2024-04-26

OC najemcy – jak działa, ile kosztuje, przegląd ofert

Czym jest OC w życiu prywatnym dla lokatorów, kiedy może Ci się przydać i czy warto je kupić?

OC najemcy – jak działa, ile kosztuje, przegląd ofert

Wynajmujesz mieszkanie? Czy zastanawiałeś się kiedyś, co się stanie, jeśli stłuczesz przez przypadek okno sąsiadowi lub awaria Twojej pralki spowoduje zacieki na suficie w mieszkaniu na dole? Za każdą stratę należy się rekompensata poszkodowanemu, dlatego tego typu koszty musisz ponosić we własnym zakresie. Chyba że posiadasz OC w życiu prywatnym. Na czym to polega i ile kosztuje takie ubezpieczenie najemcy?

Najważniejsze informacje:

 • OC najemcy to inaczej polisa OC w życiu prywatnym. Obejmuje szkody, które ubezpieczony spowoduje innym, zarówno osobowe (spowodowanie trwałego uszczerbku na zdrowiu), jak i rzeczowe (uszkodzenie mienia).
 • Ubezpieczenie najemcy nie działa tylko w wynajmowanym mieszkaniu. Chroni także ubezpieczonego podczas spaceru z psem, uprawiania sportu (rekreacyjnie) czy poruszania się po mieście.
 • To, ile kosztuje OC najemcy lokalu użytkowego, zależne jest od kilku czynników. W przypadku polisy, która jest elementem ubezpieczenia mieszkania, cena zależy od zakresu oraz wysokości poszczególnych sum ubezpieczenia.
 • OC najemcy polecamy singlom, ale także rodzinom z dziećmi. Polisa obejmuje również szkody spowodowane przez innych domowników, a także zwierzęta.

Czym jest OC najemcy mieszkania?

OC najemcy to nic innego, jak OC w życiu prywatnym, które gwarantuje zwrot kosztów za spowodowane straty poszkodowanemu. Może zastanawiasz się, czy tego typu zabezpieczenie w ogóle przydaje się w praktyce. Oczywiście, że tak! Na co dzień możesz wyrządzić wiele szkód materialnych, np. sąsiadowi czy przypadkowemu przechodniowi. Wystarczy odrobina nieuwagi, aby stłuc szybę czy uszkodzić cudzy sprzęt fotograficzny. Właśnie dlatego odpowiednim zabezpieczeniem jest dla Ciebie OC w życiu prywatnym dla lokatorów.

Tego typu polisę możesz wykupić samodzielnie lub wraz z ubezpieczeniem mieszkaniowym. Sytuacje, w których przez drobną nieuwagę możesz stać się sprawcą, mogą być dla Ciebie dość kosztowne. Szczególnie kiedy wynajmujesz mieszkanie.

Uwaga!

Polisa OC najemcy jest przypisana do lokatora, a nie do mieszkania. Oznacza to, że jeśli się przeprowadzisz, możesz nadal liczyć na ochronę ze strony Twojego ubezpieczyciela.

OC w życiu prywatnym dla najemcy – czy warto?

Ubezpieczenie najemcy chroni Cię jako lokatora na wypadek zdarzeń, które przez przypadek mogą skutkować uszkodzeniem czyjegoś majątku. Mimo to, że lokal jest wyłącznie wynajmowany, dobrze jest przygotować się na każdą ewentualność. Właściciel Twojego mieszkania odpowiada oczywiście za koszty związane np. z remontem czy konserwacją urządzeń. Jest on też odpowiedzialny w momencie, kiedy dojdzie do uszkodzeń nieruchomości na skutek zdarzeń losowych, np. pożaru czy huraganu. O ile oczywiście nie okaże się, że jest to wynik Twojej niedbałości jako najemcy. Właśnie dlatego właściciel powinien zabezpieczyć się na każdą ewentualność.

Natomiast Ty jako lokator musisz wziąć odpowiedzialność za pokrywanie strat w mieszkaniu, które wynajmujesz. W pewnym stopniu zabezpiecza Cię kaucja, która jest częstą praktyką w przypadku najmu. Oznacza to, że płacisz określoną kwotę, najczęściej w wysokości jednego czynszu, właścicielowi. W razie spowodowanych przez Ciebie strat może on zatrzymać te pieniądze dla siebie i przeznaczyć ją np. na zakup nowego sprzętu czy remont. Czasem jednak wysokość jednego czynszu może nie być wystarczająca i wynajmujący zgłosi się do Ciebie o zadośćuczynienie.

OC najemcy jest dobrowolne, jednak zabezpieczy Cię na wypadek nieprzewidzianych wcześniej sytuacji. Co więcej, działa ono nie tylko w wynajmowanym mieszkaniu, ale także na co dzień, np. podczas spaceru czy jazdy samochodem.

Co obejmuje OC najemcy?

Nadal zastanawiasz się, kiedy ubezpieczenie OC najemcy może Ci się przydać? Zobacz, kiedy działa taka polisa.

Uszkodzenie mienia właściciela mieszkania czy sąsiadów

To dobre zabezpieczenie, kiedy uszkodzeniu ulegnie mienie właściciela np. sprzęt elektroniczny, RTV oraz AGD. Poza tym pokryje ono szkody związane ze zniszczeniem mebli w stałej zabudowie, np. szafy wnękowej. Jeśli w wyniku Twojej nieuwagi, uszkodzeniu ulegną ściany, sufit, podłogi czy stolarka drzwiowa i okienna, także możesz liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela.

OC najemcy działa także w razie zalania mieszkania sąsiada. Tego typu sytuacja jest dość stresująca i może okazać się kosztowna dla lokatorów. Uszkodzone mogą okazać się nie tylko przedmioty należące do sąsiada, ale także właściciela Twojego mieszkania, np. płytki ceramiczne czy meble.

Zniszczenia poza mieszkaniem

To jeszcze nie wszystko. Tak jak wspominaliśmy, OC w życiu prywatnym najemcy działa nie tylko w lokalu, który wynajmujesz. Możesz też liczyć na odszkodowanie, kiedy przez przypadek zarysujesz samochód na parkingu czy Twój pies zniszczy osobisty przedmiot sąsiada. OC najemcy chroni Cię wszędzie tam, gdzie musisz ponieść wydatki związane ze zniszczeniem cudzej własności.

Szkody osobowe

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje także szkody osobowe. Oznacza to, że jeśli przez przypadek spowodujesz zranienie kogoś, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. Polisa będzie działać nie tylko, jeśli do szkody dojdzie w mieszkaniu, ale także poza nim.

Szkody spowodowane przez innych domowników

Ubezpieczenie OC najemcy działa nie tylko w momencie, kiedy Ty jako najemca wyrządzisz szkody osobie trzeciej. Obejmuje też sytuacje, za które będą odpowiedzialni inni domownicy. Polisa zadziała także, gdy szkodę spowoduje Twoje dziecko. Dotyczy to także osoby, która jest dla Ciebie zatrudniona w mieszkaniu, np. opiekunka dla dziecka, ogrodnik albo sprzątaczka.

Dodatkowa ochrona lokatora

Niektóre polisy mogą być dodatkowo rozszerzone i dopasowane stricte do potrzeb najemcy. Przykładowo, w ubezpieczeniu OC mogą znaleźć się takie ryzyka, jak przepięcie niszczące sprzęt elektroniczny lokatora albo dewastacja (np. podczas włamania z kradzieżą).

Przykłady

Oto kilka sytuacji, kiedy przyda się ubezpieczenie OC oraz, kiedy ono nie zadziała.

Przykład 1:

Adam wynajmuje mieszkanie od Kasi i Tomka. W domu jest wiele sprzętów, które należą do niego, jednak nie dotyczy to kuchni, o którą zatroszczyli się właściciele. Podczas wynajmu, Adam uszkodził mikrofalówkę. Musiał zapłacić za zniszczenia. Jednak ponieważ wykupił on wcześniej ubezpieczenie OC najemcy, nie musiał pokrywać szkód sam, ale skorzystał ze wsparcia ubezpieczyciela.

Przykład 2

Karol wynajmował mieszkanie, które musiał sam umeblować. Podczas nieumiejętnego użytkowania zarysował stół, który sporo go kosztował. Ponieważ wykupił wcześniej ubezpieczenie dla najemcy mieszkania, zgłosił szkodę do ubezpieczyciela. Jednak ten odmówił wypłacenia odszkodowania. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obowiązuje tylko w sytuacjach, kiedy zniszczenia dotyczą mienia osób trzecich, a nie własnego.

Przykład 3

Monika i Patryk mieszkają w wynajmowanym mieszkaniu ze swoimi dziećmi. Pewnego dnia, bawiąc się na podwórku piłką, wybiły one szybę w samochodzie sąsiada. Monika i Patryk zobowiązani zostali do zapłacenia za szkody. Skorzystali ze swojej polisy OC w życiu prywatnym, która obejmuje także szkody wyrządzone osobom trzecim przez dzieci ubezpieczonego.

Przykład 4

Marek ma ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Biegnąc na przystanek autobusowy, potrącił przechodnia, który upuścił swój smartfon na ziemię. Telefon został zniszczony. Dzięki polisie Marek nie musiał pokrywać wyrządzonych przez siebie szkód z własnej kieszeni. Towarzystwo zapłaciło za naprawę smartfona.

Dla kogo jest ubezpieczenie najemcy nieruchomości?

Tak naprawdę OC w życiu prywatnym jest idealnym uzupełnieniem każdej polisy mieszkaniowej. Niezależnie od tego, jaki jest Twój styl życia, warto zabezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkód osobie trzeciej. Nie musisz wtedy ponosić kosztów z własnej kieszeni i możesz spać spokojnie. OC najemcy jest polecane zarówno singlom, jak i całym rodzinom. W drugiej sytuacji możesz liczyć na pomoc, nawet jeśli Twoje dziecko uszkodzi czyjeś mienie. Warto zabezpieczyć się na tego typu ryzyko. Weź pod uwagę także OC najemcy, jeśli posiadasz zwierzę w domu i często spacerujesz z nim po osiedlu.

Warto także dopasować ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości w taki sposób, aby chroniło Cię także w momencie kradzieży z włamaniem. To szczególnie ważne, jeśli wynajmujesz mieszkanie wraz z całym wyposażeniem, które nie należy do Ciebie.

OC w życiu prywatnym przyda Ci się też, jeśli lubisz aktywność sportową. Podczas jazdy rowerem czy gry na boisku ze znajomymi, także możesz wyrządzić przez przypadek krzywdę osobie trzeciej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak kupić i ile kosztuje OC najemcy?

Bez problemu możesz kupić OC najemcy online, bez wychodzenia z domu. Pamiętaj o tym, aby porównać ubezpieczenia, aby zyskać większy zakres ochrony i zapłacić mniej za składkę.

By dowiedzieć się, ile konkretnie kosztuje OC najemcy, musimy przeanalizować przykład. Sporządziliśmy kalkulację dla 10-letniego mieszkania w Toruniu o powierzchni 75 m2. Sumy ubezpieczenia były dopasowane pod względem wartości rynkowej mieszkania. Polisa obejmuje ubezpieczenie murów, elementów stałych i ruchomości domowych od zdarzeń losowych i ognia, a także kradzież zarówno elementów stałych, jak i ruchomości. Oto ceny polis, w zależności od sumy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

Nazwa polisy mieszkaniowejCenaZakresSuma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym

Generali Standard

535 zł

assistance, OC w życiu prywatnym, kradzież samochodu z garażu, opieka medyczna po nieszczęśliwym wypadku

300 000 zł

Generali Optymalny

620 zł

powódź, assistance, przepięcie, stłuczenie elementów stałych, OC w życiu prywatnym, kradzież samochodu z garażu, opieka medyczna po nieszczęśliwym wypadku    

300 000 zł

Proama Standard

539 zł

assistance, OC w życiu prywatnym

250 000 zł

TUZ Standard

607 zł

Home Assistance, OC w życiu prywatnym, druga opinia medyczna, koszty poszukiwania i usunięcia szkody

300 000 zł

InterRisk Standard

796 zł

Home Assistance, przepięcia, anteny satelitarne, ochrona prawna w życiu prywatnym, OC w życiu prywatnym

250 000 zł

Link 4 Standard

846,62 zł

powódź, Dom Assistance, OC w życiu prywatnym

300 000 zł

Wiener Standard

1219 zł

assistance home podstawowy, Przepięcia, OC w życiu prywatnym

500 000 zł

Cena ubezpieczenia OC najemcy w przypadku polisy, zawierającej się w ubezpieczeniu mieszkania, zależy m.in. od zakresu oraz wysokości sum ubezpieczenia. Każde towarzystwo ustala cenę polisy indywidualnie, dlatego warto korzystać z porównywarek, by przeanalizować kilka ofert.

Skontaktuj się z nami, a dopasujemy ofertę!

W CUK Ubezpieczenia dbamy o Twój majątek i samopoczucie. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z placówek, aby poznać szczegóły ofert dla najemców. Możesz też skorzystać z kalkulatora ubezpieczenia mieszkania online.

FAQ:

 • 1
  Czy właściciel może wykupić OC najemcy?

  Tak. Dzięki temu zabezpieczy mieszkanie nie tylko w razie zdarzeń losowych, ale także zapewni ochronę najemcy.

 • 2
  Czy najemca musi mieć OC?

  Nie. Ubezpieczenie najemcy nie jest obowiązkowe, jednak jego wykupienie zabezpiecza finanse w razie szkód związanych ze zniszczeniem mienia właściciela mieszkania czy innych sytuacji, które spowoduje on osobom trzecim.

 • 3
  Od czego chroni OC najemcy?

  Polisa OC w życiu prywatnym, czyli także ubezpieczenie najemcy chroni finanse ubezpieczonego. Obejmuje odszkodowanie dla poszkodowanego w razie spowodowania trwałego uszczerbku na zdrowiu innej osoby, jak i uszkodzenia czyjegoś mienia.

 • 4
  Jakie ubezpieczenie dla wynajmującego mieszkanie?

  Jeśli wynajmujesz mieszkanie, które musiałeś sam umeblować, warto wykupić ubezpieczenie od kradzieży jego wyposażenia, a także OC najemcy.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku