2020-01-05

Ubezpieczenie stałych elementów w polisie mieszkaniowej – czy warto?

Zobacz, czy takie ubezpieczenie mieszkania się opłaca.

Ubezpieczenie stałych elementów w polisie mieszkaniowej – czy warto?

Polisa mieszkaniowa może obejmować zarówno mury, jak i elementy stałe Twojego domu. To właśnie elementy stałe wpływają na wyższą wartość mieszkania. Sprawdź, dlaczego warto zastanowić się nad szerszym zakresem ochrony.

Czym różnią się mury od elementów stałych?

Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko formalność, o którą trzeba zadbać np. podczas zakupu nieruchomości na kredyt. Przede wszystkim, zabezpieczasz je przed skutkami zdarzeń, na które nie masz wpływu. W polisie mieszkaniowej powinna znaleźć się ochrona murów, która obejmuje sam lokal, czyli ściany oraz pokrycie dachowe. Trzeba także uwzględnić elementy stałe, które są podstawowym wyposażeniem domu. Muszą być zamocowane w taki sposób, aby ich wyniesienie było niemożliwe bez specjalistycznych narzędzi. W dużym skrócie to, co tworzy Twoją nieruchomość określa się w polisie mieszkaniowej jako mury, a to co jest w niej zamontowane - elementami stałymi.

Elementy stałe, czyli co?

Wśród elementów stałych można wymienić wyposażenie domu, które znajduje się w kuchni. Zalicza się do niego meble w zabudowie, zlew, kran, a także sprzęt AGD w zabudowie np. lodówkę czy zmywarkę. Elementy stałe obejmują także armaturę znajdującą się w łazience, umywalkę, wannę, kabinę prysznicową czy bidet. To także różnego rodzaju elementy wykończeniowe, które zostały zamontowane podczas remontu, np. ściany działowe, drzwi, okna, pokrycia podłóg lub tynki. Na wartość całej nieruchomości wpływają również podwieszane sufity czy kaloryfery. Właśnie dlatego zalicza się je do elementów stałych wyposażenia Twojego domu. Często są niewidoczne gołym okiem, tak jak wentylacja lub instalacje elektryczne. Najlepiej zapoznać się z warunkami umowy konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, aby dowiedzieć się, co wchodzi w skład ochrony.

Przed czym możesz chronić elementy stałe?

Zastanawiasz się dlaczego warto zabezpieczyć elementy stałe, a nie same mury? Podczas zdarzeń losowych będziesz mógł liczyć na zadośćuczynienie. Podstawowy zakres ochrony najczęściej obejmuje powódź, pożar czy huragan. W takich przypadkach uszkodzenie podłóg, drzwi czy okien jest niemal pewne, dlatego dzięki wypłaconemu świadczeniu, będziesz mógł przeprowadzić gruntowny remont. Wystarczy, że podczas podpisywania umowy z towarzystwem podasz sumę ubezpieczenia, która odzwierciedla realną wartość elementów stałych w Twoim domu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia

Jeśli zdecydujesz się na zakup polisy mieszkaniowej, która będzie chronić Twoje mury oraz elementy stałe, zwróć uwagę na podaną sumę ubezpieczenia. Powinna być spójna z realną wartością Twojego mieszkania. Dlaczego to jest takie ważne? Jej zaniżenie może skutkować niskim odszkodowaniem, choć z pozoru składka za polisę mieszkaniową będzie minimalnie niższa. Warto wziąć także pod uwagę, że podana suma ubezpieczenia jest górną granicą wypłaty świadczenia przez konkretną firmę.

Sięgnij po dodatkowe możliwości

Elementy stałe to nie jedyne wyposażenie, które możesz ubezpieczyć. Możesz zdecydować się także na ochronę ruchomości, czyli wszystkich cennych rzeczy, które posiadasz w swoim domu. Dzięki takiemu dodatkowemu rozwiązaniu, możesz dostać zadośćuczynienie po włamaniu z kradzieżą. Ochronie może podlegać np. sprzęt RTV i AGD, który nie jest wbudowany na stałe w zabudowę. Urządzenia takie jak laptop, telewizor, konsola czy aparat fotograficzny są prostym celem dla włamywaczy. To samo dotyczy także sprzętu sportowego, biżuterii i wszelkich cennych przedmiotów codziennego użytku. W kalkulatorze online CUK możesz porównać oferty od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu, wybierzesz rozwiązanie, które okaże się najbardziej opłacalne i dopasowane do Twoich potrzeb.

Ubezpiecz stałe elementy w mieszkaniu!

Szukasz ubezpieczenia mieszkania? Porównaj oferty przed zakupem i znajdź polisę w dobrej cenie! Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń mieszkaniowych, zadzwoń na infolinię lub przyjdź do placówki CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku