2019-06-03

Co wpływa na wysokość ceny ubezpieczenia nieruchomości?

Każdy dom jest inny, ale każdy wymaga ochrony, aby zapewnić swoim mieszkańcom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Co wpływa na wysokość ceny ubezpieczenia nieruchomości?

Każdy dom jest inny, ale każdy wymaga ochrony, aby zapewnić swoim mieszkańcom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Polis majątkowych jest dostępnych całe mnóstwo, a towarzystwa proponują różne ceny składek dla tej samej nieruchomości. Sprawdź, co tak naprawdę wpływa na koszty ubezpieczenia Twojego domu lub mieszkania.

Twoja nieruchomość, czyli przedmiot ochrony

Ważna jest przede wszystkim sama nieruchomość. Ceny składki dla mieszkania kształtują się inaczej niż koszty ubezpieczenia domu. Zawsze jednak liczy się rok budowy, wartość i powierzchnia użytkowa.

Znaczenia ma także lokalizacja, palność konstrukcji i jakość stosowanych zabezpieczeń antywłamaniowych np. wyposażenie domu w alarm. Ubezpieczenie niewielkiej kawalerki w nowym budownictwie będzie tańsze niż polisa dla dwupiętrowej kamienicy z XIX wieku.

Co dokładnie ubezpieczasz?

Kolejną kluczową kwestią jest przedmiot ochrony, czyli co tak naprawdę kryje się pod ubezpieczeniem nieruchomości. Najbardziej podstawowy wariant obejmuje samą konstrukcję budynku tzw. mury. Polisa może chronić również elementy stałe (np. drzwi, schody) oraz ruchomości domowe takie jak meble i sprzęt AGD.

Jesteś właścicielem domu? Zainteresuje Cię pewnie ubezpieczenie garażu, budynków gospodarczych czy sprzętów takich jak kolektory słoneczne i anteny satelitarne. Każdy z nich ma własną wartość i jeśli chcesz, aby były pod ochroną, należy ją uwzględnić, wybierając sumę ubezpieczenia. Ta kwota bezpośrednio wpływa na cenę składki, a jednocześnie zapewnia odpowiednio wysokie środki na wypadek zdarzenia objętego umową.

Ryzyka a cena składki

Wybierając polisę, decydujesz się na konkretny zakres ryzyk zawartych w OWU. Koszt ubezpieczenia zależy od prawdopodobieństwa ich wystąpienia czy odnotowania danego zdarzenia w toku polisy w przeszłości.

Przykładowo, jeśli chcesz ochronić się przed powodzią, a Twoja nieruchomość jest położna na terenach zalewowych lub doszło już kiedyś do powodzi w Twoim domu, musisz liczyć się z wyższymi kosztami ubezpieczenia.

Standardowo Twój majątek jest chroniony od zdarzeń losowych takich jak pożar i grad. Polisa all risk czy rozszerzenie polisy np. o ryzyko kradzieży z włamaniem niosą za sobą wyższą składkę, ale tym samym gwarantują wsparcie finansowe w bardzo wielu przypadkach.

Jakiej ochrony potrzebujesz?

Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości, przyświeca nam cel ochrony domowego ogniska, aby w razie tragicznego obrotu spraw nie zostać bez dachu nad głową.

Takie założenie może się jednak realizować na wiele sposobów. Podstawowa polisa zabezpieczająca kredyt hipoteczny to nie to samo co pełna ochrona dorobku życia i bez wątpienia ich koszty będą się od siebie różnić.

Pomożemy wybrać ubezpieczenie

porównywarce polis online w CUK sprawdzisz cenę z kilku towarzystw. Ofertę możesz poznać też w naszych placówkach lub podczas rozmowy telefonicznej z doradcą Contact Center.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku