2020-01-11

Wartość nieruchomości – jaką podać na polisie ubezpieczeniowej?

Dowiedz się, jak obliczyć wartość mieszkania i domu.

Wartość nieruchomości – jaką podać na polisie ubezpieczeniowej?

Jednym z elementów polisy mieszkaniowej jest suma ubezpieczenia, czyli wartość Twojej nieruchomości. Jej ustalenie powinno być wcześniej przemyślane i zgodne z rzeczywistym stanem. Nie wiesz jaką kwotę podać? Zobacz nasz krótki poradnik na ten temat.

Dlaczego suma ubezpieczenia jest tak ważna?

Prawidłowo obliczona suma ubezpieczenia upoważnia Cię do otrzymania właściwej kwoty odszkodowania. Możesz wtedy liczyć na otrzymanie zadośćuczynienia, które będzie dla Ciebie idealne do przeprowadzenia remontu czy poniesienia strat za szkody. Jeśli zostanie suma ubezpieczenia wyliczona w sposób niewłaściwy i nie będzie odzwierciedlać realnej wartości Twojego mieszkania, może okazać się, że odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie szkód. W dodatku, suma ubezpieczenia ma duży wpływ na wysokość składki, którą będziesz opłacać za swoją nieruchomość. Pamiętaj, że kwota, którą wyznaczysz w ubezpieczeniu, jest maksymalną, jaką możesz uzyskać w razie wszystkich szkód z tej polisy.

Niedoubezpieczenie w polisie mieszkaniowej

Jeśli zaniżysz wartość Twojej nieruchomości, zaoszczędzisz tylko pozornie. To fakt, Twoja składka za ubezpieczenie mieszkania będzie niższa. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w momencie pożaru czy innego rodzaju zniszczeń, dostaniesz mniejszą sumę odszkodowania. To szczególnie istotne, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe ma wypłacić Ci maksymalną kwotę. Przykładowo, jeśli ustalisz wartość Twojej nieruchomości na 150 000 złotych, a tak naprawdę kwota powinna wynosić 300 000 złotych, otrzymasz o połowę niższe odszkodowanie. Jeśli zdarzy się duża szkoda, czy uda Ci się wyremontować dom za tak niską kwotę?

Zbyt duża wartość nieruchomości

Nie warto także wskazywać zbyt wysokiej wartości nieruchomości. Pierwszym minusem jest oczywiście wysoka składka za ubezpieczenie mieszkania, która nie będzie miała odzwierciedlenia w rzeczywistości. Przykładowo, podczas całkowitego spalenia nieruchomości wraz z wyposażeniem, nie otrzymasz całej sumy ubezpieczenia wskazanej w polisie. Zanim jakakolwiek kwota zostanie Ci wypłacona, firma sprawdzi, jaka jest cena rynkowa nieruchomości. Jeśli wskażesz sumę ubezpieczenia na 300 000 złotych, a realnie wynosi ona 200 000 złotych, taką właśnie kwotę maksymalnie możesz uzyskać.

Co musisz wycenić?

Chcesz podpisać umowę z ubezpieczycielem, ale nie wiesz co wchodzi w skład wartości nieruchomości? Wszystko zależy od tego, jaki wybierzesz zakres ochrony. Podstawowa polisa obejmuje mury, czyli nieruchomość bez wyposażenia. To właśnie ją musisz wycenić w pierwszej kolejności. Z kolei elementy stałe zawarte w polisie to wszelkie instalacje, meble w zabudowie oraz inne przedmioty, których nie można wynieść bez demontażu. Ubezpieczenie mieszkania często również obejmuje mienie ruchome, czyli całe wyposażenie Twojej nieruchomości, które łatwo można usunąć. Zalicza się do nich sprzęt elektroniczny czy sportowy, meble, biżuterię, lodówkę, pralkę czy zwierzęta domowe. Każde mieszkanie jest wykończone w inny sposób, a także posiada różne wyposażenie, dlatego sumę ubezpieczenia musisz wyznaczyć indywidualnie. Nie warto robić tego w pośpiechu czy porównując swój dom do podobnej nieruchomości sąsiada.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak wycenić wartość nieruchomości?

Na samym początku ustal, co musisz wycenić. Wszystko zależy od wariantu ubezpieczenia, które wybierzesz w danej firmie. Następnie wskaż wartość nieruchomości na podstawie metrów kwadratowych, lokalizacji, rodzaju budownictwa oraz standardu. Sprawdź ceny podobnych mieszkań na rynku, które mają zbliżone parametry do Twojej. Jeśli chodzi o elementy stałe oraz wyposażenie Twojego mieszkania, możesz ocenić ich wartość na podstawie posiadanych faktur czy paragonów. Chodzi tutaj oczywiście o nowe urządzenia takie jak telewizor czy aparat fotograficzny. Jeśli posiadasz pięcioletnią lodówkę, zobacz cenę takiego samego lub podobnego modelu na rynku wtórnym. Aby wycenić dzieła sztuki, w tym obrazy czy kolekcje, musisz zrobić to we współpracy z rzeczoznawcą. Tylko w taki sposób wskażesz realną wartość Twoich cennych przedmiotów. Zrób spis konkretnych elementów, które musisz wycenić. Taki krok pomoże Ci wyznaczyć ostateczną sumę ubezpieczenia.

Oblicz wartość nieruchomości i kup polisę

Poznaj ceny ubezpieczenia Twojej nieruchomości - porównaj ceny w kalkulatorze CUK bez wychodzenia z domu! Aby porozmawiać z naszym doradcą, zadzwoń na infolinię lub odwiedź placówkę w Twojej okolicy.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku