2021-09-09

Mandat z fotoradaru - procedura krok po kroku

Sprawdź, jak zapłacić mandat z fotoradaru i czy można się od niego odwołać.

Mandat z fotoradaru - procedura krok po kroku

Dostałeś mandat z fotoradaru i nie wiesz, co dalej? Masz pewne wątpliwości co do tego, kto powinien otrzymać karę? Sprawdzamy całą procedurę krok po kroku.

Fotoradar - jak działa i co rejestruje?

Fotoradary to specjalne urządzenia, które rejestrują wykroczenia kierowców. W Polsce jest ich ponad 500 i choć najczęściej są dobrze oznakowane, nadal wiele samochodów zostaje przyłapanych na większej prędkości niż jest dozwolona. Fotoradary mają za zadanie dyscyplinować kierowców, a także weryfikować prędkość bez konieczności fizycznej obecności funkcjonariuszy. Okazuje się jednak, że przekroczenie dopuszczalnej szybkości to nie jedyne przewinienie, jakie rejestruje fotoradar. Jeśli na podstawie zdjęcia, widoczne jest jest inne wykroczenie, będzie nałożona kara (zapoznaj się z taryfikatorem mandatów na rok 2023).

Mandat za fotoradar można dostać także np. za niezapięte pasy bezpieczeństwa albo prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy. Wszystko dlatego, że rejestruje on zdjęcie (albo zdjęcia) pojazdu, twarz kierowcy, numer rejestracyjny oraz prędkość pojazdu, jaka wynosi na danym odcinku drogi wraz z dokładną datą i godziną.

Zdjęcie z fotoradaru i co dalej?

Zdjęcie z fotoradaru trafia do specjalnej instytucji, która nazywa się Centralnym Systemem Przetwarzania i jest odpowiedzialna za gromadzenie danych o naruszeniach. Dane uzyskuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego i to on na podstawie tablicy rejestracyjnej, ustala kto jest właścicielem samochodu. Dane właściciela pojazdu pobierane są z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Kolejnym krokiem jest wysłanie do właściciela samochodu wezwania do wskazania kierującego. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Właściciel pojazdu ma trzy możliwości, w zależności od sytuacji: złożenie oświadczenia, że to on kierował pojazdem, wskazania kierującego pojazdem do wezwania, niewskazanie nikogo i przyjęcie mandatu lub odmowa przyjęcia mandatu. Jeśli osoba, która otrzymała informację o wykroczeniu nie odpowie na wezwanie, jest to traktowane jako brak odpowiedzi i odmowę jej udzielenia. W wyjątkowych sytuacjach, można też wskazać, że pojazd został użyty wbrew woli, np. kiedy auto zostało skradzione. Przy pierwszej możliwości, właściciel może przyznać się do przewinienia. To przekłada się na nałożenie mandatu kredytowanego. Właściciel może też odmówić przyjęcia mandatu. W tej sytuacji sprawa kierowana jest do sądu, gdzie przeprowadzone zostanie postępowanie. Wszelkie wzory oświadczeń znajdziesz na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Uwaga!

Pierwszy dokument, który przychodzi do Ciebie jako do właściciela samochodu, nie jest mandatem, tylko wezwaniem do wskazania kierującego. Dopiero po złożeniu odpowiedniego oświadczenia, zostanie nałożona kara.

Podsumowując, kierowca może:

  • przyznać się do prowadzenia auta i przyjąć mandat, który trzeba zapłacić,
  • wskazać osobę, która prowadziła samochód i to ona otrzyma podobne wezwanie,
  • odmówić wskazania prowadzącego samochód i otrzymać mandat bez punktów karnych,
  • odmówić przyjęcia mandatu za fotoradar bez podawania przyczyny albo kiedy ma wątpliwości formalne.

W jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru. Każda sytuacja jest traktowana indywidualnie. Właśnie dlatego wezwanie może być dostarczone kilka dni po zrobieniu zdjęcia albo nawet kilka miesięcy. Według przepisów prawa, mandat za przekroczenie prędkości wykryty przez fotoradar musi być wystawiony w ciągu 180 dni od momentu trafienia sprawy do funkcjonariuszy policji (a nie zarejestrowania przewinienia).

Co się dzieje, jeśli wezwanie do zapłaty za przekroczenie prędkości z fotoradaru nie trafi do kierowcy w ustalonym terminie? Czy Inspekcja Transportu Drogowego może wystawić mandat? W tej sytuacji, po upływie 180 dni, ma jedynie prawo zgłosić tę sprawę do sądu. Ten może orzec konieczność zapłacenia grzywny, jeśli wszystkie przesłanki na to wskazują. W praktyce, mandat z fotoradaru można więc dostać nawet rok od momentu przewinienia.

To ważne!

Jeśli do przekroczenia prędkości doszło niedaleko miejsca zamieszkania, jest szansa na to, że mandat trafi do kierowcy auta szybciej, nawet w ciągu kilku dni.

Czy istnieje coś takiego jak przedawnienie mandatu z fotoradaru? W praktyce okazuje się, że funkcjonariusze policji czy też inne służby uprawnione do wystawiania mandatu za fotoradar, mają rok na wysłanie zawiadomienia do kierowcy. 

Odwołanie od mandatu z fotoradaru

Zastanawiasz się, jak odwołać się od mandatu z fotoradaru? Masz wątpliwości co do tego, kto jest na zdjęciu albo nałożona na Ciebie kara jest niesłuszna, jednak zreflektowałeś się dopiero po przyjęciu mandatu? W takim razie możesz złożyć odwołanie w ciągu 7 dni od momentu jego przyjęcia. 

Kiedy można odwołać się od mandatu? Istnieje wiele przypadków, np. kiedy kierowca niesłusznie otrzymał mandat, samochód był prowadzony przez osobę niepełnoletnią, a właścicielem auta jest rodzic albo na zdjęciu znajduje się więcej pojazdów i trudno zweryfikować, o który konkretnie chodzi (najczęściej te sytuacje dotyczą fotoradarów starego typu). Odwołanie można złożyć też w przypadku, gdy przewinienie było dokonane przez osoby dotknięte chorobą psychiczną czy też upośledzeniem. 

Sprawa zostanie skierowana do sądu, a Ty będziesz mógł za pomocą dowodów przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie. Jeśli zatem zastanawiasz się jak anulować mandat z fotoradaru, jedyną drogą jest odwołanie. Niestety, odwołanie od mandatu jest łatwiejsze w przypadku przyjęcia go osobiście od policjanta, np. pod wpływem stresu, nie mając pewności, czy doszło do przewinienia. Z kolei kiedy kierowca przyzna się, że to on prowadził auto po otrzymaniu zdjęcia, trudno potem o uniknięcie kary. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, kto prowadził auto, lepiej zgłosić się do policji w ramach wyjaśnienia. 

Warto wiedzieć!

Jeśli w sądzie trwa postępowanie mandatowe, czas na nałożenie grzywny za przekroczenie prędkości może zostać wydłużony nawet do 2 lat. Wszystko zależy od tego, jakie są przesłanki oraz w jakim czasie sędzia rozpatrzy wniosek.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Jeśli nie masz już więcej wątpliwości i chcesz dowiedzieć się, jak zapłacić mandat z fotoradaru, już wyjaśniamy. Trzeba to zrobić w ciągu 7 dni od momentu jego przyjęcia. Najlepiej opłacić go przez Internet za pomocą bankowości elektronicznej. Przelew można także zrobić na poczcie. Jeśli kierowca nie zapłaci za mandat z fotoradaru, może rozpocząć się tzw. postępowanie egzekucyjne.

Nie zapominaj o OC!

Aby uniknąć kary za brak OC, dopilnuj formalności. Wykup polisę za pomocą kalkulatora online, telefonicznie lub odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku