OC w życiu prywatnym

Czyli polisa, która chroni osoby trzecie. Zobacz, kiedy może przydać Ci się takie ubezpieczenie.

OC w życiu prywatnym

Twoje dziecko przez przypadek wybije komuś szybę piłką do gry? Popsuje Ci się pralka i zalejesz sąsiada piętro niżej? Takie sytuacje losowe mogą zdarzyć się i Tobie! Wtedy właśnie przyda Ci się OC w życiu prywatnym, które pokryje koszty wyrządzonych szkód. Sprawdź, w jakich jeszcze momentach, możesz liczyć na wsparcie od ubezpieczyciela.

Czym jest OC w życiu prywatnym?

Co oznacza OC? To skrót od wyrażenia „odpowiedzialność cywilna”. Określa się nim również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Znakomitej większości Polaków OC kojarzy się z obowiązkową polisą samochodową, ale może obejmować swoim zasięgiem również sytuacje niezwiązane w żaden sposób z pojazdem. OC w życiu prywatnym, podobnie jak to motoryzacyjne, chroni przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, których skutkiem są szkody osobowe lub rzeczowe spowodowane osobom trzecim. W zależności od rodzaju polisy może obowiązywać w różnych miejscach i sytuacjach.

OC w życiu prywatnym to dodatek, który możesz wybrać np. do ubezpieczenia turystycznego lub mieszkaniowego. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują je także jako osobną polisę. Tego typu ubezpieczenie chroni Cię przed szkodami, które wyrządzisz osobom trzecim wskutek losowych zdarzeń, na które właściwie nie miałeś wpływu. OC w życiu prywatnym może obejmować różne sytuacje, dlatego zawsze warto zapoznać się z ich listą. Podczas wyboru odpowiedniej oferty, zwróć uwagę na sumę oraz zakres ubezpieczenia. Weź pod uwagę, czy OC w życiu prywatnym chroni Cię czy wszystkich lokatorów w domu. To niezwykle istotny aspekt. Sprawdź także, gdzie ono obowiązuje - na terenie kraju czy może całej Europy? Taka informacja przyda Ci się podczas podróży. OC w życiu prywatnym ma szerokie zastosowanie, dlatego warto je mieć na wszelki wypadek.

OC w życiu prywatnym jako dodatek do ubezpieczenia mieszkania

OC w życiu prywatnym jako rozszerzenie ubezpieczenia mieszkania zdecydowanie zyskuje na popularności w ostatnich czasach. Zazwyczaj podwyższa ono kwotę składki jedynie nieznacznie, oferując w zamian ochronę w bardzo wielu sytuacjach. Najczęściej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym dodawane do ubezpieczenia nieruchomości obejmuje wszystkich jej mieszkańców, co często okazuje się niezwykle przydatne. Może również dotyczyć szkód wyrządzonych przez zwierzęta domowe czy gospodarskie. Dlatego jeśli boisz się, że Twój pies może zniszczyć ogrodzenie sąsiada lub podkopać się do jego ogrodu, taka polisa na pewno jest dla Ciebie.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym dodane do polisy mieszkaniowej pokryje również koszty związane ze szkodami wyrządzonymi przez dzieci. To jedno z lepszych rozwiązań dla każdego rodzica niesfornego malucha! Jeśli dziecko podczas zabawy wybije szybę u sąsiada lub w inny sposób zniszczy mienie, polisa pokryje wszelkie straty. Może być również bardzo pomocna, gdy Twoja pociecha spowoduje uszczerbek na zdrowiu – np. przewróci przechodnia, wjeżdżając w niego rowerem. Wówczas koszty, którymi oczywiście zostanie obarczony odpowiedzialny za dziecko rodzic, mogą być ogromne. Leczenie, rehabilitacja, czasami również rekompensata za brak możliwości pracy – to kwoty, które mogą przerazić niejednego. Na szczęście ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dodane do ubezpieczenia mieszkania sprawi, że nie będziesz musiał się o nie martwić. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz polisę o określonym zakresie!

Standardowa polisa mieszkaniowa chroni najczęściej mury, elementy stałe oraz cenne ruchomości. Zabezpiecza na wypadek zdarzeń losowych, takich jak np. pożar czy włamanie. Nie chroni jednak na wypadek wywołania szkód, które dotkną kogoś innego, np. sąsiada. W tym momencie przydaje się OC w życiu prywatnym. Cena takiej dodatkowej polisy nie jest wysoka, za to korzyści mogą być ogromne. To dobra propozycja zarówno dla osób mieszkających w blokach, jak i dla właścicieli domów jednorodzinnych. W każdym z tych przypadków możesz bowiem nieumyślnie spowodować zdarzenia wiążące się z dużymi kosztami. Ubezpieczenie może ochronić Cię zarówno w przypadku zalania sąsiada z dołu na skutek nieszczelnej instalacji, jak i uszczerbku na ciele przechodnia w wyniku poślizgnięcia się na nieodśnieżonym chodniku przed Twoją posesją. Pokryje wszelkie koszty zadośćuczynienia, naprawy, leczenia itp.

Korzyści na co dzień

Zastanawiasz się, na jaki zakres ochrony możesz liczyć posiadając OC w życiu prywatnym? Nie wiesz, czy dokupić tego typu rozszerzenie do ubezpieczenia nieruchomości? Na co dzień to zabezpieczenie przed szkodami, które Ty, Twój małżonek, Twoje dziecko albo inna osoba, z którą prowadzisz gospodarstwo domowe, może wyrządzić osobie trzeciej. Przykładowo, jeśli zalejesz mieszkanie sąsiada i okaże się, że to skutek pękniętej rury, pokryte zostaną koszty remontu. Wystarczy, że udokumentujesz szkody oraz opiszesz dokładnie całe zdarzenie.

OC w życiu prywatnym zapewnia Ci także zwrot kosztów za takie szkody jak:

 • przypadkowe wybicie szyby czy reflektorów w samochodzie sąsiada
 • uszkodzenie ekspozycji w centrum handlowym przez Twoje dziecko
 • podrapanie przez Twoje zwierzę drogocennych przedmiotów gości czy przechodniów
 • Twoje dziecko przypadkowo zarysuje samochód stojący na poboczu (np. podczas jazdy na rowerze).

Co ciekawe, takie ubezpieczenie może obejmować nie tylko domowników, ale także osoby, które pomagają Ci na co dzień. Jeśli korzystasz z usług ogrodnika czy sprzątaczki i ta osoba wyrządzi szkodę Twoim gościom, poszkodowani dostaną odszkodowanie z tytułu posiadanego przez Ciebie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Opinie o tym rodzaju polisy są jednoznaczne – większość osób zdecydowanie nie żałuje, że się na nią zdecydowało. To sposób na znacznie spokojniejszy sen i uniknięcie bardzo przykrych korzyści finansowych w zamian za niewielki koszt miesięczny.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

OC w życiu prywatnym jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie turystyczne to niezwykle ważna polisa, którą powinno się nabywać przed każdym wyjazdem, szczególnie zagranicznym. Chroni między innymi przed wysokimi kosztami leczenia w innych krajach. Zazwyczaj można je rozszerzyć o dodatkowe pakiety, w tym klauzulę alkoholową (ochrona obejmuje wówczas również wypadki pod wpływem alkoholu), ochronę bagażu czy też OC w życiu prywatnym. Ta ostatnia klauzula jest o tyle wyjątkowa, że zabezpiecza ubezpieczonego pośrednio. Nie odnosi się bowiem do szkód doznanych na jego zdrowiu czy mieniu. Zapewnia za to ochronę finansową w przypadku szkód wyrządzonych przez niego, których efektem jest uszczerbek na zdrowiu lub mieniu innych osób. To dodatkowo płatny pakiet, który jednak zwykle nie jest drogi. Może za to być bardzo opłacalny!

OC w życiu prywatnym za granicą

Niezwykle przydatne jest OC w życiu prywatnym jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego. Przede wszystkim, możesz liczyć na pomoc finansową, jeśli wyrządzisz szkody podczas podróży czy na stoku narciarskim. Wyobraź sobie, że podczas wyjazdu za granicę, uszkodzisz drogocenny sprzęt w górach przypadkowej osoby. Może okazać się, że kwota zadośćuczynienia jest bardzo wysoka – tym bardziej, że liczona będzie np. w euro. Do tego wystarczy dorzucić jeszcze opłaty sądowe, które mogą być naprawdę przerażające. W takiej sytuacji nieocenione będzie OC w życiu prywatnym, które pokryje takie koszty. Może się też zdarzyć sytuacja, w której nieumyślnie zniszczysz mienie hotelowe, albo wyrządzisz komuś krzywdę – np. uderzysz go, wskakując do basenu, wywołując uszczerbek na zdrowiu. W tym momencie polisa ubezpieczenia osób fizycznych w życiu prywatnym okaże się niezastąpiona, ponieważ pokryje wszelkie koszty medyczne i ewentualnie inne wydatki związane z wypadkiem. Właśnie dlatego, przed wyjazdem za granicę, zajrzyj do ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Wybierz najbardziej atrakcyjną opcję, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Jeśli chcesz wykupić skuteczne ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, porównanie dostępnych ofert to podstawa! Polisy często dość mocno różnią się zakresem ubezpieczenia mimo podobnych cen.

Jak to wygląda w praktyce? Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym to polisa, która dotyczy przede wszystkim dwóch obszarów:

 • zdarzeń, w których wyniku ubezpieczony zniszczy cudze mienie,
 • zdarzeń z winy ubezpieczonego, w których wyniku osoba trzecia dozna szkód osobowych (np. uszczerbku na zdrowiu).

Jak wybrać najlepszą polisę? Koniecznie sprawdź, jakie rodzaje wypadków i zdarzeń obejmuje OC w życiu prywatnym. Wszelkie warunki znajdziesz w OWU. Lektura tego dokumentu może być dość męcząca, ale na pewno warto. Koniecznie sprawdź również sumę ubezpieczenia – to kwota, do jakiej towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z naprawieniem wyrządzonych przez Ciebie szkód. Pamiętaj, że może się zdarzyć sytuacja, w której koszty przekroczą sumę ubezpieczenia. Wówczas będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni. Wybierając ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego, upewnij się również, na jakich terenach obowiązuje. Niekiedy niektóre kraje są wyłączone z ochrony. Może to być szczególnie ważne, jeśli planujesz podróż samochodem lub wyjazd objazdowy obejmujący różne państwa.

OC w życiu prywatnym – przed czym chroni, a przed czym nie?

Każda polisa zawiera wyłączenia, czyli sytuacje, których ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje. Ich zakres zależy od polityki firmy – każde towarzystwo może ustalić własne wyłączenia. Trzeba jednak przyznać, że zazwyczaj wyglądają one podobnie. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zazwyczaj nie zadziała, gdy:

 • szkoda została wyrządzona umyślnie,
 • szkoda dotyka ubezpieczonego lub jego bliskich,
 • odpowiedzialność ubezpieczonego za zdarzenie objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (dotyczy np. zdarzeń mających miejsce podczas kierowania przez ubezpieczonego samochodem objętym obowiązkowym OC),
 • szkoda powstała w wyniku udziału ubezpieczonego w bójce lub innego rodzaju ataku przemocy,
 • szkoda powstała na skutek działania ubezpieczonego pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających (jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozszerzenie o tzw. klauzulę alkoholową),
 • szkoda jest związana ze zniszczeniem gotówki, papierów wartościowych, bonów towarowych, dzieł sztuki, przedmiotów o wartości kolekcjonerskiej, biżuterii, przedmiotów wytworzonych z metali szlachetnych itp.

Dokładny spis wykluczeń dla danej polisy znajdziesz w OWU ubezpieczyciela.

Ubezpiecz się od szkód!

Polisę OC w życiu prywatnym kupisz w placówkach CUK Ubezpieczenia w całej Polsce oraz u naszych doradców na infolinii.

Porozmawiaj z nami

Zamów rozmowę

Spotkaj się z nami

Znajdź placówkę

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku