2025-05-12

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny?

Kuny zniszczyły instalację w aucie lub domu? Sprawdź, jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie za powstałe szkody.

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny?

Kuny to zwierzęta bardzo terytorialne, które poszukując pożywienia, schronienia i rozrywki, wprowadzają się często na poddasza czy do piwnic domów, a także pod maski samochodów. Powodują też sporo zamieszania w kurnikach. Dowiedz się, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny.

Najważniejsze informacje:

  • Kuny niszczą wnętrza samochodów, a także sieją spustoszenie na poddaszach domów, w piwnicach, a także ogródkach i kurnikach.
  • Za szkody wyrządzone przez kuny w samochodzie można otrzymać ubezpieczenie w ramach autocasco.
  • W przypadku zniszczeń dokonywanych przez te zwierzęta w domu można uzyskać odszkodowanie w ramach polisy mieszkaniowej. Wysokość odszkodowania jest zazwyczaj limitowana.
  • By uzyskać odszkodowanie, trzeba dowiedzieć się najpierw, czy polisa obejmuje szkody wyrządzone przez kuny, a następnie, jaką formę zgłoszenia szkody preferuje dane towarzystwo.
  • Do formularza zgłoszeniowego trzeba dołączyć dokładną dokumentację zdjęciową szkód. Mogą to być zdjęcia, film czy opinia serwisanta.
  • Na decyzję od ubezpieczyciela czeka się zazwyczaj 30 dni.
  • Nie należy samemu sprzątać zniszczeń, ponieważ po rozpatrzeniu wniosku, ubezpieczyciel wysyła rzeczoznawcę, który ma oszacować skalę zniszczeń.
  • Chociaż na rynku ubezpieczeń rolnych istnieje ubezpieczenie drobiu, nie obejmuje ono szkód wyrządzonych przez kuny w kurniku.

Jakie szkody wyrządzają kuny?

Z reguły zwierzęta te niszczą samochody czy konstrukcję domów. Żywią się m.in. domowym ptactwem, dlatego zwierząt tych obawiają się właściciele kurników. Oto najczęściej występujące szkody wyrządzone przez kuny.

Szkody wyrządzone przez kuny w samochodzie

Zwinne i sprytne zwierzęta, wchodzą pod samochody, ponieważ szukają… miejsca do zabawy oraz magazynu na swoje pożywienie. Rzadko wprowadzają się tu „na stałe” i grasują pod maską samochodu głównie w nocy. Jeśli wybiorą dane auto jako miejsce swojego bytowania, oznaczą je swoim zapachem. Inne zwierzęta reagują na niego bardzo agresywnie, niszcząc wszystko, co „pachnie” rywalem. 

A z jakimi szkodami wyrządzonymi przez kuny w samochodzie mamy do czynienia najczęściej? Oto lista najpoważniejszych uszkodzeń:

  • przegryzienie kabli elektrycznych, wodnych, gumowych węży;
  • uszkodzenie tapicerki;
  • zniszczenie poszycia wygłuszającego;
  • uszkodzenie układu chłodniczego, czego efektem może być zatarcie silnika.

Zniszczenia spowodowane przez kuny w domu

W domach zwierzęta te poszukują głównie schronienia i pożywienia. Wprowadzają się często w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki atmosferyczne zaczynają być mniej sprzyjające życiu na powietrzu. Najchętniej na swoje „mieszkania” wybierają strychy, kominy, poddasza, szczególnie te, gdzie do ocieplenia wykorzystano wełnę mineralną, a także piwnice. Kuny są bardzo terytorialne, a jeśli już osiądą w zacisznym miejscu w domu, trudno je wypłoszyć. Oto lista szkód wyrządzonych przez kuny w domach:

  • zniszczenia ocieplenia dachu (np. wełny mineralnej);
  • dziury w folii paroizolacyjnej;
  • uszkodzenie membran dachowych;
  • przegryzienie kabli elektrycznych i antenowych;
  • uszkodzenie elewacji;
  • zniszczenie rur;
  • nieprzyjemny zapach;
  • roznoszenie pasożytów i chorób bakteryjnych.

Ponadto kuny potrafią siać spustoszenie także w ogrodach, w których szukają pożywienia. Przekopują podłoże, szczególnie lubując się w terenach, gdzie rosną rośliny korzeniowe czy bulwy. O obecności tych zwierząt w przydomowym ogrodzie może świadczyć także ubywanie owoców, takich jak jabłka, śliwki, maliny i gruszki.

Szkody wyrządzone przez kuny w kurniku

Właściciele mniejszych i większych kurników, wiedzą, jak zgubna może być działalność tych niewielkich zwierząt. Oprócz tego, że kuny jedzą niewielkie ssaki, takie jak myszy, szczury czy nornice, żywią się też ptactwem, także tym domowym. Potrafią jednej nocy zagryźć całe stado kur, kaczek i piskląt. Żywią się także ich jajkami.

Kiedy należy się odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny w samochodzie?

Właściciele samochodów, w których grasowały kuny, nie muszą pokrywać szkód wyrządzonych przez kuny. Muszą mieć jednak odpowiednie ubezpieczenie samochodu w postaci autocasco. Wiele firm ubezpieczeniowych proponuje polisy, które pokrywają zniszczenia spowodowane przez dzikie zwierzęta, w tym kuny. 

Jednak niektórzy ubezpieczyciele zastrzegają, że tego typu zdarzenia nie będą skutkowały wypłaceniem odszkodowania. To czy dane ubezpieczenie obejmuje szkody wyrządzone przez kuny w samochodzie, czy nie, opisane jest w Ogólnych Warunkach Umowy, czyli OWU. To specjalny dokument, w którym towarzystwo określa, kiedy polisa zadziała, a kiedy nie.

Czy można ubezpieczyć dom przed szkodami wyrządzonymi przez kunę?

Tak. Jest to możliwe. W zależności od wariantu, jaki wykupił właściciel nieruchomości, można ubezpieczyć dom od działalności kuny przy murach, elementach stałych, ruchomych czy zabudowaniach znajdujących się na posesji. Zazwyczaj szkody wyrządzone przez te zwierzęta obejmuje polisa w wariancie all risk, czyli tzw. od wszystkich ryzyk.

Jednak nie każde ubezpieczenie domu będzie obejmować szkody wyrządzone przez kuny. Informacja o tym znajduje się w OWU. Czasem towarzystwo zastrzega sobie, że nie pokryje szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta, do których zalicza się kuna domowa.

Przykład:

Karol i Ania wykupili ubezpieczenie murów od pożaru i innych zdarzeń losowych. Okazało się, że kuna zniszczyła dach w ich budynku, drążąc tunele i przegryzając wełnę mineralną, zastosowaną do ocieplenia. Karol i Ania chcieli wystąpić o odszkodowanie ze swojej polisy mieszkaniowej, jednak okazało się, że wariant, który wykupili, nie obejmuje szkód wyrządzonych przez te zwierzęta. Gdy ta umowa wygasła, małżonkowie postanowili kupić polisę rozszerzoną o tego typu zdarzenia.

Ważne!

Kupując ubezpieczenie domu, warto zastanowić się także nad rozszerzeniem polisy o tzw. assistance domowy. To szereg usług dodatkowych, w tym pomoc specjalisty do spraw zwalczania gryzoni, także kun. Oprócz odszkodowania za szkodę można liczyć więc na pomoc dodatkową.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za szkody wyrządzone przez kuny?

Wiesz już, że pieniądze w ramach polisy mogą zostać niewypłacone, jeśli zaszła szkoda, opisana w OWU, jako wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może znajdować się tam zapis (np. w przypadku polisy mieszkaniowej) o tym, że ubezpieczenie nie obejmuje działalności dzikich zwierząt. Kiedy jeszcze trzeba zapomnieć o odszkodowaniu? Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków, jeśli nastąpiło nieterminowe zgłoszenie, nie ma dowodów na to, że to kuny spowodowały szkodę, zniszczenia zostały naprawione samodzielnie przed przyjazdem rzeczoznawcy czy wartość szkody jest zbyt niska.

Czy jest limit wysokości odszkodowania za szkody wyrządzone przez kuny?

To, jak wysokie odszkodowanie zostanie wypłacone, zależy nie tylko od zakresu szkód, ale i sumy ubezpieczenia. To drugie pojęcie oznacza kwotę, do której towarzystwo odpowiada za szkodę. W przypadku polisy mieszkaniowej obowiązują limity wysokości odszkodowania. Zależą one od towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak zazwyczaj zaczynają się od 10 tys. zł. Górną granicą jest z kolei suma ubezpieczenia domu, która powinna odzwierciedlać jego wartość. 

Kiedy zgłosić szkodę wyrządzoną przez kunę?

Zobacz, w jakim terminie trzeba zgłosić się do ubezpieczyciela, by uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny.

AC a zgłoszenie szkody

W przypadku ubezpieczenia samochodu to właściciel decyduje, czy chce uruchomić swoją polisę AC i zlikwidować w jej ramach szkodę, czy nie.Każde zgłoszenie przyczynia się bowiem do zwiększenia stawki za AC w przyszłym okresie. Jeśli gryzoń uszkodzi kable, konieczna będzie naprawa, jednak to właściciel pojazdu decyduje czy koszty pracy mechanika i nowych części pokryje z własnej kieszeni, czy w ramach polisy.

Zgłoszenie szkody w ramach polisy mieszkaniowej

Jeśli chodzi o polisę mieszkaniową, sprawa wygląda nieco inaczej. Szkody mogą być naprawdę duże, a właściciel nieruchomości nie ma zazwyczaj dylematu, czy decydować się na likwidację szkody w ramach ubezpieczenia, czy nie, ponieważ zgłoszenie nie ma wpływu na wysokość składki w przyszłym roku. 

Trzeba jednak wiedzieć, że towarzystwa zastrzegają, by zgłoszenie wpłynęło niezwłocznie po odkryciu działalności kuny w domu. Czasem warunki umowy mówią też o konkretnej liczbie dni np. 3 czy 7. Warto wiedzieć, jak jest w przypadku konkretnej polisy, by nie przekroczyć tego terminu, ponieważ może to uniemożliwić uzyskanie odszkodowania. Nie należy zwlekać, jeśli z poddasza dobiegają dziwne głosy i dokonać oględzin. Obecność i zapach odchodów oraz charakterystycznych zniszczeń to dowód na obecność kun w domu.

Gdzie zgłosić szkody wyrządzone przez kuny?

Należy zwrócić się do ubezpieczyciela, u którego została wykupiona polisa AC lub mieszkaniowa. Warto dowiedzieć się, jaką formę zgłaszania szkód preferuje dane towarzystwo. Niektóre z nich wymagają zgłoszenia mailowego czy przez infolinię, inne mogą udostępniać specjalną aplikację na telefon.

Jak wypełnić wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny?

By uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny, trzeba najpierw sprawdzić, czy dana polisa obejmuje takie sytuacje, a jeśli tak, przystąpić do zgłaszania szkody. Warto przyłożyć się do sporządzenia materiałów dowodowych. Przydadzą się filmy i zdjęcia czy też notatka opisująca skalę zniszczeń. Przygotowując dokumentację, warto zwrócić uwagę szczególnie na detale, takie jak ślady zębów czy odchody. By pokazać skalę, warto użyć miarki. Mile widziana jest także opinia technika lub serwisanta. 

Co do formy zgłoszenia, zależy ona od towarzystwa. Czasem można poinformować firmę telefonicznie, a następnie przesłać formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami. Trzeba pamiętać, by wniosek był czytelny, zawierał wszelkie potrzebne informacje czy opisy zniszczeń. Konieczne będzie też zanotowanie numeru polisy oraz swoich danych kontaktowych. 

Po zgłoszeniu szkody trzeba oczekiwać na kroki ubezpieczyciela. Prawdopodobnie do oceny skali zostanie wysłany rzeczoznawca. Właśnie dlatego nie należy samodzielnie sprzątać po działalności kun. Na wiadomość o tym, czy odszkodowanie zostanie przyznane, czy nie, czeka się zazwyczaj 30 dni. 

Jaka jest wysokość odszkodowania za szkody wyrządzone przez kuny?

Wszystko zależy tak naprawdę od warunków umowy i wysokości sumy ubezpieczenia, a także zakresu szkód. Odszkodowanie może wynosić np. kilkudziesiąt złotych, jeśli kuny zniszczą poszycie wygłuszające pod maską samochodu, ale i kilkadziesiąt tysięcy złotych, gdy trzeba wymieniać instalację elektryczną w domu. To, ile pieniędzy można otrzymać w ramach polisy, zależy więc od konkretnej sytuacji.

Co w sytuacji, gdy wysokość odszkodowania jest zbyt niska?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ubezpieczyciela co do wysokości odszkodowania za szkody wywołane przez kuny, możesz odwołać się od decyzji towarzystwa, składając odpowiedni wniosek i dołączając opinię rzeczoznawcy. Inną drogą jest zwrócenie się do Rzecznika Finansowego. Ostatecznością jest zgłoszenie sprawy do sądu.  

Ile kosztuje ubezpieczenie zabezpieczające przed szkodami wyrządzonymi przez kuny?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależne jest od indywidualnego przypadku, zarówno, jeśli chodzi o AC, jak i polisę na dom.

Koszt autocasco

Jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu, to składka ustalana jest na podstawie danych kierowcy (np. jego wieku, miejsca zamieszkania, liczby lat „za kółkiem”) oraz pojazdu (przebiegu, pojemności silnika czy rocznika). Cena ochrony na wypadek szkód wyrządzonych przez kuny w samochodzie będzie więc inna w każdym przypadku. Właśnie dlatego warto sprawdzać kilka ofert AC i wybrać najkorzystniejszą. Można to zrobić, korzystając z naszego kalkulatora. Porównywarka ubezpieczeń samochodowych to prosty sposób, by nie przepłacić i znaleźć najlepsze ubezpieczenie. 

Wysokość składki polisy mieszkaniowej

Cena ubezpieczenia za szkody wyrządzone przez kuny w domu będzie również inna w każdej sytuacji. Tu oprócz zakresu ubezpieczenia liczy się także wysokość sumy ubezpieczenia, która powinna stanowić wartość domu. Inna będzie cena polisy mieszkaniowej nieruchomości o wartości 700 tys. zł, a inna, budynku wycenianego na 1 mln zł. Trzeba również wiedzieć, że by uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny, trzeba wybrać polisę która posiada takie ryzyko w swoim zakresie, co wymaga szczegółowego zapoznania się z ofertą ubezpieczenia.

Zobacz także: Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez łosie?

Czy można ubezpieczyć drób?

Tak. Niektóre towarzystwa ubezpieczają drób przed takimi zdarzeniami, jak pożar, powódź, grad, uderzenie pioruna, eksplozja, lawina, kanibalizm czy ubój z konieczności. Jednak nie ma polisy, która obejmowałaby szkodliwą działalność kun w kurniku.

Chcesz porozmawiać na temat ubezpieczeń rolniczych? Zapraszamy na infolinię oraz wizyty w naszych placówkach! 

 

FAQ:

  • 1
    Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez kuny? 

    Jeśli właściciel nieruchomości ma polisę mieszkaniową, za szkody wyrządzone przez kuny odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe, o ile dana polisa obejmuje dane zdarzenie. Z kolei w przypadku ubezpieczenia samochodowego firma ubezpieczeniowa odpowiada za uszkodzenie przez te zwierzęta, jeśli właściciel auta wykupił ubezpieczenie AC o stosownym wariancie.

  • 2
    Jak odstraszyć kuny?

    Te terytorialne zwierzęta odstrasza się zapachami (m.in. olejkami eterycznymi, sierścią psa, amoniakiem czy kapsaicyną z papryk), ultradźwiękami, oświetleniem (lampami solarnymi czy na czujnik ruchu), metalowymi siatkami na dachy. Można stosować także żywołapki, które umożliwiają wypuszczenie zwierzęcia na wolność po złapaniu go. 

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku