2020-08-10

OC w życiu prywatnym dla lokatorów

Czym jest OC w życiu prywatnym dla lokatorów, kiedy może Ci się przydać i czy warto je kupić?

OC w życiu prywatnym dla lokatorów

Wynajmujesz mieszkanie? A zastanawiałeś się kiedyś, co się stanie jeśli stłuczesz przez przypadek okno sąsiadowi? A może awaria Twojej pralki spowoduje zacieki na suficie w mieszkaniu na dole? Za każdą stratę należy się rekompensata poszkodowanemu, dlatego tego typu koszty musisz ponosić we własnym zakresie. Chyba, że posiadasz OC w życiu prywatnym. Na czym to polega? Jak kupić taką polisę?

Czym jest OC w życiu prywatnym dla lokatorów?

Każde ubezpieczenie OC w życiu prywatnym gwarantuje zwrot kosztów za wyrządzone straty poszkodowanemu. Może zastanawiasz się czy tego typu zabezpieczenie w ogóle przydaje się w praktyce. Oczywiście, że tak! Na co dzień możesz wyrządzić wiele szkód materialnych, np. sąsiadowi czy przypadkowemu przechodniowi. Wystarczy odrobina nieuwagi, aby stłuc szybę czy uszkodzić cudzy sprzęt fotograficzny. Właśnie dlatego odpowiednim zabezpieczeniem jest dla Ciebie OC w życiu prywatnym dla lokatorów.

Tego typu polisę możesz wykupić samodzielnie lub wraz z ubezpieczeniem mieszkaniowym. Sytuacje, w których przez drobną nieuwagę możesz stać się sprawcą mogą być dla Ciebie dość kosztowne. Szczególnie, kiedy wynajmujesz mieszkanie.

OC najemcy - czy warto?

Ubezpieczenie najemcy chroni Ciebie jako lokatora na wypadek zdarzeń, które przez przypadek mogą skutkować uszkodzeniem czyjegoś majątku. Mimo to, że lokal jest wyłącznie wynajmowany, dobrze jest przygotować się na każdą ewentualność. Właściciel Twojego mieszkania odpowiada oczywiście za koszty związane np. z remontem czy konserwacją urządzeń. Jest on też odpowiedzialny w momencie, kiedy dojdzie do uszkodzeń nieruchomości na skutek zdarzeń losowych, np. pożaru czy huraganu. O ile oczywiście nie okaże się, że jest to wynik Twojej niedbałości jako najemcy. Właśnie dlatego właściciel powinien zabezpieczyć się na każdą ewentualność.

Natomiast Ty jako lokator musisz wziąć odpowiedzialność za pokrywanie strat w mieszkaniu, które wynajmujesz. W pewnym stopniu zabezpiecza Cię kaucja, która jest częstą praktyką wynajmujących. Oznacza to, że płacisz określoną wysokość, najczęściej jednego czynszu, właścicielowi. W razie spowodowanych przez Ciebie strat, może on zatrzymać tę kwotę dla siebie i przeznaczyć ją np. na zakup nowego sprzętu czy remont. Czasem jednak wysokość jednego czynszu może nie być wystarczająca i wynajmujący zgłosi się do Ciebie o zadośćuczynienie.

OC najemcy jest dobrowolne, jednak zabezpieczy Cię na wypadek nieprzewidzianych wcześniej sytuacji. Co więcej, działa ono nie tylko w wynajmowanym mieszkaniu, ale także na co dzień, np. podczas spaceru czy jazdy samochodem.

Jak działa OC najemcy?

Nadal zastanawiasz się, kiedy ubezpieczenie OC najemcy może Ci się przydać? To dobre zabezpieczenie, kiedy uszkodzeniu ulegnie sprzęt elektroniczny, RTV oraz AGD należące do właściciela. Poza tym, pod pokryje ono szkody związane ze zniszczeniem mebli w stałej zabudowie, np. szafy wnękowej. Jeśli w wyniku Twojej nieuwagi, uszkodzeniu ulegną ściany, sufit, podłogi czy stolarka drzwiowa i okienna, także możesz liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela. OC najemcy działa także w razie zalania mieszkania sąsiada. Tego typu sytuacja jest dość stresująca i może okazać się kosztowna dla lokatorów. Uszkodzone mogą okazać się nie tylko przedmioty należące do sąsiada, ale także właściciela Twojego mieszkania, np. płytki ceramiczne czy meble.

To jeszcze nie wszystko. Tak jak wspominaliśmy, OC w życiu prywatnym najemcy działa nie tylko w lokalu, którym wynajmujesz. Możesz też liczyć na odszkodowanie, kiedy przez przypadek zarysujesz kogoś samochód na parkingu czy Twój pies zniszczy osobisty przedmiot sąsiada. OC najemcy chroni Cię wszędzie tam, gdzie musisz ponieść wydatki związane ze zniszczeniem cudzej własności.

Ubezpieczenie OC najemcy działa nie tylko w momencie, kiedy Ty jako najemca wyrządzisz szkody osobie trzeciej. Dotyczy to także osoby, która jest dla Ciebie zatrudniona w mieszkaniu, np. opiekunka dla dziecka, ogrodnik albo sprzątaczka.

Uwaga!

Polisa OC najemcy jest przypisana do lokatora, a nie do mieszkania. Oznacza to, że jeśli się przeprowadzisz, możesz nadal liczyć na ochronę ze strony Twojego ubezpieczyciela.

Niektóre polisy mogą być dodatkowo rozszerzone i dopasowane stricte do potrzeb najemcy. Przykładowo, w ubezpieczeniu OC mogą znaleźć się takie ryzyka jak przepięcie niszczący sprzęt elektroniczny lokatora albo dewastacja (np. podczas włamania z kradzieżą).

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Dla kogo jest OC najemcy nieruchomości?

Tak naprawdę OC w życiu prywatnym jest idealnym uzupełnieniem każdej polisy mieszkaniowej. Niezależnie od tego, jaki jest Twój styl życia, warto zabezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkód osoby trzeciej. Nie musisz wtedy ponosić kosztów z własnej kieszeni i możesz spać spokojnie. OC najemcy jest polecane zarówno singlom, jak i całym rodzinom. W drugiej sytuacji, możesz liczyć na pomoc, nawet jeśli Twoje dziecko uszkodzi czyjeś mienie. Warto zabezpieczyć się na tego typu ryzyko. Weź pod uwagę także OC najemcy, jeśli posiadasz zwierzę w domu i często spacerujesz z nim po osiedlu.

Warto także dopasować ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości w taki sposób, aby chroniło Cię także w momencie kradzieży z włamaniem. To szczególnie ważne, jeśli wynajmujesz mieszkanie wraz z całym wyposażeniem, które nie należy do Ciebie.

OC w życiu prywatnym przyda Ci się też, jeśli lubisz aktywność sportową. Podczas jazdy rowerem czy gry na boisku ze znajomymi, także możesz wyrządzić przez przypadek krzywdę osobie trzeciej. To także dobre zabezpieczenie, jeśli jesteś rodzicem. Kiedy Twoje dziecko stłucze szybę w centrum handlowym albo uszkodzi przez przypadek kogoś rower, możesz liczyć na odszkodowanie.

Jak kupić i ile kosztuje OC w życiu prywatnym?

Bez problemu możesz kupić OC w życiu prywatnym online bez wychodzenia z domu. Pamiętaj o tym, aby porównać ubezpieczenia, aby zyskać większy zakres ochrony i zapłacić mniej za składkę.

Przykładowo, podstawowa polisa mieszkaniowa z OC w życiu prywatnym dla powierzchni 56 metrów kwadratowych w Gorzowie Wielkopolskim wynosi 119 złotych za rok w AXA. Cena jednak jest uzależniona od wielu czynników, a najważniejszymi z nich jest suma ubezpieczenia.

Skontaktuj się z nami, a dopasujemy ofertę!

W CUK Ubezpieczenia dbamy o Twój majątek i samopoczucie. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z placówek aby poznać szczegóły ofert dla najemców.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku