2024-02-27

Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt hipoteczny

Biorąc kredyt na zakup lub budowę domu, musimy pamiętać, że większość banków będzie wymagała od nas zabezpieczenia.

Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt hipoteczny

Bierzesz kredyt na mieszkanie? W takim razie bank może od Ciebie wymagać ubezpieczenia mieszkania pod kredyt hipoteczny. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, kupując taką polisę.

Najważniejsze informacje:

  • Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny to zabezpieczenie dla banku, ale i właściciela.
  • Może obejmować ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych. Z punktu widzenia właściciela nieruchomości warto rozszerzyć ją o inne zdarzenia np. kradzież.
  • To nieobowiązkowa polisa. Bank nie może jej wymagać, jednak w praktyce, jeśli potencjalny klient się na nie nie zgodzi, może spotkać się z odmową udzielenia kredytu lub otrzymać mało korzystną ofertę.
  • Ubezpieczenie można kupić w banku lub towarzystwie. W tym drugim przypadku trzeba pamiętać, by wykonać cesję na bank, czyli przenieść prawa na bank.

Czym jest ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny?

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania lub domu na kredyt, to musimy się liczyć z tym, że bank będzie wymagać odpowiednich zabezpieczeń. Samo zabezpieczenie w postaci hipoteki nie jest wystarczające. Konieczne jest też ubezpieczenie mieszkania pod kredyt.

Jak działa ubezpieczenie kredytu? Warto być jednak świadomym, że taka polisa ma na celu ochronę nie tylko banku, ale i kredytobiorcy. W przypadku wystąpienia szkody np. przejścia huraganu, który całkowicie zniszczy nasz dom, nie będziemy zmuszeni do spłacania kredytu za budynek, który już w zasadzie nie istnieje.

Jaki jest zakres ubezpieczenia mieszkania na kredyt?

Decydując się na zakup oferty ubezpieczenia mieszkania do kredytu, Twoja nieruchomość może być chroniona w dość wąskim zakresie, gdyż polisa będzie obejmować wyłącznie to, czego wymaga bank.

Jaki zakres powinno mieć dobre ubezpieczenie mieszkania na kredyt?

  • ochrona murów od ognia i zdarzeń losowych

Ochrona murów do uzyskania kredytu wystarczy, jednakże dla swojego własnego bezpieczeństwa i spokoju należałoby przemyśleć szerszy zakres ochrony.

  • ochrona elementów stałych od ognia i zdarzeń losowych

Warto zabezpieczyć elementy stałe, czyli np. wannę, kabinę prysznicową, zabudowę w kuchni, ponieważ zniszczeniom często ulegają nie tylko same ściany i fundamenty, ale właśnie też wyposażenie. Wymiana ich na nowe może dodatkowo obciążyć Twój budżet.

  • kradzież z włamaniem, rabunek

Ubezpieczenie mieszkania lub domu pod kredyt może obejmować też określone elementy nieruchomości i jej wyposażenia – nie tylko od ognia i innych zdarzeń losowych, lecz także np. kradzieży z włamaniem.

  • inne dodatki np. OC w życiu prywatnym

Zastanów się także nad rozszerzeniami o ryzyko dewastacji, wandalizmu, stłuczenia przedmiotów szklanych czy przepięcia. Wtedy będziesz miał kompleksową ochronę swojego mieszkania lub domu. Ubezpieczenie mieszkania przy kredycie hipotecznym możesz rozszerzyć też o OC w życiu prywatnym. To gwarantuje wsparcie finansowe podczas wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Wyobraź sobie, że awaria pralki spowoduje duże straty nie tylko w Twoim domu, ale też u sąsiada. Wtedy nie musisz płacić za szkody z własnych oszczędności.

Czy mieszkanie na kredyt musi być ubezpieczone?

Tak naprawdę bank stawia swoje warunki podczas brania mieszkania pod kredyt. Nie musisz się na nie oczywiście godzić i możesz spróbować zaciągnąć pożyczkę w innej instytucji. W praktyce okazuje się, że ubezpieczenie mieszkania pod kredyt jest solidnym zabezpieczeniem, dlatego jeśli go nie wykupisz, np. wzrośnie prowizja, a tym samym będziesz płacił większą ratę. Nie jest to też jedyny wymóg, który może postawić przed Tobą bank. Często zdarza się też, że stawia on warunki co do samego zakresu ubezpieczenia mieszkania do kredytu, np. rozszerzenie o NNW albo ochronę w razie utraty pracy.

Ważne!

Bank czasem wymaga nie tylko ubezpieczenia mieszkania do kredytu hipotecznego, ale też wkładu własnego oraz potwierdzenia płynności finansowej. Pamiętaj o tym, aby zawsze czytać warunki instytucji, w której chcesz pożyczyć pieniądze na nieruchomość. Dzięki temu być może obniżysz comiesięczną ratę.

Gdzie kupić ubezpieczenie?

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej jest kupić ubezpieczenie mieszkania pod kredyt? Podpowiadamy, gdzie warto sprawdzić ofertę.

W banku

Jednym rozwiązaniem jest ubezpieczenie mieszkania pod kredyt w banku. Wtedy wywiążesz się z zobowiązania wobec niego, jednak nie do końca ochronisz swoje interesy.  Możesz także poszukać osobnej polisy poza bankiem. W takim wariancie ochronisz mury, czego wymaga bank, a także dopasujesz kolejną ofertę do swoich potrzeb.

Czy wiesz, że...

Banki często współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi lub... sami nimi są. Tak jest np. w przypadku PKO Banku Polskiego, które jednocześnie jest ubezpieczycielem – PKO Ubezpieczenia.

W towarzystwie

Możesz też zabezpieczyć nieruchomość poza bankiem, czyli w wybranym towarzystwie. Oczywiście, dużym plusem jest uniknięcie formalności, a także wygoda. Warto jednak zorientować się na rynku ubezpieczeń, jakie warunki proponują inni ubezpieczyciele. Może okazać się, że będziesz płacić mniej albo zyskasz więcej (szerszy zakres ochrony) w tej samej cenie. Jak to zrobić?

Nie musisz odwiedzać każdego ubezpieczyciela po kolei, bo zajmuje to dość dużo czasu i nie jest komfortowe. Warto skorzystać z porównywarki online i zobaczyć, jakie są ceny polisy mieszkania do kredytu w towarzystwach. Sprawdź zakres ochrony i wybierz najlepszą opcję. Wszystkie formalności załatwisz przez Internet, w tym także opłacisz swoje ubezpieczenie. Polisę otrzymasz na swój adres e-mail, a następnie możesz skontaktować się z bankiem, aby dokonać cesji kredytu hipotecznego. Jak się okazuje, nie musisz godzić się na polisę, którą proponuje bank. Jeśli skorzystasz z kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości, formalności zajmą Ci kilka minut.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czym jest cesja polisy na bank?

Konieczność wykupu ubezpieczenia nieruchomości, na którą otrzymaliśmy kredyt to jedno. Kolejną kwestią jest sprawa cesji praw z polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku.

Cesja kredytu hipotecznego to przekazanie praw z zawartej polisy mieszkaniowej na bank. Cesja wygasa wówczas, gdy kończy się okres ubezpieczenia. Dlatego, kupując polisę na kolejny rok, należy pamiętać o powtórnym wprowadzeniu cesji.

Warto też zapoznać się z kilkoma ważnymi pojęciami, z którymi możesz spotkać się podczas ubezpieczenia mieszkania pod kredyt.

Pierwszym z nich jest cesja, czyli dokument, o którym już wspominaliśmy. Na jej podstawie ubezpieczyciel ma prawo wypłacić odszkodowanie na rzecz banku. Istotnym pojęciem jest także cedent, czyli osoba, która przepisuje prawa na towarzystwo ubezpieczeniowe, czyli w praktyce jest to kredytobiorca. Z kolei cesjonariusz to podmiot, który nabywa prawa związane z wierzytelnością. Oznacza to, że jest to bank udzielający kredytu.

Na jaką sumę ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt?

Jednym z ważniejszych elementów umowy jest suma ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą może wypłacić Ci towarzystwo w razie szkody. Powinna ona odzwierciedlać prawidłową wartość Twojej nieruchomości.

Jeśli tak się nie stanie, może dojść do tzw. niedoubezpieczenia. Zaniżenie wartości mieszkania lub domu pod kredyt jest jednoznaczne z niższą składką za polisę. Jednak jeśli dojdzie do całkowitej szkody, suma ubezpieczenia może nie wystarczyć na pokrycie całości strat.

Poza tym błędna kwota w umowie może też doprowadzić do nadubezpieczenia. To sytuacja, w której wartość nieruchomości w polisie jest większa od realnej. Wiąże się to z wyższą składką. Pamiętaj też, że nie otrzymasz większej sumy, niż straciłeś podczas szkody całkowitej.

Ile kosztuje ubezpieczenie pod kredyt?

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny może kosztować już od 100 zł. Wysokość składki zależy od kilku czynników m.in.:

  • zakresu ubezpieczenia – im szersze, tym ubezpieczenie droższe. Podstawowa polisa wymagana przez bank, czyli ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych będzie najtańsza;
  • wartości nieruchomości – im większa wartość mieszkania, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia, a tym samym kwota składki.

Czy można odzyskać pieniądze z ubezpieczenia kredytu?

Świadczenie wypłacone z ubezpieczenia mieszkania do kredytu hipotecznego pokryje kwotę kredytu. Dodatkowo, jeśli suma ubezpieczenia przekracza kwotę należną dla banku, to różnicę otrzyma kredytobiorca. Warto zatem ubezpieczać dom zgodnie z jego rzeczywistą wartością, a nie tylko do kwoty kredytu.

Uwaga!

Zastanawiasz się, kto otrzyma odszkodowanie za szkodę, np. spowodowaną silnym wiatrem? Wiele zależy od konkretnego banku oraz sytuacji. Może okazać się tak, że pieniądze trafią do instytucji, w której brałeś kredyt, a następnie zostaną Ci przekazane, abyś przeprowadził remont. Warto doczytać szczegóły w umowie z bankiem.

Chcesz ubezpieczyć swoje kredytowane mieszkanie?

Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości i poznaj cenę polis od kilku ubezpieczycieli. Doradcy, dostępni pod numerem telefonu 22 27 00 337 oraz w naszych placówkach chętnie pomogą Ci w wyborze najlepszej polisy.

FAQ:

  • 1
    Czy bank może zmusić do ubezpieczenia kredytu?

    Teoretycznie ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny nie jest obowiązkowe. Jednak w praktyce wygląda to tak, że bank może odmówić udzielenia kredytu osobie, która nie zgadza się na ustalone warunki.

  • 2
    Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny?

    Ubezpieczenie wymagane przez bank to najczęściej ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ubezpieczenie rozszerzyć również o inne zdarzenia.

Oceń artykuł

3.25
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku