2024-02-02

Jak wysoki mandat zapłacimy? Taryfikator mandatów w 2024 r.

Ile zapłacisz za mandat w 2024 r.?

Jak wysoki mandat zapłacimy? Taryfikator mandatów w 2024 r.

Spokojna i zgodna z przepisami jazda to priorytet, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – zarówno kierowców, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Jednak czasem nawet najlepszym kierowcom zdarzy się drobna kolizja. Zastanawiasz się, jak wysoki mandat możesz w takiej sytuacji zapłacić? W tym tekście opisujemy aktualny taryfikator mandatów 2024. Jak zmieniły się przepisy w ostatnim roku? Ile punktów karnych otrzymasz za poszczególne wykroczenia? Odpowiadamy.

Najważniejsze informacje

 • Największe zmiany w taryfikatorze mandatów, które obowiązują także w 2024 r., weszły w życie w 2022 r. Według rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów najwyższa grzywna, jaką zapłacić może kierowca to 5000 zł.
 • Według nowelizacji przepisów z dnia 17 września 2022 r. maksymalna liczba punktów karnych wynosi 15.
 • Od 17 września 2023 r. wraca przepis sprzed 2022 r., który dotyczy kasowania punktów karnych z centralnej ewidencji po roku, a nie po dwóch.
 • Nowelizacja przepisów z 17 września 2022 r. wprowadziła także karę recydywy, która polega na tym, że jeśli kierowca w ciągu 24 miesięcy zostanie przyłapany na tym samym wykroczeniu, zapłaci podwójną stawkę.
 • W 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy (np. dotyczące konfiskaty samochodu osobom pod wpływem alkoholu).

Taryfikator mandatów 2024

Sprawdźmy najważniejsze pozycje w taryfikatorze mandatów, który obowiązuje w 2024 r.

Przekroczenie prędkości

Jednym z najczęściej popełnianych przez Polaków wykroczeń jest przekroczenie prędkości. W 2024 roku nadal obowiązuje taryfikator mandatów za prędkość, który wprowadziło rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o zmianach w wysokości mandatów karnych w przypadku niektórych wykroczeń z 30 grudnia 2021 roku. Tabela poniżej przedstawia wysokość mandatów za prędkość oraz liczbę punktów karnych, które przyznawane są na podstawie nowelizacji z 17 września 2022 r.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkościWysokość mandatuLiczba punktów karnych

do 10 km/h

50 zł

1

do 11-15 km/h

100 zł

2

do 16-20 km/h

200 zł

3

do 21-25 km/h

300 zł

5

do 26-30 km/h

400 zł

7

do 31-40 km/h

800 zł/1600 zł* 

9

do 41-50 km/h

1000 zł/2000 zł*

11

do 51-60 km/h

1500 zł/3000 zł*

13

do 61-70 km/h    

2000/4000 zł*

14

do 71 km/h i więcej

2500/5000 zł*

15

*Druga wartość oznacza wysokość mandatu w przypadku tzw. recydywy. Ten rodzaj kary wprowadziła nowelizacja przepisów z 17 września 2022 r. Kara recydywy oznacza, że jeśli kierowca popełni w ciągu dwóch lat to samo przestępstwo i zostanie na nim przyłapany, zapłaci podwójną stawkę. Dwukrotnie nie rośnie jednak liczba punktów karnych.

To ważne!

Taki sam taryfikator mandatów za prędkość obowiązuje w 2024 r., jeśli kierowca zostanie zatrzymany przez policję, jak i w przypadku utrwaleniu całego zdarzenia na zdjęciu z fotoradaru. Przeczytaj więcej na temat mandatów z fotoradaru.

Kara recydywy nie obowiązuje tylko przy przekroczeniu prędkości, ale także w przypadku innych wykroczeń drogowych. Podwójną stawkę zapłacą m.in. osoby, które w ciągu 24 miesięcy zostaną przyłapane na łamaniu zakazu wyprzedzania czy będą prowadzić auto pod wpływem alkoholu.

Przykłady wykroczeń, w których obowiązuje tzw. kara recydywy, prezentuje poniższa tabela.

Rodzaj wykroczenia drogowegoPierwsza karaKara recydywy

nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

1500 zł

3000 zł

złamanie zakazu wyprzedzania

1000 zł 

2000 zł 

prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających 

2500 zł

5000 zł

omijanie pojazdu, który ustąpował pierwszeństwa pieszemu

1500 zł

3000 zł

wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy

2000 zł

4000 zł

niezatrzymanie samochodu, by pozwolić na przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowe

1500 zł

3000 zł

naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych

1500 zł

3000 zł

Używanie telefonu przez kierowcę

Czy wiesz, że używanie przez kierowcę telefonu komórkowego jest przyczyną co czwartego wypadku w Polsce? Korzystanie z tych urządzeń za kółkiem jest nagminne, często kierowcy przyznają się do tego w anonimowych ankietach. Jednak kilka sekund, które zajmuje np. odczytanie wiadomości, może być na drodze kluczowe. Właśnie dlatego przepisy prawa drogowego regulują kwestię używania komórki podczas jazdy. W ustawie prawo o ruchu drogowym czytamy:

Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Dozwolone, a wręcz wskazane są wszelkie zestawy głośnomówiące, które umożliwiają odbycie pilnej rozmowy przez telefon podczas jazdy. Warto również zainwestować w uchwyty na telefon, które mocuje się do szyby. Wtedy możemy bez przeszkód rozmawiać przez telefon z włączonym systemem głośnomówiącym czy obserwować trasę na nawigacji.

Jak wysoki mandat zapłacimy za korzystanie z telefonu komórkowego? W 2024 roku obowiązuje taki sam taryfikator mandatów, co w poprzednich latach.

Za używanie smartfona podczas jazdy autem grozi nam mandat 500 zł. Jeśli chodzi o liczbę punktów karnych, które możemy otrzymać, to wraz z nowelizacją przepisów z 17 września 2022 r. wzrosły one z 5 do 12.

Co ważne, mandat można otrzymać nie tylko podczas kontroli drogowej, ale także, jeśli moment korzystania przez kierowcę zostanie utrwalony np. przez kamery monitoringu czy fotoradar. 

Czy wiesz, że....

Jeśli porównamy obowiązujące w Polsce kary za używanie telefonu komórkowego z tymi, które kierowcy mogą otrzymać za granicą, to i tak okazuje się, że nie są one zbyt restrykcyjne. Na przykład według niemieckiego prawa kierowca może otrzymać mandat, jeśli używa telefonu podczas postoju, z włączonym silnikiem. Najmniejszy mandat w takim przypadku to niemal 130 euro.

Mówiąc o mandatach za korzystanie z telefonu komórkowego, wspomnijmy także o grzywnie, którą mogą zapłacić piesi. Jeśli podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko używają oni urządzeń elektronicznych (w tym właśnie smartfonów), które rozpraszają uwagę, mogą zapłacić karę w wysokości 300 zł.

Spowodowanie kolizji

By dowiedzieć się, ile wynosi mandat za kolizję w 2024 roku, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie, czym według prawa jest kolizja drogowa i czy każda kolizja to wypadek? Otóż nie, to dwa różne pojęcia.

Z wypadkiem mamy do czynienia wtedy, gdy chociaż jeden z jego uczestników doznał silnych obrażeń, skutkujących tzw. rozstrojem zdrowia powyżej 7 dni. Sprawca wypadku odpowiada za przestępstwo i podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności lub 8, jeśli mamy do czynienia z ofiarą śmiertelną.

Czym jest w takim razie kolizja? To zdarzenie drogowe, w którym nikt nie ucierpiał lub obrażenia miały charakter lekki i były leczone do 7 dni, a uszkodzeniu uległo mienie. Sprawca kolizji drogowej podlega karze grzywny.

Jaki mandat zapłacimy w przypadku kolizji drogowej w 2024 roku? Obowiązuje nas taryfikator mandatów, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Do tej pory mandat w przypadku kolizji wynosił 500 zł. Według nowego taryfikatora kara wynosi przynajmniej 1000 zł. Przynajmniej, bo w przypadku kolizji, sprawca zostanie ukarany także za wykroczenie, które było bezpośrednią jej przyczyną, czyli np. za przekroczenie prędkości. Jeśli chodzi zaś o punkty karne, to sprawca kolizji otrzyma ich 6.

Przykład

Pan Krzysztof jechał w obszarze zabudowanym 62 km/h. Przekroczył więc dozwoloną prędkość o 12 km/h. Niestety, nie zdążył wyhamować i na światłach zderzył się z innym samochodem. Poszkodowany kierowca wezwał policję, a funkcjonariusze ukarali Pana Krzysztofa mandatem w wysokości 1100 zł (1000 zł za spowodowanie kolizji i 100 zł za przekroczenie prędkości). Otrzymał też 8 punktów karnych (6 punktów w związku z kolizją, 2 punkty za przekroczenie prędkości).

Czy wiesz, że....

Ukarany kierowca nie musi przyjmować mandatu. Można się od kary odwołać. Jednak trzeba się liczyć z tym, że w razie przegranej sprawy, sąd może nałożyć grzywnę w wysokości nawet 30 000 zł.

Przejazd na czerwonym świetle

Okazuje się, że mandat możemy otrzymać zarówno za przejazd na czerwonym świetle, jak i za gwałtowne zatrzymanie się przed skrzyżowaniem.

Dlaczego? Jadąc rozpędzonym autem i ostro hamując przed skrzyżowaniem, gdy na sygnalizacji pojawi się żółte światło, kierowca popełnia wykroczenie. Takie zachowanie stwarza duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Kierowca auta jadącego za takim samochodem może zwyczajnie nie zdążyć zareagować. Stworzenie takiego zagrożenia może skutkować nałożeniem na kierowcę mandatu w wysokości od 100 do 300 zł, a także przydzieleniem 2 punktów karnych.

Jak wygląda kwestia mandatu za przejazd na czerwonym świetle? Taka sytuacja może skutkować o wiele poważniejszymi wydarzeniami niż w przypadku ostrego hamowania przed skrzyżowaniem, dlatego kara za jej popełnienie jest znacznie wyższa. W 2024 r. możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 500 zł, a na naszym koncie zapisanych zostanie 15 punktów karnych. Mandat może zostać nałożony przez funkcjonariusza policji podczas „złapania” na gorącym uczynku, jednak także na podstawie zapisu z kamer na skrzyżowaniach (tzw. Centralnego Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym).

Czy wiesz, że....

Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek w związku z przejechaniem na czerwonym świetle, możesz się całkowicie pożegnać z wypłatą odszkodowania w ramach ubezpieczenia AC. Ubezpieczyciel traktuje taką sytuację jako rażące narażenie przepisów, a to nierzadko sytuacja należąca do wyłączeń odpowiedzialności.

Parkowanie w niedozwolonym miejscu

W 2024 roku za parkowanie w niedozwolonym miejscu możemy zapłacić grzywnę od 100 do 300 zł. Jeśli natomiast kierowca skorzysta z miejsca parkingowego, przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych, zapłaci nawet 1200 zł, a na jego koncie pojawić się może nawet 6 punktów karnych. Przeanalizujmy teraz tabelę, w której zawarliśmy przykłady z taryfikatora mandatów za parkowanie. Pełna rozpiska znajduje się w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r.

Sposób parkowaniaWysokość mandatu

Zatrzymanie się (unieruchomienie auta nie dłużej niż 1 minutę) lub postój (unieruchomienie pojazdu dłużej niż minutę) na chodniku

100 zł

Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu na jezdni jak najbliżej jej krawędzi i równolegle do niej

100 zł

Postój w miejscach utrudniających wjazd lub wyjazd

100 zł

Naruszenie zakazu postoju w strefie zamieszkania w miejscach innych niż wyznaczone

100 zł

Postój przed lub za przejazdem kolejowym na odcinku od przejazdu do słupka wskaźnikowego z jedną kreską

100 zł

Zatrzymanie się w tunelu, na moście lub na wiadukcie

200 zł

Postój na obszarze zabudowanym pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m

od 200 do 300 zł

Zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania

300 zł

Niedostosowanie się do znaków P-18 „stanowisko postojowe” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” albo P-20 „koperta” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”, umieszczonego samodzielnie bez znaku pionowego D-18, D-18a lub D-18b

1200 zł

Pełną tabelę z nowym taryfikatorem mandatów 2024 znajdziesz tu: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210002484

Czy wiesz, że....

Mandat za złe parkowanie to tylko początek finansowego obciążenia, które może czekać kierowcę. W pewnych przypadkach samochód może zostać odholowany, a koszty korzystania z lawety ponosić będzie kierowca. Dodatkowo należy jeszcze uiścić opłatę za postój na specjalnym parkingu – trzeba się liczyć z opłatą kilkudziesięciu złotych za dobę. Ostatecznie okazuje się więc, że zamiast 100 zł za niewłaściwe parkowanie możemy zapłacić nawet 2000 zł.

Brak pasów

Według ustawy Prawo o ruchu drogowym, zarówno kierowca, jak i pasażer pojazdu wyposażonego w pasy bezpieczeństwa są zobowiązani do ich zapięcia podczas jazdy. Co ważne, to do obowiązków kierowcy należy upewnienie się, że wszyscy pasażerowie są przewożeni w bezpieczny sposób, a więc używają pasów.

Kto zapłaci mandat za brak pasów? Okazuje się, że przepisy regulują tę kwestię jasno – ukarany zostanie zarówno kierowca, jak i pasażer. Jeśli kierowca podróżuje sam, otrzyma 5 punktów karnych i mandat w wysokości 100 zł. Jeśli wraz z kierowcą w aucie jedzie więcej niż jedna osoba, otrzyma on nie 5 punktów karnych a 8! Również pasażerowie zapłacą mandat w wysokości 100 zł.

Ustawa przewiduje wyjątki, kiedy nie ma obowiązku zapinania pasów. Mogą bez nich jeździć:

 • osoby, posiadające zaświadczenie lekarskie, zawierające przeciwwskazania do zapinania pasów,
 • kobiety w widocznej ciąży,
 • taksówkarze, jeśli transportują akurat inne osoby,
 • instruktorzy szkoły jazdy i egzaminatorzy (tylko w czasie odbywania szkolenia czy egzaminu),
 • funkcjonariusze, którzy przewożą osobę zatrzymaną,
 • członkowie zespołu medycznego w trakcie udzielania pomocy medycznej,
 • funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, żołnierze Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności służbowych,
 • chorzy, przewożeni na wózku inwalidzkim lub na noszach,
 • konwojenci podczas przewożenia pieniędzy.

Czy wiesz, że....

Niezapięcie pasów może skutkować nie tylko nałożeniem na kierowców i pasażerów mandatu. Skutkiem może być także obniżenie wysokości odszkodowania w ramach wykupionego ubezpieczenia. Taka sytuacja nazywa się w branży ubezpieczeniowej przyczynieniem. Towarzystwo może obniżyć świadczenie nawet o 50%, jeśli analiza dokumentów wykaże, że podczas jazdy samochodem ubezpieczony nie miał zapiętych pasów.

Brak przeglądu samochodu

Według art. 81 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.

Ponieważ prawo nakłada na właścicieli pojazdów obowiązek poddawania go przeglądowi, brak ważnego dokumenty wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że przegląd Twojego auta jest nieważny, otrzymasz mandat w wysokości od 1500 do 5000 zł. Dlaczego widełki tego mandatu są takie szerokie? Funkcjonariusz policji dobiera wysokość mandatu na podstawie stanu technicznego auta, a także na podstawie czasu, o jaki przekroczono termin badania technicznego.

Czy wiesz, że....

Jeśli nie masz ważnego przeglądu, mandat to nie jedyna niedogodność, która Cię czeka. Jeśli jesteś poszkodowanym w wyniku kolizji lub wypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić pełnego odszkodowania w ramach ubezpieczenia samochodu, jeśli stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie szkody.

Jakie zmiany w przepisach drogowych i w wysokości mandatów zaszły w ostatnich latach?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat zaszły dość drastyczne z punktu widzenia kierowców zmiany w taryfikatorze mandatów i przepisach drogowych. Sprawdźmy najważniejsze z nich.

2024 rok

W 2024 r. zmianie uległy m.in. te obszary:

 • obowiązek przerejestrowania auta zarejestrowanego w Polsce — za niezłożenie wniosku o rejestrację auta w ciągu 30 dni zapłacić możemy karę w wysokości 500 zł. Również niezgłoszenie zbycia pojazdu jest karane mandatem — tym razem w wysokości 250 zł.
 • konfiskata samochodu (od 14 marca 2024 r.) — jeśli kierowca będzie prowadził pojazd pod wpływem alkoholu (mając co najmniej 1,5 promila we krwi); spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu; dopuści się recydywy, czyli drugi raz w ciągu 2 lat zostanie przyłapany na kierowaniu pojazdem pod wpływem alkoholu.
 • automatyczne wyrejestrowanie pojazdów (od 10 czerwca 2024 r.)— tych, które nie mają badania technicznego lub ważnej polisy OC przez okres dłuższy niż 10 lat.

2023 rok

Od 1 lipca 2023 r. zaczął obowiązywać nowy przepis, dotyczący zakazu wyprzedzania samochodów przez pojazdy ciężarowe (kategorii N2 lub N3), na drogach, które mają wyłącznie dwa pasy ruchu dla danego kierunku.

Z kolei z dniem 17 września 2023 r. przywrócone zostały kursy redukujące punkty karne. Powrócił też przepis sprzed 2022 r. dotyczący kasowania punktów karnych po roku, a nie po dwóch.

Zaostrzono także kary dla kierowców, prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości. Od października 2023 r. takie osoby obowiązuje kara 3 lat więzienia. Jeśli nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, może być pozbawiony wolności od 3 do 16 lat. Z kolei, jeśli taki wypadek zakończy się śmiercią poszkodowanego, kierowca otrzyma od 5 do 16 lat więzienia.

Zmianę wprowadzono także w kodeksie karnym, jeśli chodzi o karę dla sprawców kolizji i wypadków drogowych, którzy uchylają się od zadośćuczynienia za tę szkodę. Mogą zostać pozbawieni wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

2022 rok

Największe zmiany dotyczące wysokości mandatów wprowadziły przepisy, obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. Nie są one korzystne dla nieostrożnych kierowców – kary mocno się zaostrzyły. Przykład? Maksymalna wysokość mandatu wzrosła z 500 do 5000 zł.

Jakby tego było mało, obowiązująca od 17 września 2022 r. nowelizacja taryfikatora mandatów wprowadziła zmiany w wysokości punktów karnych. Nowe przepisy określają, że kierowca może zostać ukarany nawet 15 punktami karnymi, podczas gdy do tej pory było to 10 punktów. 

Ile czasu ma kierowca na opłacenie mandatu?

Wszystko zależy od tego, o jakim rodzaju kary mówimy. Kierowca może otrzymać mandat podczas kontroli drogowej, może być jednak także ukarany poprzez zdjęcie z fotoradaru. Ustawodawca przewiduje 7 i 14 dni.

Forma mandatuKiedy jest przyznawany?Forma przekazaniaCzas na opłacenie

Mandat kredytowany

podczas kontroli drogowej (wszystkie rodzaje wykroczeń)

bezpośrednio przez funkcjonariuszy policji

7 dni

Mandat zaoczny

fotoradar, odcinkowy pomiar prędkości (przekroczenie prędkości)    

przesłanie pocztą

14 dni

Co ważne, mandat możemy opłacić od razu, jeśli funkcjonariusze policji ukarają nas nim bezpośrednio podczas kontroli drogowej. Musimy jednak posłużyć się kartą płatniczą – policjanci nie przyjmują gotówki, ale dysponują terminalem płatniczym. 

Co się stanie, gdy nie zapłacimy mandatu?

Gdy Policjant chce wypisać mandat, a sprawca wykroczenia nie zgadza się z tym, może odmówić jego przyjęcia. Jednak trzeba liczyć się z tym, że wówczas sprawa  zostanie skierowana do sądu.

Jeśli mandat zostanie przyjęty, musimy go koniecznie opłacić. Gdy minie termin, a my nadal tego nie zrobimy, zostanie wszczęta sprawa sądowa. Efektem może być nałożenie grzywny (nawet do 5 tys. zł) oraz konieczność opłacenia kosztów postępowania sądowego. Jeśli taka grzywna nie zostanie przez sprawcę wykroczenia uiszczona, sprawa wraca do sądu. Teraz kara finansowa zostanie zamieniona na karę zastępczą — areszt.

Ile można mieć punktów karnych 2024?

W 2024 roku nadal obowiązują limity 20 i 24 punkty karne. Tabela przedstawia szczegółowe informacje na ten temat.

Limit punktów karnychDla kogo?Forma zatrzymania prawa jazdyJak odzyskać prawo jazdy?

20

młodzi kierowcy, którzy prawo jazdy mają mniej niż rok

uprawnienia zostają zabierane

trzeba ponownie przejść kurs na prawo jazdy, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny – kierowca jest traktowany tak, jakby nigdy nie miał prawa jazdy

24

doświadczeni kierowcy, którzy prawo jazdy mają dłużej niż rok

prawo jazdy jest czasowo zatrzymane

kierowca musi wykonać badania psychologiczne, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny; jeśli nie zda ich za pierwszym razem, kierowany jest znowu na kurs

Kary za brak OC w 2024

Mówiąc o mandatach drogowych, warto także wspomnieć o karach za brak OC. Warto wiedzieć, że grzywna rośnie co roku wraz ze wzrostem płacy minimalnej. W 2024 r. można zapłacić nawet 8 600 zł w przypadku aut osobowych, a także 12 900 zł, jeśli chodzi o auta ciężarowe.

Przeczytaj więcej na temat kar za brak OC w 2024 r.

Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia komunikacyjnego, zapraszamy do naszego kalkulatora OC i AC.

FAQ

 • 1
  Ile punktów za stłuczkę 2024?

  W 2024 r., według nowelizacji przepisów z 17 września 2022 r., możemy otrzymać 6 punktów karnych za kolizję.

 • 2
  Co się dzieje po przekroczeniu 24 punktów karnych 2024?

  Doświadczonemu kierowcy, który ma już prawo jazdy ponad rok, po przekroczeniu limitu punktów karnych zatrzymywane jest prawo jazdy. Aby je odzyskać, kierowca musi przejść badania psychologiczne i zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Co ważne, ma tylko jedno podejście do egzaminu! Jeśli go nie zda, musi przejść całą procedurę starania się o prawo jazdy od nowa, czyli odbyć kurs i zdać egzaminy.

 • 3
  Czy można dostać 2 mandaty w jednym dniu?

  Według nowelizacji przepisów z 17 września 2022 r. można zostać ukaranym tzw. podwójnym mandatem w przypadku niektórych wykroczeń (np. przekroczenia prędkości). Tzw. kara recydywy obowiązuje, jeśli kierowca zostanie przyłapany za to samo wykroczenie w ciągu 24 miesięcy od dnia wystawienia pierwszego mandatu.

 • 4
  Czy mandaty są rejestrowane?

  Tak. Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 lutego 1992 r. w sprawie rejestracji orzeczeń o ukaraniu i mandatów karnych za niektóre wykroczenia.

Oceń artykuł

4.50
(8)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku