2022-09-16

Czym są wyłączenia w ubezpieczeniu domu i mieszkania?

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania?

Czym są wyłączenia w ubezpieczeniu domu i mieszkania?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania daje nam pełną gwarancję bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Zawsze warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami polisy, które narzuca towarzystwo. Analiza detali dotyczących ubezpieczenia nieruchomości pozwoli nam zaoszczędzić rozczarowań związanych z odmową wypłaty odszkodowania.

Istnieje wiele powodów, dla których towarzystwa zastrzegają sobie prawo do wyłączeń odpowiedzialności w polisie mieszkaniowej. Większość z nich wiąże się przede wszystkim z sytuacjami, w którym dochodzi do rażącego niedbalstwa. Zdarzenia takie mogą być jednak łatwo zweryfikowane przez ubezpieczyciela, a uczciwi lokatorzy zawsze uzyskują należne im odszkodowania. O tym, czym są wyłączenia w ubezpieczeniu domu i mieszkania dowiesz się z poniższego tekstu.

Ubezpieczenie nieruchomości – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie na mieszkanie lub dom to bardzo ważny aspekt przy nabyciu każdej nieruchomości. Biorąc kredyt na zakup lub budowę domu, musimy pamiętać, że większość banków będzie wymagała od nas zabezpieczenia. Ten typ polisy jest jednak w pozostałych sytuacjach kwestią opcjonalną i zależną od woli właściciela. Istnieje wiele powodów, dla których warto ją posiadać – przede wszystkim ubezpieczenie domu, domu w budowie lub mieszkania zapewnia ochronę w razie włamania, skutków awarii, przynoszących szkodę zjawisk meteorologicznych lub dewastacji przez osoby trzecie.

Ubezpieczenia nieruchomości działają na rozmaitych zasadach w zależności od rodzaju wykupionej polisy. Towarzystwa proponują klientom pakiety podstawowe i rozszerzenia, które gwarantują lepsze zabezpieczenie lokum. Popularnym dodatkiem do tego typu ubezpieczeń jest ochrona ruchomości domowych. Wykupienie takiego rozszerzenia do ubezpieczenia mieszkania i domu zapewnia uzyskanie odszkodowania w sytuacji, gdy zniszczeniu ulegną przedmioty znajdujące się w środku. Zwykle ochrona dotyczy również włamania z kradzieżą.

Wyłączenia w ubezpieczeniu nieruchomości – czego nie obejmie polisa?

Wyłączeniami w ubezpieczeniu nieruchomości nazywamy wskazane przez towarzystwo sytuacje, w których dochodzi do odmowy wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel w takich wypadkach nie bierze odpowiedzialności za powstałe w wyniku zdarzenia szkody. Wszystkie wyłączenia w polisie mieszkaniowej powinny znaleźć się w szczegółach umowy (OWU) i zostać zaakceptowane przez ubezpieczającego. Są one równie ważne dla obu stron. Jeśli zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć mieszkanie lub dom, skorzystaj z naszego dokładnego kalkulatora ubezpieczeń, dzięki któremu zyskasz dostęp do najlepszych ofert znanych towarzystw w jednym miejscu!

Na co zwrócić uwagę, poszukując ubezpieczenia na dom?

W zakresie ubezpieczenia mieszkania lub domu może znaleźć się nawet do kilkudziesięciu zdarzeń losowych. Jeśli jedno z nich spowoduje zniszczenie mienia, wtedy towarzystwo gwarantuje wypłatę odszkodowania. Jednak nie zawsze szkoda będzie oznaczała otrzymanie pieniędzy z tytułu polisy.

Częstym powodem, dla którego ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania, jest wykupienie przez niego zbyt wąskiego zakresu ochrony. Zwykle tani wariant podstawowy, na którym wiele osób chce zaoszczędzić, zapewnia jedynie ubezpieczenie murów! Jak więc właściwie ubezpieczyć dom? Należy wybrać taką polisę, która zagwarantuje ochronę wszystkim wartościowym składowym nieruchomości. Każde dodatkowe rozszerzenie zwiększa szansę na otrzymanie stosownej rekompensaty w razie utraty bądź uszkodzenia mienia.

To ważne!

Istnieją sytuacje, w których polisa mieszkaniowa nie zadziała. Wśród nich wymienić można m.in.: umyślne wyrządzenie szkody, niedopełnienie obowiązków lub brak właściwej konserwacji, szkody powstałe w następstwie spożycia alkoholu lub środków odurzających, substancji psychotropowych itp.

Kradzież z włamaniem – kiedy nie otrzymamy odszkodowania?

Włamanie z kradzieżą to koszmar każdego właściciela nieruchomości. Właśnie dlatego tak ważne jest zabezpieczenie przed taką sytuacją. Towarzystwa wymagają jednak spełnienia określonych kryteriów przy ubezpieczeniu całego budynku lub jego części, takich jak np. odpowiednie drzwi wejściowe czy też rolety antywłamaniowe w przypadku lokalu na parterze. Bardzo ważnym elementem ubezpieczenia od kradzieży jest kwestia włamania. Jeżeli na miejscu zdarzenia nie będzie śladów włamania, wówczas firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – kto może to zrobić?

Ubezpieczenia mieszkań to temat dedykowany nie tylko właścicielom nieruchomości, ale także wynajmującym. Kto powinien ubezpieczyć mury i elementy stałe? Oczywiście właściciel. Może także wykupić dodatki do polisy w postaci ochrony dla elementów wyposażenia, które znajdowały się w wykazie dołączonym do umowy. Dzięki takiej polisie właściciel otrzyma odszkodowanie, które pozwoli mu w razie potrzeby na nowo wyposażyć lokum. Ponadto zakup ubezpieczenia mieszkania z OC w życiu prywatnym zapewni pomoc, kiedy wyrządzone zostaną szkody osobom trzecim, np. w wyniku pęknięcia rury, czego skutkiem jest zalanie lokum sąsiada.

Warto jednak wiedzieć, że za ubezpieczeniem przedmiotów, które stanowią własność najemcy, zawsze stoją wynajmujący. Właściciel nie może bowiem wykupić ochrony dla ich prywatnej własności. Jeśli zatem wynajmujesz mieszkanie i posiadasz w nich wartościowe przedmioty, rozważ zakup polisy zapewniającej ochronę ruchomościom domowym.

Istotnym dodatkiem może okazać się również ubezpieczenie mieszkania z OC w życiu prywatnym, ponieważ to ono uchroni Cię przed rekompensatą finansową, jeśli np. do zalania mieszkania lub innych szkód w mieniu właściciela doszło z Twojej winy.

Przeczytaj też poradę: Jakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości?

Co można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej?

Ubezpieczenie nieruchomości może dotyczyć zarówno domu, mieszkania, jak i domu w budowie. Wykupując polisę na dom, możemy także włączyć do ochrony wszystkie zabudowania i instalacje znajdujące się na terenie naszej posesji, np.: budynki gospodarcze, garaż, budynki tzw. małej architektury (altany, ogrodzenia wraz z bramą i elementami stałymi), basen, oczko wodne, chodniki i podjazdy, a także zieleń ogrodową. Dobra polisa mieszkaniowa gwarantuje uzyskanie odszkodowania w wyniku pożaru, włamania, awarii, zalania oraz innych zdarzeń losowych, które mogą wydarzyć się na terenie posesji.

To ważne!

Nie każdy dom można ubezpieczyć. Problematyczne będą w tym wypadku np. budynki w złym stanie technicznym oraz obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem (holenderskie).

Karencja przy ubezpieczeniu mieszkania lub domu – czym jest?

Decydując się na wykupienie ubezpieczenia domu lub mieszkania można spotkać się z terminem karencji. Mamy z nią do czynienia tuż po zawarciu ubezpieczenia. W tym wyznaczonym przez towarzystwo okresie za wszelkie szkody, do których dojdzie w mieszkaniu, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Oznacza to, że Twoja polisa działa, jednak nie jesteś w tym czasie chroniony. Terminu karencji używa się najczęściej w odniesieniu do powodzi. Przeważnie trwa ona 30 dni od podpisania umowy, jednak każdy ubezpieczyciel ma prawo ustalić okres karencyjny indywidualnie w oparciu o własne OWU.

Czym są limity odpowiedzialności w polisie mieszkaniowej?

Poza wyłączeniami odpowiedzialności w polisie mieszkaniowej istnieją też inne ograniczenia dotyczące ubezpieczenia nieruchomości. W OWU danego towarzystwa znaleźć można także dokładne informacje o limitach odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Wyłączenia dosłownie zwalniają towarzystwo z obowiązku wypłaty odszkodowania ubezpieczonemu. Natomiast limity odpowiedzialności mówią o ściśle określonych ograniczeniach w kwotach oraz zakresie usług, jakie w danym okresie ochrony lub w ramach konkretnego zdarzenia może otrzymać ubezpieczony. Jeśli kupujesz więc polisę, pamiętaj, by określić, na jaką kwotę chcesz ubezpieczyć wszelkie elementy mieszkania.

Ubezpiecz dom lub mieszkanie w CUK bez wychodzenia z domu!

Poszukujesz ubezpieczenia mieszkania lub domu online? Dzięki porównywarce CUK otrzymasz dostęp do najlepszych ofert i wykupisz dostosowaną do swoich potrzeb polisę bez wychodzenia z domu! Nasz precyzyjny i prosty w obsłudze kalkulator ubezpieczeń nieruchomości ułatwi Ci znalezienie najlepszej oferty. Zyskujesz tym samym szybki dostęp do bieżących propozycji oferowanych przez największe towarzystwa, z którymi współpracujemy.

Dzięki CUK ubezpieczysz swój dom lub mieszkanie na preferencyjnych warunkach. Zapewniamy szeroki wybór ofert ochrony zarówno dla już istniejących nieruchomości, jak i tych, które dopiero są w budowie. Kup polisę na stronie, przyjdź do placówki lub skorzystaj z naszej infolinii. Zapraszamy do kontaktu z doradcą!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku