Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-09-09

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Sprawdź, jak napisać wypowiedzenie OC oraz kiedy musisz je złożyć.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

O ile sposób zawarcia umowy OC z towarzystwem ubezpieczeniowym jest łatwy i nie powoduje żadnych problemów, zdarzają się również sytuacje, gdy z jakiegoś powodu chcemy ją wypowiedzieć. Nie musisz jednak obawiać się zbyt dużej ilości formalności związanych z tym procesem, gdyż nie jest on skomplikowany. Jak powinno wyglądać wypowiedzenie OC? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Wypowiedzenie umowy OC - jak to zrobić?

Dokument wypowiedzenia polisy OC powinien zostać złożony pisemnie w towarzystwie ubezpieczeniowym lub u agenta ubezpieczeniowego. Jeśli istnieją okoliczności to możesz również przesłać wypowiedzenie do towarzystwa ubezpieczeniowego mailem, za pośrednictwem strony internetowej lub przewoźnika (pocztą tradycyjną czy też kurierem). 

Druk wypowiedzenia OC

Kiedy zdecydowałeś się na złożenie wypowiedzenia, pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego pisma. Musi ono zawierać podstawowe informacje na temat właściciela auta, a także aktualnej polisy. Możesz skorzystać z gotowych wzorów wypowiedzenia na naszej stronie internetowej lub poszukać ich u ubezpieczyciela, z którym współpracujesz. Ważne, aby druk wypowiedzenia OC miał takie informacje jak:

 • miejscowość i data sporządzenia wypowiedzenia,
 • nazwa ubezpieczyciela,
 • numer aktualnej polisy,
 • dane ubezpieczającego lub ubezpieczonego,
 • marka, model i numer rejestracyjny pojazdu,
 • podpis ubezpieczonego.

Istotnym elementem wypowiedzenia jest także powołanie się na konkretną ustawę. W zależności od tego, jaki jest powód złożenia pisma, musisz uwzględnić Ustawę o Ubezpieczeniach Obowiązkowych - Art. 28, Art. 28a lub Art. 31. Co one konkretnie oznaczają?

 • Art. 28 ustęp 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych - rezygnacja z OC najpóźniej 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który została zawarta dana umowa.
 • Art. 28a Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) - przy podwójnym ubezpieczeniu.
 • Art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003r. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) - przy zbyciu pojazdu.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli nie wiesz, który z tych powodów wpisać, poniżej znajdziesz dokładne informacje na temat każdej z wyżej wymienionych sytuacji.

Rezygnacja z OC - kiedy można?

Istnieje kilka sytuacji, w których możesz zgłosić wypowiedzenie ubezpieczenia OC. W samym druku trzeba umieścić powód, powołując się na wybrany artykuł z ustawy. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacjom, w których można zgłosić wypowiedzenie polisy OC.

Wypowiedzenie umowy OC na koniec okresu

Umowa OC podpisywana jest na 12 miesięcy. Jeśli jednak nie chcesz kontynuować współpracy z wybranym towarzystwem, możesz zrezygnować, składając wypowiedzenie polisy OC. W innym przypadku, zostanie ona przedłużona automatycznie. Rezygnacja z OC powinna być zgłoszona nie później niż jeden dzień przed upływem 12 miesięcy od momentu podpisania umowy. Pamiętaj o tym, żeby znaleźć też nową polisę, abyś nie musiał płacić kary za brak OC. A są one dosyć wysokie.

Uwaga!

Czasem dokładnie rok po podpisaniu umowy mija w dniu wolnym od pracy. Wtedy trzeba złożyć wypowiedzenie OC w dniu roboczym poprzedzającym dzień wolny od pracy.

Rezygnacja z OC po automatycznym przedłużeniu

Czasem zdarza się tak, że jedna umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym automatycznie się przedłuży, a Ty znalazłeś już znacznie bardziej atrakcyjną ofertę u konkurencji. Podpisałeś nową umowę z ubezpieczycielem, jednak okazało się, że poprzednia polisa przedłużyła się automatycznie? Wtedy będziesz mieć tzw. podwójne ubezpieczenie i konieczne będzie złożenie wypowiedzenia powołując się na art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie trzeba płacić podwójnie za składkę, jednak warto zrobić to jak najszybciej. W innym wypadku, może zdarzyć się tak, że towarzystwo będzie domagać się zapłaty za okres ochrony Twojego samochodu. 
Więcej na temat rezygnacji z ubezpieczenia samochodu przy podwójnym ubezpieczenia przeczytasz w artykule: Wypowiedzenie OC polisy automatycznie wznowionej - wzór

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC po zakupie auta

Jeśli zdecydowałeś się na zakup samochodu z rynku wtórnego, masz dwie możliwości. Pierwszą z nich jest przejęcie obowiązkowego OC po poprzednim właścicielu. Tego typu rozwiązanie jest komfortowe, jednak może wiązać się z tzw. rekalkulacją składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę Twoją historię ubezpieczeniową, wiek oraz podstawowe dane, na podstawie których wyliczy nową kwotę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Może zatem okazać się, że będzie ona wyższa niż zakładałeś. Nie każde towarzystwo jednak robi rekalkulację składki. 

Uwaga!

Przejęte obowiązkowe ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu nie odnawia się automatycznie. Musisz pamiętać o tym, aby kupić nową polisę.

Zakup używanego auta i nowego OC to także częsta przyczyna podwójnego ubezpieczenia. To sytuacja, w której przejmujesz polisę po poprzednim właścicielu, a samodzielnie zawierasz kolejną umowę. Kiedy jest to możliwe? Podczas roztargnienia albo braku dopełnienia formalności ze strony nowego właściciela. Koniecznie dowiedz się, do kiedy jest ważne OC i zastanów się, czy chcesz je przejąć. 

Drugą opcją jest właśnie złożenie oświadczenia o rezygnacji z ubezpieczenia OC przy zakupie samochodu oraz wykupienie zupełnie nowej polisy. Nie musisz przejmować umowy po poprzednim właścicielu, jeśli znalazłeś bardziej atrakcyjną ofertę. 

Uwaga!

Obowiązkiem sprzedającego samochód jest przekazanie nowemu właścicielowi wszelkich dokumentów związanych z OC oraz poinformowanie zakładu ubezpieczeń o sprzedaży. Oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia OC przy sprzedaży samochodu nie może być złożone przez sprzedającego. Wszelkie formalności związane z kontynuacją współpracy z towarzystwem lub złożeniem rezygnacji z OC, leżą po stronie kupującego.

Więcej na temat wypowiedzenia umowy OC przez nowego właściciela znajdziesz w artykule: Wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu - jak napisać? Zobacz wzór

Jak wysłać pismo do towarzystwa ubezpieczeniowego?

Gotowe pismo musisz dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego. Forma zależy od tego, co preferuje konkretna firma, dlatego warto zasięgnąć tej informacji. Prawdopodobnie będziesz mógł zrobić to osobiście, w jednym z oddziałów firmy lub wysyłając pismo pocztą lub kurierem. W takiej sytuacji datą wypowiedzenia będzie data stempla pocztowego. Być może towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmie pismo także w formie elektronicznej. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu, będziesz mógł wysłać dokument do firmy.

Odstąpienie od umowy a wypowiedzenie

Zawarłeś umowę z ubezpieczycielem przez Internet lub telefon? W takim razie możesz odstąpić od umowy. Masz na to 30 dni od momentu jej podpisania. Konieczne będzie złożenie odstąpienia, jednak musisz pamiętać o opłaceniu składki ubezpieczeniowej za okres udzielonej ochrony od daty startu polisy do złożenia dokumentu. W piśmie nie musisz zawierać powodu rezygnacji. Wypowiedzenie ubezpieczenia wykupionego na odległość możesz złożyć na podstawie Art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta.

Rezygnacja z ubezpieczenia OC - co jeszcze warto wiedzieć?

Jak już wiesz, wypowiedzenie ubezpieczenia można złożyć w kilku ściśle określonych przypadkach. O czym warto pamiętać? Rezygnacja z ubezpieczenia samochodu powinna zostać złożona najpóźniej 1 dzień przed końcem polisy, jednak w przypadku przejęcia go po poprzednim właścicielu auta, nie ma wyznaczonego terminu. Warto jednak się z tym pospieszyć. Za datę wypowiedzenia ubezpieczenia nie liczy się moment dostarczenia go do towarzystwa, tylko nadania np. listu poleconego priorytetowego albo przesyłki kurierskiej. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo do rekalkulacji składki, jeśli nie złożysz wypowiedzenia OC jako nowy właściciel. Nie jest to jednak obowiązek. 

Istnieje również kilka sytuacji, w których ubezpieczenie OC ulega rozwiązaniu, a wśród nich:

 • kradzież samochodu,
 • złomowanie auta,
 • zgłoszenie upadłości firmy ubezpieczeniowej,
 • wyrejestrowanie pojazdu w Polsce i zarejestrowanie go za granicą.

W przypadku kradzieży auta, przeprowadzki do innego kraju albo jego całkowitego złomowania, trzeba poinformować o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe. Przydadzą się wszelkie dokumenty na temat wyrejestrowania pojazdu. 

Nie zapominaj o OC!

OC to obowiązek każdego kierowcy. Nie zapomnij o polisie, a jeśli chcesz na niej zaoszczędzić, sprawdź kalkulator online. Możesz też zadzwonić do doradcy albo odwiedzić jedną z placówek.