Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-02-28

Jakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości?

Ubezpieczasz swój dom? Bardzo dobrze! Dowiedz się, jakie przeglądy i kontrole powinieneś przeprowadzać.

Właściciele nieruchomości mają na głowie wiele różnych obowiązków. Konieczne jest pilnowanie terminów płatności rachunków i podatków od nieruchomości, pilnowanie terminu polisy oraz dbanie o stan mieszkania i przeprowadzanie remontów.

Obowiązków jest naprawdę sporo, a do tego dochodzą jeszcze obowiązki związane  z regularnymi kontrolami i przeglądami stanu technicznego budynku. Można się łatwo pogubić co i kiedy powinniśmy zrobić. Dlatego dajemy Wam ściągę, która pomoże w uniknięciu kłopotów.

Właściciel nieruchomości ma sporo obowiązków, w tym regularne czyszczenie przewodów kominowych.

Jakie czynności należy wykonywać?

Jest sporo czynności, które powinien wykonywać właściciel nieruchomości. Okresowo raz do roku powinno się skontrolować instalacje gazowe znajdujące się w nieruchomości oraz przewody kominowe (dymowe, spalinowe, wentylacyjne).

Na każdym właścicielu nieruchomości spoczywa też obowiązek czyszczenia co 6 miesięcy dymowych i spalinowych przewodów kominowych palenisk, które są opalane paliwem płynnym lub gazowym. W przypadku palenisk opalanych paliwem stałym obowiązkowe jest czyszczenie przewodów kominowych (dymowych i spalinowych) raz na kwartał.

Właściciele muszą też odpowiednio dbać o stan techniczny instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz elektrycznej. Wymaga to sporego zaangażowania i poświęcenia czasu, jednak należy pamiętać, że jest to czas poświęcony na zapewnienie bezpieczeństwa naszego i bezpieczeństwa naszych bliskich.

Te dokumenty miej zawsze pod ręką!

Właściciele nieruchomości w każdym momencie muszą też dysponować odpowiednimi dokumentami, niezależnie od tego, kiedy zakończyła się na przykład budowa domu jednorodzinnego.

Wśród tych dokumentów muszą się znaleźć:

  • pozwolenie na budowę,
  • protokoły związane z odbiorami częściowymi i końcowymi,
  • projekty budowlane,
  • dokumenty, które poświadczają przeprowadzane zmiany w przygotowanych wcześniej projektach.

Czym grozi zaniedbanie obowiązków?

Zaniedbanie własnych obowiązków grozić może różnorodnymi karami, przede wszystkim mowa tutaj o mandacie za brak okresowych kontroli w swojej nieruchomości. Wysokość mandatu zależy od tego, jakich zaniedbań dopuścił się właściciel.

Problemy mogą się też pojawić w przypadku wystąpienia szkody. Brak kompletnej dokumentacji związanej z okresowymi kontrolami nieruchomości może skutkować odmową wypłacenia świadczenia z tytułu ubezpieczenia nieruchomości.

Warto więc dbać o to, aby dokumenty znajdowały się w jednym miejscu, dzięki czemu zawsze będzie się miało do nich szybki dostęp. W przypadku lekceważenia własnych obowiązków można narazić się nie tylko na poważne sankcje finansowe, ale też na niewypłacenie odszkodowania w sytuacjach kryzysowych, gdy np. dojdzie do pożaru w mieszkaniu lub domu.

Chciałbyś poznać naszą ofertę ubezpieczeń nieruchomości?

Przyjdź do jednej z naszych placówek lub zadzwoń na infolinię i porozmawiaj z doradcą. A może chciałbyś porównać online ceny polis? Skorzystaj z naszego kalkulatora.