2022-10-26

Zniżki i zwyżki w ubezpieczeniu nieruchomości – co warto wiedzieć?

Sprawdź, co wpływa na cenę polisy mieszkaniowej.

Zniżki i zwyżki w ubezpieczeniu nieruchomości – co warto wiedzieć?

Zakup odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania lub domu to doskonała inwestycja na przyszłość. Możesz w ten sposób zabezpieczyć posiadany majątek i zapewnić optymalną ochronę swoim bliskim na wypadek wielu nieprzewidzianych sytuacji. Warto poznać jednak zasady, które decydują o cenie składki za polisę i wybrać jak najtańsze ubezpieczenie mieszkania lub domu. Niestety nie zawsze niska cena oznacza szeroki zakres ochrony. Należy więc ostrożnie dobierać oferty.

Z tego artykułu dowiesz się, od czego zależy cena polisy mieszkaniowej i na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości. Wyjaśnimy też, co wpływa na zniżki oraz zwyżki w składce. Sprawdź najważniejsze informacje na temat cen polis mieszkaniowych!

Od czego zależy cena ubezpieczenia nieruchomości?

Cena ubezpieczenia domu lub mieszkania zależy przede wszystkim od ryzyka ubezpieczeniowego, a także zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela. Na wysokość składki wypływa wartość nieruchomości oraz zakres gwarantowanej przez towarzystwo w OWU ochrony. Środki z polisy mieszkaniowej muszą pokrywać wszystkie potencjalne szkody. Im droższą posiadamy zatem nieruchomość, tym więcej zapłacimy za jej ubezpieczenie.

Zwiększenie składki za polisę mieszkaniową może wynikać z rozszerzenia ochrony – np. o ruchomości domowe. Dodatków do ubezpieczenia nieruchomości może być wiele, a wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego klienta. Wpływ na cenę polisy na pewno ma też historia szkód danej nieruchomości. Więcej na ten temat pisaliśmy już w tej poradzie – sprawdź, co dokładnie wpływa na wysokość składki za polisę mieszkaniową.

Cena polisy mieszkaniowej może zależeć także od samego towarzystwa ubezpieczeniowego. W porównywarce online oferta z identycznym zakresem ochrony na nieruchomość o tej samej wartości może kosztować nawet kilkaset złotych rocznie mniej lub więcej – skorzystaj z nowoczesnego kalkulatora online na stronie CUK i znajdź najbardziej rozbudowane, a przy tym najtańsze ubezpieczenia mieszkań i domów!

Co oznacza zwyżka i zniżka w polisie mieszkaniowej?

Zniżki i zwyżki w ubezpieczeniu mieszkania lub domu wpływają na obniżenie lub podwyższenie składki za wybrane polisy. Decydują o nich przekazywane przez klienta informacje związane z cechami danej nieruchomości oraz jej użytkowaniem. Na tej podstawie obliczana jest wysokość składki.

Zwyżki i zniżki w ubezpieczeniu domu lub mieszkania wyliczane są bazie kilku różnorodnych czynników. Towarzystwo bierze oczywiście pod uwagę także sumy ubezpieczenia, zakres polisy oraz objęte ochroną ryzyka. Zwyżkę może otrzymać każdy klient, który ma za sobą historię szkód i wypłaconych odszkodowań. Szansą na uzyskanie zniżki jest natomiast każda poprzednia polisa przebiegająca bez zdarzeń ubezpieczeniowych.

Na jaki czas można zawrzeć polisę mieszkaniową?

Nieruchomość możemy ubezpieczyć nie tylko na 12 miesięcy, ale również na okres kilku lat. Najczęściej maksymalny czas trwania polisy w towarzystwach to trzy lata. Warto rozpatrzyć zakup polisy na dłużej, ponieważ wielu ubezpieczycieli oferuje zniżki w ubezpieczeniu mieszkania lub domu właśnie dla stałych klientów! Więcej informacji dotyczących polis mieszkaniowych na okres trzech lat znajdziesz w tej poradzie – sprawdź, co warto wiedzieć!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zniżki i zwyżki w ubezpieczeniu mieszkania – co ma na nie wpływ?

Wysokości składek za ubezpieczenia nieruchomości są, jak już wspomnieliśmy, wyliczane po dokładnym oszacowaniu ryzyka na podstawie obowiązującej taryfy ubezpieczyciela. Im wyższą odpowiedzialność będzie musiało ponieść towarzystwo, tym więcej zapłacimy za polisę mieszkaniową. Na cenę ubezpieczenia nieruchomości wpłyną też zwyżki oraz zniżki, które będą bazowały na szkodach z przeszłości – zwykle z ostatnich kilku lat.

Oto powody, dla których otrzymamy zwyżki w polisie mieszkaniowej:

 • polisa dotyczy domu lub innego budynku niemurowanego (np. z drewna);
 • ubezpieczamy lokal wynajmowany;
 • ubezpieczony lokal mieści się na ostatnim piętrze budynku lub parterze;
 • podczas trwania polisy wystąpiły już szkody;
 • opłacamy składki w systemie ratalnym;
 • towarzystwo zaliczyło naszą nieruchomość do kategorii zwiększonego ryzyka.

Co może mieć wpływ na uzyskanie zniżek w ubezpieczeniu mieszkania:

 • korzystanie z innych typów polis w danym towarzystwie – np. posiadanie OC auta;
 • brak zdarzeń ubezpieczeniowych (szkód) w poprzednim okresie trwania polisy;
 • promocje, rabaty, programy lojalnościowe danego towarzystwa;
 • zakup polisy w pakiecie;
 • posiadanie dodatkowych zabezpieczeń domu lub mieszkania;
 • niskie ryzyko ubezpieczeniowe (bezpieczna lokalizacja) na podstawie oceny towarzystwa.

Czy wiesz,że...

Rodzaj i wysokość zwyżek lub zniżek może zależeć od strategii marketingowej obranej przez dane towarzystwo. Często ubezpieczyciele oferują bowiem promocje, programy lojalnościowe lub wręcz przeciwnie – wyższe kwoty składek dla nowych klientów bez historii ubezpieczeniowej. Wszystko zależy od zasad wewnętrznej oceny ryzyka towarzystwa.

Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę mieszkaniową?

Pierwszą rzeczą, na którą zwykle zwracamy uwagę, kupując ubezpieczenie na dom lub mieszkanie, jest cena. Nie zawsze jednak niska składka za polisę zapewni nam odpowiednie odszkodowanie w przypadku wystąpienia określonych szkód. Dlatego warto zawsze dokładnie zapoznać się z OWU ubezpieczyciela i porównać oferty od innych towarzystw. Najważniejszym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze polisy mieszkaniowej, jest jej zakres.

Nie wolno zapominać też o tym, że ubezpieczyciel może umieścić w umowie nieoczywiste wyłączenia. Przed wyborem ubezpieczenia nieruchomości należy więc upewnić się, w jakich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty odszkodowania. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, kiedy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia.

O tym, czym dokładnie są wyłączenia w ubezpieczeniu domu i mieszkania pisaliśmy już w tej poradzie – sprawdź szczegóły.

Jak oszacować koszt polisy mieszkaniowej?

Przede wszystkim należy w tym celu wziąć pod uwagę metraż i ustalić wartość nieruchomości. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz poprosić o pomoc doradcę ubezpieczeniowego. Odwiedź placówkę stacjonarną lub skontaktuj się z infolinią CUK, by zasięgnąć porady specjalisty. U nas wykupisz ubezpieczenie mieszkania nie tylkoszybko i wygodnie, ale także najtaniej na rynku!

Do polisy mieszkaniowej należy wycenić nieruchomość tak, aby uwzględniała wartość murów, elementów stałych i ruchomości domowych. Jeżeli na przykład wycenimy nasz majątek na 250 000 zł, będzie to jednocześnie suma ubezpieczenia oraz maksymalne odszkodowanie, jakie możemy uzyskać w razie wystąpienia szkody całkowitej (wynik pożaru, powodzi, wybuchu itp.)

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie mieszkania do kredytu? W pierwszej kolejności zapytaj o ofertę swojego kredytodawcę. Banki mają zwykle podpisane umowy z konkretnymi firmami ubezpieczeniowymi. Skorzystanie z takiej oferty może zapewnić Ci niższą cenę za polisę mieszkaniową. Pamiętaj jednak, by równocześnie porównać propozycje od innych towarzystw, korzystając z porównywarek polis, takich jak CUK – sprawdź ceny składek w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości online!

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu nieruchomości?

Tanie ubezpieczenie mieszkania możemy znaleźć online! Regularne porównywanie składek na stronie internetowej pozwoli nam szybko odszukać właściwą polisę. Korzystanie z kalkulatora ubezpieczeń online, które proponuje m.in. CUK to gwarancja wygody i możliwość skorzystania z interesujących nas ofert bez wychodzenia z domu.

Dobrym sposobem na znalezienie najtańszych ubezpieczeń nieruchomości na rynku jest także śledzenie aktualnych promocji i korzystanie z programów lojalnościowych. W CUK oferujemy wiele atrakcyjnych zniżek oraz promocyjnych ofert – czeka na Ciebie m.in. program MOC Rabatów, dzięki któremu zaoszczędzisz nawet 53% ceny za polisę na mieszkanie, a także liczne promocje dla stałych klientów. Sprawdź oferty już dziś!

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania? – porównaj składki w CUK!

Gdzie najtaniej ubezpieczyć mieszkanie lub dom? Przekonasz się o tym, sprawdzając bieżące oferty od ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych w CUK! Dostarczamy Ci najlepsze narzędzie do porównywania cen składek za polisę mieszkaniową i zapewniamy najkorzystniejsze promocje na rynku ubezpieczeń.

Sprawdź składkę za dobraną do swoich potrzeb i preferencji polisę mieszkaniową już dziś, wykonując prostą kalkulację online. Wystarczy, że wpiszesz kilka niezbędnych danych do formularza, a wycenę otrzymasz w 2 minuty! Wolisz zapytać o oferty osobiście? Odwiedź jedną z 500 placówek stacjonarnych CUK lub porozmawiaj z doradcą za pośrednictwem naszej infolinii. Zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł

4.33
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku