2023-01-05

Kalkulator ubezpieczenia mieszkania – na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

Zobacz, co wpisać do porównywarki ubezpieczeń mieszkania.

Kalkulator ubezpieczenia mieszkania – na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

Nasz kalkulator ubezpieczeń online pozwoli Ci na porównanie ofert wielu towarzystw i dopasowanie ich do Twoich potrzeb. Co więcej, przez Internet możesz załatwić wszelkie formalności związane z zakupem polisy. Jakie informacje musisz umieścić w panelu?

Jak wybrać dobre ubezpieczenie domu?

Chcesz ochronić swoją nieruchomość przed zdarzeniami, na które nie masz wpływu? Obawiasz się skutków huraganu, powodzi, a może zalania, kradzieży czy dewastacji Twojego wyposażenia? Wybierz odpowiednie ubezpieczenie domu. Kalkulator pozwala na porównanie ofert od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. To duże udogodnienie, bo w jasny i przejrzysty sposób widzisz wszystkie dostępne produkty ubezpieczeniowe. Co ważne, czasem też mamy dostęp do unikatowych ofert, dedykowanych tylko dla naszych klientów.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu polisy mieszkania lub domu? Weź pod uwagę te aspekty:

  • suma ubezpieczenia – to istotny element każdej polisy. Kalkulator ubezpieczenia mieszkania powinien Ci jasno pokazać, na jaką kwotę ubezpieczasz swoją nieruchomość w ramach konkretnej polisy. Oczywiście musi być ona związana z realną wartością mieszkania czy też domu. Ważne jest, aby adekwatnie określić wartość ubezpieczanej nieruchomości. W razie zdarzenia wszystkie informacje będą jasno weryfikowane z rzeczoznawcą.
  • zakres ochrony – w podstawowym ubezpieczeniu domu niesamowicie ważne są zdarzenia losowe, takie jak powódź, huragan czy też pożar. Zwróć uwagę, czy kalkulator ubezpieczeń mieszkania pokazuje zakres ochrony w postaci all risk. To najszerszy możliwy wariant (czyli najszersza lista zdarzeń, które są objęte umową). Pamiętaj jednak, by decydując się na ten wariant, sprawdzić koniecznie wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa (znajdziesz je w OWU).
  • cena ubezpieczenia – w kalkulatorze ubezpieczenia domu możesz posortować oferty, aby dopasować je pod względem finansowym. Dzięki temu w jasny sposób widzisz, za co płacisz.
  • dodatkowe rozszerzenia – home assistance czy OC w życiu prywatnym to tylko niektóre z rozszerzeń, które warto wziąć pod uwagę. Kalkulator ubezpieczenia domu (Generali, Proama czy Link4) pokaże Ci, co dokładnie wchodzi w skład danej oferty.

Pamiętaj też, aby zwrócić uwagę na inne elementy umowy, które zawiera ubezpieczenie na dom. Kalkulator to dobry sposób na błyskawiczny wybór oferty, ale zawsze powinieneś się zapoznać z warunkami umowy, czyli tzw. OWU. To tam znajdziesz informacje na temat definicji zdarzeń czy wyłączeń odpowiedzialności (sytuacji, w których ubezpieczyciel nie udzieli wypłaty świadczenia).

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora?

Przede wszystkim, porównanie ofert od towarzystw ubezpieczeniowych jest przejrzyste i intuicyjne. W łatwy sposób ocenisz atrakcyjność ceny za polisę oraz zakres jej ochrony. Propozycje, które Ci się wyświetlą, dotyczą wyłącznie tych ubezpieczeń, które wcześniej podałeś w formularzu. Taka funkcjonalność oszczędzi Twój czas. Nasz kalkulator działa online, dlatego możesz ubezpieczyć swoje mieszkanie nawet w drodze do pracy czy wieczorem, siedząc na kanapie. Działa doskonale zarówno na laptopie, jak i na małym ekranie smartfonu. To niesamowicie komfortowe rozwiązanie, ponieważ wszystkie formalności związane z zabezpieczeniem Twojej nieruchomości, załatwisz, nie wychodząc z domu. Zakup polisy może zająć Ci tylko kilkanaście minut.

Jakie są plusy zakupu ubezpieczenia domu przez kalkulator online?

  • Jasno i przejrzyście porównasz oferty.
  • Nie musisz odwiedzać wielu towarzystw ubezpieczeniowych, wystarczy dostęp do internetu.
  • Możesz zaoszczędzić na polisie, wybierając większy zakres ochrony albo atrakcyjniejszą cenę.
  • Możesz kupić ubezpieczenie online i zapłacić za nie przez internet.

Jakie dane potrzebujesz do kalkulatora online, aby kupić ubezpieczenie nieruchomości?

Aby kalkulator online mógł pokazać Ci najlepsze oferty dopasowane do Twoich potrzeb, trzeba wpisać dane. Bez obaw, formularz jest bardzo prosty do wypełnienia. Możesz to zrobić zarówno na laptopie, jak i smartfonie. W dodatku to dość proste informacje, które będziesz w stanie podać bez zaglądania w dokumenty.

Etap I: Informacje na temat nieruchomości:

  • rodzaj nieruchomości,
  • rok budowy,
  • powierzchnia,
  • wykończenie ścian zewnętrznych i dachu,
  • forma własności,
  • lokalizacja
  • liczba powodzi w ostatnich 10 latach.

Etap II: Zakres i suma ubezpieczenia

  • data początku ochrony,
  • rodzaj ubezpieczenia (od ognia i zdarzeń losowych, od kradzieży, OC w życiu prywatnym),
  • wartość nieruchomości i elementów stałych,
  • wartość ruchomości domowych,
  • podstawowe zabezpieczenia (jaki rodzaj zamków, montaż drzwi antywłamaniowych),
  • dodatkowe zabezpieczenia (np. blokady antywyważeniowe, kraty w oknach, wzmocnione szyby, alarm lokalny, alarm z powiadomieniem, sprawy domofon, dozór ochroniarza),
  • dodatkowy garaż wolnostojący i budynki gospodarcze.

Etap III: Poprzednia polisa

  • informacja na temat tego, czy w ostatnim roku posiadałeś ubezpieczenie nieruchomości. Jeśli tak, trzeba podać w jakim towarzystwie miało to miejsce.

Jak wygląda zakup ubezpieczenia online?

  • 1
  • 2
    Wpisujesz dane dotyczące Twojej nieruchomości.
  • 3
    Wybierasz zakres ochrony.
  • 4
    Uzupełniasz formularz dotyczący wartości nieruchomości, zabezpieczeń i przedmiotów wchodzących w skład ochrony.
  • 5
    Wpisujesz dane na temat ostatniej polisy.
  • 6
    Porównujesz oferty.
  • 7
    Wybierasz wariant, sprawdzasz jego szczegóły i wpisujesz dane personalne oraz kontaktowe.
  • 8
    Płacisz za ubezpieczenie nieruchomości online i gotowe! Dokumenty otrzymasz na wskazanego maila.

Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje, które mogą Ci się przydać podczas zakupu ubezpieczenia domu. Kalkulator online jest bardzo intuicyjny, ale warto wiedzieć, jakich dokładnych danych potrzebujesz i dlaczego są one tak istotne.

Zakup polisy online – dane Twojej nieruchomości

Przejdźmy zatem do samego formularza w kalkulatorze ubezpieczeń online. Pierwszym krokiem jest podanie danych nieruchomości, które są niezbędne do wyliczenia prawidłowej ceny składki za polisę. Warto zaznaczyć, że kwoty będą się różnić w towarzystwach ubezpieczeniowych, choć dotyczą na pozór tej samej nieruchomości. Każda firma bierze pod uwagę indywidualne czynniki. Poza tym, cena składki za mieszkanie na parterze w lokalizacji narażonej na powódź może być wyższa niż w przypadku podobnej nieruchomości, ale w zupełnie innej okolicy. Mimo wszystko, koszt, który wyświetli Ci się w kalkulatorze online, jest rzeczywisty. Dokładnie tyle wyniesie Cię polisa na cały rok, bez ukrytych dodatkowych opłat.

Jakie informacje na temat Twojej nieruchomości musisz podać?

Jak już wspomnieliśmy, aby prawidłowo wyliczyć składkę za ubezpieczenie mieszkania, musisz przede wszystkim określić rodzaj nieruchomości, rok jej budowy oraz powierzchnię w metrach kwadratowych. Jeśli to mieszkanie w bloku to wskaż, na którym piętrze jest usytuowane. Do wyboru są trzy opcje: parter, piętro pośrednie i ostatnie piętro. To również ma znaczenie podczas wyliczania składki. Kolejne dane dotyczą materiałów wykończeniowych. Dlaczego ta kwestia jest istotna? Jeśli ściany zewnętrzne czy dach są wykonane z materiałów drewnopochodnych lub łatwopalnych, cena składki będzie wyższa. Kolejne informacje w formularzu dotyczą lokalizacji. Ważne jest także podanie informacji o powodziach w Twoim mieszkaniu. Jeśli miały one miejsce w ostatnich 10 latach, koniecznie zaznacz to w swoim formularzu.

Od wielu czynników zależy koszt ubezpieczenia mieszkania. Kalkulator będzie wymagać od Ciebie także informacji na temat lokalizacji nieruchomości, co również ma wpływ na ostateczną cenę polisy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Krok drugi – zakres i suma ubezpieczenia

Na cenę składki ma wpływ nie tylko sama nieruchomość, ale także zakres ubezpieczenia. Do wyboru masz zabezpieczenie samych murów, co stanowi podstawową ochronę nieruchomości, a także elementów stałych i Twojego cennego wyposażenia. W formularzu online musisz zatem podać, które opcje Cię interesują. Przy każdej z nich, określisz też sumę ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą dostaniesz w momencie szkody. Warto zaznaczyć, że musi mieć odzwierciedlenie w faktycznym stanie Twojego mieszkania lub domu. Jeśli zawyżysz wartość nieruchomości, składka za ubezpieczenie będzie zbyt wysoka. Jednocześnie, podczas zdarzenia losowego i tak koszt wyrządzonych szkód będzie sprawdzany przez towarzystwo. Podanie zbyt niskiej sumy ubezpieczenia grozi małą kwotą odszkodowania, która może nie wystarczyć np. na remont czy zakup nowego wyposażenia.

Oto sytuacje, które mogą się wydarzyć podczas błędnego wskazania wartości Twojej nieruchomości:

  • Nadubezpieczenie – wyceniasz wartość większą niż jest rzeczywiście, płacisz wyższą składkę za polisę, a kiedy dojdzie do szkody całkowitej (np. dom w całości spłonie), towarzystwo wypłaci Ci niższe odszkodowanie. Wartość będzie weryfikowana przez rzeczoznawcę, dlatego podawanie wyższej kwoty nie ma większego sensu.
  • Niedoubezpieczenie – wyceniasz nieruchomość na mniejszą wartość niż jest faktycznie, płacisz niższą składkę, ale za to nie zapewniasz pełnej ochrony. W razie zdarzenia towarzystwo wypłaci Ci maksymalnie taką kwotę, jaką wskazałeś w kalkulatorze online. Ubezpieczenie domu nie będzie zatem dla Ciebie solidnym wsparciem finansowym, bo poniesiesz straty z tego tytułu.

Informacje dodatkowe na temat zabezpieczeń

W formularzu online uwzględnione zostały także podstawowe i dodatkowe zabezpieczenia Twojej nieruchomości. Musisz zatem zaznaczyć czy w Twoim mieszkaniu znajdują się zamki, drzwi antywłamaniowe, wzmocnione szyby czy kraty w oknach. Te informacje są niezbędne do wyliczenia prawidłowej ceny za składkę. Im więcej zabezpieczeń, tym płatność za polisę mieszkaniową będzie niższa. To sygnał dla towarzystwa ubezpieczeniowego, że ryzyko włamania czy kradzieży jest niższe niż w przypadku mieszkania z brakiem jakichkolwiek zabezpieczeń.

Dodatek do ubezpieczenia nieruchomości

Dodatkowo, możesz wykupić OC w życiu prywatnym, które zapewnia ochronę w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Przykładowo, jeśli Twoje dziecko wybije szybę sąsiadowi lub przez przypadek zarysujesz auto stojące na parkingu, będziesz mógł liczyć na odszkodowanie, które pomoże Ci pokryć koszty.

W kalkulatorze online wskaż też dodatkowe budynki, które wchodzą w skład gospodarstwa domowego. Dodatkowo możesz ubezpieczyć garaż wolnostojący albo budynki gospodarcze czy płot.

Wybierz ofertę i gotowe!

Po prawidłowym wypełnieniu formularza, pojawi Ci się lista ofert od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy, że wybierzesz taką, która dla Ciebie jest najkorzystniejsza, a następnie klikniesz przycisk "kup online". Dzięki temu, możesz od razu dokonać płatności, a wszelkie dokumenty dostaniesz na swoją skrzynkę mailową. Ochrona Twojego mieszkania działa od razu!

Wszystkie oferty możesz posortować po cenie, dlatego od razu widzisz, która z nich jest najtańsza, a która najdroższa. Dowiesz się też, jakie są warianty ubezpieczenia i będziesz w stanie wybrać najlepszy z nich.

Po wybraniu odpowiedniego wariantu jeszcze raz sprawdzasz szczegóły polisy. Widzisz też, na co składa się końcowa cena za ubezpieczenie wyliczona przez kalkulator. Możesz wybrać liczbę rat, wskazać drugiego właściciela nieruchomości, a także wypełnić dane personalne. W kolejnym kroku trzeba zapłacić za ubezpieczenie mieszkania. Kalkulator online umożliwia płatność błyskawiczną przez internet, co jest proste i bezpieczne. To wszystko! Teraz wszystkie dokumenty przyjdą na Twoją pocztę elektroniczną.

Ochrona Twojego mieszkania działa od razu!

Przykładowy zakup ubezpieczenia domu online

Weźmy pod lupę ubezpieczenie mieszkania, które znajduje się w wieżowcu z lat 70. Jego wartość wynosi 300 000 złotych, a ubezpieczenie ma obejmować zarówno zdarzenia losowe, jak i ochronę w razie kradzieży (suma ubezpieczenia wynosi tu 30 000 złotych). Dodatkowo wybieramy też OC w życiu prywatnym, które chroni także poza obszarem mieszkania, na kwotę 40 000 złotych.

Oto, jakie wyniki otrzymaliśmy. Porównajmy cenę i zakres ochrony.

Towarzystwo ubezpieczenioweWariant/zakres ochronyCena za składkę

Generali

Wariant standardowy, OC w życiu prywatnym, assistance, ochrona w razie powodzi

293 zł

Proama    

Wariant optimum, OC w życiu prywatnym, stłuczenie stałych elementów, przepięcie, ochrona w razie powodzi

305 zł

Generali

Wariant optymalny (rubin), OC w życiu prywatnym, assistance, stłuczenie elementów stałych, przepięcie, ochrona w razie powodzi

352 zł

Link4

Wariant Dom Elastyczny, OC w życiu prywatnym, powódź    

375,30 zł

Wypróbuj kalkulator ubezpieczenia mieszkania już teraz!

Ubezpieczenie nieruchomości kupisz od ręki w kalkulatorze ubezpieczenia mieszkania online oraz na infolinii CUK. Zapraszamy także do naszych placówek w całej Polsce!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku