Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt hipoteczny

08.05.2019

Biorąc kredyt na zakup mieszkania lub domu, mamy do załatwienia sporo formalności. Jest kilka spraw, które koniecznie trzeba załatwić. Pamiętaj, że bank może wymagać zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości.

Sprawdź, o czym warto wiedzieć ubezpieczając nieruchomość pod kredyt!

Bank może wymagać zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości.

Dlaczego bank wymaga ubezpieczenia nieruchomości pod kredyt?

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania lub domu na kredyt, to musimy się liczyć z tym, że bank, będzie wymagać odpowiednich zabezpieczeń. Samo zabezpieczenie w postaci hipoteki nie jest wystarczające. Konieczne jest też ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości.

Warto być jednak świadomym, że ubezpieczenie nieruchomości ma na celu ochronę nie tylko banku, ale i kredytobiorcy. W przypadku wystąpienia szkody, np. przejścia huraganu, który całkowicie zniszczy nasz dom, nie będziemy zmuszeni do spłacania kredytu za budynek, który już w zasadzie nie istnieje.

Świadczenie wypłacone z polisy pokryje kwotę kredytu. Dodatkowo, jeśli suma ubezpieczenia przekracza kwotę należną dla banku, to różnicę otrzyma kredytobiorca. Warto zatem ubezpieczać dom zgodnie z jego rzeczywistą wartością, a nie tylko do kwoty kredytu.
 

Czym jest cesja polisy na bank?

Konieczność wykupu ubezpieczenia nieruchomości, na którą otrzymaliśmy kredyt to jedno. Kolejną kwestią jest sprawa cesji praw z polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku.

Cesja na bank to przekazanie praw z zawartej polisy mieszkaniowej na bank. Cesja wygasa wówczas, gdy kończy się okres ubezpieczenia. Dlatego kupując polisę na kolejny rok, należy pamiętać o powtórnym wprowadzeniu cesji.

Co grozi za brak ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości?

Warto pamiętać, że brak ubezpieczenia mieszkania lub domu może skutkować nałożeniem kary pieniężnej bądź ubezpieczeniem przez bank kredytowanej nieruchomości. W takim przypadku kredytobiorca nie ma wpływu na zakres ubezpieczenia, jednak zostanie obciążony kosztem zawartej polisy. 

Czy ubezpieczenie murów starczy?

Do uzyskania kredytu – tak, jednakże dla swojego własnego bezpieczeństwa i spokoju należałoby przemyśleć szerszy zakres ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu może obejmować też określone elementy nieruchomości i jej wyposażenia – nie tylko od ognia i innych zdarzeń losowych, lecz także np. kradzieży z włamaniem.

Chcesz ubezpieczyć swoją kredytowaną nieruchomość?

Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości i poznaj cenę polis od kilku ubezpieczycieli. Doradcy, dostępni pod numerem telefonu 22 33 00 300 oraz w naszych placówkach chętnie pomogą Tobie w wyborze najlepszej polisy.

Twoje ubezpieczenie nieruchomości może być tańsze. Wypróbuj porównywarkę cen polis i w kilka kliknięć sprawdź, ile zapłacisz.