2021-05-17

Ile kosztuje pełny przegląd samochodu?

Dowiedz się, jaki jest koszt regularnych badań technicznych auta oraz kiedy je wykonać.

Ile kosztuje pełny przegląd samochodu?

Obowiązkowo musisz wykonać przegląd samochodu raz do roku. Bez niego, grozi Ci kara finansowa, a jeszcze bardziej nieprzyjemne konsekwencje poniesiesz, kiedy w tym czasie dojdzie do stłuczki na drodze i okaże się, że jego brak ma wpływ na szkodę. Sprawdź, ile kosztuje przegląd auta oraz na czym dokładnie polega.

Przegląd samochodu - kiedy trzeba go wykonać?

Zwykłe badanie techniczne pojazdu należy wykonać w większości przypadków raz do roku. Wyjątkiem jest nowy samochód osobowy, ciężarowy, motocykl lub przyczepa, które należy sprawdzić na stacji kontroli po 3 latach od pierwszej rejestracji. Kolejne badanie techniczne jest wymagane po 2 latach. Oznacza to, że nie musisz martwić się o formalności co roku, jeśli posiadasz nowe auto. Kolejny przegląd techniczny (po 5 pierwszych latach od rejestracji auta) wykonywany jest raz do roku, czyli tak jak w większości w przypadków.

Ciągniki i przyczepy rolnicze, a także motorowery pierwszy przegląd powinny mieć przed upływem 3 lat od rejestracji, drugi po 2 latach. Następnie, cyklicznie badanie musi się odbywać co 2 lata od ostatniej kontroli.

Czasem może się zdarzyć tak, że przegląd będzie wymagany przez policję lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Zostaniesz na niego skierowany np. podczas tradycyjnej kontroli na drodze ze względu na to, że Twój samochód nie jest bezpieczny dla kierowcy oraz innych użytkowników. Dodatkowe badania techniczne są również wymagane przy większych zmianach związanych z użytkowaniem czy konstrukcją Twojego samochodu. Przykładem jest zmiana samochodu osobowego na taksówkę. Kolejną ewentualnością jest przebadanie auta po wypadku.

Raz na rok musi być także wykonywane badanie techniczne w taksówkach osobowych, pojazdach zbudowanych samodzielnie (SAM), uprzywilejowanych, używanych do nauki albo przewożących towary niebezpieczne.

Jaki jest zakres badania technicznego?

Celem przeglądu technicznego jest sprawdzenie, w jakiej kondycji jest Twój samochód. Przede wszystkim, chodzi tutaj o to, czy nie sprawiasz zagrożenia na drodze, kiedy włączasz się do ruchu. Właśnie dlatego możesz przejść go sprawnie i bezproblemowo lub będziesz musiał skupić się na naprawie uszkodzeń. 

W badaniu technicznym sprawdza się układ kierowniczy oraz wydechowy, pod każdym względem. Koniecznym punktem jest także sprawdzenie stanu zawieszenia i nadwozia. Pracownik stacji kontroli odpali Twój pojazd po to, aby sprawdzić pracę silnika oraz działanie hamulców. Zobaczy również czy nic nie wycieka oraz czy oświetlenie jest prawidłowe. Obowiązkowym elementem badania technicznego jest również sprawdzenie, czy posiadasz wyposażenie w postaci gaśnicy i trójkąta.

To ważne!

Do przeglądu samochodu możesz się przygotować. Warto wcześniej wymienić wycieraczki i sprawdzić oświetlenie. To dobry moment w kalendarzu każdego kierowcy na sprawdzenie, czy samochód jest w dobrym stanie i wszystko z nim w porządku.

Badanie techniczny a przegląd okresowy

Na pewno słyszałeś o tym, że można wykonać w samochodzie zarówno badanie techniczne, jak i przegląd okresowy. Często te pojęcia są ze sobą mylone. Potocznie nazywany przegląd auta to tak naprawdę okresowe badanie techniczne, które wykonuje się zgodnie z prawem co jakiś czas. Przegląd okresowy to z kolei usługa, którą może wykonać uprawniona do tego stacja. Możesz z niej skorzystać w dowolnym momencie, np. aby sprawdzić stan ogumienia albo ogólną kondycję auta przed długą wycieczką. Ile kosztuje badanie techniczne? Tu stawka ustalana jest indywidualnie i może wynosić zaledwie 20 złotych za sprawdzenie czy pojazd jest w dobrym stanie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Samochód z LPG - termin i zakres badania technicznego

Podczas przeglądu samochodu z instalacją gazową, sprawdzana jest dodatkowo emisja spalin. Pracownik stacji kontroli musi także dokładnie określić czy wszystkie połączenia zbiornika oraz jego szczelność są prawidłowe. Pojazd powinien mieć także całą dokumentację, w tym certyfikat homologacji. W przypadku samochodu z instalacją gazową LPG, badanie musisz wykonywać co roku.

Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem? Koszt jest nieco większy niż w przypadku tradycyjnego badania diagnostycznego, ponieważ na stacji trzeba sprawdzić też inne elementy wyposażenia auta. Koszt badania technicznego to 162 złote. 

Warto wiedzieć!

Nie każda stacja diagnostyczna może wykonać badanie techniczne samochodu z instalacją LPG. Pamiętaj o tym, że trzeba też pokazać dowód rejestracyjny z adnotacją, że w aucie jest LPG. 

Ile kosztuje przegląd auta?

Konieczne jest to, aby raz do roku wykonywać przegląd samochodu. Cena takiej usługi jest ustalona z góry. Ministerstwo infrastruktury określiło konkretne stawki za przegląd samochodu w 2021 roku. Warto zaznaczyć, że na każdej stacji diagnostycznej, są one dokładnie takie same. Cena zależy od typu pojazdu, bo najtańsze jest badanie techniczne motoroweru (51 złotych) i motocykla (63 złote). 

Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu osobowego? To kwota 98 złotych, chyba, że ma on instalację gazową. Wtedy ta cena wzrasta do 161 złotych. Do tego może być doliczona opłata związana z wpisem do dowodu rejestracyjnego. Wtedy całkowity koszt sprawdzenia auta na stacji to 99 złotych dla samochodu osobowego i 162 złote dla auta z instalacja LPG. 

Jeśli posiadasz przyczepę do 3,5 ton, także konieczny jest przegląd. Cena wynosi 79 złotych. Za badanie techniczne samochodu ciężarowego zapłacisz 153 złote. Opłatę wnosisz jeszcze przed rozpoczęciem kontroli i nie jest ona zwracana, nawet kiedy w aucie są stwierdzone nieprawidłowości. Wszystkie dane na temat badania technicznego trafiają do bazy CEPiK, która jest ogólnodostępna dla wszystkich stacji diagnostycznych w Polsce.

Ile kosztuje przegląd po naprawie usterek?

Warto pamiętać o terminach, które obowiązują każdego kierowcę. Sprawdzenie stanu technicznego auta jest konieczne do poruszania się po drogach zgodnie z prawem. Musisz też pamiętać o naprawie usterek na bieżąco. Mogą być one przyczyną większych kłopotów z samochodem. Jeśli zostaną one wykryte na przeglądzie, masz 14 dni na naprawę. Ile kosztuje przegląd samochodu po naprawie usterek? Za powtórne badanie możesz zapłacić do 98 złotych, jednak najczęściej jest to 20-30 złotych. Wszystko jednak zależy od tego, co konkretnie diagnosta musi sprawdzić. Po upływie ustawowych dwóch tygodni, cena za przegląd samochodu będzie wynosić tyle samo, co za pierwszym razem. Wada wykryta na przeglądzie technicznym będzie zgłaszana i odnotowana w systemie CEPiK.

Mandat za brak przeglądu samochodu - ile wynosi?

Każdy kierowca obowiązkowo musi zrobić przegląd samochodu. Cena nie jest wysoka, biorąc pod uwagę fakt, że wykonuje się to zazwyczaj raz w roku. Za brak ważnego badania technicznego pojazdu możesz otrzymać mandat do 500 złotych. Poza tym, kolejną karą jest zabranie i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Wtedy konieczne jest wykonanie badania technicznego w ciągu 7 dni. Ile kosztuje przegląd samochodu po terminie? Tu ceny nie ulegają zmianie.

Przegląd samochodu - zmiany w 2021 roku

Wiesz już, ile kosztuje przegląd samochodu. Teraz czas przyjrzeć się przepisom, które zostały zmienione od 2021 roku. Mają one związek z dyrektywą Unii Europejskiej, która została wprowadzona w 2014 roku. Czego dotyczy?

Podczas badania technicznego Twoje auto będzie fotografowane, zarówno z przodu, jak i z tyłu i z każdego boku. Konieczne jest też zrobienie zdjęć licznikom. Ma to na celu udokumentowanie wszystkich zmian, które zostaną ewentualnie wprowadzone w kolejnych miesiącach. Zapobiega też pomyłkom ze strony stacji kontroli. 

Zgodnie z nowymi przepisami, przegląd samochodu można wykonać w ciągu 30 dni przed upływem terminu poprzedniego badania. Oznacza to, że kierowca nie "straci" np. kilkunastu dni, kiedy wybierze się na stację diagnostyczną przed upływem wyznaczonego terminu. Dotychczas wyglądało to tak, że po badaniu technicznym umieszczona była pieczątka w dowodzie rejestracyjnym i od tego momentu liczony był rok ważności. 

Stacje kontroli są też zobowiązane do skrupulatnego sprawdzania samochodów, między innymi do kontroli czystości spalin. Transportowy Dozór Techniczny wprowadza też cykliczne kontrole w wybranych stacjach diagnostycznych.

Czym jest częściowy przegląd samochodu?

Jeśli podczas kontroli technicznej stwierdzono pewne nieprawidłowości lub uszkodzenia, będziesz musiał naprawić je we własnym zakresie, a następnie przeprowadzić przegląd raz jeszcze. Tego typu badanie przeprowadza się także na zlecenie odpowiednich służb, o czym wspominaliśmy wcześniej. Nie musisz jednak płacić całej kwoty za badanie, tylko za konkretne usługi. Przykładowo, geometria kół jednej osi kosztuje 36 złotych, a sprawdzenie układu kierowniczego lub hamulców 20 złotych. 

Pamiętaj o terminach przeglądu i OC!

Kara za brak ważnego przeglądu wiąże się nawet z kwotą 500 złotych. O wiele wyższe kary są za brak OC, dlatego jako właściciel musisz pamiętać o formalnościach.

OC - kupuj taniej

Sprawdź ceny obowiązkowych polis OC w naszym kalkulatorze online. Jeśli wolisz tradycyjne formy, odwiedź jedną z naszych placówek lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku