Właściciele nieruchomości mają na głowie wiele różnych obowiązków. Konieczne jest pilnowanie terminów płatności rachunków i podatków od nieruchomości, pilnowanie terminu polisy oraz dbanie o stan mieszkania i przeprowadzanie remontów.
Obowiązków jest naprawdę sporo, a do tego dochodzą jeszcze obowiązki związane z regularnymi kontrolami i przeglądami stanu technicznego budynku. Można się łatwo pogubić co i kiedy powinniśmy zrobić. Dlatego dajemy Wam ściągę, która pomoże w uniknięciu kłopotów.

Jakie czynności należy wykonywać?
Jest sporo czynności, które powinien wykonywać właściciel nieruchomości. Okresowo raz do roku powinno się skontrolować instalacje gazowe znajdujące się w nieruchomości oraz przewody kominowe (dymowe, spalinowe, wentylacyjne).
Na każdym właścicielu nieruchomości spoczywa też obowiązek czyszczenia co 6 miesięcy dymowych i spalinowych przewodów kominowych palenisk, które są opalane paliwem płynnym lub gazowym. W przypadku palenisk opalanych paliwem stałym obowiązkowe jest czyszczenie przewodów kominowych (dymowych i spalinowych) raz na kwartał.
Właściciele muszą też odpowiednio dbać o stan techniczny instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz elektrycznej. Wymaga to sporego zaangażowania i poświęcenia czasu, jednak należy pamiętać, że jest to czas poświęcony na zapewnienie bezpieczeństwa naszego i bezpieczeństwa naszych bliskich.
Te dokumenty miej zawsze pod ręką!
Właściciele nieruchomości w każdym momencie muszą też dysponować odpowiednimi dokumentami, niezależnie od tego, kiedy zakończyła się na przykład budowa domu jednorodzinnego.
Wśród tych dokumentów muszą się znaleźć:
- pozwolenie na budowę,
- protokoły związane z odbiorami częściowymi i końcowymi,
- projekty budowlane,
- dokumenty, które poświadczają przeprowadzane zmiany w przygotowanych wcześniej projektach.
Czym grozi zaniedbanie obowiązków?
Zaniedbanie własnych obowiązków grozić może różnorodnymi karami, przede wszystkim mowa tutaj o mandacie za brak okresowych kontroli w swojej nieruchomości. Wysokość mandatu zależy od tego, jakich zaniedbań dopuścił się właściciel.
Problemy mogą się też pojawić w przypadku wystąpienia szkody. Brak kompletnej dokumentacji związanej z okresowymi kontrolami nieruchomości może skutkować odmową wypłacenia świadczenia z tytułu ubezpieczenia nieruchomości.
Warto więc dbać o to, aby dokumenty znajdowały się w jednym miejscu, dzięki czemu zawsze będzie się miało do nich szybki dostęp. W przypadku lekceważenia własnych obowiązków można narazić się nie tylko na poważne sankcje finansowe, ale też na niewypłacenie odszkodowania w sytuacjach kryzysowych, gdy np. dojdzie do pożaru w mieszkaniu lub domu.
Chciałbyś poznać naszą ofertę ubezpieczeń nieruchomości?
Przyjdź do jednej z naszych placówek lub zadzwoń na infolinię i porozmawiaj z doradcą. A może chciałbyś porównać online ceny polis? Skorzystaj z naszego kalkulatora.