W tym artykule:
- Na czym polega ubezpieczenie zwierząt domowych?
- Czy można kupić samo ubezpieczenie dla kota lub psa?
- Co wchodzi w skład ubezpieczenia zwierząt?
- Jakie czynniki wpływają na koszty ubezpieczenia dla zwierząt domowych?
- Na co zwrócić uwagę podczas wybierania ubezpieczenia dla zwierząt domowych?
- Ile kosztuje ubezpieczenie zwierząt?
- Jak kupić ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez psa?
- Ubezpiecz dom, psa i kota
Trudno Ci wyobrazić sobie dom bez ukochanego czworonoga? Traktujesz psa, kota, czy inne zwierzęta domowe jak pełnoprawnych członków rodziny? Z pewnością zależy Ci na ich bezpieczeństwie, dlatego korzystasz z usług sprawdzonych klinik weterynaryjnych i wybierasz dobrej jakości karmy. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić. Sprawdź także, czy Twój czworonóg może być pod ochroną ubezpieczeniową!
Najczęściej w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można spotkać się z ubezpieczeniem zwierząt gospodarskich, takich jak bydło lub hodowlanych, m.in. świnie, owce, drób, konie, a nawet pasieki. Niewiele osób wie o istnieniu także polisy dla zwierząt domowych. To wciąż jest mało popularne rozwiązanie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa ubezpieczenia obejmowała również Twoich pupili. W końcu ubezpiecza się wszystko to, co ważne, dlatego nie należy zapominać o swoim zwierzaku.
Na czym polega ubezpieczenie zwierząt domowych?
Zakupu polisy na domowych pupili najczęściej można dokonać przy okazji ubezpieczenia nieruchomości – wystarczy, że podczas dostosowywania warunków umowy zaznaczysz taką opcję. Taka oferta zapewnia właścicielowi zwierzęcia, które zachorowało, zostało poszkodowane np. w wypadku lub uśpione, zwrot kosztów za wydatki poniesione w lecznicy weterynaryjnej, a także związane z kremacją i pochówkiem.
Zastanawiasz się, jakie zwierzę do domu oprócz kota i psa może być zabezpieczone polisą? Zakres ochrony ubezpieczenia zwierząt domowych obejmuje najpopularniejsze gatunki zwierząt, czyli psy, koty, a także papugi, rybki akwariowe, myszy czy króliki. Dzięki temu można objąć nim prawie wszystkich ukochanych członków rodziny.
Należy pamiętać, że zwierzęta domowe mogą być traktowane przez niektóre towarzystwa jako mienie ruchome i dodatek do polisy mieszkaniowej. Może brzmieć to nieco bezdusznie, jednak jeżeli nasz przyjaciel ucierpi podczas pożaru, zalania domu czy włamania, będziemy mogli starać się o odszkodowanie i pokrycie kosztów często drogiego leczenia.
Dzięki temu nie trzeba martwić się o stan zdrowia swojego ukochanego pupila, a w przypadku nieszczęśliwego zakończenia można godnie pochować przyjaciela – tak, jak na to zasługuje.
Czy można kupić samo ubezpieczenie dla kota lub psa?
Oferta towarzystw ubezpieczeniowych skierowana jest głównie dla posiadaczy psów i kotów. Jednak należy pamiętać, że nie można wykupić samodzielnego ubezpieczenia dla zwierząt. Ochrona pupili jest dostępna wyłącznie w ramach polisy na mieszkanie lub dom.
W związku z tym, jeśli jesteś zainteresowany zabezpieczeniem swojego kota, psa lub pozostałych zwierząt, najpierw zawrzyj umowę na ochronę nieruchomości i rozszerz jej zakres o dodatkowe usługi.
Co wchodzi w skład ubezpieczenia zwierząt?
Ubezpieczenie dla zwierząt domowych obejmuje przede wszystkim koszty leczenia czworonoga u weterynarza. Jednak warto pamiętać, że zakres ochronny jest zróżnicowany i zależy od wybranego pakietu. Istnieją towarzystwa oferujące znacznie bardziej rozbudowane polisy, które obejmują takie zdarzenia jak:
- zwrot kosztów leczenia, badań, zabiegów ambulatoryjnych, zabiegów operacyjnych, leków, środków opatrunkowych czy wizyty w lecznicy – wysokość odszkodowania zależy od ustaleń w umowie, dlatego przed zakupem polisy sprawdź informacje zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia;
- rekompensata za otrucia lub obrażenia, jakie zwierzę poniosło w wyniku zdarzenia losowego – taką ochronę zapewnia kotom i psom np. PZU i Warta;
- środki na zakup nowego pupila, jeśli Twój poprzedni zwierzak zmarł na skutek wypadku komunikacyjnego – z taką usługą spotkasz się w Compensa oraz w Generali;
- zwrot kosztów opieki nad zwierzęciem na wypadek hospitalizacji właściciela – można ubiegać się o rekompensatę za wydatki związane np. z wyprowadzaniem zwierzęcia na spacer, karmieniem go i utrzymaniem jego higieny;
- wypłatę rekompensaty za koszty uśpienia, pochówku i kremacji kota lub psa, jeśli Twój zwierzak ucierpiał w wyniku nieszczęśliwego wypadku – z tą usługą spotkasz się w PZU, Generali i Compensa.
Ponadto warto pamiętać o szkodach, które zostały wyrządzone przez zwierzaka m.in. w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia mienia osoby trzeciej lub w momencie pogryzienia. Najczęściej jednak takie okoliczności uwzględnia polisa OC w życiu prywatnym.
Szczegółowe informacje na temat ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przeczytasz na blogu w artykule: OC w życiu prywatnym.
Jakie czynniki wpływają na koszty ubezpieczenia dla zwierząt domowych?
Ubezpieczając psa lub kota, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które wpływają na cenę usługi. Przede wszystkim jest to rasa, ponieważ każda może być bardziej podatna na określone urazy. Co ciekawe, na wysokość składki może wpływać też waga zwierzęcia, gdyż od niej uzależniony jest koszt kremacji.
Warto pamiętać, że każde towarzystwo ma inny sposób oceniania ryzyka objęcia ochroną danego pupila. Dlatego jeśli jedna z firm odmówi zawarcia polisy, możesz udać się do kolejnej.
Z DORADCĄ
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania ubezpieczenia dla zwierząt domowych?
Należy pamiętać, że podejmując decyzję o ubezpieczeniu swojego zwierzaka, warto zrobić to tak szybko, jak to możliwe, ponieważ podczas nieszczęśliwego wypadku posiadanie ubezpieczenia znacząco skraca czas oczekiwania na pomoc. Warto:
- zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy od ubezpieczyciela – wybierz zakres ochrony, który spełnia potrzeby i zapewnia Ci poczucie bezpieczeństwa;
- sprawdzić, czy suma ubezpieczenia będzie wystarczająco wysoka – upewnij się, że gwarantowana suma odszkodowania pokryje ewentualne koszty leczenia, jeżeli zwierzę będzie wymagać hospitalizacji.
Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje takie same warunki, dlatego należy porównać dużo ofert, na przykład korzystając z multiagencji, takiej jak CUK, dzięki której możemy zapoznać się z ofertą głównych ubezpieczycieli.
Więcej informacji o porównywarce internetowej znajdziesz w artykule: Kalkulator ubezpieczenia mieszkania – na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?
Ile kosztuje ubezpieczenie zwierząt?
Polisa dla zwierząt domowych jest zazwyczaj wliczana w składkę ubezpieczenia nieruchomości. Aby ustalić, o ile wyższa jest cena ochrony domu lub mieszkania wraz z pupilami, skorzystaj z porównywarki.
- Znajdź na stronie kalkulator i wypełnij wszystkie niezbędne informacje.
- Poczekaj, aż system przedstawi pełną kalkulację.
- Porównaj ceny ochrony nieruchomości ze zwierzętami i bez nich.
W większości firm ceny wahają się w okolicy od 100 do 200 zł.
Jak kupić ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez psa?
Zdarzyło się, że w stresującej sytuacji Twój pupil kogoś zaatakował? Chcesz uniknąć kosztów odszkodowania za pogryzienie przez psa? Jest to możliwe, jeśli wykupisz ubezpieczenie obejmujące odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, które uwzględnia zniszczenia dokonane przez zwierzę.
Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z OC w życiu prywatnym, które zapewnia ubezpieczenie na wypadek pogryzienia? Zdecydowanie tak! Dzięki temu unikniesz konieczności ponoszenia kosztów leczenia poszkodowanego, jego rehabilitacji, zakupionych leków, a także strat moralnych.
Ubezpiecz dom, psa i kota
Wybierz ubezpieczenie zwierząt domowych w ramach ubezpieczenia mieszkania lub domu. Porównaj ceny w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości, zadzwoń na infolinię lub zajrzyj do jednej z ponad 300 placówek CUK Ubezpieczenia. Pracownicy chętnie udzielą Ci także informacji na temat pozostałej oferty. Z ich pomocą znajdziesz np. idealną polisę na życie i zdrowie, która zapewni pomoc rodzinie na wypadek Twojego zachorowania czy śmierci. Sprawdź!
Oceń artykuł