Dla wielu dom to najważniejsza inwestycja życia, dlatego warto go zabezpieczyć. Kradzież z włamaniem, pożar czy zalanie to tylko kilka zdarzeń, które mogą nadszarpnąć domowy budżet. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia dopasowanego do Twoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę?
Wszelkie szkody, wynikające ze zdarzeń losowych lub sytuacji, na które właściciel domu nie ma wpływu, wiążą się najczęściej z wysokimi kosztami. Aby ich uniknąć, warto wykupić ubezpieczenie mieszkania. Co powinno się w nim znaleźć i którym punktom OWU należy się przyjrzeć?
Zakres polisy ubezpieczeniowej
Wybierając polisę musisz przede wszystkim określić jej zakres, czyli to, co obejmie ubezpieczenie. Warto zadbać o pełną ochronę majątku i zabezpieczyć go maksymalnie. Przede wszystkim zaczynamy od ubezpieczenia murów oraz wszelkich elementów stałych, czyli: podłóg, okien i drzwi, szaf wnękowych i zabudowy kuchennej. Dodatkowo ochronie poddaj cenne ruchomości domowe, takie jak: meble, sprzęty AGD i RTV, biżuterię oraz drogi sprzęt, np. sportowy, fotograficzny czy naukowy. Weź pod uwagę, że za kwotę odszkodowania powinieneś być w stanie zapewnić sobie wszystko, co straciłeś. To szczególnie istotne w większości sytuacji, w których wspomniane przedmioty mogą ulec zniszczeniu, np. w razie pożaru, powodzi, włamania, dewastacji czy uderzenia pioruna.
Suma ubezpieczenia
Kiedy znasz już zakres polisy, to czas na ustalenie, ile odszkodowania otrzymasz za szkodę. Na wszystkie elementy znajdujące się w domu (mury, elementy stałe i ruchome) często obowiązuje inna suma ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa stosują wspólną sumę ubezpieczenia dla murów i elementów stałych. W podstawowym pakiecie zazwyczaj określona jest właśnie łączna wartość murów i elementów stałych lub samych murów, w przypadku umowy rozszerzonej wszystkie poszczególne elementy mogą zostać wycenione osobno.
Wyłączenia odpowiedzialności
Punkt, który koniecznie należy sprawdzić w umowie to tak zwane wyłączenia odpowiedzialności. Każda polisa posiada ograniczenia i warto znać je wcześniej. Przykładowo – odszkodowanie nie obejmuje rękopisów czy trofeów myśliwskich. Wszystkie wyłączenia muszą być opisane w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dodatkowo warto wiedzieć, że ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, jeśli szkoda powstała w wyniku rażącego niedbalstwa lub celowego działania osoby ubezpieczonej. Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel może zaznaczyć w OWU, że np. przypadkowe postawienie w domu włączonego żelazka nie jest rażącym niedbalstwem. Wówczas, towarzystwo będzie odpowiadało za powstałe szkody.
Ubezpieczenie dodatkowe
Ubezpieczając dom, możemy też zdecydować się na kilka istotnych dodatków do polisy. Warto rozważyć ubezpieczenie garażu wolnostojącego, budynku gospodarczego czy altany ogrodowej wraz z wyposażeniem i murowanym grillem. Z dodatkowych polis rozważ zakup polisy OC w życiu prywatnym, która gwarantuje wsparcie finansowe w przypadku szkody wyrządzonej na mieniu osób trzecich, czyli np. woda z Twojego zalanego mieszkania rozprzestrzenia się o mieszkanie sąsiada lub sąsiad zostaje pogryziony przez Twojego psa. Sprawdź “Co ubezpieczyć razem z nieruchomością?”.
Z DORADCĄ
Wysokość składki
Polisa mieszkaniowa wbrew pozorom nie jest drogim ubezpieczeniem i najczęściej koszt oscyluje w przedziale 250 zł – 350 zł rocznie. Za cenę ubezpieczenia nieruchomości odpowiada wiele czynników. Zatem co wpływa na wysokość ubezpieczenia nieruchomości? Przede wszystkim parametry nieruchomości oraz rozszerzenia do umowy podstawowej, na jakie decyduje się właściciel budynku. Im większy zakres umowy, tym większa ilość chronionych elementów, a tym samym wyższa kwota. Jednak to wymiar sumy ubezpieczenia ma zwykle decydujący wpływ na cenę składki.
Porównaj oferty ubezpieczycieli
Już teraz sprawdź, ile zapłacisz w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych! Przekonaj się, jak działa nasza porównywarka ubezpieczeń domu, zadzwoń na infolinię CUK lub odwiedź nas w jednej z kilkuset placówek multiagencji.
Oceń artykuł