2020-02-24

Czy ubezpieczenie domu jednorodzinnego jest droższe niż ubezpieczenie mieszkania?

Od czego zależy cena polisy?

Czy ubezpieczenie domu jednorodzinnego jest droższe niż ubezpieczenie mieszkania?

Tak naprawdę w kilka minut możesz obliczyć składkę za ubezpieczenie domu jednorodzinnego czy mieszkania. Do jej wyliczenia potrzebne są podstawowe dane na temat nieruchomości. Sprawdź, od czego zależy cena polisy, a także jakie są różnice.

Ubezpieczenie nieruchomości - możesz, ale nie musisz

Zadajesz sobie pytanie czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe? To dobrowolna polisa, której nie musisz kupować. Warto jednak zabezpieczyć swoją nieruchomość i w razie nieprzewidzianej sytuacji, takiej jak pożar, nagły huragan czy powódź, będziesz mógł liczyć na wypłatę świadczenia od swojego ubezpieczyciela. Przeznaczysz je np. na remont lub usunięcie szkód zdarzenia. Ubezpieczenienie ruchomości może być wymaganą formalnością przez bank, kiedy będziesz kupować ją na kredyt. Zazwyczaj jest to podstawowa polisa, którą zakupisz na miejscu, w instytucji lub poszukasz oferty na własną rękę. Która opcja jest lepsza? Pierwsza z nich jest oczywiście komfortowa, jednak druga umożliwia Ci znalezienie tańszej i bardziej opłacalnej polisy, która ma lepszy zakres.

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Teraz nie musisz odwiedzać lub dzwonić do poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, aby poznać ich ofertę. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora online. Wprowadzisz tam wszystkie niezbędne dane, następnie porównasz polisy pod względem ceny oraz warunków ochrony, a na końcu opłacisz jedną z nich i będziesz mógł cieszyć się swoim ubezpieczeniem. Wszystko to bez wychodzenia z domu czy zbędnych formalności. Takie rozwiązanie jest nie tylko komfortowe, ale także opłacalne. Dzięki temu, że możesz porównać kilka ofert, wybierzesz najlepszą z nich. Oznacza to, że zaoszczędzisz na polisie i w tej samej cenie, np. dostaniesz lepsze warunki do dyspozycji.

Cena ubezpieczenia - od czego zależy?

Umowę z ubezpieczycielem podpisuje się na 12 miesięcy, a czasem nawet na 3 lata. W tym czasie możesz korzystać z ochrony, która dokładnie jest opisana w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). I właśnie od nich głównie zależy cena składki. Możesz ubezpieczyć zarówno same mury, czyli np. fundamenty domu, jak i elementy stałe i ruchomości. Ważny jest także świadomy oraz skrupulatny dobór rozszerzeń. Oczywiście nie musisz z nich korzystać, jednak są one przydatne. Przykładowo, podstawowa polisa może nie obejmować kradzieży z włamaniem lub przepięcia, a przecież są to bardzo prawdopodobne zagrożenia. Oprócz samego zakresu ochrony ubezpieczenia, liczy się także wartość nieruchomości, zabezpieczenia, jej lokalizacja oraz materiały, z których jest wykonana konstrukcja oraz powierzchnia użytkowa. Odnośnie samej polisy, będziesz musiał zdecydować też o sumie ubezpieczenia np. wyposażenia, czyli ruchomości domowych.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Porównanie cen ubezpieczenia domu i mieszkania

Ubezpieczenie domu na pewno będzie nieco droższe od mieszkania. Powód jest bardzo prosty - im większa powierzchnia i wartość nieruchomości, tym kwota za składkę jest wyższa. Właśnie dlatego, jeśli chcesz ubezpieczyć przykładowo dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 120 metrów kwadratowych i mieszkanie o powierzchni 56 metrów kwadratowych, różnice mogą wynosić nawet kilkaset złotych

Niska suma ubezpieczenia - pozorna oszczędność

Jeśli chcesz zaoszczędzić na polisie mieszkaniowej i w związku z tym, chcesz podać niższą sumę ubezpieczenia niż jest prawdziwa wartość nieruchomości - niestety, to tylko pozory. Podana kwota musi odzwierciedlać rzeczywistą sumę. Poza tym, będziesz płacić niższą składkę, a w momencie szkody okaże się, że świadczenie wypłacone przez ubezpieczyciela nie będzie wystarczające np. na przeprowadzenie remontu. Odwrotną sytuacją jest tzw. nadubezpieczenie. Opłacenie wyższej składki nie jest równoznaczne z otrzymaniem większego odszkodowania, ponieważ ubezpieczyciel ma prawo do przeliczenia rzeczywistej wartości szkód.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Zajrzyj do naszego kalkulatora online i oblicz cenę składki. Wszystko to zrobisz w kilkanaście minut. Jeśli wolisz tradycyjny sposób, zapraszamy do jednej z naszych placówek lub skorzystania z infolinii.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku