2023-05-08

Czy ubezpieczenie domu obejmuje ogród?

Sprawdź, czy możesz ubezpieczyć ogród w ramach polisy nieruchomościowej.

Czy ubezpieczenie domu obejmuje ogród?

Masz dom z ogrodem i zastanawiasz się, jak zabezpieczyć go na wypadek zdarzeń losowych? Szukasz informacji na temat tego, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie ogrodu? Nie chcesz przepłacać za polisę? Szukasz informacji jak kupić taką, która będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb? Dobrze trafiłeś. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego na temat ubezpieczenia ogrodu i, czy mając klasyczną polisę mieszkaniową, ochronisz swój ogród przed zdarzeniami losowymi i działaniem osób trzecich.

Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu ogrodu

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu brzmi: tak, ubezpieczenie domu może obejmować ogród, jeśli wykupimy stosowne rozszerzenie. Podstawowa polisa mieszkaniowa obejmuje mury (m.in. ściany, dach, tarasy), rynny, balustrady, parapety, a także piwnicę i garaż oraz elementy stałe wnętrza. Dodatek do ubezpieczenia domu może zabezpieczać przeróżne elementy znajdujące się w ogrodzie, czyli ogrodzenie, domofon, altany, tarasy, przydomowe chodniki, podjazdy, studnie, baseny, ozdobne posągi, place zabaw, meble ogrodowe, przydomowe oczyszczalnie ścieków, budynki gospodarcze, a nawet rośliny doniczkowe czy grille.

Zastanawiasz się, ile będzie kosztować ubezpieczenie Twojego ogrodu? Sprawdź w naszym kalkulatorze ubezpieczenia domu i mieszkania.

Jak definiujemy ubezpieczenie ogrodu?

By się tego dowiedzieć, będziemy musieli zajrzeć do tzw. OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. To oficjalny opis tego, co obejmuje ubezpieczenie. Pamiętaj, by przed zakupem ubezpieczenia przejrzeć OWU, ponieważ ubezpieczyciele mogą definiować jedno pojęcie w różny sposób.

Co ciekawe, towarzystwa ubezpieczeniowe nie opisują z reguły, jak rozumieją pojęcie „ogród”. Dlaczego? Ubezpieczeniu podlegają bowiem elementy ogrodu, przedmioty się w nim znajdujące, zabudowania, roślinność itd., a nie sam teren posesji, czyli grunt. W OWU przypisanym do danej polisy mieszkaniowej znajdziemy więc definicje, takie jak: budynek gospodarczy, ogrodzenie, murek itd. Jeśli mamy wątpliwości, jak dany ubezpieczyciel definiuje dany termin np. „ogrodzenie” i od jakich zdarzeń możemy je ubezpieczyć, koniecznie sprawdźmy to w OWU.

Czy ubezpieczenie domu obejmuje ogród?

Wiemy już, że rozszerzona polisa mieszkaniowa może objąć także ogród. Zastanawiasz się, jakie dokładnie elementy chroni polisa? Wszystko zależy oczywiście od towarzystwa. Oferty różnych ubezpieczycieli różnią się między sobą, dlatego zawsze koniecznie trzeba zapoznać się z OWU. Porównanie kilku polis pozwoli nam wybrać tę optymalną.

Ubezpieczenie ogrodu może obejmować:

 • ogrodzenie wraz z bramą i furtką, a także domofony,
 • utwardzone powierzchnie, czyli chodniki, podjazdy, korty tenisowe itd.,
 • obiekty małej architektury, czyli altany, pergole, baseny, piaskownice i inne elementy placu zabaw dla dzieci, studnie, ozdobne posągi, rzeźby, murowane grille, murki, fontanny, ławki, oczka wodne itd.,
 • instalacje solarne i fotowoltaiczne,;
 • rośliny, także te doniczkowe znajdujące się w ogrodzie oraz na balkonach i tarasach,
 • śmietniki,
 • meble ogrodowe,
 • oświetlenie,
 • przydomowe oczyszczalnie ścieków,
 • stacje uzdatniania wody,
 • skrzynki na listy,
 • i inne opisane w OWU danej polisy.

Zapraszamy Cię również do artykułu na temat tego, co ubezpieczyć razem z nieruchomością?

Jak ubezpieczyć ogród?

Ważne, by uzmysłowić sobie, że nie jest możliwe ubezpieczenie np. samego ogrodzenia czy innych elementów w ogrodzie. Aby objąć ochroną dany element, trzeba wykupić ubezpieczenie nieruchomości i zadbać o stosowne rozszerzenie, które obejmie znajdujące się w ogrodzie elementy.

Dlatego, jeśli jesteś właścicielem domu, a ogród to Twoje oczko w głowie, warto wykupić dodatkowe rozszerzenie do polisy mieszkaniowej. Jeśli huragan zniszczy cenną roślinność czy złodziej włamie się do garażu, ubezpieczenie przydomowego ogródka zapewni odszkodowanie i pozwoli zniwelować szkody.

A czy ubezpieczyć można ogródek działkowy, na którym pobudowano domek letniskowy? Tak, możesz zakupić polisę obejmującą ochroną te nieruchomości lub rozszerzyć ubezpieczenie mieszkania. Jest to możliwe nawet jeśli znajduje się ono daleko od naszej działki. Warto to zrobić. Zazwyczaj takie miejsce służy rekreacji. Właściciele uprawiają tu warzywa i owoce, nierzadko spędzają czas przy grillu. Potrzebne akcesoria typu sprzęt ogrodowy czy meble trzymane są w niedużych budynkach gospodarczych czy garażach. By ubezpieczyciel zgodził się na ubezpieczenie takiego miejsca, będziemy musieli uniemożliwić swobodny dostęp do takiego miejsca np. zakładając solidny zamek.

Więcej na temat ubezpieczenia ogródka działkowego pisaliśmy tu: Ubezpieczenie ogródka działkowego – co można objąć ochroną?

Jesteś właścicielem domku letniskowego? Warto wiedzieć, że towarzystwa umożliwiają ubezpieczenie domku letniskowego w ramach polisy mieszkaniowej. Ubezpieczyciel będzie jednak wymagał od Ciebie, abyś zadbał o ochronę tego miejsca – specjalny antywłamaniowy zamek czy kraty w oknie to zabezpieczenie przed działaniem złodziei i chuliganów, a dla towarzystwa znak, że „warto” takie miejsce ubezpieczyć.

Zdarza się, że mieszkając w bloku, organizujemy sobie piękne mini ogrody na balkonach. Czy można go ubezpieczyć? Oczywiście, że tak, jednak pod warunkiem, że jest on zabudowany (np. oszklony). Ubezpieczenie zabudowanego balkonu jest możliwe w ramach rozszerzenia polisy mieszkaniowej. Składka będzie o wiele mniejsza niż w przypadku dużego przydomowego ogrodu, a będziemy mieć pewność, że w razie np. zniszczenia roślinności przez niesprzyjające warunki atmosferyczne, dostaniemy odszkodowanie, które pozwoli odbudować ogródek.

Chcesz ubezpieczyć swój ogród i dom bez wychodzenia z domu? Zapraszamy do naszego kalkulatora online, gdzie łatwo porównasz kilka ofert i dokonasz płatności.

Ile kosztuje ubezpieczenie ogrodu?

Zacznijmy od tego, od czego zależy cena składki? Każde towarzystwo ma swoje własne wytyczne i zasady, jednak większość zależności pokrywa się między polisami. Oto kilka z nich:

 • Lokalizacja – zapłacimy o wiele więcej, jeśli nasz ogród zlokalizowany jest w okolicy, w której często dochodzi do aktów wandalizmu czy znajduje się obok drzew, które mogą osunąć się i go zniszczyć.
 • Wielkość – cena uzależniona jest także od wielkości ogrodu – im większy, tym wyższa składka.
 • Zakres ochrony – na to, ile zapłacimy za ubezpieczenie wpływ będzie miał oczywiście zakres ochrony. Ubezpieczenie, które chronić będzie na wypadek większej ilości zdarzeń będzie kosztować więcej.
 • Historia ubezpieczeniowa – ważna jest również historia ubezpieczeniowa danego miejsca. Jeśli wcześniej na ubezpieczonej posesji doszło np. do aktu wandalizmu, kolejna polisa będzie droższa.
 • Elementy palne – cena zależy również od elementów, z których zbudowane są np. domki letniskowe czy budynki gospodarcze. Drewniane konstrukcje sprawią, że będziemy musieli zapłacić za polisę więcej.

Sprawdźmy na przykładzie, ile kosztuje ubezpieczenie domu wraz z przydomowym ogrodem. Nasz dom, dla którego wyliczyliśmy składkę ma powierzchnię 130 m2. Wartość wraz z budynkami gospodarczymi znajdującymi się w ogrodzie określiliśmy na 800 000 zł. Dodatkowo obiekty małej architektury znajdujące się w ogrodzie (altana, ogrodzenie, studnie itd.) wyceniliśmy na 50 000 zł. Instalacja fotowoltaiczna znajdująca się przy domu natomiast ma wartość 30 000 zł. Nasz dom oraz budynki gospodarcze znajdujące się w nim nie są zbudowane z elementów drewnianych, a rok jego budowy to 2020. Kalkulacja dokonywana była w marcu 2023 r.

Więcej na temat ubezpieczenia garażu i budynków gospodarczych pisaliśmy tu: Czy warto mieć ubezpieczenie garażu i budynków gospodarczych?

Oto porównanie kilku dostępnych na rynku ofert. Poszczególne polisy różnią się między sobą zakresem. Optymalną oraz korzystną cenowo w przypadku naszego domu polisę oferuje TUZ. Mówimy tutaj o formule all risks, czyli od wszystkich ryzyk. Ta opcja zapewnia ubezpieczenie nie tylko domu, budynków znajdujących się na działce, a także obiektów małej architektury, ale i zielonych źródeł energii. W naszym przypadku jest to instalacja fotowoltaiczna. 

UbezpieczycielCena składkiUwagi

Generali – Maksymalny (Diament) – All risks

1761 zł 

Dom oraz budowle i elementy zewnętrzne m.in.:
-    Assistance
-    Stłuczenie stałych elementów
-    Przepięcie

Generali – Optymalny (Rubin)

1456 zł 

Dom oraz budowle i elementy zewnętrzne m.in.:
-    Assistance
-    Stłuczenie stałych elementów
-    Przepięcie

Proama – Premium – All risks

1724 zł

Dom oraz budowle i elementy zewnętrzne m.in.:
-    Stłuczenie stałych elementów
-    Przepięcie

Proama – Optimum

1400 zł 

Dom oraz budowle i elementy zewnętrzne m.in.:
-    Stłuczenie stałych elementów
-    Przepięcie

InterRisk – Komfortowy

883 zł

Obiekty małej architektury oraz dom m.in.:
-    Szyby
-    Powódź
-    Home Assistance
-    Anteny satelitarne

InterRisk – Luksusowy

908 zł

Obiekty małej architektury oraz dom m.in.:
-    Szyby
-    NNW
-    Home Assistance

InterRisk – Optymalny

896 zł 

Obiekty małej architektury oraz dom m.in.:
-    Powódź
-    Home Assistance

TUZ (all risks)

1366 zł

Dom, budynki niemieszkalne oraz instalacja fotowoltaiczna m.in.:
-    Home Assistance
-    Szyby i elementy szklane
-    Przepięcia

TUZ (ryzyka nazwane)

1049 zł

Dom, budynki niemieszkalne oraz instalacja fotowoltaiczna m.in.:
-    Home Assistance

Kiedy warto ubezpieczyć dom i ogród?

Klasyczna polisa mieszkaniowa chroni dom przed zdarzeniami losowymi typu pożar, powódź, zalanie, huragan czy porywisty wiatr, a także działaniem osób trzecich, m.in. dewastacją czy kradzieżą z włamaniem. Jeśli kupimy dodatkowe rozszerzenie, nasz ogród, a raczej elementy się w nim znajdujące będą również chronione od innych zdarzeń.

Oto przykłady sytuacji, w których przyda się ubezpieczenie ogrodu:

 • Pożar – polisa będzie chronić budynki i inne elementy ogrodu przed skutkami pożaru. Dotyczyć to będzie także rzeczy znajdujących się wewnątrz budynków, np. garażu.
 • Powódź – to kolejny żywioł, przed którym będzie chronić nasza polisa. Woda może uszkodzić np. instalacje oświetleniowe.
 • Upadek drzewa – jeśli mieszkamy np. blisko lasu lub na naszej posesji znajduje się dużo drzew, polisa przyda się, gdy jedno z nich zrujnuje inne elementy ogrodu.
 • Uderzenie pojazdu mechanicznego – ubezpieczenie będzie przydatne, gdy dom jest zlokalizowany blisko ruchliwej ulicy. W razie uderzenia samochodu np. w ogrodzenie otrzymamy odszkodowanie.
 • Przepięcie – zbyt duże napięcie prądu może uszkodzić urządzenia elektryczne znajdujące się w ogrodzie.
 • Gradobicie oraz silny deszcz – takie zjawiska atmosferyczne mogą być szczególnie niebezpieczne dla roślinności oraz szklanych elementów np. szklarni czy okien garażu.
 • Kradzież z włamaniem i kradzież zwykła – przydatne np. wtedy, kiedy trzymamy rowery, meble ogrodowe czy inne cenne rzeczy w budynku gospodarczym.

Przykład 1:

Anna i Piotr mieszkają w pięknym domu na obrzeżach miasta. Mają przestronny ogród, w którym uprawiają wiele roślin i jest kilka wartościowych elementów, takich jak nowoczesna szklarnia i pięknie zdobione meble ogrodowe.

Pewnego letniego popołudnia, gdy Anna była w pracy, nad miastem rozpętała burza. Nagle, jedno z dużych drzew, rosnących wzdłuż ogrodzenia, zostało powalone przez potężny podmuch wiatru. Drzewo spadło na piękne meble ogrodowe, powodując ich całkowite zniszczenie. Dodatkowo deszcz przepłynął przez dach szklarni, uszkadzając rośliny oraz urządzenia oświetleniowe.

Gdy Anna wróciła do domu, była zdruzgotana widokiem zniszczonych mebli i zrujnowanej szklarni. Jednak na szczęście, dzięki ubezpieczeniu ogrodu, które miała w ramach swojej polisy mieszkaniowej, mogła zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Po przeprowadzeniu niezbędnych ocen i weryfikacji Anna otrzymała odpowiednie odszkodowanie, które pomogło jej w naprawie ogrodu i zakupie nowych mebli.

To tylko niektóre ze zdarzeń, przed którymi może chronić polisa. Ale czy ubezpieczenie ogrodu zadziała zawsze?

Czego nie obejmuje ubezpieczenie ogrodu?

Ubezpieczyciele zastrzegają sobie sytuacje, w których polisa nie będzie działać. Przykładowo, jeśli nasz budynek gospodarczy jest nieogrzewany, a silny mróz go uszkodzi, ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania. Czasem ubezpieczyciele na liście przedmiotów wyłączonych z odpowiedzialności umieszczają elementy ogrodu, które nie są na stałe związane z powierzchnią, czyli np. blaszane garaże. Jeśli budynek gospodarczy nie jest odpowiednio zabezpieczony, tzn. nie jest zamykany na klucz czy kłódkę, wówczas towarzystwo również odmówi wypłacenia odszkodowania w razie kradzieży. Do pozostałych wyłączeń odpowiedzialności należy rażące niedbalstwo, zniszczenia wywołane nielegalną wycinką drzew czy zniszczenia w pasiekach powyżej określonej liczby uli. Szczegółowa lista wyłączeń zawsze znajduje się w OWU polisy.

Przykład 2:

Maria i Jan są właścicielami urokliwej posiadłości z przestronnym ogrodem. Do domu przylega nieogrzewany budynek gospodarczy, w którym przechowywane są narzędzia ogrodnicze i sprzęt. Pewnej zimy temperatura spadła bardzo nisko, powodując uszkodzenie niektórych urządzeń w budynku gospodarczym. Maria zgłosiła szkodę do swojego ubezpieczyciela, licząc na wypłatę odszkodowania. Jednak po przeprowadzeniu analizy, okazało się, że polisa ubezpieczeniowa ogrodu nie obejmuje szkód spowodowanych przez mróz w nieogrzewanym budynku. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania.

Podsumowanie

Do tego, że warto ubezpieczyć ogród oraz elementy z nim związane nie trzeba za długo przekonywać. Nierzadko przy domu lub ogródku działkowym znajdują się bardzo cenne przedmioty czy budowle. A przecież są one narażone na działanie żywiołów oraz innych sytuacji tak samo jak nasz dom, a niejednokrotnie nawet bardziej. Przykład: do budynków gospodarczych czy garażów o wiele częściej włamują się złodzieje niż do domów. Ubezpieczenie ich pozwoli nam spać spokojnie. Warto dobrać takie ubezpieczenie, które będzie w jak największym stopniu chronić naszą własność.

Odpowiednią polisę możesz kupić online, w każdej placówce CUK oraz za pośrednictwem naszej infolinii.

FAQ, czyli najważniejsze pytania o ubezpieczenie ogrodu

 • 1
  Czy można ubezpieczyć sam ogródek działkowy?

Nie jest to możliwe – ogródek działkowy można ubezpieczyć tylko w przypadku, gdy stoi na nim domek letniskowy. Wówczas możesz wykupić oddzielną polisę lub rozszerzyć ubezpieczenie nieruchomości. Oznacza to, że jeśli mieszkasz w bloku, możesz najpierw kupić ubezpieczenie mieszkania, a następnie dobrać do niego odpowiednie rozszerzenie w postaci ubezpieczenia ogródka działkowego. Nie ma znaczenia, że te dwa elementy dzieli duża odległość. Możesz też zdecydować się na zakup oddzielnej polisy, która ochroną obejmie domek letniskowy i działkę – takie produkty oferuje np. Uniqa, PZUm TUZ i Allianz.

 • 2
  Na jaką kwotę ubezpieczyć ogród?

To zależy od elementów w nim się znajdujących. Ustalając sumę ubezpieczenia ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę najcenniejsze elementy, czyli ogrodzenie wraz z furtką i bramą oraz inne budowle. Warto pochylić się nad wyceną. Jeśli suma ubezpieczenia będzie niższa niż realna wartość elementów znajdujących się w ogrodzie, w razie szkody okazać się może, że będziemy musieli z własnej kieszeni pokryć naprawę zniszczeń.

 • 3
  Czy ubezpieczenie ogrodu obejmuje wypadki losowe i kradzież?

Tak, jeśli Twoja polisa mieszkaniowa obejmuje ubezpieczenie od tych ryzyk. Wszystko zależy od tego, jaki zakres wybierzesz podczas zakupu polisy.

 • 4
  Czy ubezpieczenie ogrodu działa, gdy spadnie drzewo sąsiada?

Sprawdź w OWU swojej polisy czy ubezpieczenie obejmuje pomoc w razie upadku drzew i masztów. Wówczas ubezpieczyciel przejmuje zadanie ustalenia, kto jest odpowiedzialny za szkodę. Jeśli okazałoby się, że sąsiad nie zadbał o stan drzewa, wówczas to on będzie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania. Jeśli drzewo było zdrowe, a właściciel posesji, na które upadło drzewo miał specjalne ubezpieczenie, to szkody zostaną pokryte właśnie w jego ramach.

 • 5
  Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierzęta?

Każdy właściciel czworonoga ma obowiązek zadbania o to, by nie wyrządził on szkody osobom trzecim. Oznacza to, że nawet jeśli zwierzę ucieknie z posesji, nadal odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez niego ponosi właściciel. Chyba że ma on ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – wówczas to towarzystwo wypłaci odszkodowanie osobie pokrzywdzonej.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku