2019-12-16

Ruchomości domowe — czy warto je ubezpieczyć razem z mieszkaniem?

Poznaj prosty sposób na ochronę wyposażenia mieszkania!

Ruchomości domowe — czy warto je ubezpieczyć razem z mieszkaniem?

Szukając ofert polis mieszkaniowych, na pewno zwrócisz uwagę na dodatki, które najczęściej kojarzą się po prostu z dodatkowym wydatkiem. Mimo wszystko, warto zapoznać się z ich warunkami. Jednym z nich jest ubezpieczenie ruchomości domowych, które może okazać się skuteczną ochroną tego, co najcenniejsze w Twoim domu. Zobacz czy warto uwzględnić je w polisie mieszkaniowej.

Czym różnią się ruchomości domowe od elementów stałych?

Zacznijmy od odróżnienia elementów stałych od ruchomości domowych. Te pojęcia często pojawiają się podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem. Pierwsze z nich są wyposażeniem domu, które na stałe są zamontowane lub zainstalowane. Oznacza to, że ochronie podlegają wszelkiego rodzaju instalacje, meble w zabudowie, kominki, a także okna i drzwi. Najczęściej jest to także armatura, wanna, zlew czy sprzęt, którego nie da się wynieść bez użycia narzędzi. Z kolei ruchomości domowe to telewizory, laptopy, sprzęt medyczny czy sportowy, a także inne przedmioty codziennego użytku. 

Dlaczego warto ubezpieczyć ruchomości domowe?

Zrób mały eksperyment, aby dowiedzieć się, dlaczego warto zwrócić uwagę na rozszerzenie polisy mieszkaniowej o ruchomości domowe. Najlepiej będzie, jeśli samodzielnie zrobisz listę cennych rzeczy, a obok nich wpiszesz wartość. Wtedy zdasz sobie sprawę, jak wiele możesz stracić podczas włamania z kradzieżą. Co więcej, urządzenia elektroniczne czy biżuteria są naprawdę łatwym celem złodziei, ponieważ bez trudu można je wynieść. Ruchomości domowe możesz także ubezpieczyć od skutków zdarzeń losowych, takich jak pożar czy huragan. Anomalie pogodowe pojawiają się w naszym kraju coraz częściej. Właśnie dlatego warto dokupić rozszerzenie do polisy mieszkaniowej. W skali roku opłaty okażą się niewielkie, a podczas nieoczekiwanego włamania z kradzieżą, będziesz mógł otrzymać odszkodowanie.

Jak warto ubezpieczyć dom?

Całe wyposażenie Twojego domu jest na pewno tym, co udało Ci się zgromadzić przez długie lata. To owoc trudnej pracy, a także ogromnych wydatków. Właśnie dlatego warto ubezpieczyć wszystko, co cenne. Najczęściej jednak zwraca się uwagę głównie na:

  • sprzęt elektroniczny taki jak aparaty fotograficzne, laptopy, telewizory, konsole itd.
  • meble, które nie są wbudowane na stałe
  • biżuterię
  • ubrania i buty
  • kolekcje obrazów lub innych przedmiotów
  • dzieła sztuki
  • antyki.

Mienie ruchome nie wchodzi w skład podstawowego ubezpieczenia, dlatego warto o nie zapytać podczas podpisywania umowy. W naszym kalkulatorze CUK możesz porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowym w jednym miejscu. Dzięki temu, będziesz mógł przekalkulować czy jest to dla Ciebie opłacalne.

Suma ubezpieczenia — jak ją określić?

Podczas szukania ofert w naszym kalkulatorze online czy telefonicznie u doradców, będziesz musiał podać sumę ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą dostaniesz w momencie wyrządzenia Ci szkody. Po sporządzeniu listy wyposażenia domu wraz z ich wartością, nie będziesz miał problemu ze sprecyzowaniem kwoty. Elementy takie jak dzieła sztuki czy antyki, będą jednak musiały zostać dodatkowo skonsultowane z rzeczoznawcą. Pamiętaj, aby wartość mienia ruchomego była zgodna z prawdą. Jeśli ją zaniżysz, dostaniesz zbyt małe odszkodowanie w przypadku np. kradzieży. Z kolei kiedy podasz wysoką wartość, będziesz musiał opłacać droższą składkę, a ubezpieczyciel i tak może wypłacić świadczenie niższe, zgodne z rzeczywistym rozmiarem strat.

Porównaj ubezpieczenia ruchomości domowych

Kompleksowe ubezpieczenie mieszkania znajdziemy dla Ciebie w placówce CUK Ubezpieczenia oraz na infolinii. Polisę kupisz także przez Internet w naszym kalkulatorze ubezpieczeń mieszkania i domu.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku