2022-08-05

Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Jak wynika z ustawy przy sprzedaży samochodu wszelkie koszty przenoszone są na nowego nabywcę.

Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Jak wynika z ustawy przy sprzedaży samochodu, wszelkie ponoszone koszty przenoszone są na nowego nabywcę, który staje się jego właścicielem. Sprzedający zastanawiają się w takim razie co stanie się z dodatkowymi płatnościami, które musieli ponieść w związku z własnością auta, czyli na przykład z kwotą opłaty za komunikacyjne ubezpieczenie OC. Czy jako sprzedawca możesz ją w jakikolwiek sposób odzyskać? Mamy dobrą wiadomość – tak.

OC po sprzedaży samochodu – podstawowe informacje

Jak zatem odzyskać OC po sprzedaży samochodu? Zdając sobie sprawę z faktu, że samochody są przedmiotami często podlegającymi sprzedaży, ustawodawca jasno określił przeniesienie ubezpieczenia OC na nowonabywcę. Oznacza to, że wszystkie prawa i obowiązki przechodzą właśnie na niego i może korzystać z ubezpieczenia sprzedającego do końca jego okresu obowiązywania.

Zarówno kupujący, jak i sprzedający, często zastanawiają się, co się dzieje z OC po sprzedaży samochodu. Istnieją dwa scenariusze:

 • 1
  Nabywca otrzymuje wraz z samochodem całą dokumentację. Tym samym ma też polisę OC, którą może przejąć. Sama podpisana umowa kupna-sprzedaży nie wystarczy. Sprzedawca musi poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu auta (czyli sprzedaży). W tym rozwiązaniu są jednak dwa ważne aspekty. Po pierwsze, ubezpieczyciel może uznać, że nowy kierowca nie powinien płacić takiej samej składki jak poprzedni właściciel. Przykładem może być tu sprzedaż samochodu znacznie młodszemu kierowcy, który nie ma jeszcze wypracowanych zniżek. Wtedy dochodzi do tzw. rekalkulacji składki. To dlatego, że zniżki OC po sprzedaży samochodu nie są oczywiście przypisywane do nowego właściciela. Po drugie, przejęte OC po zbywcy nie odnawia się automatycznie. Trzeba pamiętać o podpisaniu nowej umowy, kiedy tylko będzie zbliżał się czas wygaśnięcia poprzedniej, aby nie płacić kar za brak OC. Tym samym nie jest konieczne składanie wypowiedzenia.
 • 2
  Nowy właściciel może zastanawiać się, czy można wypowiedzieć OC po sprzedaży auta. Pewnie, że tak! Zakup samochodu nie wiąże się jednocześnie z przejęciem ubezpieczenia. W każdej chwili nabywca może przejrzeć dostępne oferty i podpisać nową umowę z wybranym przez siebie towarzystwem. To często bardzo opłacalne rozwiązanie.

To ważne!

Obowiązek zgłoszenia zmiany właściciela samochodu zawsze leży po stronie sprzedawcy. Między innymi dlatego, aby odzyskać zwrot za niewykorzystane OC i nie ponosić odpowiedzialności za powstałe szkody. Warto o tym pamiętać, aby nie została naliczona składka za kolejny okres obowiązywania ubezpieczenia.

Zwykle kupujący decydują się na wypowiedzenie polisy OC. Umożliwia to sprzedającemu zwrot kwoty należnej od daty wypowiedzenia do daty wygaśnięcia polisy. Co ważne – OC komunikacyjne po sprzedaży samochodu odzyskamy dopiero po złożeniu pisemnego wypowiedzenia przez nowego właściciela, czyli de facto po rozwiązaniu polisy OC.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi

Dlaczego trzeba zgłosić sprzedaż samochodu u ubezpieczyciela? Przede wszystkim po to, aby nie być odpowiedzialnym finansowo za polisę od momentu dokonania transakcji.

Na zgłoszenie zbycia pojazdu masz 14 dni od momentu sfinalizowania transakcji. W praktyce nie jest to wypowiedzenie OC po sprzedaży auta tylko zawiadomienie o zmianie właściciela. Pamiętaj o tym, że przekazując przedmiot umowy nowemu właścicielowi, robisz to wraz z całą dokumentacją, niezależnie od tego, ile czasu zostało do końca trwania polisy OC. Od tego momentu to od kupującego zależy, co z OC po sprzedaży samochodu się finalnie stanie. Tym samym, jest on też odpowiedzialny za wszelkie powstałe szkody.

To ważne!

Niezależnie od tego, kiedy poinformujesz towarzystwo ubezpieczeń o sprzedaży auta, już od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży to nowy właściciel jest objęty ochroną.

Zgłoszenie sprzedaży pojazdu możesz zrobić na kilka sposobów. Najlepiej sprawdzić, jaki rodzaj kontaktu preferuje dane towarzystwo ubezpieczeń. Najczęściej można to zrobić drogą mailową lub za pomocą specjalnego formularza kontaktowego.

Przygotuj następujące informacje:

 • numer polisy,
 • swoje dane osobowe,
 • dane nowego właściciela samochodu (zgodnie z umową),
 • dane o przedmiocie sprzedaży (marka, model i numer rejestracyjny auta),
 • dokument potwierdzający sprzedaż (umowę),
 • datę sprzedaży.

Do momentu zgłoszenia ubezpieczycielowi faktu sprzedaży auta, zarówno Ty, jak i nabywca, jesteście odpowiedzialni solidarnie za płatność składek. W razie szkody konieczne będą także wyjaśnienia, kto jest odpowiedzialny za stłuczkę czy też wypadek. W teorii jest to oczywiście nabywca, jednak w praktyce, trzeba będzie to udowodnić. Właśnie dlatego jest istotne jak najszybsze zgłoszenie ubezpieczycielowi danych nowego właściciela.

Po zgłoszeniu zbycia auta pamiętaj o zachowaniu potwierdzenia wysłania lub przyjęcia dokumentu przez ubezpieczyciela. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, np. kiedy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną.

OC a kupno samochodu — czy zgłoszenie zmiany właściciela wiąże się z dodatkowymi kosztami dla zbywcy samochodu? Nie, to formalność, za którą nie musisz ponosić żadnych kosztów. Przepisanie auta na nowego właściciela nie jest płatne. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jak przepisać OC po kupnie samochodu?.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak odzyskać pieniądze z OC po sprzedaży auta? Dwa sposoby

Po zgłoszeniu nowego właściciela przyszedł czas na zastanowienie się, jak odzyskać OC przy sprzedaży auta. Przysługuje Ci zwrot niewykorzystanej składki bezpośrednio od ubezpieczyciela tylko w jednym konkretnym przypadku: kiedy nowy właściciel złoży wypowiedzenie OC i podejmie decyzję o współpracy z nowym towarzystwem. Za każdy dzień ochrony należy Ci się konkretna kwota. Warto zaznaczyć, że złożone wypowiedzenie OC po sprzedaży auta (wzór nie jest udostępniany przez towarzystwa) nie ma mocy prawnej.

Dopełnienie formalności nie wymaga fizycznej obecności sprzedającego i kupującego w towarzystwie ubezpieczeniowym.

 • Pierwszy sposób na wypowiedzenie OC po sprzedaży auta jest prosty. Wystarczy uzupełnić zgłoszenie o zbyciu pojazdu, o którym pisaliśmy wcześniej. Jeśli będziesz wypełniać formularz online, może pojawić się pytanie o metodę zwrotu składki (np. przelewem lub zwrotem na kartę). Dotyczy to AC, NNW, a także obowiązkowego OC (o ile nowy właściciel zgłosił wypowiedzenie).
 • Drugim sposobem na odzyskanie pieniędzy z OC po sprzedaży auta jest też obliczenie samodzielne, jaki jest koszt ochrony od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży do końca ochrony. Kupujący, który przejmuje polisę, może po prostu zapłacić Ci tę kwotę lub doliczysz ją do ceny auta. Takie zasady często ustalają osoby, które się znają i mają do siebie zaufanie. Zwrot za niewykorzystane OC możesz otrzymać od kupującego, a nie ubezpieczyciela.

Zwrot OC po sprzedaży samochodu – wzór

Sprawdziliśmy, jak wygląda wypowiedzenie OC po sprzedaży auta. Wzór formalnie nazywa się zgłoszeniem sprzedaży pojazdu. Przykładowo:

 • W Link4 można to zrobić za pomocą telefonu do doradcy lub formularza kontaktowego na stronie internetowej. Wystarczy wprowadzić dzień umowy, numer polisy lub numer rejestracyjny pojazdu oraz dane zbywcy (imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail). W kolejnym kroku trzeba zaznaczyć informację o metodzie zwrotu składki i liczbie nabywców. To wszystko!
 • W Ergo Hestii oprócz zgłoszenia osobiście u agenta, można wypełnić formularz internetowy. Trzeba podać numer polisy, datę sprzedaży lub numer rejestracyjny pojazdy. Kolejny krok to wybór osoby fizycznej lub firmy jako poprzedniego właściciela i podanie danych. Do tego wystarczy PESEL.

Jak widzisz z powyższych przykładów, zgłoszenie nie jest trudne.

Druga rata OC a sprzedaż samochodu

Sporo osób zastanawia się, co dzieje się w przypadku, gdy kupiliśmy OC na raty i decydujemy się na sprzedaż samochodu. Nie jest wcale tak skomplikowana sytuacja i zasady postępowania są proste. Kupujący, który zdecyduje się na kontynuowanie umowy z obecnym ubezpieczycielem, jest jednocześnie zobowiązany do spłaty rat. Musi dopełnić tej formalności.

Sprzedający samochód ma obowiązek opłacania składek tylko do momentu sprzedaży pojazdu (czyli podpisania umowy kupna-sprzedaży). Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zgłosić ubezpieczycielowi dane nowego właściciela.

Niezapłacone OC a sprzedaż samochodu – co w takiej sytuacji? Podobnie jak wyżej, do momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży jako sprzedający jesteś odpowiedzialny za opłacenie wszystkich składek za OC.

Sprzedaż samochodu za granicę a OC

Zastanawiasz się, co z OC po sprzedaży auta za granicę? Przede wszystkim trzeba wyrejestrować pojazd w wydziale komunikacji, najlepiej zrobić to jeszcze przed wyjazdem nowego właściciela za granicę. Konieczne do tego będą takie dokumenty jak umowa, tablice rejestracyjne i karta pojazdu (jeśli była wydana) oraz aktualne ubezpieczenie OC. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie towarzystwa o zbyciu pojazdu, zupełnie tak samo jak w przypadku sprzedaży w kraju.

Oszczędzaj na ubezpieczeniu OC!

Porównaj ceny składek za polisę OC w naszym kalkulatorze online. Możesz też spotkać się osobiście z doradcą lub zadzwonić na infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku