Zarówno dzieci, jak i dorośli, często wyczekują opadów śniegu. Nic dziwnego, to świetna okazja do aktywności na świeżym powietrzu zimą. Jednak właściciele nieruchomości powinni zająć się odśnieżaniem swojej posesji. Ale to nie wszystko. Zobacz, czy powinieneś też zadbać o chodnik i sprawdź, co Ci grozi, jeśli zaniedbasz swoje obowiązki.
Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodnika?
Jesteś właścicielem nieruchomości i stoisz przed dylematem czy do Ciebie należy obowiązek odśnieżania terenu przed bramą? Zgodnie z ustawą z 1996 roku każdy chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać uprzątnięty. W praktyce oznacza to, że jeśli wydzielona część dla ruchu pieszego bezpośrednio leży przy granicy nieruchomości, wtedy obowiązek odśnieżania należy do właściciela. Inaczej jest jednak, gdy pomiędzy chodnikiem a rozpoczęciem posesji jest np. pas zieleni. Wtedy gmina powinna zadbać o bezpieczeństwo osób przechodzących.
Kiedy nie musisz odśnieżać chodnika?
Każdy właściciel nieruchomości powinien zadbać o prawidłowy stan chodnika, który będzie bezpieczny dla przechodzących osób. Nie musisz jednak martwić się o odśnieżanie chodnika:
- który nie znajduje się bezpośrednio przy granicy Twojej nieruchomości,
- jeśli gmina pobiera opłaty za postój lub parkowanie samochodu w miejscu przeznaczonym na ruch pieszy,
- z przystanków autobusowych czy tramwajowych, które są wyraźnie wydzielone krawężnikiem lub znakiem poziomym torowisk pojazdów szynowych.
Kiedy trzeba odśnieżać chodnik?
Według prawa, właściciel nieruchomości musi zadbać o pozbycie się zanieczyszczeń chodnika takich jak śnieg, lód i błoto. To one są często niebezpieczne dla osób przechodzących i mogą spowodować tragiczny w skutkach upadek. Na płytach nie powinno być żadnych uszczerbków w postaci dziur czy nierówności, które mogą spowodować niespodziewany wypadek pieszego.
Warto zatem wziąć pod uwagę zarówno uprzątnięcie miejsca dla pieszych o każdej porze roku, a szczególnie jesienią i zimą, kiedy pojawia się błoto oraz śnieg. Za nieodśnieżenie chodnika grozi Ci kara pieniężna, która może wynosić nawet 1500 złotych lub kara nagany. Wynika to z art. 117 kodeksu wykroczeń. Jako właściciel nieruchomości pamiętaj także o odśnieżeniu dachu oraz elewacji, ponieważ to również należy do Twoich obowiązków. Może okazać się, że przy dużym wietrze, śnieg czy sople spowodują uszczerbek na zdrowiu przechodniów.
Z DORADCĄ
Co Ci grozi za nieodśnieżenie chodnika?
Oprócz tego, że za nieodśnieżony chodnik zapłacisz grzywnę, możesz także ponieść większe straty finansowe. Jeśli ktoś przewróci się przed Twoim domem i złamie nogę, może żądać od Ciebie odszkodowania. Wystarczy, że poszkodowany trafi do szpitala i otrzyma dokumentację medyczną, w której wyraźnie będzie zaznaczona przyczyna uszczerbku na zdrowiu. Taka osoba może zgłosić się do sądu i uwzględnić oczekiwania wobec Ciebie jako właściciela posesji. Zadośćuczynienie należy się zarówno za dotychczasowe leczenie, leki i rehabilitację. Osoba poszkodowana, którą dotknęło poważne kalectwo, może też starać się o rentę. O odszkodowanie można ubiegać się w ciągu 3 lat od momentu zdarzenia. W otrzymaniu zadośćuczynienia dodatkowo pomagają zdjęcia i świadkowie.
Jak możesz się zabezpieczyć?
Nawet jeśli będziesz regularnie dbać o stan chodnika przed Twoją posesja, może zdarzyć się tak, że np. o poranku nastąpi niebezpieczne oblodzenie, ktoś poślizgnie się i zrobi sobie krzywdę. W takim momencie przyda Ci się OC w życiu prywatnym, które możesz dokupić jako dodatek do ubezpieczenia nieruchomości. Nie będziesz musiał płacić za szkody wyrządzone osobie trzeciej z własnej kieszeni. Twój ubezpieczyciel wypłaci odpowiednią sumę poszkodowanemu.
OC w życiu prywatnym - przydatne nie tylko zimą
Rozszerzenie polisy o OC w życiu prywatnym może okazać się niesamowitym wsparciem i to nie tylko zimą. Przykładowo, jeśli pod Twoją opieką Twoje dziecko wybije okno sąsiadowi, grając w piłkę, ubezpieczyciel pokryje koszty szkód. To samo dotyczy także uszkodzeń smartfonu, sprzętu narciarskiego czy nawet samochodu zaparkowanego przed Twoim domem. Sprawdź zakres ochrony, który zawarty jest w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy), podczas zakupu ubezpieczenia nieruchomości.
Ubezpieczenie mieszkania z OC w życiu prywatnym
Szukasz dobrego ubezpieczenie nieruchomości? Wybierz polisę dla domu z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym. Skorzystaj z porównywarki online, zadzwoń na infolinię lub przyjdź do placówki CUK Ubezpieczenia.
Oceń artykuł