2019-12-14

OC w życiu prywatnym jako dodatek do ubezpieczenia mieszkania

Co to za ubezpieczenie i czy warto za nie zapłacić?

OC w życiu prywatnym jako dodatek do ubezpieczenia mieszkania

Dodatki do polisy mieszkaniowej często kojarzą się z niepotrzebnym wydatkiem. Prawdą jest, że składka za ubezpieczenie delikatnie wzrasta, jednak tym samym zapewniasz sobie większy zakres ochrony. Jednym z rozszerzeń polisy mieszkaniowej jest OC w życiu prywatnym. Dowiedz się, czym jest oraz w jakich sytuacjach będzie gwarantować Ci większy komfort i bezpieczeństwo.

Czym jest OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym to rozszerzenie polisy mieszkaniowej o dodatkową ochronę na wypadek szkód wyrządzonych osobie trzeciej przez Ciebie, Twoich domowników oraz zwierzęta. W takich przypadkach możesz liczyć na dodatkowe odszkodowanie, dzięki któremu nie będziesz musiał ponosić kosztów z własnej kieszeni. Najważniejsze w przypadku OC w życiu prywatnym jest ustalenie kto jest odpowiedzialny za wyrządzoną szkodę, np. źle zamocowana doniczka z Twojego balkonu spadła na taras sąsiada i rozbiła płytki. W takiej sytuacji to Ty jesteś odpowiedzialny za straty.

Dodatek do rozszerzenia polisy mieszkaniowej działa nie tylko na terenie Twojego domu, ale także w miejscach publicznych. Dzięki temu, jeśli uszkodzisz lub zniszczysz elementy wystawy sklepowej czy spowodujesz obrażenia na stoku narciarskim, będziesz mógł liczyć na wsparcie finansowe.

Koszt OC w życiu prywatnym

Jeśli zdecydujesz się na wybór OC w życiu prywatnym, Twoja składka za ubezpieczenie będzie wyższa np. o kilkadziesiąt złotych. Wszystko jednak zależy od wybranego towarzystwa, a także warunków umowy. Przykładowo, podstawowa polisa za trzypokojowe mieszkanie w wieżowcu o wartości 290 000 złotych wynosi 158 złotych. Obejmuje zarówno ubezpieczenie murów, jak i elementów stałych. Mieszkanie posiada dwa zamki i jest to pierwsza podpisywana umowa z towarzystwem. Rozszerzenie tej umowy o OC w życiu prywatnym będzie droższe zaledwie o... 19 złotych. Sam przyznasz, że w odniesieniu do całego roku jest to niewielka kwota. Ponadto, jeśli będziesz musiał samodzielnie opłacić zadośćuczynienie sąsiadowi czy przechodniowi, będą to znacznie wyższe koszty.

Oczywiście to tylko przykład, bo cena może się bardzo różnić np. zależnie od wybranej sumy ubezpieczenia i zakresu terytorialnego. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym o sumie ubezpieczenia 10 000 zł ważne tylko w Polsce będzie tańsze niż polisa na kilkaset tysięcy złotych chroniąca w całej Europie. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych możesz w łatwy sposób porównać i dopasować do swoich potrzeb dzięki naszemu kalkulatorowi online.

Dlaczego warto?

Podstawowa polisa mieszkaniowa będzie zabezpieczać Twoją nieruchomość w sytuacjach takich jak pożar, huragan czy włamanie. Najczęściej ubezpiecza się same mury, elementy stałe oraz cenne ruchomości. Nigdy nie masz jednak pewności czy to Ty nie będziesz odpowiedzialny za wyrządzenie szkody, np. sąsiadowi. Chodzi tu między innymi o takie sytuacje jak:

  • nieumyślne wybicie szyby sąsiada przez Twoje nieletnie dziecko będące pod Twoją opieką
  • zalanie mieszkania piętra niżej z powodu Twojej nieszczelnej instalacji
  • skręcenie nogi przechodnia na nieodśnieżonym chodniku przed Twoją posesją
  • pogryzienie sąsiada przez Twojego psa w Twojej obecności

To tylko niektóre z przykładów uszkodzeń i zniszczeń przedmiotów oraz szkód zdrowotnych u osób trzecich. Najczęściej wyrządzenie krzywdy niesie za sobą ogromne koszty. Jeśli tylko zostanie udowodniona Twoja wina za szkodę, osoba trzecia będzie żądać od Ciebie zadośćuczynienia, które musi pokryć np. koszty remontu, leczenia czy rehabilitacji. W takich sytuacjach przyda się właśnie OC w życiu prywatnym, które będzie dobrym zabezpieczeniem finansowym.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na co zwrócić uwagę, kupując OC w życiu prywatnym?

Podczas podpisywania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym upewnij się, jaki jest dokładny zakres ochrony. Jeśli podróżujesz po Europie, zdecyduj się na odpowiednie rozszerzenie OC w życiu prywatnym. Przykładowo, jeśli wyrządzisz szkodę osobie trzeciej na stoku narciarskim, nie będziesz musiał samodzielnie wypłacać jej odszkodowania. To duże wsparcie finansowe, ponieważ koszty leczenia za granicą są o wiele droższe niż w Polsce i kwota zadośćuczynienia może być wysoka.

Wybierz kompleksowe ubezpieczenie mieszkania

Polisę mieszkaniową kupisz bez wychodzenia z domu - skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości! Wolisz porozmawiać? Zadzwoń na infolinię lub zajrzyj do placówki CUK.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku