Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-18

Ile kosztuje pełny przegląd samochodu?

Dowiedz się, jaki jest koszt regularnych badań technicznych auta oraz kiedy je wykonać.

Obowiązkowo musisz wykonać przegląd samochodu raz do roku. Bez niego, grozi Ci kara finansowa, a jeszcze bardziej nieprzyjemne konsekwencje poniesiesz, kiedy w tym czasie dojdzie do stłuczki na drodze i okaże się, że jego brak ma wpływ na szkodę. Sprawdź, jakie są ceny przeglądów oraz co dokładnie one obejmują.

Jakie są stawki za przegląd auta osobowego w 2020 roku?

Przegląd samochodu - kiedy trzeba go wykonać?

Zwykłe badanie techniczne pojazdu należy wykonać w większości przypadków raz do roku. Wyjątkiem jest nowy samochód osobowy, ciężarowy, motocykl lub przyczepa, które należy sprawdzić na stacji kontroli po 3 latach od pierwszej rejestracji. Kolejne badanie techniczne jest wymagane po 2 latach. Oznacza to, że nie musisz martwić się o formalności co roku, jeśli posiadasz nowe auto.

Czasem może się zdarzyć tak, że przegląd będzie wymagany przez policję lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Zostaniesz na niego skierowany np. podczas tradycyjnej kontroli na drodze ze względu na to, że Twój samochód nie jest bezpieczny dla kierowcy oraz innych użytkowników. Dodatkowe badania techniczne są również wymagane przy większych zmianach związanych z użytkowaniem czy konstrukcją Twojego samochodu. Przykładem jest zmiana samochodu osobowego na taksówkę.

Jaki jest zakres badania technicznego?

Celem przeglądu technicznego jest sprawdzenie, w jakiej kondycji jest Twój samochód. Przede wszystkim, chodzi tutaj o to, czy nie sprawiasz zagrożenia na drodze, kiedy włączasz się do ruchu. Właśnie dlatego możesz przejść go sprawnie i bezproblemowo lub będziesz musiał skupić się na naprawie uszkodzeń. W badaniu technicznym sprawdza się układ kierowniczy oraz wydechowy, pod każdym względem. Koniecznym punktem jest także sprawdzenie stanu zawieszenia i nadwozia. Pracownik stacji kontroli odpali Twój pojazd po to, aby sprawdzić pracę silnika oraz działanie hamulców. Zobaczy również czy nic nie wycieka oraz czy oświetlenie jest prawidłowe. Obowiązkowym elementem badania technicznego jest również sprawdzenie, czy posiadasz wyposażenie w postaci gaśnicy i trójkąta.

Samochód z LPG - termin i zakres badania technicznego

Podczas przeglądu samochodu z instalacją gazową, sprawdzana jest dodatkowo emulsja spalin. Pracownik stacji kontroli musi także dokładnie określić czy wszystkie połączenia zbiornika oraz jego szczelność są prawidłowe. Pojazd powinien mieć także całą dokumentację, w tym certyfikat homologacji. W przypadku samochodu z instalacją gazową LPG, badanie musisz wykonywać co roku.

Ceny za przegląd samochodu w 2020 roku

Ministerstwo infrastruktury określiło konkretne stawki za przegląd samochodu w 2020 roku. Warto zaznaczyć, że na każdej stacji diagnostycznej, są one dokładnie takie same. Cena zależy od typu pojazdu, bo najtańsze jest badanie techniczne motocykla (62 złote). W przypadku auta osobowego, zapłacisz 98 złotych, chyba, że ma on instalację gazową. Wtedy ta cena wzrasta do 162 złotych. Za badanie techniczne samochodu ciężarowego zapłacisz 153 złote. Opłatę wnosisz jeszcze przed rozpoczęciem kontroli i nie jest ona zwracana, nawet kiedy w aucie są stwierdzone nieprawidłowości. Wszystkie dane na temat badania technicznego trafiają do bazy CEPiK, która jest ogólnodostępna dla wszystkich stacji diagnostycznych w Polsce.

Czym jest częściowy przegląd samochodu?

Jeśli podczas kontroli technicznej stwierdzono pewne nieprawidłowości lub uszkodzenia, będziesz musiał naprawić je we własnym zakresie, a następnie przeprowadzić przegląd raz jeszcze. Tego typu badanie przeprowadza się także na zlecenie odpowiednich służb, o czym wspominaliśmy wcześniej. Nie musisz jednak płacić całej kwoty za badanie, tylko za konkretne usługi. Przykładowo, geometria kół jednej osi kosztuje 36 złotych, a sprawdzenie układu kierowniczego lub hamulców 20 złotych. 

Pamiętaj o terminach przeglądu i OC!

Kara za brak ważnego przeglądu wiąże się nawet z kwotą 500 złotych. O wiele wyższe stawki są za brak OC, dlatego jako właściciel musisz pamiętać o formalnościach. Zobacz, jakie konsekwencje poniesiesz za przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu.

OC - kupuj taniej

Sprawdź ceny obowiązkowych polis OC w naszym kalkulatorze online. Jeśli wolisz tradycyjne formy, odwiedź jedną z naszych placówek lub zadzwoń na infolinię.