszy właściciel, to tak — konieczne będzie wydanie nowego dokumentu. Jeśli jego nazwisko widnieje na drugim miejscu, urzędnik w wydziale komunikacji po prostu je wykreśli.

Dodanie współwłaściciela samochodu a śmierć

Co dzieje się, gdy jeden ze współwłaścicieli umiera? Sytuacja jest jasna, jeśli osoba ta spisała wcześniej testament i wskazała, kto ma użytkować jej część pojazdu. Wówczas prawo do współwłasności przechodzi na tę osobę. Jeśli jednak takiego dokumentu nie ma, to sąd rozstrzygnie, który członek rodziny będzie od tej pory użytkował pojazd. 

Dopisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela a sprzedaż

Zastanawiasz się pewnie nad możliwością ewentualnej sprzedaży auta, które z kimś współdzielisz. Otóż nie możesz sam podjąć decyzji o sprzedaży takiego samochodu. Zawsze musisz powiadomić o tym “wspólnika”, a on musi wyrazić zgodę na taką transakcję. Mowa tu o sprzedaży całego auta. Współwłaściciel może sprzedać swoją część auta bez porozumienia z drugą stroną. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Także podsumowując, jeden współwłaściciel może kupić polisę OC w imieniu dwóch lub kilku właścicieli, ale już sprzedać auta - nie. Jeśli sprzedawane jest całe auto, to na umowie kupna-sprzedaży MUSZĄ znaleźć się dane wraz z podpisami wszystkich właścicieli pojazdu. Co ciekawe ta zasada nie obowiązuje, gdy mąż zdecydował się na dopisanie żony jako współwłaściciela samochodu lub to żona dopisała swojego męża do dowodu rejestracyjnego. W takiej sytuacji na umowie kupna-sprzedaży może znaleźć się nazwisko tylko jednego właściciela samochodu. 

Jak znaleźć dobre OC?

Wiesz już, jak dodać współwłaściciela do samochodu. Warto jednak wiedzieć, że nawet wraz z doświadczonym kierowcą, składka polisy OC może być wyższa lub niższa w zależności od towarzystwa. Dlatego ważne jest poszukiwanie dobrej oferty. W CUK możesz wybierać spośród kilkunastu propozycji. Możesz na własną rękę poszukać najtańszego OC swojego samochodu, korzystając z kalkulatora OC i AC online. To bezpłatna usługa.

W kilka minut poznasz wybrane dla Ciebie oferty, będziesz mógł zdecydować się na jedną z nich i zapłacić. I to wszystko bez wychodzenia z domu! Jeśli wolisz skorzystać z rad naszych agentów ubezpieczeniowych, wybierz się do najbliższej placówki CUK lub zadzwoń na infolinię. Pomożemy Ci znaleźć najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku