Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2018-08-24

Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Jak wynika z ustawy przy sprzedaży samochodu wszelkie koszty przenoszone są na nowego nabywcę.

Jak wynika z ustawy przy sprzedaży samochodu wszelkie ponoszone koszty przenoszone są na nowego nabywcę, który staje się jego właścicielem.

Sprzedający zastanawiają się w takim razie co stanie się z dodatkowymi płatnościami, które musiał ponieść w związku z własnością auta, czyli na przykład z kwotą opłaty za komunikacyjne ubezpieczenie OC.

Czy możemy ją w jakikolwiek sposób odzyskać? Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich sprzedających – tak.

Jak zatem odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Zdając sobie sprawę z faktu, że samochody są przedmiotami często podlegającymi sprzedaży ustawodawca jasno określił przeniesienie ubezpieczenia OC na nowonabywcę.

Oznacza to, że wszystkie prawa i obowiązki przechodzą właśnie na niego i może korzystać z ubezpieczenia sprzedającego do końca jego okresu obowiązywania.

Jednak zwykle kupujący decydują się na wypowiedzenie polisy OC. Umożliwia to sprzedającemu zwrot kwoty należnej od daty wypowiedzenia do daty wygaśnięcia polisy.

Co ważne – OC komunikacyjne po sprzedaży samochodu odzyskamy dopiero po złożeniu pisemnego wypowiedzenia przez nowego właściciela, czyli de facto po rozwiązaniu polisy OC.