Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt hipoteczny

2019-05-08

Biorąc kredyt na zakup mieszkania lub domu, mamy do załatwienia sporo formalności. Jest kilka spraw, które koniecznie trzeba załatwić. Pamiętaj, że bank może wymagać zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości.

Sprawdź, o czym warto wiedzieć ubezpieczając nieruchomość pod kredyt!

Bank może wymagać zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości.

Dlaczego bank wymaga ubezpieczenia nieruchomości pod kredyt?

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania lub domu na kredyt, to musimy się liczyć z tym, że bank, będzie wymagać odpowiednich zabezpieczeń. Samo zabezpieczenie w postaci hipoteki nie jest wystarczające. Konieczne jest też ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości.

Warto być jednak świadomym, że ubezpieczenie nieruchomości ma na celu ochronę nie tylko banku, ale i kredytobiorcy. W przypadku wystąpienia szkody, np. przejścia huraganu, który całkowicie zniszczy nasz dom, nie będziemy zmuszeni do spłacania kredytu za budynek, który już w zasadzie nie istnieje.

Świadczenie wypłacone z polisy pokryje kwotę kredytu. Dodatkowo, jeśli suma ubezpieczenia przekracza kwotę należną dla banku, to różnicę otrzyma kredytobiorca. Warto zatem ubezpieczać dom zgodnie z jego rzeczywistą wartością, a nie tylko do kwoty kredytu.
 

Czym jest cesja polisy na bank?

Konieczność wykupu ubezpieczenia nieruchomości, na którą otrzymaliśmy kredyt to jedno. Kolejną kwestią jest sprawa cesji praw z polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku.

Cesja na bank to przekazanie praw z zawartej polisy mieszkaniowej na bank. Cesja wygasa wówczas, gdy kończy się okres ubezpieczenia. Dlatego kupując polisę na kolejny rok, należy pamiętać o powtórnym wprowadzeniu cesji.

Co grozi za brak ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości?

Warto pamiętać, że brak ubezpieczenia mieszkania lub domu może skutkować nałożeniem kary pieniężnej bądź ubezpieczeniem przez bank kredytowanej nieruchomości. W takim przypadku kredytobiorca nie ma wpływu na zakres ubezpieczenia, jednak zostanie obciążony kosztem zawartej polisy. 

Czy ubezpieczenie murów starczy?

Do uzyskania kredytu – tak, jednakże dla swojego własnego bezpieczeństwa i spokoju należałoby przemyśleć szerszy zakres ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu może obejmować też określone elementy nieruchomości i jej wyposażenia – nie tylko od ognia i innych zdarzeń losowych, lecz także np. kradzieży z włamaniem.

Chcesz ubezpieczyć swoją kredytowaną nieruchomość?

Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości i poznaj cenę polis od kilku ubezpieczycieli. Doradcy, dostępni pod numerem telefonu 22 33 00 300 oraz w naszych placówkach chętnie pomogą Tobie w wyborze najlepszej polisy.

Twoje ubezpieczenie nieruchomości może być tańsze. Wypróbuj porównywarkę cen polis i w kilka kliknięć sprawdź, ile zapłacisz.
keyboard_arrow_up