2022-09-12

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Sprawdź, jak napisać wypowiedzenie OC oraz kiedy musisz je złożyć.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

O ile sposób zawarcia umowy OC z towarzystwem ubezpieczeniowym jest łatwy i nie powoduje żadnych problemów, zdarzają się również sytuacje, gdy z jakiegoś powodu chcemy ją wypowiedzieć. Nie musisz jednak obawiać się zbyt dużej ilości formalności związanych z tym procesem, gdyż nie jest on skomplikowany. Jak powinno wyglądać wypowiedzenie OC? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Wypowiedzenie umowy OC — jak to zrobić?

Dokument wypowiedzenia polisy OC powinien zostać złożony pisemnie w towarzystwie ubezpieczeniowym lub u agenta ubezpieczeniowego. Możesz również przesłać wypowiedzenie do towarzystwa ubezpieczeniowego mailem, za pośrednictwem strony internetowej lub przewoźnika (pocztą tradycyjną czy też kurierem).  

Druk wypowiedzenia OC

Kiedy zdecydowałeś się na złożenie wypowiedzenia, pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego pisma. Musi ono zawierać podstawowe informacje na temat właściciela auta, a także aktualnej polisy. Możesz skorzystać z gotowych wzorów wypowiedzenia na naszej stronie internetowej lub poszukać ich u ubezpieczyciela, z którym współpracujesz. Ważne, aby druk wypowiedzenia OC miał takie informacje jak:

  • miejscowość i data sporządzenia wypowiedzenia,
  • nazwa ubezpieczyciela,
  • numer aktualnej polisy,
  • dane ubezpieczającego lub ubezpieczonego,
  • marka, model i numer rejestracyjny pojazdu,
  • podpis ubezpieczonego.

Istotnym elementem wypowiedzenia jest także powołanie się na konkretną ustawę. W zależności od tego, jaki jest powód złożenia pisma, musisz uwzględnić Ustawę o Ubezpieczeniach Obowiązkowych - Art. 28, Art. 28a lub Art. 31. Co one konkretnie oznaczają?

  • Art. 28 ustęp 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych - rezygnacja z OC najpóźniej 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który została zawarta dana umowa.
  • Art. 28a Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) - przy podwójnym ubezpieczeniu.
  • Art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003r. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) - przy nabyciu pojazdu.

Jeśli nie wiesz, który z tych powodów wpisać, poniżej znajdziesz dokładne informacje na temat każdej z wyżej wymienionych sytuacji.

Wypowiedzenie OC — pobierz wzór dokumentu pdf lub doc

Poniżej znajdziesz wzory wypowiedzenia OC samochodu. Udostępniamy je w formacie pdf i doc. Pobierz właściwy wzór umowy, wydrukuj i wypełnij.

Wypowiedzenie OC — pobierz wzór

Wypowiedzenie OC nowonabywcy — pobierz wzór

Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej — pobierz wzór

Rezygnacja z OC — kiedy można?

Istnieje kilka sytuacji, w których możesz zgłosić wypowiedzenie ubezpieczenia OC. W samym druku trzeba umieścić powód, powołując się na wybrany artykuł z ustawy. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacjom, w których można zgłosić wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wypowiedzenie umowy OC na koniec okresu

Umowa OC podpisywana jest na 12 miesięcy. Jeśli jednak nie chcesz kontynuować współpracy z wybranym towarzystwem, możesz zrezygnować, składając wypowiedzenie polisy OC. W innym przypadku, zostanie ona przedłużona automatycznie. Rezygnacja z OC powinna być zgłoszona nie później niż jeden dzień przed upływem 12 miesięcy od momentu podpisania umowy. Pamiętaj o tym, żeby znaleźć też nową polisę, abyś nie musiał płacić kary za brak OC. A są one dosyć wysokie.

Uwaga!

Czasem dokładnie rok po podpisaniu umowy mija w dniu wolnym od pracy. Wtedy trzeba złożyć wypowiedzenie OC w dniu roboczym poprzedzającym dzień wolny od pracy. Pamiętaj jednak, że wypowiedzenie w formie elektronicznej (wysłane mailem lub złożone za pośrednictwem strony internetowej towarzystwa), możesz złożyć także w dzień wolny od pracy.

Pamiętaj, że wypowiedzenie umowy OC z końcem okresu ubezpieczenia to jedno, a podjęcie współpracy z nowym towarzystwem to drugie. Nie zapomnij o tym, aby zapewnić obowiązkowy zakres ochrony swojemu pojazdowi. W innym razie czekają Cię niemiłe konsekwencje w postaci kary pieniężnej.

Warto wspomnieć też, że jeśli składasz wypowiedzenie polisy OC, nie odnowi się ona automatycznie. Tak samo dzieje się w przypadku ubezpieczenia, które przejmujesz po poprzednim właścicielu. Bez obaw, szybko możesz znaleźć nową ofertę, atrakcyjną cenowo i dopasowaną do Twoich potrzeb np. pod względem rozszerzeń. 

Rezygnacja z OC po automatycznym przedłużeniu

Czasem zdarza się tak, że jedna umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym automatycznie się przedłuży, a Ty znalazłeś już znacznie bardziej atrakcyjną ofertę u konkurencji. Podpisałeś nową umowę z ubezpieczycielem, jednak okazało się, że poprzednia polisa przedłużyła się automatycznie? Wtedy będziesz mieć tzw. podwójne ubezpieczenie i konieczne będzie złożenie wypowiedzenia powołując się na art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie trzeba płacić podwójnie za składkę, jednak warto zrobić to jak najszybciej. W innym wypadku, może zdarzyć się tak, że towarzystwo będzie domagać się zapłaty za okres ochrony Twojego samochodu. 

Więcej na temat rezygnacji z ubezpieczenia samochodu przy podwójnym ubezpieczenia przeczytasz w artykule: Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej - wzór

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC po zakupie auta

Nie zawsze składa się wypowiedzenie OC na koniec okresu obowiązywania umowy. Jeśli zdecydowałeś się na zakup samochodu z rynku wtórnego, masz dwie możliwości. Pierwszą z nich jest przejęcie obowiązkowego OC po poprzednim właścicielu. Tego typu rozwiązanie jest komfortowe, jednak może wiązać się z tzw. rekalkulacją składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę Twoją historię ubezpieczeniową, wiek oraz podstawowe dane, na podstawie których wyliczy nową kwotę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Może zatem okazać się, że będzie ona wyższa niż zakładałeś. Nie każde towarzystwo jednak robi rekalkulację składki.

Uwaga!

Przejęte obowiązkowe ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu nie odnawia się automatycznie. Musisz pamiętać o tym, aby kupić nową polisę.

Nie jest konieczne oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia OC przy sprzedaży samochodu. Na poprzednim właścicielu ciąży jednak obowiązek zgłoszenia zmiany własności pojazdu do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy trzeba wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela – niekoniecznie. Możesz je zostawić, jeśli warunki Ci odpowiadają.

Zakup używanego auta i nowego OC to także częsta przyczyna podwójnego ubezpieczenia. To sytuacja, w której przejmujesz polisę po poprzednim właścicielu, a samodzielnie zawierasz kolejną umowę. Kiedy jest to możliwe? Podczas roztargnienia albo braku dopełnienia formalności ze strony nowego właściciela. Koniecznie dowiedz się, do kiedy jest ważne OC i zastanów się, czy chcesz je przejąć. 

Drugą opcją jest właśnie złożenie oświadczenia o rezygnacji z ubezpieczenia OC przy zakupie samochodu oraz wykupienie zupełnie nowej polisy. Nie musisz przejmować umowy po poprzednim właścicielu, jeśli znalazłeś bardziej atrakcyjną ofertę. 

Uwaga!

Obowiązkiem sprzedającego samochód jest przekazanie nowemu właścicielowi wszelkich dokumentów związanych z OC oraz poinformowanie towarzystwa ubezpieczeń o sprzedaży. Oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia OC przy sprzedaży samochodu nie może być złożone przez sprzedającego. Wszelkie formalności związane z kontynuacją współpracy z towarzystwem lub złożeniem rezygnacji z OC, leżą po stronie kupującego.

Więcej na temat wypowiedzenia umowy OC przez nowego właściciela znajdziesz w artykule: Wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu - jak napisać? Zobacz wzór

Pobierz przykładowe wypowiedzenie umowy ubezpieczenia

Chcesz zgłosić wypowiedzenie umowy? Ubezpieczenie w tym samym towarzystwie nie jest dla Ciebie satysfakcjonujące? A może przejąłeś OC od poprzedniego właściciela i kończy się jego termin? W takim razie podpowiemy Ci, jak zrezygnować z ubezpieczenia auta i wybrać kolejne. Zobacz nasz wzór, z którym łatwiej będzie Ci uzupełnić dane.

Kiedy już złożysz wypowiedzenie OC mailem, formularzem lub za pośrednictwem poczty, pamiętaj o obowiązku posiadania polisy. Nowe oferty znajdziesz w kalkulatorze online. Porównasz cenę, możliwość rozszerzenia ubezpieczenia, a także dokładne warunki współpracy. W przejrzysty sposób przejrzysz warianty, a następnie wybierzesz ten najlepszy. Formalności także dokonasz w pełni online.

Jak wysłać pismo do towarzystwa ubezpieczeniowego?

Gotowe pismo musisz dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego. Forma zależy od tego, co preferuje konkretna firma, dlatego warto zasięgnąć tej informacji. Prawdopodobnie będziesz mógł zrobić to osobiście, w jednym z oddziałów firmy lub wysyłając pismo pocztą lub kurierem. W takiej sytuacji datą wypowiedzenia będzie data stempla pocztowego. Być może towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmie pismo także w formie elektronicznej. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu, będziesz mógł wysłać wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu do firmy.

Odstąpienie od umowy a wypowiedzenie

Zawarłeś umowę z ubezpieczycielem przez Internet lub telefon? W takim razie możesz odstąpić od umowy. Osoby fizyczne mają na to 30 dni od momentu podpisania umowy ubezpieczenia, natomiast osoby fizyczne prowadzące działalność mają na to jedynie 7 dni. Konieczne będzie złożenie odstąpienia, jednak musisz pamiętać o opłaceniu składki ubezpieczeniowej za okres udzielonej ochrony od daty startu polisy do złożenia dokumentu. W piśmie nie musisz zawierać powodu rezygnacji. Odstąpienie od ubezpieczenia wykupionego na odległość możesz złożyć na podstawie Art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Rezygnacja z ubezpieczenia OC – co jeszcze warto wiedzieć?

Jak już wiesz, wypowiedzenie ubezpieczenia można złożyć w kilku ściśle określonych przypadkach. O czym warto pamiętać? Rezygnacja z ubezpieczenia samochodu powinna zostać złożona najpóźniej 1 dzień przed końcem polisy, jednak w przypadku przejęcia go po poprzednim właścicielu auta, nie ma wyznaczonego terminu. Warto jednak się z tym pospieszyć. 

To ważne!

Wypowiedzenie umowy OC po terminie może wiązać się z naliczeniem opłat przez ubezpieczyciela. Oczywiście chęć rezygnacji ze współpracy będzie rozpatrzona przez towarzystwo, ale całkowite uniknięcie kosztów jest mało prawdopodobne.

Za datę wypowiedzenia ubezpieczenia nie liczy się moment dostarczenia go do towarzystwa, tylko nadania np. listu poleconego priorytetowego albo przesyłki kurierskiej. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo do rekalkulacji składki, jeśli nie złożysz wypowiedzenia OC jako nowy właściciel. Nie jest to jednak obowiązek.

To ważne!

Warto pamiętać o tym, kiedy wypowiedzieć umowę OC, aby ubezpieczyciel nie zwrócił się do Ciebie w celu uiszczenia opłaty za automatyczne wznowienie.

Istnieje również kilka sytuacji, w których ubezpieczenie OC ulega rozwiązaniu, a wśród nich:

  • kradzież samochodu,
  • złomowanie auta,
  • zgłoszenie upadłości firmy ubezpieczeniowej,
  • wyrejestrowanie pojazdu w Polsce i zarejestrowanie go za granicą.

W przypadku kradzieży auta, przeprowadzki do innego kraju albo jego całkowitego złomowania, trzeba poinformować o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe. Przydadzą się wszelkie dokumenty na temat wyrejestrowania pojazdu. 

Nie zapominaj o OC!

OC to obowiązek każdego kierowcy. Nie zapomnij o polisie, a jeśli chcesz na niej zaoszczędzić, sprawdź kalkulator online. Możesz też zadzwonić do doradcy albo odwiedzić jedną z placówek.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy OC?

W Polsce ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową. Musi mieć ją każdy właściciel samochodu. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne jest wypowiedzenie starej polisy przed kupnem nowej. Umowę należy wypowiedzieć również wtedy, gdy pojazd ma zostać wyrejestrowany.

Wypowiedzenie OC musi mieć kilka elementów. To dokument, w którym nie może zabraknąć danych pojazdu, polisy i jej właściciela. Wypowiedzenie można uzupełnić ręcznie.

W internecie można znaleźć również wiele wzorów wypowiedzenia ubezpieczenia OC. Ważne, by zawierały wszystkie wspomniane informacje. Nie można zapominać również o tym, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje wymagania w kwestii rezygnacji z polisy. Warto więc korzystać ze wzorów udostępnianych przez konkretną firmę, ale dobrze sprawdzają się też uniwersalne formularze pobrane z internetu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wypowiedzenie OC przez internet

Obecnie wiele osób stawia na wygodne zautomatyzowane rozwiązania. Dlatego większość  towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziły opcję składania wypowiedzenia OC przez internet. Wystarczy tylko uzupełnić najważniejsze dane w formularzu na ich stronie internetowej, potwierdzając swoją tożsamość. To znacznie łatwiejsze niż osobiste składanie wypowiedzenia w oddziale czy wysyłanie go pocztą.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają jednak na swojej stronie specjalnych formularzy do wypowiadania umów. Wówczas jedyną możliwością, zakładając, że nie chcesz składać wypowiedzenia listownie, staje się wysłanie maila. Warto jednak sprawdzić, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmuje dokumenty przesyłane w taki sposób oraz, co dokładnie powinny one zawierać.

Co dzieje się po wypowiedzeniu OC?

Gdy umowa OC ulega rozwiązaniu, klient może liczyć na zwrot określonej sumy. Zależy ona m.in. od wysokości składki i daty złożenia wypowiedzenia. Właściciel polisy otrzymuje całą niewykorzystaną składkę – przeliczoną na liczbę dni, jaka pozostała do samoistnego wygaśnięcia umowy. Na zwrot możesz liczyć w sytuacji, kiedy sprzedajesz samochód, a jego nowy właściciel składa wypowiedzenie OC i zawiera nową polisę. Wówczas możesz odzyskać część wpłacanej w składkach kwoty, która niekiedy wynosi nawet kilkaset złotych. Pamiętaj jednak, że warunkiem otrzymania pieniędzy jest złożenie przez sprzedającego wniosku o zwrot składki.

Więcej o OC i cenach tego ubezpieczenia przeczytasz tutaj: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Umowa OC a wyrejestrowanie pojazdu

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe tylko dla tych pojazdów, które zostały zarejestrowane. Jeśli dojdzie do ich wyrejestrowania, np. po zezłomowaniu lub wskutek kradzieży, polisa OC wygaśnie. Wówczas nie ma potrzeby składania osobnego wypowiedzenia, jednak niezbędne okazuje się zawiadomienie sytuacji towarzystwa ubezpieczeniowego (konieczne będzie dostarczenie dokumentu potwierdzającego złomowanie i wyrejestrowanie). Wówczas ubezpieczający na wniosek właściciela pojazdu może zwrócić mu niewykorzystaną składkę.

Taka sytuacja ma miejsce także wtedy, gdy doszło do kradzieży samochodu. Oznacza to jego utratę, a więc niezwłocznie należy wyrejestrować pojazd w urzędzie. Taki przypadek został wspomniany w art. 33 pkt 5 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Istnieje również specjalne OC przewoźnika drogowego. Szczegóły na jego temat znajdziesz tutaj: OC przewoźnika drogowego.

Ubezpieczenie OC

Po wypowiedzeniu ubezpieczenia OC w większości przypadków konieczne jest wykupienie nowej polisy. Ma to miejsce wtedy, gdy samochód wciąż jest zarejestrowany. Polisy tego typu znajdziesz w ofercie CUK. Oferujemy także inne formy ochrony, np. pakiet OC i AC.

Zapraszamy do zakupu OC online, bądź do odwiedzenia jednej z naszych licznych placówek stacjonarnych na terenie całej Polski lub kontaktu przez infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku