2023-03-16

Home assistance – czy warto?

Fachowe wsparcie w razie niespodziewanej awarii.

Home assistance – czy warto?

Ubezpieczenie domu ma na celu ochronę Twojego mienia, czyli tego, co dla Ciebie najważniejsze. Kupując polisę mieszkaniową zabezpieczasz zarówno mury, jak i wszelkie ruchomości domowe, które posiadasz. Na szczęście ubezpieczenie mieszkania nie ogranicza się tylko do ubezpieczenia mienia. Jednym z rozszerzeń ubezpieczenia mieszkania jest home assistance, który gwarantuje wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach. Możesz liczyć np. na darmową naprawę pralki, szybką pomoc hydrauliczną czy serwis informatyczny. Czy warto ponieść dodatkowe koszty za taki dodatek do polisy mieszkaniowej? Sprawdź, czym jest assistance domowy oraz jaki zakres ubezpieczenia oferują towarzystwa.

Czym jest home assistance?

Samo wyrażenie assistance kojarzy Ci się z pewnością z dodatkowym ubezpieczeniem samochodu. Dzięki niemu możesz liczyć na pomoc i wsparcie, kiedy Twój samochód ulegnie nagłej awarii w podróży. Dowóz paliwa, naprawy na miejscu czy samochód zastępczy to tylko niektóre z jego elementów. Podobnie jest w przypadku home assistance. To dodatek do polisy mieszkaniowej, który gwarantuje Ci przede wszystkim komfort, spokój i bezpieczeństwo w nagłych wypadkach. Wcale nie musi się okazać niepotrzebnym wydatkiem. Na pewno nie raz w najmniej spodziewanych okolicznościach zepsuła Ci się pralka, nie mogłeś sobie poradzić z zepsutą klimatyzacją czy potrzebowałeś pomocy informatycznej. W takich i innych sytuacjach wystarczy jeden telefon do towarzystwa ubezpieczeniowego, aby zjawił się w Twoim domu fachowiec. Home assistance pokryje koszty przyjazdu, interwencji oraz naprawy.

Takie ubezpieczenie możesz otrzymać do polisy mieszkaniowej za naprawdę niewielką dopłatą. Koszt ubezpieczenia home assistance najczęściej nie przekracza kilkunastu złotych. Kupując to rozszerzenie oszczędzasz nie tylko czas, ale i pieniądze. Towarzystwo ubezpieczeniowe udzieli Ci wsparcia podczas poszukiwania fachowców. Dodatkowo opłaci wszelkie koszty związane na przykład z wymianą zamka przez ślusarza. W przypadku tego ryzyka nie otrzymujesz wypłaty odszkodowania, tylko realizowana jest dla Ciebie usługa – np. naprawa pralki czy wspomniana przed chwilą wymiana zamka.

Kupując polisę mieszkaniową należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia home assistance, ponieważ w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym może być on nieco inny. Warto dopasować assistance domowy do swoich potrzeb, czyli wybrać ofertę w taki sposób, aby mieć pewność, że otrzymasz wsparcie wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebujesz.

Home assistance – co to za polisa?

Zakres home assistance oczywiście różni się w zależności od podpisanej umowy z ubezpieczycielem. Koniecznie więc zapoznaj się z dokładną ofertą oraz dobierz ją do swoich potrzeb. Teraz możesz to zrobić komfortowo np. poprzez nasz kalkulator online, w którym w kilka minut będziesz mógł porównać opcje od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W podstawowym pakiecie powinna znaleźć się pomoc specjalistów, takich jak ślusarze, hydraulicy, malarze, elektrycy czy informatycy, choć zakres wsparcia zależy od ubezpieczyciela. W ramach home assistance możesz także liczyć na interwencję specjalistów od sprzętu RTV i AGD. Przykładowo, jeśli chwilę przed świętami zepsuje Ci się lodówka, będziesz mógł wezwać fachowca, który postara się na miejscu ją naprawić.

Co obejmuje home assistance?

Kiedy możesz liczyć na pomoc w ramach rozszerzenia home assistance? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, w jaki sposób skonstruowana jest umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym. Przed zakupem polisy warto porównać dostępne na rynku oferty, by mieć pewność, że zdecydowałeś się na tą, która spełnia wszystkie Twoje potrzeby. Wybierając dobrze skrojoną ofertę, zawierającą home assistance możesz zaoszczędzić pieniądze.

Pamiętaj, że posiadając ubezpieczenie home assistance nie musisz szukać fachowca na własną rękę. Wystarczy, że zadzwonisz do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym podpisałeś polisę. Organizacja pomocy odbywa się po stronie ubezpieczyciela i na jego koszt.

Assistance domowy to pomoc nie tylko w razie zepsucia się Twojego sprzętu. Bardzo często home assistanceobejmuje również tzw. wsparcie po szkodzie takiej jak zalanie czy pożar. Jak działa taka pomoc? W ramach takiej polisy możesz liczyć na pomoc towarzystwa, które zorganizuje dla Ciebie nocleg, transport, a nawet opiekę nad dziećmi czy zwierzętami w tym trudnym czasie.

Niektóre towarzystwa w ramach polisy mieszkaniowej oferują również assistance medyczny, który jest nieocenionym wsparciem w trudnych sytuacjach np. gdy zachorujesz. Taki assistance obejmuje m.in. wizyty domowe lekarzy czy pielęgniarek.

Rozważasz zakup polisy mieszkaniowej? Zastanawiasz się nad rozszerzeniem home assistance? Odwiedź nasz kalkulator ubezpieczeń mieszkania i domu i sprawdź oferty wielu towarzystw. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i pieniądze, a ubezpieczenie nieruchomości od ognia wraz z home assistance i innymi przydatnymi dodatkami kupisz bez wychodzenia z domu

Przykład 1:

Katarzyna posiada ubezpieczenie mieszkania z rozszerzeniem o home assistance. Pewnego dnia zepsuł się jej nowy telewizor. Na szczęście polisa ubezpieczeniowa obejmowała również naprawę sprzętów RTV. Towarzystwo zorganizowało naprawę sprzętu Kasi. Katarzyna otrzymała wsparcie od towarzystwa i nie musiała martwić się o koszty związane z naprawą sprzętu. 

Wsparcie i pomoc przede wszystkim

W niektórych ofertach home assistance możesz także uzyskać pomoc po zdarzeniach losowych takich jak huragany, zalanie czy pożar. W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje Ci pomoc firmy sprzątającej czy transport Twoich domowników do bezpiecznego miejsca noclegu. Istotnym elementem tego dodatku do polisy mieszkaniowej jest też pomoc medyczna oferowana przez niektóre towarzystwa. Co to tak naprawdę oznacza? Podczas choroby zostaną do Ciebie dostarczone leki, odwiedzi Cię lekarz rodzinny, a pielęgniarka może wykonać podstawowe czynności bez wychodzenia z domu. W każdej chwili możesz także wykonać telefon do ubezpieczyciela i poprosić np. o wsparcie prawne.

Jak to działa home assistance?

Zastanawiasz się jak działa home assistance? Weźmy pod lupę taki przykład: wracasz do domu po pracy, próbujesz otworzyć drzwi wejściowe tak jak zawsze, jednak Twój klucz łamie się bezpośrednio w zamku. W takiej sytuacji jedyne co musisz wykonać to telefon do swojego ubezpieczyciela. Opisujesz swój problem, podajesz podstawowe dane, a firma sama wysyła odpowiedniego specjalistę. Nie musisz zastanawiać się, do jakiego fachowca zadzwonić, ponieważ to towarzystwo ubezpieczeniowe się tym zajmuje. Ślusarz zjawi się na miejscu tak szybko, jak to możliwe i na miejscu pomoże odblokować drzwi.

Ile kosztuje pakiet home assistance?

Ceny pakietów home assistance w towarzystwach ubezpieczeniowych mogą się różnić w zależności od wielu czynników. Bardzo duży wpływ na koszt tego dodatku ma zakres usług.

Poniżej przedstawiamy informację, ile kosztuje polisa z ubezpieczeniem home assistance w poszczególnych towarzystwach.

TowarzystwoCena polisy bez home assistanceCena polisy z home assistance

135 zł

199 zł

148 zł

148 zł (Compensa oferuje home assistance w podstawowym zakresie ubezpieczenia)

152,10 zł

152,10 zł (assistance domowy Link4 jest w podstawowym zakresie ubezpieczenia)

155 zł

155 zł (assistance domowy Warta jest w podstawowym zakresie ubezpieczenia)

180 zł

180 zł (home assistance Allianz jest w podstawowym zakresie ubezpieczenia)

213 zł

213 zł (home assistance Generali jest w podstawowym zakresie ubezpieczenia)

188 zł

188 zł (home assistance InterRisk jest w podstawowym zakresie ubezpieczenia)

Home assistance – opłacalne czy nie?

Chociaż obecnie coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych dodaje to rozszerzenie do podstawowej ochrony, zdarza się, że jest to dodatek płatny dodatkowo. Jednak jego zakup będzie Cię kosztować jedynie kilkadziesiąt złotych rocznie. Warto uwzględnić to rozszerzenie w swojej polisie mieszkaniowej. Jeśli chociaż raz w roku wezwiesz fachowca do siebie do domu, aby naprawić sprzęt czy poradzić sobie z jakąś nieprzewidzianą awarią, wydasz znacznie więcej ze swoich oszczędności. Sprawdź oferty ubezpieczeń mieszkaniowych lub skontaktuj się z naszą infolinią. Dzięki temu będziesz mógł samodzielnie ocenić, czy home assistance jest opłacalne.

Przed czym chroni ubezpieczenie assistance domowy?

Ubezpieczenie assistance domowy chroni przed kosztami napraw i usług wynikających z nagłych awarii i usterek w domu dotyczących instalacji elektrycznej, instalacji wodnej, centralnego ogrzewania, sprzętu AGD i RTV. Kupując to ubezpieczenie masz pewność, że w razie szkody towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszystkie niezbędne koszty związane z tą sytuacją.

Nie zapominaj, że również kupując ubezpieczenie mieszkania pod wynajem otrzymasz wsparcie w ramach home assistance.Także w tym przypadku w zależności od towarzystwa za ubezpieczenie home assistance musisz dopłacić lub możesz mieć je w podstawowym zakresie ochrony.

Poniżej przedstawiamy przykładowy zakres ubezpieczenia home assistancew wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Assistance domowy – Uniqa

W Uniqa w ramach home assistance otrzymasz pomoc, której będziesz potrzebować po szkodzie. Towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje i pokryje koszty transportu oraz pobytu w hotelu po zdarzeniu. Uniqa w ramach assistance domowego pokryje koszty usług specjalistów np. przyjazd ślusarza, jeżeli zatrzasną Ci się drzwi. Specjaliści pomogą Ci w ramach ubezpieczenia assistance domowego naprawić również urządzenia gospodarstwa domowego.
 

Home assistance – Hestia

Home assistance w Hestii zapewnia organizację i pokrycie kosztów usług specjalistów (m.in. elektryka, ślusarza czy hydraulika, którzy dokonają naprawy w miejscu ubezpieczenia w razie wystąpienia przepięcia, awarii czy zdarzenia losowego – np. uszkodzenia zamka czy zgubienia kluczy). Ochrona obejmuje również transport sprzętu do oraz z najbliższego serwisu naprawczego, jeżeli naprawa na miejscu nie jest możliwa. Dodatkowo towarzystwo pokrywa koszty części zamiennych użytych do dokonania naprawy do wysokości 200 zł.

Home assistance – Compensa

Home assistance w Compensie zadziała w razie awarii lub szkody. Towarzystwo organizuje i pokrywa koszty pomocy specjalisty lub zwraca koszty takiej usługi. Ochrona obejmuje również koszty związane z dojazdami specjalistów lub lekarza oraz koszty robocizny i wizyty lekarskiej.

Assistance domowy Link4

Assistance domowy Link4 gwarantuje Ci pomoc hydraulika, elektryka oraz innych fachowców. Dodatkowo towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje również transport pod wskazany przez Ciebie adres, gdy Twoje mieszkanie nie nadaje się do użytku. Towarzystwo w ramach ubezpieczenia home assistance gwarantuje Ci także przewóz rzeczy z Twojego domu czy mieszkania w bezpieczne miejsce lub zapewnienie ochrony na miejscu.

Home assistance – Allianz

Home assistance w Allianz gwarantuje organizację i pokrycie kosztów pomocy fachowców (w tym hydraulika, elektryka czy ślusarza), dodatkowo ochrona obejmuje również pomoc medyczną, opiekę nad ludźmi i zwierzętami w nagłych, nieprzewidzianych dla Ciebie sytuacjach np. w razie pożaru. Możesz skorzystać m.in. z naprawy sprzętu RTV, AGD czy PC oraz z pomocy ślusarza i elektryka.

Home assistance – Generali

Home assistance w Generali w zależności od wariantu gwarantuje organizację lub organizację i pokrycie niezbędnych kosztów. Ubezpieczenie assistance obejmuje świadczenia takie jak:

 • assistance techniczny,
 • assistance RTV/AGD/PC,
 • assistance medyczny,
 • usługi concierge,
 • usługi informacyjne.

Co więcej, ubezpieczenie obejmuje również assistance rowerowy.

Home assistance – Warta

W ramach ubezpieczenia assistance w Warcie towarzystwo zorganizuje i pokryje koszty związane z interwencją specjalisty (elektryka, ślusarza, szklarza czy hydraulika), dodatkowo możesz liczyć na naprawę sprzętów RTV, AGD i PC. Poza tym możesz liczyć również m.in. na pomoc w ramach assistance medycznego, który obejmuje transport medyczny, dostawę leków i innych środków, opiekę pielęgniarską, pomoc psychologa czy nawet opiekę nad zwierzętami.

Czego nie obejmuje domowe assistance?

Ubezpieczenie home assistance nie obejmuje najczęściej następujących rzeczy:

 • standardowego zużycia elementów wyposażenia domu,
 • usterek, które powstały w wyniku niedbałości lub braku dbania o Twoje wyposażenie,
 • napraw oraz usług wynikających z braku konserwacji lub braku wiedzy technicznej,
 • szkód powstałych w wyniku siły wyższej, np. trzęsienia ziemi czy powodzi.

Przed zawarciem polisy koniecznie zapoznaj się z wyłączeniami w ubezpieczeniu domu. Zapoznając się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia będziesz miał pewność, że Twoja polisa zadziała w sytuacjach, na których Ci zależy. Przed zawarciem ochrony ubezpieczeniowej warto zapoznać się z ofertami różnych ubezpieczycieli i wybrać tą, która jest najlepsza dla Ciebie.
 

Przykład 2:

Anna i Jan są małżeństwem, które niedawno zakupiło nowy dom. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnymi niespodziewanymi sytuacjami, postanowili rozważyć ubezpieczenie home assistance. Zgłosili się do kilku różnych ubezpieczycieli, aby porównać oferty i wybrać najlepszą polisę.

Podczas spotkania z jednym z agentów ubezpieczeniowych, Anna i Jan dowiedzieli się, czego nie obejmuje domowe assistance. Agent wyjaśnił im, że standardowe zużycie elementów wyposażenia domu nie jest objęte ubezpieczeniem. Oznacza to, że jeśli na przykład ich lodówka przestanie działać z powodu naturalnego zużycia, nie będą mogli skorzystać z pomocy ubezpieczeniowej, by ją naprawić lub wymienić.

Anna i Jan uznali te informacje za bardzo istotne przed podjęciem decyzji o wyborze ubezpieczenia domu. Postanowili dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby mieć pewność, że ich polisa będzie chronić ich w sytuacjach, na których im zależy.

Fachowe wsparcie na wszelki wypadek?

Poszukujesz ubezpieczenia mieszkania? Kup polisę w CUK Ubezpieczenia! Wybierz home assistance wraz z ubezpieczeniem domu lub mieszkania. Polisy porównasz w kalkulatorze online, dzwoniąc na naszą infolinię lub przychodząc do jednej z placówek CUK w Twojej okolicy. Nasi doradcy pomogą dobrać Ci najlepszą ochronę ubezpieczeniową, dopasowaną do Twoich potrzeb.

Nie czekaj i już dziś kup ubezpieczenie idealne dla Ciebie.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku